Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Doswiadczenia-pomocy!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DNF



Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sob Kwi 29, 2006 7:43 am    Temat postu: Doswiadczenia-pomocy! Odpowiedz z cytatem

Witam.
Swiatlo w probowce.
Wg autora ksiazki blysk ma byc widziany po zmieszniu sie kwasu solnego lub spirutysu z bardzo stezonym r-r chlorku sodu lub chlorku potasu czy kobaltu.
Kiedys robilem to dosw ale nie wyszlo wczoraj znow tobilem i nic nie widac. Swiatlo (wg mnie) pokazuje sie przy natychmiastowej krystalizacji chlorku sodu (tryboluminescencja). Prosze o jakies porady (oprocz tych co sie kiedys w takim temacie wypowiadali).
Na potrzeby tego doswiadczenia chcialem zrobic chlorek potasu wg rownania KNO3+HCl--->HNO3+KCl
Nie wiem jaka rozpuszczalnosc ma chlorek potasowy i czy dlatego nic mi sie nie stracilo..? robilem to w wodnym r-r azotanu potasu. Czy mam HNO3 odparowac..? Wg papierka wskaznikowego po dolaniu stez HCl ph wynioslo 1.
Jesli chce jeszcze uzyskac chlorek potasu z chloranu potasu to jak dlugo mam "odtleniac" go..? temp ok 100*C wystarczy czy musi byc wyzsza..?

Pytania do nastepnych dosw nie dlugo..Smile

Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Gałczyński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kemal
&& ( 2-gie ostrzeżenie )


Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 38
Skąd: nie wiem zgubiłem się

PostWysłany: Sob Kwi 29, 2006 9:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprubuj chlorek potasu ze zwykłą żelką do jedzenia chlorek roztop w prubuwce a potem wrzuć tawalek rzelki. Wink
_________________
tak naprawde mi się to śni, w domu nie pozwalają mi nieczego dotknąć ostatnio rozwaliłem prostownik!


Ostatnio zmieniony przez Kemal dnia Wto Lip 04, 2006 10:37 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DNF



Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sob Kwi 29, 2006 9:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kemal. Owszem KCl powstanie ale bedzie zasyfione. Bedzie tam chloran cukier oraz srodki pomocnicze.
Poza tym chlorek pewnie wyparuje.
Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Gałczyński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Sob Kwi 29, 2006 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można otrzymać KCl z KClO3. Jeżeli tylko nie jest zanieczyszczony palnymi substancjami.

Najlepszy wskaźnik, to wydzielający się tlen - wrzucasz KClO3 do próbówki i ogrzewasz.
Cytat:
w 350 *C chloran topi się, a w temperaturze 400 *C zaczyna rozkłądać. Jeżeli ejst czysty, zupełnie spokojnie. (...) Dodatek katalizatora, któym może być MnO2 obniża temperaturę rozkłądu do 200*C, musi on być jednak równie czysty. (...) małe ogniki pojawiające się pod koniec rozkładu nie przedstawiają niebezpieczeństwa.
W braku MnO2 można użyć przeprażonego tlenku żelazowego, jednak jego właściwości katalityczne są słabsze

Tlenek żelazowy = Fe2O3
Książka z której to przepisałem ma... o kurde... 50 lat. Ale raczej nie straciła aktualności.
(no, to, że chloranu nie wolno rozcierać to moim zdaniem przesada, ale reszta chyba się zgadza )

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
julex



Dołączył: 16 Lis 2002
Posty: 174
Skąd: tu ten smród?

PostWysłany: Sob Kwi 29, 2006 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ludzie, chlorek z chloranu... "marnotrawca gorszy od złodzieja" Wink

Cóż, w kwestii doświadczenia nie umiem pomóc. Tak to jest; pół dzieciństwa można stracić, próbując powtórzyć nieszczęśliwie opisane eksperymenty z książek (które na wątłych podstawach teoretycznych nawet nie wiedzieć czemu miałyby zachodzić...)

Krystalizacja? Dlaczego więc w HCl?


Pozdrawiam,
julex

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Kwi 29, 2006 5:18 pm    Temat postu: świecąca próbówka Odpowiedz z cytatem

witam
Boli mnie że macie problemy z otrzymaniem chlorku potasu. Lepiej dodaj do kwasu solnego: albo węglan potasu lub tlenek, czy wodorotlenek, reakcje pewne. Później zateżyć i krystalizacja.

Tracenie dzieciństwa na doświadczeniach które nie wychodzą? Ile razy miałem takie przypadki. Smile
Te doświadczenie wydaje mi się już raz tutaj było opisane .. choć coś mi się kojarzy że byłem brutalny i to wyrzuciłem. Lecz dokładnie nie pamiętam.
Powracając, doświadczenie faktcznie mało komu wychodziło/wychodzi. Aczkolwiek jest wytłumaczenie całkiem sensowne (teoria). Jak już wcześniej napisano świecenie pochodzi od gwałtownej krystalizacji chlorku sodu (czy potasu.. więc użyj sobie NaCl,).
Dlaczego HCl?

IR=[Na+] * [Cl-] iloczyn rozpuszczalności chlorku sodu
gdy wprowadzamy (podczas zmieszania) dodatkowe ilości Cl- to Iloczyn Rozpuszczalności musi zostać stały! Aby tak było musi się wytrącić pewna ilość chlorku sodu. Mamy do czynienia z gwałtowną krystalizacją.

Świecenie jest słabe z tego co słyszałem (znajomy robił, ale mnie nie było przy tym). Robić w koniecznie zaciemnionym pomieszczeniu.
Koniec

pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
DNF



Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sob Kwi 29, 2006 6:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

P2 tak bylo opisywane i tez sie wypowiadales. Zostal wyzucony z powodu braku wyjasnien czy czegos takiego. Temat byl wyczerpany. NaCl bede na chama rozpuszczal. Zostawie na kilka dni niech sie rozpuszcza.
Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Gałczyński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Kwi 29, 2006 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wystarczy że rozpuscisz na gorąco.. nie musisz na kilka dni (?)
Nie usuwajcie tego tematu, zawsze jakaś wiedza jest (mimo że pisze o chemii blisko związanej z mw). A widać że niektórzy chcą coś pokombinować z czystą chemią, przynajmniej bezpiecznie a edukacyjne działanie jest.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
julex



Dołączył: 16 Lis 2002
Posty: 174
Skąd: tu ten smród?

PostWysłany: Nie Kwi 30, 2006 7:37 pm    Temat postu: Re: świecąca próbówka Odpowiedz z cytatem

Piroman2 napisał:
gdy wprowadzamy (podczas zmieszania) dodatkowe ilości Cl- to Iloczyn Rozpuszczalności musi zostać stały


Surprised A, faktycznie... Choć przyznam, że nie sądziłem, by nawet 37% HCl wytrącił sól. To wciąż sporo wody.
Pzdr, julex

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Kwi 30, 2006 7:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się Julex to jednak tylko ok. 37-40% HCl, .. Smile ale jednak steż. Cl- będzie tam duże..
ps trzeba próbować aż wyjdzie:) na spokojnie...
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
DNF



Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Wto Maj 02, 2006 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Chlorek wapnia.

Przed wczoraj robilem chlorek wapnia Ca(OH)2+HCl--->CaCl2+H2O
Dalem za duzo wodorotlenku wapnia wiec wszystko dalem na saczek niestety nic sie nie przesaczylo. Wlalem do probowki i jak widac na zdjeciu jest duza piana ktora od 2 dni nie znika, przezroczysta zielonkawa ciecz, zotlozielonkawy osad i osad z wodorotlenku wapnia. Co mam z tego odciagnac i odparowac zeby uzyskac CaCl2..?


Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Gałczyński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Doktor X



Dołączył: 01 Gru 2003
Posty: 27

PostWysłany: Czw Maj 04, 2006 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chlorek wapnia jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, więc przezroczysta zielonkawa ciecz, którą otrzymałeś jest chlorkiem wapnia. Na dnie probówki otrzymałeś nierozpuszczony nadmiar wodorotlenku wapnia, Natomiast zawiesiną nad cieczą są to jakieś zanieczyszczenia. Oddziel otrzymaną ciecz, a następnie podgrzewaj ją do odparowania rozpuszczalnika.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
DNF



Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw Maj 04, 2006 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O kurde a ja odparowuje juz ciecz z zawiesina..Very Happy
Ale na potrzeby chemicznego ogrodka powinno byc dobrze.
Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Gałczyński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sativ



Dołączył: 05 Cze 2005
Posty: 36

PostWysłany: Sro Maj 10, 2006 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pamietaj o tym ze CaCl2 jest bardzo higroskopijny ( jest używany m. innymi jako subst. susząca do eksykatorów) Odparuj troche i wstaw do zamrażalnika- lub w przypadku małych ilości odparuj całą wode Wink

Pozdro

P.S Chemiczne ogródki pięknie wychodzą na mieszance- CaCl2 jako szkielet nośny, a CoCl2 i Cu(NO3)2 jak "kwiatki" Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DNF



Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw Maj 25, 2006 3:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robilem "blysk" w piwnicy no i nic nie wyszlo. Ale za to powstaly setki baaardzo ale to bardzo drobnych krysztalkow soli ktore pieknie sie mienily w swietle.
Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Gałczyński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP