Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

no¿e bojowe
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (militaria)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
outsider



Do³±czy³: 11 Sie 2004
Posty: 161

PostWys³any: Wto Kwi 04, 2006 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nó¿ z kastetem w chwycie ma jedn± zaletê- trudno go wyrwaæ z rêki. Jednoczesnie ogranicza poe manewru.

Pytanie co jest bardziej istotne?
Cytat:
Bear Claw to kerambit

Co to kerambit?
Cytat:
. Przystosowany do walki z nieos³oniêtym przeciwnikiem.

No wiesz, ja tam nie spotykam ludzi, którzy sa opancerzeni jak Dekker w SOFie Very Happy
Cytat:
Zadaje paskudne rany.

Chyba o to chodzi.
Wiêc mówisz ¿e SOG to nie to czego poszukujê? Wiêc mo¿e fairbairn sykes commando knife?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Karol R



Do³±czy³: 18 Lip 2004
Posty: 700

PostWys³any: Wto Kwi 04, 2006 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dla mnie tego typu wynalazki odpadaj±. Dlatego równie¿ nie tolerujê kerambitów (kerambit to krótki nó¿ zakoñczony ostrzem w kszta³cie szponu, wywodzi siê gdzie¶ ze spodu azji Wink gdzie by³ stosowany jako no¿yk do ciêcia gêstwiny le¶nej, przyk³ady to bear claw, emerson lagriffe). W jego rêkoje¶ci jest rówie¿ otwór w który wk³adamy palucha. Przy kopniêciu w nadgarstek taki nó¿ ci nie wyleci z rêki, jednak nie mozña zadawaæ ciosów trzymaj±c nó¿ na sztorc (a wiele skutecznych technik opiera siê w³asnie na takim ciêciu, masz wtedy wiêksz± si³ê, i mo¿na zadawaæ g³êbokie ciente rany, do tego typu zabaw dobre s± ostrza z cie¿arem przniecionym na przód g³owni, m.in khukri, du¿e no¿e bowie).

Chodzi mi o to ¿e gruba skurzana kurtka ochrania przed kerambitem w stopniu wystarczaj±cym na skuteczn± obronê. Ker. podobnie jak lil'loco s³u¿y do szybkich precyzyjnych ciêæ (¿y³y têtnice, kerambitem idzie rozp³ataæ brzuch od jajec a¿ po mostek).

Jest wiele no¿y "idealnych" do walki, które rózni± siê od siebie diametralnie. Od du¿ych ciêzkich, po szybkie po¶redniej wielko¶ci a¿ po maluteñkie wynalazki.
Naj³atwiej walczy siê no¿ykami po¶rednimi, co wcale nie oznacza ¿e ich mo¿liwo¶ci s± w jakimkolwiek stopniu mniejsze od pozosta³ych. Je¿eli nie umiesz walczyæ, a musisz siê broniæ nie odczujesz du¿ej ró¿nicy miêdzy mniej lub bardziej podobnymi ostrzami.

Ja preferujê lekkie szybkie ostrza którymi mo¿na uk³uæ, dlatego te¿ tak wychwalam razorbacka.
Generalnie jest taka zasada ¿e z walki nóz/nó¿ ¿adko kiedy jedna osoba uchodzi ca³o. Zazwyczaj obie maj± obra¿enia. Dobrze jest to miec na uwadze gdy staniesz oko w oko ze zdeterminowanym przeciwnikiem.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
sQuidi



Do³±czy³: 21 Wrz 2005
Posty: 30
Sk±d: dzikiego wschodu:P

PostWys³any: Wto Kwi 04, 2006 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karol R napisa³:

Jest wiele no¿y "idealnych"
.

jest jest np do krojenia miesa czy chleba ale to nie o to chodzi co z tego ze ty masz jakis wyczesany nozyk a ja mam jakis zwyczajny nozyk kuchenny to niema zadnego znaczenia liczy sie ten pierwszy cios i nikt mi nie powie ze inaczej boli rana zadana kozikiem a super kosa bo nikt tego nie doswiadczyl zapewne ale ja bylem swiatkiem jak moj kumpel dostal kosa po nogach 1 cios zwalil go jak by dostal pala po glowie a koles go siekna têpa jak diabli sprzezynowka (odpowiedzial za swoje czyny) a bul byl taki ze kumpel padl na glebe i zero reakcji nawet juak by mial ta kose za 200 czy 300 z³ to i tak by mu nie pomogla .

nie bez powodu SpecNaz uzywa nozy z 4 pociskami malego kalibru (pierwszy decydujacy cios sie liczy a model no¿a w tym wypadku zwieksza skutecznosc;)

te wszystkie wyczesane nozyki spisuja sie lepiej w grze psychologicznej a i swietnie wygladaja w filmach akcji typu "Rambo"

Ps. bzdura jest twierdzenie ze nozyk sluzy do obrony
jak powiedzial moj instruktor z combatu bronic to sie mozesz od noza ale nie mozesz sie bronic nozem tylko atakowac;)

INTERPUNKCJA!

Królik


takiejest moje zdanie:)
pozdro

_________________
S± dwa uda - albo siê uda, albo siê nie uda
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
outsider



Do³±czy³: 11 Sie 2004
Posty: 161

PostWys³any: Sro Kwi 05, 2006 7:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale chyba zgodzisz siê ze mna Karol R ¿ê SOG zadajê bardziej ¶mierciono¶ne rany ni¿ rezorback?

A co w³a¶nie s±dzicie o takich no¿ach Spetznazu ze strzelaj±cym ostrzem jak z obrazka z tajnej skrzynki? Czy takie co¶ gdzie¶ jest dostêpne i za ile?

A co z tymi no¿ami kastetowymi?

Poza tym ca³y czas nikt nie zwarza na tê magiczn± d³ugo¶æ 6 cali. W ka¿dym poradniku wojskowym (np. "Kill or get killed" ) jest zalecany nóz o conajmniej takiej d³ugo¶ci, jako o odp. skuteczno¶ci. Do tego dodam ¿e po 11 wrze¶nia (choæ to nie ma nic wspólnego) w niektórych eurpejskich krajach zakazuje siê nosiæ cywilom no¿e o d³. pow. 10cm (to te¿ o czym¶ ¶wiadczy...)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Królik



Do³±czy³: 29 Gru 2005
Posty: 183
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sro Kwi 05, 2006 8:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lechu napisa³:
Nie. I co to ma do ¿eczy?

Nic, poza tym, ¿ê proponujesz u¿ycie no¿a w samoobronie nie umiej±c siê nim pos³ugiwaæ i licz±c na li tylko wywo³anie efektu psychologicznego. A tu siê mo¿esz oszukaæ. I to bardzo.
Cytat:
A Ty potrafisz?

Nie, ale ja nie proponujê takich g³upot jak Ty:
Lechu napisa³:

¯yby chodziæ z nim po mie¶cie na co dzieñ, a je¿eli nada¿y siê sytuacja ekstremalna to wyciagn±æ z ukrycia i walczyæ

Cytat:
Nie "strasz" mnie lud¼mi, a raczej ich umiejêtno¶ciami, którzy rzekomo potrafi± walczyæ lepiej ode mnie, bo to jest dziecinada.

To nie straszenie tylko przyk³ad tego, jak bardzo mo¿esz siê oszukaæ ulegaj±c z³udnemu prze¶wiadczeniu, ¿e "mam nó¿ i nikt mi nie podskoczy". Otó¿ podskoczy, bo skoro Ty nie umiesz siê nim pos³ugiwaæ, a inni siê z tym wychowali, to raczej szans nie masz. Proste.
Cytat:
Nó¿ (przynajmniej w temacie jaki teraz omawiamy, czyli samoobrona) jest po to ¿eby go trzymaæ na pasku i broniæ siê nim gdy Ciê napadn±.

Tylko poza noszeniem go na pasku trzeba jeszcze wiedzieæ jak siê nim w samoobronie pos³u¿yæ. Wyci±gniêcie go i radosne wymachiwanie do niczego dobrego dla Ciebie nie doprowadzi.
Cytat:
Czy¿ do tego nie s³uzy nó¿ taki jak Razorback (a o takim no¿u mówie - tylko o takim)? Bo w lesie ga³êzi nim nie odetniesz - wiêc jest on chyba tylko do zabijania.

Patrz wy¿ej.
Cytat:
Napisz czym dla ciebie jest owo "ukrycie". Noszenie w kieszeni, na pasku, w rêkawie? A mo¿e w plecaku? Dla mnie to drugie, w ka¿dym razie tak ¿eby nie by³o go widaæ.

Serio?
A wydawa³o mi siê, ¿e mói³e¶ o czym¶ zupe³nie innym ni¿ plecak:
Cytat:
No, chyba, ¿e ma to byæ Razorback ukryty w marynarce - kurtce na podszewce.

Dla mnie NÓ¯ BOJOWY nie jest przeznaczony do noszenia w ukryciu, co by¶ sobie nie wymy¶li³.
Cytat:
A noszenie no¿a - "nie w ukryciu" to wymachiwanie nim w gar¶ci. Wiêc jesli nosimy jakikolwiek nó¿ tak ¿e o nie widaæ to jest to owo s³ow klucz ukrycie?

To teraz propozycja, Panie Dok³adny, ukryj Ka-Bara, id±c po mie¶cie w krótkich spodenkach i podkoszulce. Czekam na efekty.
Po raz kolejny - no¿e bojowe nie s± przeznaczone do noszenia w ukryciu, o czym ¶wiadczy choæby i konstruckja ich pochew.
Cytat:
Zale¿y jeszcze do czego,

Do noszenia w ukrciu.
Cytat:
ale powtarzam ¿e je¶li mówimy o samoobronie to folder (albo ma³y i szybki Razorback) jest najlepszy.

O ile umiesz siê nim pos³ugiwaæ.
Cytat:
Widac po prostu czepiasz o zanaczenie frazy NÓ¯ BOJOWY.

Nie czepiam siê. Nó¿ bojowy to nó¿ przeznaczony na pole walki, g³ównie do zabijania, choæ równie¿ i do innych funkcji.
Cytat:
S³u¿y on TYLKO do zabijania, a nie do survivalu w lesie, ciêcia kartofli czy czegokolwiek innego.

Chyba tylko je¶li mówisz o sztylecie. Ka-Barem mo¿na robiæ wiele rzeczy, a jest to nó¿ jak najbardziej bojowy.
Cytat:
A je¿eli mamy nim ZABIJAÆ w OBRONIE w³asnej bêd±c ofiara napadu lepiej ¿eby nosiæ go na codzieñ. A wtedy wartoi aby nie by³ widoczny dla innych.

Chcia³bym zobaczyæ to zabijanie.
A co do noszenia, to polecam przyk³±d z Ka-Barem.
Outsider napisa³:
A co s±dzicie o no¿ach z kastetem w chwycie?

Zobacz najpierw co nasze prawo s±dzi o kastetach.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Karol R



Do³±czy³: 18 Lip 2004
Posty: 700

PostWys³any: Sro Kwi 05, 2006 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

outsider napisa³:
Ale chyba zgodzisz siê ze mna Karol R ¿ê SOG zadajê bardziej ¶mierciono¶ne rany ni¿ rezorback?

to nie baldurs gate gdzie sztylet zadaje 1k4 obra¿eñ a k. miecz 1k6.
Nie mozna tego tak rozpatrywaæ.

Poza tym nó¿ jak najbardziej s³u¿y do blokowania ciosów przeciwnika, przeczytaj wszystko co napisa³em i poda³em w tym temacie to siê przekonasz.

Królik nie uwa¿asz ¿e nieco przesadzasz z tym wyszkoleniem do walki no¿em. Wiadomo ¿e to pomaga, jednak jak we wszystkich sztukach walki- do pewnego stopnia wrodzone predyspozycje potrafi± wzi±¶æ górê nad technik±. A niekiedy zwyk³e szczê¶cie. Nie trzeba uczyæ siê wiele lat aby umieæ pchn±æ kogo¶ szybko, zrobiæ unik czy ciaæ po szyi czy ¿y³ach.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Królik



Do³±czy³: 29 Gru 2005
Posty: 183
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sro Kwi 05, 2006 2:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karol R napisa³:

Królik nie uwa¿asz ¿e nieco przesadzasz z tym wyszkoleniem do walki no¿em.

Nie. Zak³adam jeden z gorszych dla atakowanego wariantów. Chyba, ¿e patrzymy na ¶wiat z bezgranicznym optymizmem.
Cytat:
Wiadomo ¿e to pomaga, jednak jak we wszystkich sztukach walki- do pewnego stopnia wrodzone predyspozycje potrafi± wzi±¶æ górê nad technik±.

Chcesz mi powiedzieæ, ¿e "wrodzona predyspozycja" do boksu (cokolwiek to jest) da Ci szansê z go¶ciem, któy trenuje boks od 4-5lat?
Cytat:
A niekiedy zwyk³e szczê¶cie. Nie trzeba uczyæ siê wiele lat aby umieæ pchn±æ kogo¶ szybko, zrobiæ unik czy ciaæ po szyi czy ¿y³ach.

A jak szczê¶cia zabraknie?
Poza tym pamiêtaj o przekroczeniu granic obrony koniecznej...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Lechu



Do³±czy³: 22 Lis 2004
Posty: 470

PostWys³any: Sro Kwi 05, 2006 4:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
To nie straszenie tylko przyk³ad tego, jak bardzo mo¿esz siê oszukaæ ulegaj±c z³udnemu prze¶wiadczeniu, ¿e "mam nó¿ i nikt mi nie podskoczy". Otó¿ podskoczy, bo skoro Ty nie umiesz siê nim pos³ugiwaæ, a inni siê z tym wychowali, to raczej szans nie masz. Proste.

O nie, nie. Nie wmawiaj mi ze chce walczyæ no¿em i rado¶nie nim wymachiwaæ jak mi wmawiasz. No¿e BOJOWE s± dla osób potrafi±cych siê nimi pos³ugiwaæ. Wiêc ja nigdy nie kupi³em sobie no¿a bojowego tylko scyzoryk, a sam no¿em nigdy walczyæ nie bêde bo nawet takiego nie mam. Ale ludzie którzy potrafi± maj± odpowiednie (dla ich potrzeb) no¿e i niektórzy nosz± ma³e no¿e takie jak ju¿ nie¶miertelny na tym forum Razorback na codzieñ. To wszystko - to jest ca³y mój pogl±d na t± sprawê. I nie rozk³adaj go na czynniki pierwsze (zdania wyrwane z kontekstu jak to zwyk³e¶ czyniæ na tym i innyc forach) - bo ka¿de zdanie jest tutaj integralne <lol> .
Cytat:

o nie baldurs gate gdzie sztylet zadaje 1k4 obra¿eñ a k. miecz 1k6.
Nie mozna tego tak rozpatrywaæ.


Tak, to prawda. Co prawda jeden nó¿ jest malutki, a drugi wygl±da jak tasak, ale ten pierwszy mo¿e okazaæ siê skuteczniejszy bo nim w serce trafisz zawsze (a przynajmniej masz wiêksze prawdopodbieñstwo), a drugim mimo ¿e mo¿esz (jak trafisz) odrabac rêke to mo¿esz nim nie trafiæ gdy bêdziesz zbyt wolny.

Cytat:
"mam nó¿ i nikt mi nie podskoczy"

To Twój tekst nie mój - nie wtykaj go mi w usta bo jestem skrajnie daleki od niego. Ja mam tylko nó¿ drop-point za 9.99z³ w kuchni do ciêcia warzyw. No i scyzoryk.

Cytat:
Cytat:
Cytat:
Napisz czym dla ciebie jest owo "ukrycie". Noszenie w kieszeni, na pasku, w rêkawie? A mo¿e w plecaku? Dla mnie to drugie, w ka¿dym razie tak ¿eby nie by³o go widaæ.


Serio?
A wydawa³o mi siê, ¿e mói³e¶ o czym¶ zupe³nie innym ni¿ plecak:
Cytat:
Cytat:
No, chyba, ¿e ma to byæ Razorback ukryty w marynarce - kurtce na podszewce.


Naucz siê czytaæ ze zrozumieniem. W powyzszym zdaniu wymieni³em w jednym ci±gu, kieszeñ, rêkaw, pasek i plecak. Po czym wymieni³em ¿e akceptuje "to drugie". Zadanie dla dzieci? Którym wyrazem z kolei jest s³owo plecak a którym pasek?

Cytat:
Chyba tylko je¶li mówisz o sztylecie.

No raczej mówie od tym od pocz±tku. Zaznaczy³em ¿e mówie o Razorbaku który kszrta³tem jest podobny do sztyketu (klinga tanto).

B±d¼ ³askaw nie edytowaæ posta o udzieleniu na niego odpowiedzi, ok?

Królik
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Karol R



Do³±czy³: 18 Lip 2004
Posty: 700

PostWys³any: Sro Kwi 05, 2006 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Chcesz mi powiedzieæ, ¿e "wrodzona predyspozycja" do boksu (cokolwiek to jest) da Ci szansê z go¶ciem, któy trenuje boks od 4-5lat?

zak³adaj±c ¿e ja jestem tym trenuj±cym, i ¿e wybieramy zawsze ten gorszy scenariusz to tak. Tu wchodzi w grê jeszcze jeden wa¿ny czynnik: motywacja. Bandziorowi zalezy jedynie na twoich pieni±dzach, ew. cnocie Wink, ty jednak walczysz o zycie- to dodaje pewno¶ci w dzia³aniu. Widzê ¿e du¿± uwagê zwracasz na jêzyk polski, czyta³e¶ mo¿e "inny ¶wiat" Herlinga ? Tam znajduje siê wyt³umaczenia "naturalnych predyspozycji". Poza tym nie porównuj walki no¿em do boksu. W pierwszym wypadku nie istnieje co¶ takiego jak wytrzyma³o¶æ- nó¿ bezlito¶nie tnie tkanki nie pozostawiaj±c ¿adnej szansy na obronê. Udezenia da siê do pewnego stopnia wytrzymaæ.

Cytat:
Nie. Zak³adam jeden z gorszych dla atakowanego wariantów.

To bardzo rozs±dne, jednak w wypadku kiedy mamy ¶rodki aby zapewniæsobie pewn± ochronê. Gdy szukamy minimum trzeba spojrzeæ inaczej. Popadanie tu w skrajno¶ci w któr±kolwiek stronê zawsze wykrzywia nasze spojrzenie na otaczaj±ce realia.
w takim wypadku osobie o przeciêtnej koordynacji ruchowej wypada jedynie za³amaæ rece i czekaæ na ³askê napadaj±cego ?
Odnosze wra¿enie ¿e przy szybkim ataku z zaskoczenia, mo¿emy skutecznie obroniæ siê równie¿ bez lat treningu.

Cytat:
Poza tym pamiêtaj o przekroczeniu granic obrony koniecznej...

tutaj na forum niew±tplliwie powinienem. Kiedy kilku panów bêdzie próbowa³o zabraæ mi moj± wlasno¶æ, lub nawet skrzywdziæ najprawdopodobniej z ca³ego serce bêdzie mi zale¿eæ aby nikt z nich nie wyszed³ bez szwanku- niezaleznie od konsekwencji. To wg. mnie normalny odruch. Z³o¶æ, determinacja tego siê nie uniknie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Sro Kwi 05, 2006 7:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karol R napisa³:
osobie o przeciêtnej koordynacji ruchowej wypada jedynie za³amaæ rece i czekaæ na ³askê napadaj±cego ?
Odnosze wra¿enie ¿e przy szybkim ataku z zaskoczenia, mo¿emy skutecznie obroniæ siê równie¿ bez lat treningu.
Psychika.... jak masz do¶æ odwagi i odpowiedni refleks, (tj. zrobisz COKOLWIEK NATYCHMIAST zamiast staæ i gapiæ siê jak sroka w gnat, to masz du¿± szansê. Ale jak dasz siê zaskoczyæ, to po Tobie.
Cytat:
Kiedy kilku panów bêdzie próbowa³o zabraæ mi moj± wlasno¶æ, lub nawet skrzywdziæ najprawdopodobniej z ca³ego serce bêdzie mi zale¿eæ aby nikt z nich nie wyszed³ bez szwanku- niezaleznie od konsekwencji. To wg. mnie normalny odruch. Z³o¶æ, determinacja tego siê nie uniknie.

Ja pewnie nawet bym siê nie stara³ tego unikaæ. Jak oni chcieli mnie, to (zak³adaj±c ten optymistyczny wariant, ¿e im nie wysz³o) czemu ja nie mam ich?

Cokolwiek by to mia³o oznaczaæ...

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Królik



Do³±czy³: 29 Gru 2005
Posty: 183
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Czw Kwi 06, 2006 7:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lechu napisa³:
O nie, nie. Nie wmawiaj mi ze chce walczyæ no¿em i rado¶nie nim wymachiwaæ jak mi wmawiasz.

Ale¿ ja nie wmawiam. Popatrz sam:
Lechu napisa³:
¯yby chodziæ z nim po mie¶cie na co dzieñ, a je¿eli nada¿y siê sytuacja ekstremalna to wyciagn±æ z ukrycia i walczyæ.

No i jak? Chcesz cczy nie?
Cytat:
No¿e BOJOWE s± dla osób potrafi±cych siê nimi pos³ugiwaæ. Wiêc ja nigdy nie kupi³em sobie no¿a bojowego tylko scyzoryk, a sam no¿em nigdy walczyæ nie bêde bo nawet takiego nie mam.

To po co o walce no¿em w ogóle piszesz?
Cytat:
Ale ludzie którzy potrafi± maj± odpowiednie (dla ich potrzeb) no¿e i niektórzy nosz± ma³e no¿e takie jak ju¿ nie¶miertelny na tym forum Razorback na codzieñ. To wszystko - to jest ca³y mój pogl±d na t± sprawê.

Przynajmniej w tym siê zgadzamy.
Cytat:
I nie rozk³adaj go na czynniki pierwsze (zdania wyrwane z kontekstu jak to zwyk³e¶ czyniæ na tym i innyc forach) - bo ka¿de zdanie jest tutaj integralne <lol> .

Pozwolê sobie mieæ na ten temat nieco inne zdanie...
Karol R napisa³:
zak³adaj±c ¿e ja jestem tym trenuj±cym, i ¿e wybieramy zawsze ten gorszy scenariusz to tak.

Za³o¿enie w tej dyskusji by³o takie, ¿e to laik kupuje nó¿ bojowy, a nie fachowiec. Zatem za³o¿enie w przyk³±dzie z bokserami jest podobne - Ty masz tylko predyspozycje, napastnik trenuje. Przyjêcie tego, ¿e ja mam predyspozycje i trenujê daje oczywisty i ³awtwy do przewidzenia wynik konfrontacji.
Cytat:
Tu wchodzi w grê jeszcze jeden wa¿ny czynnik: motywacja. Bandziorowi zalezy jedynie na twoich pieni±dzach, ew. cnocie , ty jednak walczysz o zycie- to dodaje pewno¶ci w dzia³aniu.

Zgoda. Ale wyci±gniêcie w takiej sytuacji no¿a, przy braku umiejêtno¶ci jego skutecznego u¿ycia, mo¿e skutkowaæ jedynie wzrostem agresji napastnika i w konsekwencji bardziej brutalnym atakiem.
Cytat:
Widzê ¿e du¿± uwagê zwracasz na jêzyk polski, czyta³e¶ mo¿e "inny ¶wiat" Herlinga ? Tam znajduje siê wyt³umaczenia "naturalnych predyspozycji".

A¿ sprawdzê czy zdanie Pana Herlinga na temat "naturalnych predyspozycji" tak znacz±co ró¿ni siê od mojego...
Cytat:
Poza tym nie porównuj walki no¿em do boksu. W pierwszym wypadku nie istnieje co¶ takiego jak wytrzyma³o¶æ- nó¿ bezlito¶nie tnie tkanki nie pozostawiaj±c ¿adnej szansy na obronê.

Chyba nie chcia³bym sprawdziæ czy wytrzymam uderzenie, które z³amie mi nos, wybije zêby, po³±mie szczêkê czy ¿ebra i czy po jego otrzymaniu bêdê jeszcze mia³ ochotê na walkê. Na cokolwiek...
Cytat:
Udezenia da siê do pewnego stopnia wytrzymaæ.

Do powy¿szych dodaj sobie jeszcze kopa w krocze. Wytrzymasz? Bo ja nie.
Cytat:
To bardzo rozs±dne, jednak w wypadku kiedy mamy ¶rodki aby zapewniæsobie pewn± ochronê. Gdy szukamy minimum trzeba spojrzeæ inaczej.

Dlaczego? Zawsze mam zak³±daæ wariant optymistyczny? Wolê za³o¿yæ ten pesymistyczny i siê ewentualnie przygotowaæ, b±d¼ te¿ robiæ wszystko aby do jego zaistnienia nie dopu¶ciæ.
Cytat:
Popadanie tu w skrajno¶ci w któr±kolwiek stronê zawsze wykrzywia nasze spojrzenie na otaczaj±ce realia.

Có¿ - wypada mi siê tylko zgodziæ.
Cytat:
w takim wypadku osobie o przeciêtnej koordynacji ruchowej wypada jedynie za³amaæ rece i czekaæ na ³askê napadaj±cego ?
Odnosze wra¿enie ¿e przy szybkim ataku z zaskoczenia, mo¿emy skutecznie obroniæ siê równie¿ bez lat treningu.

Racja. Ale te¿ do obrony nie musi mieæ no¿a. Je¿eli ma koordynacjê i dobry charakter w nogach to w zupe³no¶ci wystarczy uderzenie (kopniêcie) maj±ce zdezorientowaæ przeciwnika i ucieczka.
Cytat:
Kiedy kilku panów bêdzie próbowa³o zabraæ mi moj± wlasno¶æ, lub nawet skrzywdziæ najprawdopodobniej z ca³ego serce bêdzie mi zale¿eæ aby nikt z nich nie wyszed³ bez szwanku- niezaleznie od konsekwencji.

I tu nale¿y rozgraniczyæ pewne sytuacje. Je¿eli kilku panó bêdzie chcia³o Ci zabraæ portfel, to wszyscy spece od samoobrony mówi± jedo - oddaj. Wdawanie siê w walkê (nie bêd±c Chuckiem N., lub nie maj±c broni) w obronie paru groszy to g³upota. Wiem, ¿e ujma na honorze, niesmak, wkurzenia, ale to mniej ni¿ wybite zêby, które nie s± jak rzodkiewki. Nie odrastaj±.
Obrona ¿ycia/zdrowia to ju¿ zupe³nie inna rzecz. Wtedy faktycznie walczysz tym, co masz pod rêk± i bez zwa¿ania na obra¿enia napastników.
Cytat:
To wg. mnie normalny odruch. Z³o¶æ, determinacja tego siê nie uniknie.

Tylko, ¿e gniew bywa czasem z³ym doradc±...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
outsider



Do³±czy³: 11 Sie 2004
Posty: 161

PostWys³any: Czw Kwi 06, 2006 7:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
mói³e¶

a podobno tylko ja nie umiem pisaæ po polsku...

Zgadza siê, nie umiesz. Podany powy¿ej przyk³ad to zwyczajna literówka (a w zasadzie b³±d przytrzymania klawisza "ALT", nie za¶ ordynarny ortograf, od jakich roj± siê Twoje posty.

Królik

Cytat:
Zobacz najpierw co nasze prawo s±dzi o kastetach.

nie wiedzia³em , bardzo siê przej±³em Rolling Eyes zwróæ mo¿e uwagê czym siê zajmuje to forum...
Cytat:
to nie baldurs gate gdzie sztylet zadaje 1k4 obra¿eñ a k. miecz 1k6.
Nie mozna tego tak rozpatrywaæ.

Mi chodzi³o o to ¿e SOG Pentagon ma ostrze sztyletu wiêæ ³atwo siê wbija a do tego jest d³u¿szy od rezorbaka wiêæ zadaje g³ebsze rany.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Królik



Do³±czy³: 29 Gru 2005
Posty: 183
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Czw Kwi 06, 2006 10:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lechu napisa³:

Cytat:
"mam nó¿ i nikt mi nie podskoczy"

To Twój tekst nie mój - nie wtykaj go mi w usta bo jestem skrajnie daleki od niego. Ja mam tylko nó¿ drop-point za 9.99z³ w kuchni do ciêcia warzyw. No i scyzoryk.

Pos³u¿ê siê ulubionym zwrotem Internautów (w tym i Twoim), którego u¿ycie rozpropagowa³ Remov:
czytaj ze zrozumieniem.
Nie napisa³em, ¿e tak uwa¿asz, lecz:
Królik napisa³:
To nie straszenie tylko przyk³ad tego, jak bardzo mo¿esz siê oszukaæ ulegaj±c z³udnemu prze¶wiadczeniu, ¿e "mam nó¿ i nikt mi nie podskoczy".

Wyja¶niæ Ci jaka jest ró¿nica pomiêdzy "powiedzia³e¶", a "mo¿esz siê oszukaæ ulegaj±c prze¶wiadczeniu"?
Te radosne spekulacje na temat kolejno¶ci s³owa w szyku zdania i zadania dla dzieci pominê lito¶ciwie milczeniem, bo to ma byæ dyskusja merytoryczna, a nie silenie siê na z³o¶liwo¶ci co Ci kiepsko wychodzi.
Cytat:
No raczej mówie od tym od pocz±tku. Zaznaczy³em ¿e mówie o Razorbaku który kszrta³tem jest podobny do sztyketu (klinga tanto).

Hmmm...
Klinga tanto troszkê odbiega od klasycznej klingi - nazwijmy to - zachodniego sztyletu. Nó¿ bojowy to te¿ zupe³nie co innego ni¿ sztylet.
Zgodzê siê, ¿e sztyletem trudno jest robiæ co¶ innego ni¿ raniæ/zabijaæ, ale tanto jest ju¿ bardziej uniwersalny.
Outsider napisa³:
nie wiedzia³em , bardzo siê przej±³em zwróæ mo¿e uwagê czym siê zajmuje to forum...

Zwróci³em. Zwróæ uwagê, ¿e nie wypowiadam siê w tematach mog±cych byæ w jakiklowiek sposób naruszeniem prawa. Przypomnia³em tylko, ¿e kastet jest do¶æ restrykcyjnie traktowany przez nasze prawo, a je¿eli chcesz go u¿ywaæ i ponosiæ konsekwencje - Twoja sprawa.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Karol R



Do³±czy³: 18 Lip 2004
Posty: 700

PostWys³any: Czw Kwi 06, 2006 4:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Królik napisa³:

Za³o¿enie w tej dyskusji by³o takie, ¿e to laik kupuje nó¿ bojowy, a nie fachowiec. Zatem za³o¿enie w przyk³±dzie z bokserami jest podobne - Ty masz tylko predyspozycje, napastnik trenuje. Przyjêcie tego, ¿e ja mam predyspozycje i trenujê daje oczywisty i ³awtwy do przewidzenia wynik konfrontacji.


nastêpnie Królik napisa³:
Zgoda. Ale wyci±gniêcie w takiej sytuacji no¿a, przy braku umiejêtno¶ci jego skutecznego u¿ycia, mo¿e skutkowaæ jedynie wzrostem agresji napastnika i w konsekwencji bardziej brutalnym atakiem.

widzisz, i st±d najprawdopodobniej p³ynie wiêkszo¶æ naszych nieporozumieñ. Ja zak³adam ¿e nó¿ bêdzie schowany do ostatniej chwili. Moment kiedy przeciwnik siê o nim dowie bêdzie równoznaczny z natychmiastowym no¿a u¿yciem. To jest w³asnie ten czynnik który stwarza nó¿ bardzo niebezpiecznym- zaskoczenie. Pistoletem (mniej lub bardziej) zawsze trzeba wycelowaæ (zak³adaj±c ¿e wogóle nosimy odbezpieczony), ostrze mo¿e pchnaæ przeciwnika podczas tego samego ruchu który wyjmuje je z pochwy.
Królik napisa³:

A¿ sprawdzê czy zdanie Pana Herlinga na temat "naturalnych predyspozycji" tak znacz±co ró¿ni siê od mojego...

Sprawd¼ je¶li nie czyta³e¶, bo na prawdê ciekawa ksi±¿ka. Podpowiem ¿e chodzi mi o postaæ pewnego gruzina- rolnika któremu rewolucja zabra³a ziemiê i sprzeciwstawi³a syna.
Królik napisa³:

Chyba nie chcia³bym sprawdziæ czy wytrzymam uderzenie, które z³amie mi nos, wybije zêby, po³±mie szczêkê czy ¿ebra i czy po jego otrzymaniu bêdê jeszcze mia³ ochotê na walkê. Na cokolwiek...

Da siê. Z³amany nos dyskwalifikuje bardziej pod wzglêdem upo¶ledzenia wzroku i funkcji oddechowych ni¿ z bólu. Chêæ do walki mo¿e troszkê zmaleæ (choæ nie zawsze) ale je¶li trzeba, to có¿...
Królik napisa³:

Do powy¿szych dodaj sobie jeszcze kopa w krocze. Wytrzymasz? Bo ja nie.

w krocze powiadasz... no nie wiem.

Cytat:
Dlaczego? Zawsze mam zak³±daæ wariant optymistyczny? Wolê za³o¿yæ ten pesymistyczny i siê ewentualnie przygotowaæ, b±d¼ te¿ robiæ wszystko aby do jego zaistnienia nie dopu¶ciæ.

A je¿eli brak Ci ¶rodków ? Nie podejmiesz trudu aby zapewniæ sobie chocia¿ minimum ? Je¿eli nie masz czasu, zdrowia, motywacji, czy nawet samozaparcia aby konsekwentnie trenowaæ.
Królik napisa³:

I tu nale¿y rozgraniczyæ pewne sytuacje. Je¿eli kilku panów bêdzie chcia³o Ci zabraæ portfel, to wszyscy spece od samoobrony mówi± jedo - oddaj. Wdawanie siê w walkê (nie bêd±c Chuckiem N., lub nie maj±c broni) w obronie paru groszy to g³upota. Wiem, ¿e ujma na honorze, niesmak, wkurzenia, ale to mniej ni¿ wybite zêby, które nie s± jak rzodkiewki. Nie odrastaj±.
Obrona ¿ycia/zdrowia to ju¿ zupe³nie inna rzecz. Wtedy faktycznie walczysz tym, co masz pod rêk± i bez zwa¿ania na obra¿enia napastników.

zgoda. Jako¶ podswiadomiê piszê o tym krytycznym wypadku. Do dzi¶ jestem w szoku od czasu kiedy kolega opowiedzia³ mi jak jaki¶ ¶mieæ w poci±gu niespodziewanie przystawi³ mu ig³ê do rêki i powiedzia³ ¿eby dawa³ kase bo uk³uje i zarazi aids. Sam odda³bym kasê bez namys³u, niezaleznie ile bym mia³.
Królik napisa³:
Tylko, ¿e gniew bywa czasem z³ym doradc±...

tak masz racjê. Chocia¿ na polu walki gdzie dominuj± instynktowne odruchy (nawet te wyuczone, z czasem staj± siê "naturalne") opanowanie gniewu daje przewagê. Nie mówiê tu o jakim¶ toczeniu piany i ¶lepym atakowaniu oczywi¶cie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Królik



Do³±czy³: 29 Gru 2005
Posty: 183
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Czw Kwi 06, 2006 4:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karol R napisa³:
widzisz, i st±d najprawdopodobniej p³ynie wiêkszo¶æ naszych nieporozumieñ. Ja zak³adam ¿e nó¿ bêdzie schowany do ostatniej chwili. Moment kiedy przeciwnik siê o nim dowie bêdzie równoznaczny z natychmiastowym no¿a u¿yciem. To jest w³asnie ten czynnik który stwarza nó¿ bardzo niebezpiecznym- zaskoczenie

Co do tego - zgoda. Tyle, ¿e zaskoczenie bêdzie równie pomocne przy broni palnej, gazowej, ¿elu obezw³adniaj±cym, paralizatorze czy KZP Smile
Cytat:
Pistoletem (mniej lub bardziej) zawsze trzeba wycelowaæ (zak³adaj±c ¿e wogóle nosimy odbezpieczony), ostrze mo¿e pchnaæ przeciwnika podczas tego samego ruchu który wyjmuje je z pochwy.

Wiêkszo¶æ ludzi nosi broñ do obrony prze³adowan±. Niektórzy nawet nie zabezpieczaj± (Glock, Beretta, H&K, etc)
Cytat:
Sprawd¼ je¶li nie czyta³e¶, bo na prawdê ciekawa ksi±¿ka. Podpowiem ¿e chodzi mi o postaæ pewnego gruzina- rolnika któremu rewolucja zabra³a ziemiê i sprzeciwstawi³a syna.

Zachêcasz...
Cytat:
Da siê. Z³amany nos dyskwalifikuje bardziej pod wzglêdem upo¶ledzenia wzroku i funkcji oddechowych ni¿ z bólu. Chêæ do walki mo¿e troszkê zmaleæ (choæ nie zawsze) ale je¶li trzeba, to có¿...

Tylko, ¿e po omacku trudno jest walczyæ.
Je¶li trzeba, to walczyæ bêdzie nawet go¶ciu z przeciêtymi ¶ciêgnami rêki, prawda?
Cytat:
w krocze powiadasz... no nie wiem.

Ja wiem. Dziêkujê.
Cytat:
A je¿eli brak Ci ¶rodków ? Nie podejmiesz trudu aby zapewniæ sobie chocia¿ minimum ? Je¿eli nie masz czasu, zdrowia, motywacji, czy nawet samozaparcia aby konsekwentnie trenowaæ.

A je¿eli ju¿ je mam? Te ¶rodki.
Cytat:
tak masz racjê. Chocia¿ na polu walki gdzie dominuj± instynktowne odruchy (nawet te wyuczone, z czasem staj± siê "naturalne") opanowanie gniewu daje przewagê. Nie mówiê tu o jakim¶ toczeniu piany i ¶lepym atakowaniu oczywi¶cie

Ale znów poruszamy kwestiê odpowiedniego wytrenowania.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Karol R



Do³±czy³: 18 Lip 2004
Posty: 700

PostWys³any: Czw Kwi 06, 2006 5:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

je¶li masz to nie ma siê czego obawiaæ. Problem z tym ¿e niewielu mo¿e siê tym pochwaliæ. Nieraz odpowiednie srodki zapobiegawcze s± potrzebne od zaraz, a ubiegania siê o pozwolenie, czy d³ugi trening (bo zgodzisz sie ¿e pó³roczny kurs nic nie da. P³ynna spontaniczna walka, gotowo¶æ do odparcia podstawowych ataków wymierzonych "na serio" wymaga czasu u wiêkszo¶ci osób. Niektórzy maj± dryg do bijatyk, zarówno pod wzglêdem fizycznym jak i z usposobienia ale nawet to nie daje nam zadowalaj±cego stopnia bezpieczeñstwa).

Trzymanie broni przy sobie zapewnia pewien dodatkowy spokój do czasu bezpo¶redniego zagro¿enia. Dobra jej jako¶æ jedynie podnosi nasze zadowolenie. Je¿eli czytamy ¿e "nó¿ nas nigdy nie zawiedzie" pod¶wiadomie wyobra¿amy sobie zwyciêsk± walkê, stosy pociêtych z³odziejaszków i piszczace z zachwytu panny Wink ¦mieszne to ale taka g³upia ludzka psychika. Zawsze lepiej polegaæ na czym¶ co jest ponoæ pewne, ni¿ na swoich niepewnych umiejêtno¶ciach- zw³aszcza w dzisiejszych czasach gdzie wiêkszo¶ci ludzi brak pewno¶ci siebie. Nikt ¶wiadomie sobie raczej nie mówi ¿e trening nic nie da, ale pod¶wiadomie uwzglêdniaj±c wszystkie swoje s³abostki rozum podsuwa w±tpliwo¶ci. wiêcej ju¿ nie filozujê.... Wink

Cytat:
Tylko, ¿e po omacku trudno jest walczyæ.

Zapewniam Ciê ¿e da siê na podstawie samej z³o¶ci dokoñczyæ sprawê z rozkwaszonym nosem, z³amanym palcem i skrêcon± nog±. Trudno ale jednak siê da i to bez treningów wytrzyma³o¶ciowych, dopingu i wszelakich innych wspomagaczy. Podobnie jak w razie wypadków niektórych drobiazgów siê nie zauwa¿a Wink
Opanowanie to ponoæ cecha wrodzona.... niewiem czy da siê to jako¶ wyuczyæ.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
outsider



Do³±czy³: 11 Sie 2004
Posty: 161

PostWys³any: Pi± Kwi 07, 2006 7:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poczyta³em w koñcu trochê na temat tego s³ynnego rezorbacka i spodoba³ mi sie nawet. Czemu tylko nie mogli naostrzyæ te¿ drugiej strony , przecie¿ by³by du¿o lepszy!

Karol R , wiesz po ile taki leci? Pyta³em w sklepie to mi babka powiedzia³a ¿e nie maj±.

Gdyby nie to ¿e te sprêzynowce s± takie nietrwa³e to bym wzi±³ takiego z d³ugim ostrzem ala sztylet i ju¿.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Królik



Do³±czy³: 29 Gru 2005
Posty: 183
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pi± Kwi 07, 2006 7:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No¿e MD-503 MOD Ayoob Razorback kosztuj± od oko³o 100USD w górê. Dolicz do tego koszt przesy³ki.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Adrian



Do³±czy³: 28 Mar 2005
Posty: 94

PostWys³any: Pi± Kwi 07, 2006 7:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

E………Tam…. I tak wed³ug mnie nie ma sensu u¿ywania no¿a , w przypadku gdy atakuj±cy tak owego nie posiada! Raz pisa³em o tym na forum… Zosta³em napadniêty przez dwóch takich gnojków , s³abszych ode mnie. Jeden z nich trzyma³ nó¿ , no wiêc szans niby nie mia³em ale kiedy wystawi³ go w moja stronê z ca³ej si³y kopn±³em go w rêkê (skuli³ siê , i pó¼niej ju¿ nie wstawa³, chyba nie trafi³em go w rêkê , nie wiem nie pamiêtam tego wszystko dzia³o siê tak szybko.)…Wtedy jego kole¶ , strzeli³ mi z piê¶ci prosto w nos… I nie wiem co siê dzia³o , pamiêtam tylko , ¿e podnios³em nó¿ , wbi³em go w rêkê temu co mnie uderzy³ … I uciek³em… To by³ fart… Bo nigdy siê nie bi³em!(w wyj±tkowych okoliczno¶ciach). .
Powiem tylko , i¿ u¿yæ no¿a , nawet w obronie w³asnej… Nie jest mi³e… Jak kto¶ ma problemy , poniewa¿ sam je sobie robi to jego sprawa. Nie warto jest zadzieraæ ze ¶mierci± …
Jak wszystko mo¿na za³atwiæ dyplomatycznie. A kiedy nie… To po prostu szybki strza³ i w d³ug± … Jak s± w grupie to zawsze pobiæ tego najsilniejszego, ca³ymi seriami go ok³adaæ , najlepiej i najpewniej z zaskoczenia , przewa¿nie jest tak , ¿e nie spodziewa siê jak go zaatakujesz .Lepiej udawaæ „lamusa” i uciec. Ni¿ g³upio stawiaæ opór jeszcze machaj±c no¿em. To nie jest gra… Outsider nie wiem poco ci to , no¿e „bitewne” to tylko problemy.
Jak znam ¿ycie to jeszcze uczêszczasz do szko³y , jak kto¶ z nauczycieli siê dowie to mog± ciê wyrzuciæ ze szko³y lub wys³aæ do wariatkowa. Tak wiêc ja powiem tyle: DYPLOMACJA , szybka ucieczka .


Pozdrawiam Adrian

PS. Ja mia³em szczê¶cie a ty takowego mieæ nie musisz…
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Karol R



Do³±czy³: 18 Lip 2004
Posty: 700

PostWys³any: Pi± Kwi 07, 2006 10:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

outsider napisa³:
Poczyta³em w koñcu trochê na temat tego s³ynnego rezorbacka i spodoba³ mi sie nawet. Czemu tylko nie mogli naostrzyæ te¿ drugiej strony , przecie¿ by³by du¿o lepszy!
Karol R , wiesz po ile taki leci? Pyta³em w sklepie to mi babka powiedzia³a ¿e nie maj±.

Jego ostrze jest niemal idealne dla rzeczy, do których jest predysponowany Cool . Dodatkowe ostrze nic by nie da³o, a jedynie os³abi³oby klingê. Tu w grê wchodz± do¶æ pogmatwane czyniki, nie mo¿na jasno powiedzieæ ¿e spear point jest lepszy a tanto gorsze...

Poczyta³e¶ o razorback'u pewnie na stronie guns.com.pl, w takim razie uderzaj do jej autora, bo oprócz ciekawych recenzji pomaga ludziom dostaæ no¿e zza wielkiej wody.
Jedno jest pewne to nie jest tani nó¿, prawdopodobnie tak jak wspomnia³ Królik bêdzie ko³o 5 stówek z przesy³k±. Mo¿e dorwiesz u¿ywanego, popytaj na budo.


BTW> ¿eby utrudniæ Ci wybór podsunê jeszcze jedno fajne ostrze: Extrema Ratio Col. Moschin :] dostepne w Polsce od rêki.
to ten po ¶rodeczku
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (militaria) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP