Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Karmelkowe PR
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Czw Kwi 17, 2003 3:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MAD napisa³:
Dodaæ Mg???
Ja doda³em trochê Al i mia³em drógie w ¿yciu zadymienie w kuchni.
Dlatego dwie rady:
1. Je¶li karmelizyjesz na patelni to najpierw sypnij trochê DROBNO zmielonej mieszanki jak siê roztopi mo¿na daæ resztê-ju¿ nie odpali.
2. ¯adnych metali - na patelni mog± siê rozgrzaæ do czerwono¶ci i mamy dym(je¿eli ju¿ PY£Y tylko pod koniec-do roztopionego i wymieszaæ jeszcze "na ogniu")
Ja grzejê na kuchence elektrycznej. Jak widzê, ¿e ju¿ siê zaczyna topiæ, to zmniejszam napiêcie i powoli ogrzewam. W jakiej temperaturze zapala siê Mg? Ale z dosypywaniem pod koniec, to jestem za. Ciekawe, co by by³o, gdyby dodaæ wióry, a nie py³? Pewnie ³adne iskierki by lecia³y.
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Czw Kwi 17, 2003 4:48 pm    Temat postu: Jestem ZA ... Odpowiedz z cytatem

yetihehe napisa³:
....W jakiej temperaturze zapala siê Mg? Ale z dosypywaniem pod koniec, to jestem za. Ciekawe, co by by³o, gdyby dodaæ wióry, a nie py³? Pewnie ³adne iskierki by lecia³y.



Witam

Te¿ ciekawi mnie dodanie z 5 % proszku Mg. Jestem oczarowany latwo¶cia robienia tego paliwa choæ nie zadawala mnie niska temperatura palenia. Dla mnie urok lotu rakiety to te¿ ogieñ Wink . No i dodatek Mg zwiêkszy nam impuls. Mieszanki na Mg nie maj± niskiej temperatury zap³onu ( s±dzê, ¿e powy¿ej 300 C ) ale w razie gdyby co "posz³o nie tak" robi siê gro¼nie. Mg zwiêksza prêdko¶æ palenia siê "karmelki". Ja mam ma³± butlê na gaz i paliwko robiê "w terenie" Wink . Palnik ustawiam na maly gaz i szeroki rondelek. Ca³y czas mieszam. Na pewno dodam te 5 % Mg.

Acha, na karmelce zrobi³em dzi¶ SR "OSA" ( plus wiele prac domowych Wink )



Na górnym zdjêciu widaæ paliwko karmelkowe. Silnik jest metalowy.


A to silnik w "akcji" Wink




Film : http://www.pirotechnika.one.pl/1/Osa/Osa.mpg



Pozdr. A
Powrót do góry
leszek



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 102
Sk±d: TORUÑ

PostWys³any: Pi± Kwi 18, 2003 8:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja robiê karmelek na sorbitolu. Trochê, no du¿o dro¿szu od cukru ale ³atwiej siê topi i nie przypala. My¶lê ¿e bezpiecznie mo¿na to preparowaæ w kuchni. Po wymieszaniu i przegrzaniu paliwa wylewam go na gazetê, dzielê na mniejsze kawa³ki i wk³adam je do silnika lub formy o odp. ¶rednicy, po czym ubijam ko³kiem i zanim stwardnieje przebijam kana³ zaostrzonym patykiem. Proporcje typowe 65:35. Dodatek kilku procent py³u Al strasznie podnosi tem.zap³onu wiêc trzeba siê namêczyæ zanim odpali (gruba stopina, mieszanka zap³onowa do ¶rodka etc.)
pozdrawiam. L.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Kwi 18, 2003 5:00 pm    Temat postu: Ciekawy ... Odpowiedz z cytatem

leszek napisa³:
Ja robiê karmelek na sorbitolu. Trochê, no du¿o dro¿szu od cukru ale ³atwiej siê topi i nie przypala........Po wymieszaniu i przegrzaniu paliwa wylewam go na gazetê, dzielê na mniejsze kawa³ki i wk³adam je do silnika lub formy o odp. ¶rednicy, po czym ubijam ko³kiem i zanim stwardnieje przebijam kana³ zaostrzonym patykiem. Proporcje typowe 65:35. ..... L.



Ciekawy opis, ta gazeta i ubijanie. Wtedy eliminujemy skurcz. Ja to samo robiê z cukrem pudrem i KNO3 ( 45 / 55 ). Bez problemów odlewam albo w stanie lekko plastycznym ubijam. Nie mam ¿adnych problemów z tym odlewaniem. Paliwko do dzisiejszej OSY- 2 przygotowa³em w ciagu 15 minut. OSA-2 to nowy silnik metalowy Wink


A to próba , wyszlo bardzo dobrze.

SR "OSA-2"




Film , wiadomo Wink

http://www.pirotechnika.one.pl/1/Osa/Osa2.mpg


Teraz wracam do paliwa typ "pirotechman" . Jest efektowniejsze Wink



No i "WA£KONIE" DO ROBOTY Exclamation a nie w necie wisieæ Evil or Very Mad


Pozdr. A Wink
Powrót do góry
Ja¶laden



Do³±czy³: 27 Lut 2003
Posty: 11

PostWys³any: Pi± Kwi 18, 2003 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobilem dzisiaj baczka na paliwie karmelkowym, efekt by³ super. Baczek polecial na oko³o 10m pozostawiajac zajebiscie duzo dymu.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
leszek



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 102
Sk±d: TORUÑ

PostWys³any: Pi± Kwi 18, 2003 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja¶laden napisa³:
Zrobilem dzisiaj baczka na paliwie .....


ja z resztek paliwa robiê mini-rakietki (przepis znalaz³em w necie).
Kulam wa³ek o ¶rednicy ok 1 cm lub mniej i d³ugo¶ci ok. 3 cm. Gdy paliwo jest jeszcze miêkkie wbijam w jeden koniec drewnian± wyka³aczkê. Tworzy ona kana³ w paliwie i jednocze¶nie s³u¿y za formê do lontu (stopina Pirotechmana). Nastêpnie ca³o¶æ zawijam foli± aluminiow± - ja stosujê tak± grub±, za³atwi³em w znajomej kwiaciarni - ale mo¿e byæ sniadaniowa tylko trzeba daæ jej wiêcej , od przodu mocno zamkniête a z ty³u owiniête dooko³a wyka³aczki tak na d³ 3-4 mm, ca³o¶æ a szczególnie dyszê mocno owijam nici± i przywi±zujê s³omkê lub cienki patyczek a wyka³aczkê zamieniam na lont. Gotowe - odpalam. Niektóre wybuchaj± na starcie ale innym zdarza siê polecieæ i na 50-70 m.
Pozdrawiam. L.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
MAD



Do³±czy³: 06 Sty 2003
Posty: 21

PostWys³any: Sob Kwi 19, 2003 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karmelkowe paliwo odpala od lontu? Mi nigdy nie da³o siê tak odpaliæ-tylko od lontu "karmelkowego".
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
henry



Do³±czy³: 28 Gru 2002
Posty: 28

PostWys³any: Sob Kwi 19, 2003 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpala na pewno trudniej. Jak sie da na wierzch troche Pcz lub KNO3 + cukier w postaci stalej to juz nie bedzie trudnosci.
_________________
Pozdrawiam, m
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
milo



Do³±czy³: 26 Lut 2003
Posty: 26

PostWys³any: Sob Kwi 19, 2003 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od lontu karmelek odpala sie bardzo ladnie, dotad nie mialem z tym problemow. A jakiego lontu uzywasz??
_________________
project XX - part 2
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sob Kwi 19, 2003 7:48 pm    Temat postu: Karmelka magnezowa. Odpowiedz z cytatem

Witam

A wiêc Szanowni Uzytkownicy forum uprzejmie informujê Was, ¿e dzi¶ zrobilem karmelkê z 5 % Mg. Nie co trudniej siê to paliwo topi³o ale ogolnie i tak nie ¼le. Sk³ad : 45 % cukier puder, 5 % proszek Mg, 50 % KNO3. Niestety musia³em zachowaæ te 45 % cukru aby nie straciæ p³ynno¶ci paliwa. Hm ... niech bêdzie nazwa tego paliwa "karmelka magnezowa" Wink
Próba wyszla nie co gorzej ni¿ OSa2 ale bylo o 30 gram mniej paliwa. Chodzi³o mi w tej próbie jedynie o sfilmowanie strumienia gazów. Wyszlo, ¿e za dysza widaæ wyra¼nie obszar rozrzarzonych gazow. Widaæ doææ wyra¼nie ¶wiecenie. My¶lê, ¿e paliwo to powinno byæ po prostu dobre ( wiêkszy ilpuls ni¿ dla samej karmelki ).



film : http://www.pirotechnika.one.pl/1/Osa/Osa5Mg.mpg

Z ciekawo¶ci zrobi³em tez karmelkê : 40 % cukier , 10 % AA , 50 % KNO3. Paliwo to jednak s³abo siê pali i po odlaniu i wystudzeniu nadal jest miêkkie. A wiêc - kicha Wink


Weso³ych ¦wiat Wink A.
Powrót do góry
DARK



Do³±czy³: 29 Gru 2002
Posty: 38

PostWys³any: Wto Kwi 22, 2003 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z ciekawo¶ci zrobi³em tez karmelkê : 40 % cukier , 10 % AA , 50 % KNO3. Paliwo to jednak s³abo siê pali i po odlaniu i wystudzeniu nadal jest miêkkie. A wiêc - kicha


Ja doda³em prochu amidowego i i to samo. Mo¿e gdyby d³u¿ej wygrzewaæ Confused
Ciekawie mi sie rakieta zachowywa³a na tym paliwie co¶ jak silnik pulsacyjny. Przy trzeci pulsie wystartowa³a, a przy pi±tym eksplodowa³a Very Happy
Pozdrowienia
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
tomahovk



Do³±czy³: 16 Maj 2002
Posty: 10
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Kwi 28, 2003 3:11 pm    Temat postu: karmelki Odpowiedz z cytatem

ja paliwa nie ogrzewam na kuchence chocia¿ to kiedy¶ robi³em teraz u¿ywam do tego celu frytkownice najpierw zobaczy³em na temp wstêpnego rozpuszczania cukru potem na temp ca³kowitego i wreszcie karmelizacji (wszystkie dane z www.nakka-rocketry.net) pewnie pytanie czemu wybra³em frytkownice poniewa¿ mam dok³adne ustalanie temp po drugie mam ³a¼nie olejow± i ca³y proces przebiega bez problemów
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Wto Lip 29, 2003 10:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak by wzi±¶æ garnek do gotowania mleka fiedy¶ by³y takie specjalne ze mia³y podwujne dno i scianki i wod e siê la³o ciekawe co by z tego wysz³o
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
¦ciArwA



Do³±czy³: 08 Sie 2002
Posty: 201
Sk±d: ju¿ nie st±d :)

PostWys³any: Wto Lip 29, 2003 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wode, tylko olej!

woda jak sie gotuje, to zapoda tylko 100*C, a olej da dostatecznie duzo, zeby roztopic paliwko. ale taki garnek raczej niebedzie wygodny, bo jest wysoki. zeby byl o polowe krotszy, to uznalbym go za cud techniki w dziedzinie garnkow do gotowania mleka Wink


uzdrawiam;)

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
serfer



Do³±czy³: 01 Cze 2003
Posty: 18

PostWys³any: Sro Lip 30, 2003 5:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehe ¶ciarwa o ile sie nie myle "a jest to morzliwe Laughing " to gmichal1
pisal ze do tych garnkow LALO sie wode a nie zeby tam NALAC wode i na niej topic karmelka Wink . A co do zakonczenia twojego postu to jesli naprawde uzdrawiasz to mnie cos ostatnio plecy bola Very Happy "o ile to nie byla pomylka".
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
¦ciArwA



Do³±czy³: 08 Sie 2002
Posty: 201
Sk±d: ju¿ nie st±d :)

PostWys³any: Sro Lip 30, 2003 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niewiem o co ci chodzi z tym ze on napisal... on napisal zle, a ja go poprawilem. na wodzie karmelka nieuczynisz, zato na oleju - tak. no faktycznie, lalo sie tam wode i na niej gotowalo sie mleko, ale zamiast wody mozna nalac oleju. niedawno nawet taki garnek widzialem gdzies... 17zl kosztowal. ale mi niepotrzebny, bo juz taki mam Razz a tak wogole to kim ty wogole jestes i jak smiesz pisac mi ze ja cos zle napisalem, co Question Exclamation Wink
_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
KML



Do³±czy³: 02 Maj 2003
Posty: 73

PostWys³any: Sro Lip 30, 2003 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, Przykro mi ¦ciarwa, ale musze przyznaæ wiêkszo¶ci racje Smile jusz kto¶ wcze¶niej napisa³, i¿ najlepiej sie karmelizuje na ³a¼ni wodnej. Otó¿ taki garnek z podwujnymi ¶ciankami i gwizdkiem Smile to najnormalniejsza ³a¼nia wodna, i kto ci powiedzia³, ¿e wody nie podgrzejesz do wiêcej ni¿ 100oC ?? podgrzejesz nawet do 200oC, ale to juz inna bajka i inny stan skupienia (i zaje...e ci¶nienie Smile )
tak wiêc my¶le, ¿e moja wypowied¼ by³a sensowna i kto¶ siê czego¶ z niej nauczy³ Smile
Pozdrowienia z Rewala, KML

_________________
Take a look to the sky... just before you die!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Sro Lip 30, 2003 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja te¿ nie zabardzo rozumiem o co chodzi z t± wod±. Karmelek topi siê w (nie pamietam teraz dok³adnie) ale chyba co¶ ok 160*C wiêc nie wiem jak mo¿na stopiæ wrz±c± wod± ??

pozdrawiam
Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Sro Lip 30, 2003 10:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy mam rozumieæ ¿e te garnki maj± mo¿liwo¶æ powstania nadci¶nienia?


Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Sro Lip 30, 2003 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karmelek karmelkowi nierowny... jezeli zastosujemy sacharoze to musimy podgrzac do ok 170C, jezeli sorbitol to wystarczy teoretycznie 100C.
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP