Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Petarda "emeryt"
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zebik



Dołączył: 13 Sty 2003
Posty: 66
Skąd: lublin

PostWysłany: Sro Sty 22, 2003 12:39 am    Temat postu: Petardz i lont detonacyjny by Zebik Odpowiedz z cytatem

Witam

Petard co prawda dawno już nie robiłem ale mam bardzo dobrą metodę wypracowaną z czasem prób i błędów. Najważniejsze w petardzie jest to aby zapłon nastąpił od środka mieszanki a nie od boku. Najpierw trzeba przygotować coś ala lont detonacyjny (bardzo szybko się spala). Bierzemy ręcznik papierowy (kuchenny) i rozwarstwiamy go, następnie smarujemy pasek grubości 1 cm klejem do papieru (biały szkolny w tubie ). Następnie sypiemy na to PCZ bardzo dobrze zmielony (przesiany przez pończochę), dobrej jakości. Nadmiar prochu zsypujemy tak aby pozostał tylko ten co się przykleił. Obok ścierzki prochowej równolegle do niej smarujemy ponownie klejem (1 cm) i zawijamy – oczywiście najpierw ścieżka prochowa później tym kawałkiem z samym klejem. Robimy taką rurkę aby w środku była wolna przestrzeń –ok. 2 mm. Po skręceniu odcinamy ostrym nożem od reszty. Należy to tylko już dobrze wysuszyć. Nie nadaje się to na lont zwykły ponieważ bardzo szybko się spala !!!! Spalanie następuje wewnątrz tej niby rureczki nie powodując zapalenia się bibuły. Do takiego zapalnika musi być dołączony zwykły wolno spalający się lont (należy go włożyć w początek kanału spalania).

A teraz przepis na petardę:
Bierzemy rurkę papierową – nie plastikową czy metalową (najlepsze są rolki po taśmach od kas fiskalnych) robimy zatyczkę z masy papierowej nasączonej wikolem i zatykamy jeden koniec. Jak nieco przeschnie wsypujemy trochę trocin (ok. 1 –1,5 cm) lekko dociskamy ale nie ubijamy. Następnie sypiemy proch czarny lub f-b do połowy długości rurki. Odcinamy odpowiedniej długości lont bibułowy (ten szybko palny opisany wyżej) i zagłębiamy go nieco w prochy (prochu nie należy ubijać). Koniec powinien wystawać 2 cm ponad rurkę. Następnie dosypujemy prochu, znowu trociny i zatyczka papierowa (masa papierowa powinna być nieco obsuszona żeby bibułka nie przesiąkła za bardzo). Pozostaje już tylko dobrze to wysuszyć.

Widziałem na forum różne zapalniki elektryczne – żarówki, druciki oporowe i inne ale są one uzasadnione jedynie przy odpalaniu pod wodą- na powietrzu nie ma potrzeby ich stosowania.

Metoda jaką przedstawiłem jest skuteczna w 99.9% (heh zawsze jest jakiś niewypał), ale zawsze ją stosowałem z powodzeniem.

Pamiętajcie nie róbcie petard z czegoś co może wyrządzić krzywdę wam lub komuś innemu. Aby zwiększyć moc (czyli huk) należy zastosować grubsze tuleje.

Pozdro... udanych prób i nie pourywanych palców. Smile Smile Smile

_________________
"Bez ryzyka nie ma zabawy
powiedział saper do bomby"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ŚciArwA



Dołączył: 08 Sie 2002
Posty: 201
Skąd: już nie stąd :)

PostWysłany: Sro Sty 22, 2003 12:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zeswej strony dodam, ze lont szybkopalny, mzona z powodzeniem zrbic z wegla drzewnego i chloranu. 1:1 mieszamy ostroznie. rezta to tak ja zebik podal.

pozdrawiam

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
zebik



Dołączył: 13 Sty 2003
Posty: 66
Skąd: lublin

PostWysłany: Sro Sty 22, 2003 11:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgadza się ale chloran + węgiel jak sam zauważyłeś nie jest troche stabilny a PCZ można tłuc i walić i nie wybuchnie (o wiele bezpieczniejsze) Very Happy
_________________
"Bez ryzyka nie ma zabawy
powiedział saper do bomby"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ŚciArwA



Dołączył: 08 Sie 2002
Posty: 201
Skąd: już nie stąd :)

PostWysłany: Czw Sty 23, 2003 8:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po cichu sie przyznam, ze tez tluklem walilem i nic sie niestalo :]
ale to chyba dlatego, ze mialem szczescie i niewiedzialem wtedy jeszcze, ze tak robic nienalezy Smile

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Czw Sty 23, 2003 5:59 pm    Temat postu: Re: Petardz i lont detonacyjny by Zebik Odpowiedz z cytatem

Gratuluję zebik tak wyczerpująco rozpracowanego tematu. Nic dodać nic ująć.
Do tego jakaś dobra mieszanka i miodzio Wink .
Pozdrawiam
Powrót do góry
ŚciArwA



Dołączył: 08 Sie 2002
Posty: 201
Skąd: już nie stąd :)

PostWysłany: Czw Sty 23, 2003 7:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mg+kno3 1:1.
nieszanka bezpieczna. zamozaplon nienastepuje jak w przypadku mieszania mg z kmno4 i s.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
zbyhk



Dołączył: 05 Mar 2003
Posty: 339
Skąd: skontowni

PostWysłany: Czw Mar 20, 2003 1:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

biały ja tu od niedawna, ale widzę że jesteś generatorem spamu
używając Al jako paliwa pomyśl o gazie żeby mieć ciśnienie - jezdeś Crying or Very sad amator
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chemiker
Gość





PostWysłany: Pon Cze 16, 2003 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co ty zbysiu pleciesz...

Przepis na pewna, dobra i bezpieczna mieszanke petardowa:
44g KMnO4 + 7,5g Al
albo (proporcje objetosciowe po obstukaniu w cylindrze):
7 KMnO4
1,5 KNO3
5,7 Al

mieszanki te nie wymagaja opakowania zbyt grubego ani tez porzadnych zatyczek. Wybuchaja z wielkim hukiem i blyskiem. Wystarczy wziasc rure tekturowa i zatkac papierem toaletowym (ubic). Lont z prochu czarnego w srodku rury i...... walnie jak diabli
Powrót do góry
Qba



Dołączył: 04 Lut 2003
Posty: 104
Skąd: Podkarpacie - okolice Rzeszowa

PostWysłany: Wto Cze 17, 2003 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy to dokładnie tak było, ale to jest tak, że Al sie utlenia i tlenek glinu przechodzi pod wplywem temperatury w stan ciekły, a nastepnie gazowy - i tu własnie masz ten gaz.

Jeżeli coś zamotałem to niech śmietanka tego forum sprostuje Smile

Pozdrawiam

_________________
Qba
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tungsten



Dołączył: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWysłany: Wto Cze 17, 2003 11:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

qba napisał:
Nie wiem czy to dokładnie tak było, ale to jest tak, że Al sie utlenia i tlenek glinu przechodzi pod wplywem temperatury w stan ciekły, a nastepnie gazowy - i tu własnie masz ten gaz.


To jest jeden z powodów. Drugi powód: powietrze znajdujace np. w petardzie ulega silnemu nagrzaniu w bardzo krótkim czasie Arrow następuje gwałtowny wzrost ciśnienia.

Biały
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rikster
Banita


Dołączył: 17 Cze 2003
Posty: 27

PostWysłany: Pon Cze 23, 2003 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisał:
v-21 napisał:
....niestety czasami chlorany sa Confused niedozastąpienia Cool .....

No i stopin opisanych na mojej stronie.
Pozdr. A


wlasnie Pirotechmanie czy nie dalo by sie jakos zrobic stopiny uzywajac np Pcz zamiast KNO3..??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wronek



Dołączył: 22 Mar 2003
Posty: 13
Skąd: Podkarpacie

PostWysłany: Pon Cze 23, 2003 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rikster napisał:


wlasnie Pirotechmanie czy nie dalo by sie jakos zrobic stopiny uzywajac np Pcz zamiast KNO3..??


Albo nie rozumiem Twojego postu albo pomyliłeś KNO3 z KClO3 Shocked a co do Twojego pytania jeśli je dobrze zrozumiałem to można i nawet niezła wychodzi stopinka jak zrobisz z porządnego Pcz

_________________
MW :] - to tylko moje inicjały.....

Idą dzieci przez pole minowe i machają rączkami ........ na pięć kilometrów
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rikster
Banita


Dołączył: 17 Cze 2003
Posty: 27

PostWysłany: Pon Lip 14, 2003 12:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no pomylilem przyznaje sie bez bicia:) tylko ten nadmanganian potasu+kno3+al ma jedna wade -strasznie brudzi(nadmanganian) Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Pon Lip 14, 2003 4:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Judas napisał:
A słyszałeś może o mieszaninie KCLO3 i rodanku ołowiu? Podobno to dopiero daje huk,i to bez silnej osłony.


ja z ta masa spotkłem sie przy temacie "zapał elektryczny" w encyklopedi broni..... jako masa do powlekania głowki zapalajacej, jako lepiszcze podano klej stolarski

_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
waliza



Dołączył: 19 Wrz 2003
Posty: 78
Skąd: z poczekalni

PostWysłany: Sro Wrz 24, 2003 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

troche odgrzebie temat.Sporo sie napisaliscie o mieszankach wlasnych,ciekawi mnie tak dla porownania co jest w takim razie w petardach tych sklepowych-na pewno mieszanka jest w miare stabilna i wrazliwa glownie na plomien w koncu skalduje sie te petardy dosc dlugo,ale co dokladnie wnich jest moze ktos wie?
_________________
Jeden lubi kluchy a drugi wybuchy

strzelecka.net
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maslak666



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Skąd: Radom

PostWysłany: Czw Paź 09, 2003 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja tego niewiem ale także chciałbym odgrzebać ten temat bo to nie zostało jeszcze powiedziane (napisane Wink ). Jaka mieszanka jest w petardach od przyjaciół zza wschodniej granicy Razz ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Szajba



Dołączył: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWysłany: Czw Paź 09, 2003 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem dokladnie co tam jest, ale nawet po calkowitym zamoczeniu, jak sie to wysuszy to wybuchnie wiec moze nie ma tam nic co sie w wodzie rozpuszcza...to taka moja teoria, chodzi mi o ten szary proch w petardach, ale tyczy sie to petard typu achtung, gdzie nie jest siarka, ale nie ma tego prochu doprowadzajacego tylko jest z dwuch stron uszczelnienie, scierzka prochowa doprowadzajaca ogien od siarki do mieszanki petardowej.

te mniejsze petardy z tym doprowadzajacym prochem tez wybuchaja ale nie wiem jak jest gdy sa calkowicie zamoczone ale sprawdze to, tylko narazie nie mam dostepu do petard

P.S. fakt, ze taki calkowicie zamoczony achtung gozej wybuchl niz powinnien
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maslak666



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Skąd: Radom

PostWysłany: Czw Paź 09, 2003 8:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... Ja też moczyłem petardy ale to były te najmniejsze 'korsarze' i wcale nie wybuchały gorzej. Czy ta mieszanka to może być ZnS (znowu odgrzebywanie tematu, chociaż to nie zostało do końca wyjaśnione jeszcze)?

Sorry za błą w poście wyżej. Ta mieszanka to oczywiście Zn + S, a nie ZnS.

Aha no i jeszcze jedno: na początku tego tematu (wieki temu...) ktoś napisał (Biały chyba) że robił próby z mieszanką Zn + S, ale m,u to nie wychodziło. Jak powinno się przygotować tą mieszankę?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ŚciArwA



Dołączył: 08 Sie 2002
Posty: 201
Skąd: już nie stąd :)

PostWysłany: Czw Paź 09, 2003 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

poprostu wymieszac rozdrobnione skladniki
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maslak666



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Skąd: Radom

PostWysłany: Czw Paź 09, 2003 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a proporcje:)?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 4 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP