Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

no¿e bojowe
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (militaria)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
outsider



Do³±czy³: 11 Sie 2004
Posty: 161

PostWys³any: Wto Mar 28, 2006 3:15 pm    Temat postu: no¿e bojowe Odpowiedz z cytatem

Czy kto¶ z Was mia³ do czynienia kiedy¶ z takimi no¿ami jak SOG pentagon czy fairbairn sykes commando knife? Bo ponoc to jalepsze no¿e do walki. A kiedys bede rozwaza³ kupno któregos z nich
dzieki z góry za info
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Hubcio



Do³±czy³: 05 Sty 2005
Posty: 375
Sk±d: tiaaa

PostWys³any: Wto Mar 28, 2006 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja tam nozami siê nieinteresuje ale mam sporo bagnetów w swojej kolekcji a to te¿ fajne no¿yki Laughing
_________________


Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Karol R



Do³±czy³: 18 Lip 2004
Posty: 700

PostWys³any: Wto Mar 28, 2006 4:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie ma no¿a najlepszego do walki. Tak samo jak nie ma najlepszej kawy- wszystko zalezy od preferencji.
Podczas 2 wojny ¶wiatowej siepano Niemców khukri i k³uto bagnetami sykes, wcze¶niej ostrza typu tanto- lekkie i szybkie wygrywa³y w walce.
Dzisiaj jest tego tyle ¿e trudno powiedziec.
MOD ma ¶wietne no¿e do walki, poczawszy od kopii no¿a oddzia³ów SOG, na niewielkim ale piekielnie szybkim razorback.
Warto jednak pomy¶leæ czy ma to byæ nó¿ typowo do walki. O ile niektóre sprawdz± siê ca³kiem nie¼le w innych zadaniach o tyle maszynka jak razorback nie pokroi go³dy zbyt dobrze....

jedno jest pewne- no¿e do walki kosztuj±. Szykuj siê na wydatek minimum w granicach 500z³. A je¿eli chodzi o sporadzyczn± samoobronê to w nie opancerzone flaki niewiele trudniej wchodz± "super okazje, oszala³em!!! taka kosa za te pieni±dze" z allegro. Koszt ok 10-20z³.

No¿e MOD s± robione dla ludzi którzy u¿ywaj± tego niemal codziennie. Mocna gruba stal, bardzo precyzyjne wykoñczenie. Ma³o kto wykorzystuje cechy takiego no¿a w normalnym ¿yciu, za to krojenie ¿arcia, kabli, drewna papierów tworzyw itp. jest bardzo popularn± zabaw±. Spyderko robi fajne no¿yki do ciêcia, benchmade te¿ do tego o wiele ³adniejsze. Poda³em akurat te dwie marki bo maj± oni w swoim asortymencie ciekawe no¿e w cenie zno¶niej dla Polaka.

Tu masz kilka przyk³adów ¶wietnych no¿y do walki:
http://pm.home.pl/gunsold/crk_gb7.html

http://pm.home.pl/gunsold/strider_mt.html tym mo¿esz podcinaæ gasiennice w czo³gach Wink No¿e strider maj± opiniê niezniszczalnych.

http://pm.home.pl/gunsold/busse_sh.html du¿y, ciezki i powolny, dla osoby z siln± rêk±. Nie zdziwi³bym siê gdyby jednym ciosem odr±ba³ rêkê, nogê, g³owê.

http://pm.home.pl/gunsold/bm_afck2_a.html skladany no¿yk do walki. Ogólnie ludziska go nie lubi±, ale wg. mnie to ¶wietny kawa³ stali, który po z³o¿eniu mo¿na ³atwo nosiæ w kieszeni.

http://pm.home.pl/gunsold/razorback_a.html wspomniany razorback. Nied³ugo bêdê takiego mia³.

http://pm.home.pl/gunsold/cqb1.html ten no¿yk ma dobr± opiniê, mi siê wogóle nie podoba.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Wto Mar 28, 2006 6:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na moje oko drogi i ostatni link maja sztych (tak sie to pisze??) ostrzony obustrnnie a to sie moze przydaæ w czasie walki.
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
outsider



Do³±czy³: 11 Sie 2004
Posty: 161

PostWys³any: Sro Mar 29, 2006 7:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja wiem ¿e no¿ do walki powinien mieæ d³. jakies 6 cale i nie za szerokie obusiecznie grube ostrze.
te cuda za bardzo takie nie s±...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Królik



Do³±czy³: 29 Gru 2005
Posty: 183
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sro Mar 29, 2006 8:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

outsider napisa³:
ja wiem ¿e no¿ do walki powinien mieæ d³. jakies 6 cale i nie za szerokie obusiecznie grube ostrze.

Ma³o wiesz.
Nó¿ jak najbardziej do walki:

Jednosieczne ostrze, d³u¿szy ni¿ 6 cali.

Kolejny nó¿ do walki:

Jednosieczne ostrze o d³ugo¶ci 7 cali.

I nastêpny:

Jednosieczne, 7 cali.

I mo¿na tak naprawdê d³ugo.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
outsider



Do³±czy³: 11 Sie 2004
Posty: 161

PostWys³any: Sro Mar 29, 2006 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja mam na my¶li no¿ g³ownie do walki , a to wg mnie sa jakie¶ taktyczno bojowe. ZAuwa¿ ¿ê takie ostrze ¶ie gorzej wbija ni¿ ostrze sztyletu , dlatego lepsze jest obuszieczne. Co¶ jak SG pentagon albo FAirbairn sykes commando knife
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Królik



Do³±czy³: 29 Gru 2005
Posty: 183
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sro Mar 29, 2006 11:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A wiesz co to jest ostrze fa³szywe?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Karol R



Do³±czy³: 18 Lip 2004
Posty: 700

PostWys³any: Sro Mar 29, 2006 2:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wszelkiego rodzaju kerambit'y (emerson lagriffe) czy wydziwiasy jak lik'loco to równe¿ no¿e typowo do walki, a nie spa³niaj± ¿adnego z Twoich za³o¿eñ.

Walka no¿em to nie tylko k³ucie. Poza tym przy k³uciu istotnym czynnikiem jest wytrzyma³o¶æ czubka, a tu ostrza typu tanto bij± wszelk± konkurencjê. Do tego ich czubek dzia³a jak gilotyna, tn±c wszelkie w³ukna jak mas³o. Takim no¿em bez problemu przebijesz drzwi samochodu bez obawy ¿e co¶ ¶iê ukruszy.
Dawniej u¿ywa³o siê sztyletów g³ównie ze wzglêdu na to ¿e zak³adano je na broñ. Dzisjaj odchodzi siê od takich zabiegów, ¿o³nierze dostaj± w ³apkê nó¿ osobno i nim dzia³aj± w razie bezpo¶redniego starcia.



Do ostatnie to co¶ ze stajni maddog'a ? £adny profil.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
marco



Do³±czy³: 31 Mar 2004
Posty: 316
Sk±d: Piek³o, Szczecin

PostWys³any: Sro Mar 29, 2006 2:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten SOG jest ciekawy. W strzale i survivalu albo czyms podobnym mialem pare testow. Jak je odnajde to zeskanuje.
_________________
Nie ma wiedzy ktora nie bylaby potega, ale mala wiedza jest niebezpieczna...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Karol R



Do³±czy³: 18 Lip 2004
Posty: 700

PostWys³any: Sro Mar 29, 2006 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a mo¿e pewien kompromis miêdzy waleczno¶ci± a cen± ? CRKT Hissatsu ?


a tutaj co¶ do poczytania. Jak to no¿e bojowe wygl±daæ powinny Wink
http://www.himalayan-imports.com/gurkha.html
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
outsider



Do³±czy³: 11 Sie 2004
Posty: 161

PostWys³any: Pon Kwi 03, 2006 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no spoko nó¿ pewnie skuteczny ale jak bym chcia³ co¶ podbnego to bym wola³ zwyk³± siekierê za 20z³

mi chodzi o co¶ jak sog , skuteczne i ³atwoukrywalne
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Królik



Do³±czy³: 29 Gru 2005
Posty: 183
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pon Kwi 03, 2006 3:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

outsider napisa³:
mi chodzi o co¶ jak sog , skuteczne i ³atwoukrywalne

A mo¿esz mi powiedzieæ po jakie licho NÓ¯ BOJOWY ma byæ ³atwy do ukrycia?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Lechu



Do³±czy³: 22 Lis 2004
Posty: 470

PostWys³any: Pon Kwi 03, 2006 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A mo¿esz mi powiedzieæ po jakie licho NÓ¯ BOJOWY ma byæ ³atwy do ukrycia?

¯yby chodziæ z nim po mie¶cie na co dzieñ, a je¿eli nada¿y siê sytuacja ekstremalna to wyciagn±æ z ukrycia i walczyæ. Oczywi¶cie ka¿dy odradzi nó¿ ze sta³± kling± i doradzi foldera (np. Benchmade AFCK) czy innego "sk³adaka" i bedzie mia³ racje. No, chyba, ¿e ma to byæ Razorback ukryty w marynarce - kurtce na podszewce.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Królik



Do³±czy³: 29 Gru 2005
Posty: 183
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Wto Kwi 04, 2006 7:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lechu napisa³:
¯yby chodziæ z nim po mie¶cie na co dzieñ

Hehehe, dobre sobie.
Nó¿ BOJOWY z za³o¿enia nie jest przeznaczony do noszenia w ukryciu, Kropka.
Cytat:
, a je¿eli nada¿y siê sytuacja ekstremalna to wyciagn±æ z ukrycia i walczyæ.

Aha. A umiesz walczyæ no¿em? Jak chcesz siê sprawdziæ, to zapraszam na Szmulki w Warszawie - szybko zweryfikuj± Twoje zaawansowanie we w³±daniu no¿em.
Je¿eli nie umiesz walczyæ no¿em to lepiej go nie wyjmuj, bo mo¿e siê to bardzo ¼le skoñczyæ.
Cytat:
Oczywi¶cie ka¿dy odradzi nó¿ ze sta³± kling± i doradzi foldera

I bêdzie mia³ ca³kowit± racjê.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
outsider



Do³±czy³: 11 Sie 2004
Posty: 161

PostWys³any: Wto Kwi 04, 2006 2:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
¯yby chodziæ z nim po mie¶cie na co dzieñ, a je¿eli nada¿y siê sytuacja ekstremalna to wyciagn±æ z ukrycia i walczyæ.

dziêki, o to mi chodzi³o
Cytat:
Oczywi¶cie ka¿dy odradzi nó¿ ze sta³± kling± i doradzi foldera (np. Benchmade AFCK) czy innego "sk³adaka" i bedzie mia³ racje.

folder to chyba nó¿ sk³adany? nie gustuje w takich bo one ponoc sa niepewne. Poza tym w wiêkszo¶ci te nowoczesne sk³adaki sa doble najwy¿ej do przeciêcia czegos i tp. Ze sk³adaków do walki jedynie sa dobre te zwyk³a spêzynowce z d³ugim , cienkim ostrzem ale one te¿ sa niepewne, a szkoda bo mi sie podobaj±
Cytat:
Aha. A umiesz walczyæ no¿em? Jak chcesz siê sprawdziæ, to zapraszam na Szmulki w Warszawie - szybko zweryfikuj± Twoje zaawansowanie we w³±daniu no¿em.
Je¿eli nie umiesz walczyæ no¿em to lepiej go nie wyjmuj, bo mo¿e siê to bardzo ¼le skoñczyæ.

masz racje. Póki co nie umiem ale zamierzam i¶æ na krav mage za jaki¶ czas i jak sie naucze to bede chcia³ kupiæ i chyba wybiore SOG pentagon
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Karol R



Do³±czy³: 18 Lip 2004
Posty: 700

PostWys³any: Wto Kwi 04, 2006 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ze sk³adaków do walki jedynie sa dobre te zwyk³a spêzynowce z d³ugim , cienkim ostrzem ale one te¿ sa niepewne, a szkoda bo mi sie podobaj±

nie masz pojêcia o czym piszesz.

Kup sobie SOG'a który bêdzie ciê uwiera³ w dupsko do czasu a¿ go nie rzucisz w k±t. Takie no¿e to po czê¶ci surwiwalowce, przeznaczone do cie¿kich prac. Niewiele spo¶ród obecnych no¿y wojskowych to typowe fightery.
Wystarczy powiedzieæ ¿e jeden designerów w SOG, jednoczesnie instruktor walki no¿em w jednostkach specjalnych podczas swoich szkoleñ u¿ywa razorbacka ? Czemu... pewnie dlatego ¿eby sobie ¿ycie utrudniaæ, nie ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Lechu



Do³±czy³: 22 Lis 2004
Posty: 470

PostWys³any: Wto Kwi 04, 2006 2:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A umiesz walczyæ no¿em?

Nie. I co to ma do ¿eczy? A Ty potrafisz? Nie "strasz" mnie lud¼mi, a raczej ich umiejêtno¶ciami, którzy rzekomo potrafi± walczyæ lepiej ode mnie, bo to jest dziecinada. Nó¿ (przynajmniej w temacie jaki teraz omawiamy, czyli samoobrona) jest po to ¿eby go trzymaæ na pasku i broniæ siê nim gdy Ciê napadn±. Czy¿ do tego nie s³uzy nó¿ taki jak Razorback (a o takim no¿u mówie - tylko o takim)? Bo w lesie ga³êzi nim nie odetniesz - wiêc jest on chyba tylko do zabijania.

Cytat:
nie jest przeznaczony do noszenia w ukryciu

Napisz czym dla ciebie jest owo "ukrycie". Noszenie w kieszeni, na pasku, w rêkawie? A mo¿e w plecaku? Dla mnie to drugie, w ka¿dym razie tak ¿eby nie by³o go widaæ. A noszenie no¿a - "nie w ukryciu" to wymachiwanie nim w gar¶ci. Wiêc jesli nosimy jakikolwiek nó¿ tak ¿e o nie widaæ to jest to owo s³ow klucz ukrycie?

Cytat:
Cytat:
Oczywi¶cie ka¿dy odradzi nó¿ ze sta³± kling± i doradzi foldera

I bêdzie mia³ ca³kowit± racjê.

Zale¿y jeszcze do czego, ale powtarzam ¿e je¶li mówimy o samoobronie to folder (albo ma³y i szybki Razorback) jest najlepszy.

Cytat:
NÓ¯ BOJOWY


Widac po prostu czepiasz o zanaczenie frazy NÓ¯ BOJOWY. S³u¿y on TYLKO do zabijania, a nie do survivalu w lesie, ciêcia kartofli czy czegokolwiek innego. A je¿eli mamy nim ZABIJAÆ w OBRONIE w³asnej bêd±c ofiara napadu lepiej ¿eby nosiæ go na codzieñ. A wtedy wartoi aby nie by³ widoczny dla innych. I tyle.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
outsider



Do³±czy³: 11 Sie 2004
Posty: 161

PostWys³any: Wto Kwi 04, 2006 2:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
wiêc jest on chyba tylko do zabijania.

rezorback o ile dobrze pamiêtam ma ostrze jakies 3 cale, a ja czyta³em w wielu ksi±zkach ¿e taki nóz powinien mieæ ok 6 cali!
Cytat:
Napisz czym dla ciebie jest owo "ukrycie".

ja bym nosi³ przyczepiony do przedramienia w rekawie.
Zdaje sie ¿e do samoobrony te¿ dobry jest Bear claw?
A co s±dzicie o no¿ach z kastetem w chwycie? Jedyna wada ich chyba to to ¿e nie da sie nimi manipulowaæ. Nie znam sie za bardzo na walce wrêcz wiêc nie wiem na ile jest to konieczne. W czechach chyba by sie da³o taki w sklepie kupiæ?
Cytat:
Takie no¿e to po czê¶ci surwiwalowce, przeznaczone do cie¿kich prac.

O tym nie wiedzia³em. Na budo.net.pl powiedzieli mi ¿e to polecali mi go jako nó¿ czysto bojowy. Ufam temu co Ty mówisz ale po prostu w moich oczach to jako¶ dziwnie wygl±da nó¿ "bojowy" który nie jest obusieczny a d³ugo¶æ ma mniejsz± ni¿ te 6 cali.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Karol R



Do³±czy³: 18 Lip 2004
Posty: 700

PostWys³any: Wto Kwi 04, 2006 3:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no¿e bojowe to takie jak na przyk³ad przedstawi³ Krulik. SOG nie ma obusiecznego ostrza, to na górze to ostrze fa³szywe.

Zalezy od terminologii ale nó¿ bojowy kojarzy mi siê z wojskiem... nie wiem czemu. je¶li traktowaæ to jako nó¿ typowo do walki to przepraszam ¿e wprowadzam w b³±d.
Na budo jest kilka osób znaj±cych siê na rzeczy reszta to ³epki pokrzykuj±ce co¶ o czym us³yszeli wczesniej.

Nó¿ z kastetem w chwycie ma jedn± zaletê- trudno go wyrwaæ z rêki. Jednoczesnie ogranicza poe manewru.
Spójrz sobie na lil' loco, to równe¿ nóztypowo do walki, na stronie producenta (schivworks) jest pokazane parê "zastosowañ".
Bear Claw to kerambit. Przystosowany do walki z nieos³oniêtym przeciwnikiem. Zadaje paskudne rany.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (militaria) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP