Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Baloniki Wodorowe
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mag32



Dołączył: 18 Maj 2004
Posty: 22
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 4:37 pm    Temat postu: Baloniki Wodorowe Odpowiedz z cytatem

Witam.
Nie jestem chemikiem i niewiele już pamiętam z lekcji w szkole.
Potrzebuje informacji na temat pozyskiwania Wodoru przez Elektrolizę Wody.
Oczywiście wiem, że wystarczy prąd stały 2 elektrody Dodatnia i Ujemna do osolonej wody i z Elektrody Ujemnej będzie wydzielał się Wodór a z dodatniej Tlen. To mniej więcej tyle.

Ale, jak obliczyć ile tego wodoró i w jakim czasie się wydzieli, jakie trzeba mieć informacjie i z jakich wzorów skorzystać.
Pewnie ważny będzie prąd przepływający przez elektrody, napięcie na elektrodachi ich powierzchnia, ale również stopień nasycenia roztworu solą.

Jak to policzyć ?

Po co mi to ?? Chcę napełnić 3 balony Meteo Wodorem własnej produkcji, i za ich pomocą wysłać urządzenia łącznościowe i telemetryczne na durzą wysokość.

Uprzedzając niektóre odpowiedzi, zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa i znam zasady zachowania się i wogóle BHP.

Pozdrawiam, może ktoś mi pomoże z tym problemem ??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
menorzinho



Dołączył: 22 Sie 2004
Posty: 52
Skąd: malopolska

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 4:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dam ci rade:
lepiej nieotrzymywac wodoru przez elektrolize wody. lepiej zrobic to przez reakcje glinu z naoh i h2o, wydzieli sie sporo wodoru w szybkim czasie Cool
pozdr

_________________
25 g opłatka i 20 ml wina ulega przemianie w ciało Chrystusa. Ile wydzieli się dżuli ciepła?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mag32



Dołączył: 18 Maj 2004
Posty: 22
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 4:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też o tym czytałm jednak jest pewne Ale.
Mianowicie, nie mam żadnego z tych składników, ani nawet nie mam pojęcia skąd je wziąść, a na elektryce i elektronice znam się na tyle dobrze, aby sobie poradzić z elektrolizą, jednak nie wiem jak sie to liczy.

Chyba że mi jeszcze napiszesz skąd wziąść te składniki i w jakich proporcjach oraz jak to wszystko przygotować.

glin, czyli Aluminium ale pewnie takie z puszek czy profili się nie zabardzo nadaje ? może proszek glinowy ? skąd to wziąść iza ile ?

naoh skąd to wziąść ? i co to jest, rozumiem że jakiś kwas.

woda pewnie też destylowana.

Ile się wytworzy wodoru i w jakim czasie ??


Ostatnio zmieniony przez mag32 dnia Pon Kwi 24, 2006 4:53 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
PIRO_TECH



Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 74

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 4:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A poco ci te balony z wodorem bo coś mam złe przeczucia Rolling Eyes
_________________
Usuwam się z forum ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mag32



Dołączył: 18 Maj 2004
Posty: 22
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 4:54 pm    Temat postu: Re: Baloniki Wodorowe Odpowiedz z cytatem

mag32 napisał:

...
Po co mi to ?? Chcę napełnić 3 balony Meteo Wodorem własnej produkcji, i za ich pomocą wysłać urządzenia łącznościowe i telemetryczne na durzą wysokość.
...



Tak napisałem na początku. Po to mi balony z Wodorem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
PIRO_TECH



Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 74

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 4:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OOOO to sporo tego wodoru będzie trzeba Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing
_________________
Usuwam się z forum ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mag32



Dołączył: 18 Maj 2004
Posty: 22
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego pytam jak to policzyć.

Jeden Balonik ma pojemność 180 ltr. A chcę osiągnąć pułap 500 do 1000 m ze sprzętem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
menorzinho



Dołączył: 22 Sie 2004
Posty: 52
Skąd: malopolska

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chyba prosciej byloby kupic wodor/hel Laughing glin to moze byc zwykla folia aluminiowa, woda kranowka a naoh to kret do rur Cool
_________________
25 g opłatka i 20 ml wina ulega przemianie w ciało Chrystusa. Ile wydzieli się dżuli ciepła?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
NBT



Dołączył: 16 Lut 2006
Posty: 106
Skąd: Południe Polski , Exeter

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 8:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

życzę powodzenia Smile 180l wodoru... Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Pasterz



Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 54
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ja bym tez kupił
reakcja tak wygląda
2Al+2NaOH+6H2O>>2Na[Al(OH)4]+3H2
czyli z 54g glinu i 80g wodorotlenku sodu otrzymujemy 73,2dm3 H2 opłacalne?? tak średnio ja bym kupił bo ta rekacja na takie ilości prosta ie jest.w dodatku egzotermiczna. Ciężko ją kontorlowac na taką skalę
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
julex



Dołączył: 16 Lis 2002
Posty: 174
Skąd: tu ten smród?

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Żeby oszacować czas napełniania balonu, wystarczy zmierzyć natężenie płynącego przez elektrolizer prądu (przy założeniu, że jest stały w czasie). Można je teoretycznie obliczyć, ale to trudne rzeczy --- jeśli jesteś zainteresowany, poszukaj o przewodnościach właściwych, wyznaczaniu oporu metodą czterech sond, a na koniec o drugim prawie elektrolizy Faradaya.
Chyba nie warto Wink ; pewnie wyjdzie że potrzeba straszliwej energii.

Łatwiej metodami chemicznymi (ta z aluminium jest naprawdę prosta, a odczynniki do niej znajdziesz w każdym sklepie).

Pozdrawiam,
julex

PS. 'wziąść' to wymienia się na 'wzięłem'?

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adrian



Dołączył: 28 Mar 2005
Posty: 94

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OFF TOPIC:
Julex wydaje mi sie ze długo nie pisałes ..Powróciłes ?


Pozdrawiam

ps. Pozniej usuncie mojego posta
ps2. Wiem to nie powinno mnie obchodzic bo sie nie znamy itp.
Ale twoje posty były pełne wiedzy itp.(fajnie by było sobie poczytać)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kokos



Dołączył: 03 Cze 2005
Posty: 18

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o ile się nie mylę to kret do czyszczenia rur i alumimium np folia Exclamation
acha i chyba (z lekch chemii) metal w kwasie siarkoiwym
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kokos napisał:

acha i chyba (z lekch chemii) metal w kwasie siarkoiwym

nie ma kwasu siarkoiwego.
Ale moze być praktycznie każdy kwas.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kokos



Dołączył: 03 Cze 2005
Posty: 18

PostWysłany: Pon Kwi 24, 2006 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w siarkowym
sorry Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Wto Kwi 25, 2006 7:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jasne biegne marnowac H2SO4 i Mg dla paru l wodoru Smile
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
DeTonix



Dołączył: 13 Maj 2003
Posty: 170
Skąd: Kresy...

PostWysłany: Wto Kwi 25, 2006 8:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam...

Na wstepie pozdrawiam Juleksa, jednego ze Starej Gwardii, z forum jest prawie od poczatku....,

Wodór - marzenie każdego 10 latka, też ten okres przechodziłem wieeele lat temu.

Po 1: jaką mase moze unieść - (zrównowazyć ) 1 dm3 wodoru H2 ?
Na to pytanie nie potrafił mi odpowiedzieć nauczyciel z 6 klasy podstawówki, później wspólnie doszliśmy do wniosku , korzystająć z ....prawa Archimedesa ze będzie to około 1,3 grama , czyli to zwykłych oszacowań : Jeden litr wodoru uniesie na niski pułap około 1 gram masy.

Pozostało pozyskanie tego szlachetngo gazu:
Podobnie jak nasz pytający jako domorosły elektronik-elektryk chciałem to uczynić w procesie jakby się wydawało prostej elektrolizy wody....
Nie będe tłumaczył co i jak - odsyłam do książek chemicznych i fizycznych - wnioski:
-żeby proces przebiegał z sensowną wydajnością ( pare godzin) muszisz dysponować źródłem prądu stałego o napięciu 5 -10V i wydajności pradowej 30 -50 A, nie musze tłumaczyć jak się mocno grzeją nawet w miare grube przewody , i ta wszedobylska korozja wszystkiego co tylko może korodować (najgorsza na stykach). Nawet najlepszy elektrolit także się grzeje.
- elektrolit , tylko KoH lub elentualnie NaoH - czyli popularny Kret do rur, nie musze ostrzegać ze jego mocny 20 -30 % r-r jest silnie żrący a gdy to jeszcze się ogrzeje to...ho-ho "strach się bać" uwaga też przy rozpuszczaniu.
- teoretycznie mozna też stosować niektóre kwasy i sole ,ale wtedy nie przeskoczymy ( w domowych warunkach ) korozji elektrod, a i tak najlepszą przewodność daje nam właśnie Na0H,K0H.
ELEKTROLIZER: przy takim elektrolicie wystarczą elektrody z zwykłej nieocynkowanej blachy stalowej do nabycia w każdyn „żelaźniaku” o powiezchni co najmiej 1 dm2 na każde 15A, zauwarzycie jak "bąbelki" gazu nieźle izolują elektrody, wyprowadzenia najlepiej zrobić z grubego drutu stalowego - nie pchać miedzianych czy lutowanych przewodów do elektrolitu. Jako obudowy do elektrolizera najlepsze jest duże naczynie miska szkalna z uwagi na znaczący wzrost tempem, lub plastykowa.
I najważniejsze system separacji i odprowardzania gazów.
Nie musze tłumaczyć że na jednej elektrodzie wydziela się tlen a na drugiej wodór i pod zadnym pozorem nie radze ich mieszać, Osobiście używałem systemu z dwoma dużymi 3 litrowymi butelkami szkalnymi z odciętym dnem, ale warunkowało to za duże oddalenie lekektrod, wiec lelektrody ( w 2 wersji) były ze sobą skręcone śrubami na izolujących podkaładkach i stanowiły zespół, zaś pozyskanie gazu sanowiła palstykowa pregroda i fantazyjnie ukształtowane odbieralniki, ale dzięki temu odstep pomiedzy elektrodami spadł do 15 mm przy zachowanej separacji gazów.
Wniosek nasuwa się jeden - nie polecam tego sposobu pozysku wodoru....jest w bremw pozorom mało wydajnu i złozony.

Najprościej uzyć roztwory NaoH (kreta do rur) i pocietej rolki folii aluminiowej) - uwaga reakcja wraz ze wzostem temp sie rozpędza.Trzeba być przygotowanycm na chłodznie całości ewentualnie rociecznaie wodą . i znowu najleszy jest szczelny metalowy pojemnik z odprowadzneim gazu.

Pozdrawiam

_________________
Memento Mori................
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Qba



Dołączył: 04 Lut 2003
Posty: 104
Skąd: Podkarpacie - okolice Rzeszowa

PostWysłany: Wto Kwi 25, 2006 1:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to kożystając ze sposobności to ja też pozdrawiam Julexa Smile Myslałem, że nie bedziesz wracał na forum, a tu jednak Smile

PS Jakbyś mnie nie kojażył, to widzieliśmy sie na olimpiadzie ostatnio Smile Jak browarkowałeś z Tomkiem Smile

Pozdro

_________________
Qba
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
julex



Dołączył: 16 Lis 2002
Posty: 174
Skąd: tu ten smród?

PostWysłany: Wto Kwi 25, 2006 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam i pozdrawiam wszystkich... miło wrócić, gdy jeszcze nie wszyscy mnie zapomnieli Smile A że jakoś ostatnio zatęskniłem za piro... postanowiłM wrócić!

W kwestii wodoru DeTonix napisał chyba wszystko. Ale mag32 - nawet jeśli rozpracujesz już technologię, odradzałbym takie zabawy. Jeśli odpalisz zwykły balonik z wodorem, wydepiluje Ci rękę; ale 180l to byłby kataklizm, a przecież wystarczy iskra ze swetra.
Wspomnij Hindenburga Wink

Pozdrawiam,
julex

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Wto Kwi 25, 2006 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm zdaje sie jednak ze dopoki masz sam wodor wszystko ok ale jak masz wodor i tlen to juz gorzej Razz
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP