Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rakietoplan

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Mar 18, 2003 6:58 pm    Temat postu: Rakietoplan Odpowiedz z cytatem

Witam

Czy kto¶ na Forum kiedykolwiek budowa³ pojazd lataj±cy, zdalnie sterowany (stery kierunku i wysoko¶ci, bez regulacji ci±gu), z napêdem rakietowym? (co¶ w stylu „rakietoplanu”). Chodzi mi o pojazd, maj±cy kszta³t jakiego¶ modelu, z odpalanymi silnikami rakietowymi z ziemi. Odpalamy silnik, rakietoplan unosi siê, my sterujemy, a nastêpnie po wypaleniu siê paliwa jaka¶ m±czka prochowa umieszczona na koñcu paliwa odbezpiecza „zawleczkê” otwieraj±c± spadochron. Ja mam kilka pomys³ów na zbudowanie takiej zabaweczki, ale najpierw chêtnie poczytam opinie innych.
I druga kwestia, samochodzik zdalnie sterowany z napêdem rakietowym. Co¶ mi siê zdaje, ¿e uk³ad steruj±cy bêdzie zbyt ciê¿ki, aby silnik rakietowy by³ w stanie poruszyæ co¶ takiego. Nie mam co to tego pewno¶ci. Sam kiedy¶ budowa³em taki sprzêt, ale z Jeepa zdalnie sterowanego. By³o za ciê¿kie, ale nie chcia³em psuæ zabawki, aby wymontowaæ tylko potrzebny uk³ad. Równie¿ czekam na opinie.

Pozdrawiam „rakietomaniaków”

P.S. Na forum zajrzê dopiero za kilka dni, wiêc nie oczekujcie zbyt czêstej mojej tu obecno¶ci!!
Powrót do góry
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Wto Mar 18, 2003 7:19 pm    Temat postu: Re: Rakietoplan Odpowiedz z cytatem

lojki napisa³:
.....Czy kto¶ na Forum kiedykolwiek budowa³ pojazd lataj±cy, zdalnie sterowany (stery kierunku i wysoko¶ci, bez regulacji ci±gu), z napêdem rakietowym? (co¶ w stylu „rakietoplanu”). ....!!



Ja Ci zrobiê silnik a Ty resztê i co Cool Question . Te¿ mnie to ciekawi. "S³aby" silnik rakietowy z d³ugim czasem pracy ( my¶lê, ¿e ponad 60 sekund ). Ale teraz sam nie wiem jak siê za to nale¿y zabraæ Question . Ale w razie czego wzia³ bym siê za to Wink . Samochód z napêdem rakietowym mnie nie ciekawi.


Pozdr. A
Powrót do góry
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Wto Mar 18, 2003 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem samochód ciê¿ko by³oby ustabilizowaæ. Móg³by siê przewróciæ, chyba ¿ebys da³ s³aby silnik. Ale wtedy kiepsko z przyspieszeniem. Mo¿na by spróbowaæ mocnego silnika i du¿ych spojlerów z ty³u i z przodu.
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Sro Mar 19, 2003 4:21 pm    Temat postu: Re: Rakietoplan Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:

... "S³aby" silnik rakietowy z d³ugim czasem pracy ( my¶lê, ¿e ponad 60 sekund ).

Jezeli to ma latac w poziomie to moga byc problemy ze zmieniajacym sie srodkiem ciezkosci w czasie.
Pozdry
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
leszek



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 102
Sk±d: TORUÑ

PostWys³any: Sro Mar 19, 2003 4:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgadza sie. w modelaestwie rakietoplan leci pionowo a po wypaleniu paliwa ³adunek miotaj±cy wyrzuca silnik i model leci swobodnie . wywa¿ania dokonujesiê bez silnika
pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sro Mar 19, 2003 4:52 pm    Temat postu: Bo to .... Odpowiedz z cytatem

leszek napisa³:
zgadza sie. w modelaestwie rakietoplan leci pionowo a po wypaleniu paliwa ³adunek miotaj±cy wyrzuca silnik i model leci swobodnie . wywa¿ania dokonujesiê bez silnika
pozdrawiam


Bo to nie jest taki sobie zwyk³y SR. Powinien byæ na paliwie o niskiej temperaturze palenia. Silnik w kszta³cie litery


..................................T

Ta laseczka o góry to dwa pojemniki z paliwem. Ta laseczka w dó³ to rurka z dysz± id±ca od ¶rodka tych pojemników z paliwem. Paliwo wypala siê w górnej lasce i ¶rodek ciê¿ko¶ci siê ma³o zmienia. Podoba siê Question Wink . Serio, tak bym siê za to wzi±³.


Pozdr. A
Powrót do góry
leszek



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 102
Sk±d: TORUÑ

PostWys³any: Sro Mar 19, 2003 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym momencie decydujesz siê na kierowanie modelem (rakietoplanem) w czasie pracy silnika czyli gdy ma najwiêksza prêdko¶æ i trudno jest nim kierowaæ. A czy nie lepiej wywaliæ go na odpowiednia wysoko¶æ, odrzuciæ silnik i sterowaæ swobodnym powrotem na ziemiê . Wyczynowe wracaj oczywi¶cie po okrêgu bo nie maj± sterowania.
pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sro Mar 19, 2003 10:26 pm    Temat postu: No i .... Odpowiedz z cytatem

leszek napisa³:
....A czy nie lepiej wywaliæ go na odpowiednia wysoko¶æ, odrzuciæ silnik i sterowaæ swobodnym powrotem na ziemiê ....



No i do tego ma s³u¿yæ. Zobaczcie, to wykres pracy SR "Predator 1M" ( z hamowni "knoda" Wink )




Czyli zak³adam , ¿e nowy silnik da ci±g np. 1 kG i czas pracy 100 sek. ( ten sam impuls ca³kowity ). To takie oczywi¶cie "glêdzenie" bo inne powinno byæ paliwo. Ogólnie paliwo powinno wolno siê paliæ, czo³owo , ma³a ¶rednica krytyczna dyszy. I uk³ad jaki poda³em czyli litera T. Bo inaczej to ........ ja ju¿ mam przecie¿ ca³kiem profesjonalne silniki - np. IGA2 albo IGA -4. Prawda knod Cool Question ( s³ysza³ i widzia³ "Predatora" Wink ).


Pozdr. A
Powrót do góry
leszek



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 102
Sk±d: TORUÑ

PostWys³any: Sro Mar 19, 2003 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ten PIC nie powinien byæ odwrócony?
Tzn. wiêkszy ci±g na poczatku aby pokonaæ bezw³adno¶æ.
Bo przy rakietoplanie (teoretyzuj±c) wypali po³owê paliwa na wyrzutni (widaæ to na Twoich filmach) i spali po³owe rakietoplanu bo ten przy takiej samej masie jak rakieta mieæ kilkunastokrotnie wiêksz± powierzchnie czyli delikatniejsza konstrukcjê.
pozdr. Leszek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sro Mar 19, 2003 11:01 pm    Temat postu: Tylko ..... Odpowiedz z cytatem

leszek napisa³:
...Bo przy rakietoplanie (teoretyzuj±c) wypali po³owê paliwa na wyrzutni (widaæ to na Twoich filmach) i spali po³owe rakietoplanu ...



Tylko SR "Preadator" ma tak± charakterystykê. Dla rakietoplanu jest ten SR wg mnie idealny. A silniki IGA - 2 i 4 s± "bardzo szybkie" w starcie. Widaæ to na filmie rakiety IGA-2. Potem poka¿ê d³u¿szy kawa³ek.


Pozdr. A
Powrót do góry
leszek



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 102
Sk±d: TORUÑ

PostWys³any: Sro Mar 19, 2003 11:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedna rzecz: Twoje silniki na magnezie daj± du¿± temp. i d³ugi p³omieñ co jest fajne w rakiecie ale nie w rakietoplanie
pozdr. L
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Czw Mar 20, 2003 11:09 am    Temat postu: Re: No i .... Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
... ja ju¿ mam przecie¿ ca³kiem profesjonalne silniki - np. IGA2 albo IGA -4. Prawda knod Cool Question ( s³ysza³ i widzia³ "Predatora" Wink ).

Oj prawda Exclamation Laughing Pracujacy 'Predator' naprawde robi wielkie wrazenie. A to ze sie stopniowo 'rozpala' ma swoj urok - dzieki temu start rakiety do zludzenia przypomina prawdziwe starty - zapala sie silnik, bucha plomien rakieta powoli rusza a nastepnie sie rozpedza.....
Jak znajde nieco czasu to zmajstruje sobie cos podobnego Very Happy
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Czw Mar 20, 2003 11:48 am    Temat postu: A ...... Odpowiedz z cytatem

leszek napisa³:
...Twoje silniki na magnezie daj± du¿± temp. i d³ugi p³omieñ co jest fajne w rakiecie ale nie w rakietoplanie
pozdr. L


A dlaczego nie Question SR lekko pod k±tem wiêc gazy nie osmol± samolotu. Stopniowo rosn±cy ci±g , te¿ stopniowo nadaje rakietoplanowi prêdko¶ci. My¶lê, ¿e zrobienie czasu pracy SR do 10 sekund to ¿aden dla mnie problem. Koniec gadania "po pró¿nicy" Wink . Czekam na praktyka Wink . Zreszt± zmniejszyæ dla mnie tepmeraturê to te¿ ¿aden problem.


Pozdr. A
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Czw Mar 20, 2003 12:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie

Widzê, ¿e siê rozgadali¶cie. To dobrze. No wiêc – z jakiego materia³u proponowaliby¶cie kad³ub „samolociku rakietowego”? Balsa ca³kowicie odpada. No to my¶lê, ¿e jakie¶ tworzywo sztuczne (albo szkielet z cienkich odcinków rurek z w³ókna szklanego, a pokrycie to ju¿ tam jak kto lubi. Z silnikiem sprawa prezentuje siê tak. Aby by³ najlepszy silnik do takiego modelu (albo najlepsze, bo mo¿na by zamontowaæ silniki „stereo”!), powinien (ten silnik) spe³niaæ warunki:
1. Lekka obudowa i lekkie paliwo
2. Niska temp.
3. D³ugi czas dzia³ania
4. Do¶æ dobry ci±g.
Mo¿esz siê za to zabraæ, pirotechman Smile. A budowê uk³adu steruj±cy proponujê, ¿eby¶ skonsultowa³ z jakim¶ znajomym elektronikiem – je¶li w ostateczno¶ci nikogo takiego nie znajdziesz, albo nie znajdziesz ksi±¿ek na ten temat (bo ksi±¿ek jest do diab³a), to postaram siê wys³aæ ci jakie¶ materia³y. Ale nie obiecujê, bo nie mam sta³ego ³±cza, a jak ostatnio wydzwoni³em 400 z³, to ... dobrze, ¿e jeszcze ¿yjê Smile.
Ja tam siê na silnikach zbytnio nie znam (trochê podstaw), ale chyba na forum powiedzieli¶cie wszystko, co trzeba.
Odezwê siê w pi±tek.

Pozdrowienia

P.S. Pirotechman, na ten temat jest w Sieci od jasnej cholery – ja szuka³em na Google i do diab³a planów, projektów, itp., itd.!!!
Powrót do góry
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Czw Mar 20, 2003 2:52 pm    Temat postu: hehe Odpowiedz z cytatem

lojki napisa³:
......Mo¿esz siê za to zabraæ, pirotechman Smile. A budowê uk³adu steruj±cy proponujê, ¿eby¶ skonsultowa³.......!




Hehe .



Pozdr. A



PS .Chyba to mój najkrótszy post Shocked Wink
Powrót do góry
rocket_*



Do³±czy³: 17 Sie 2004
Posty: 6
Sk±d: Nowy S±cz

PostWys³any: Wto Pa¼ 19, 2004 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do tego raketopalnu to masz tutaj link
http://www.dars.org/jimz/amrk-6.htm
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
KML



Do³±czy³: 02 Maj 2003
Posty: 73

PostWys³any: Nie Sty 02, 2005 2:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam... www.jetex.org ... tam jest troche planów w dziale MODELS.
_________________
Take a look to the sky... just before you die!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP