Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

STARHAWK
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 11:18 pm    Temat postu: STARHAWK Odpowiedz z cytatem

Witam.

A więc zauważyłem że duzo osób zaczyna prace nad rakietami lub pokazuje ich udoskonalone
wersje no i stwierdziłem że i ja nie moge być gorszy. Tak więc przedstawiam wam swój
projekt o nazwie STARHAWK. Jest to rakieta która wprowadzi mnie niejako w grono modelarzy
rakietowych i bedzie to moja pierwsza rakieta tych rozmiarów. A wiec do rzeczy.

Wymiary:

korpus rura PCV długość łączna 895 mm, średnica 50 mm
składa się on z trzech części:
-segment napedowy dł.260 mm
-segment na elektronike ( elektroniczny układ odzysku oparty na KMZ-cie) dł.235 mm
-segment przeznaczony na umieszczenie w nim spadochronu dł.400 mm

głowica (wytoczona na tokarce) drewno bukowe długość 150 mm i masie 155g

stateczniki balsowe ze rdzeniem sklejkowym, ich grubość to 5 mm.

długość rakiety wyniesie 1045mm a masa nie powinna przekroczyć 1,5kg

A oto foty:

- głowica

-statecznik

- korpus

- stateczniki

Pozdr.Luk


Ostatnio zmieniony przez Luk dnia Pią Sty 05, 2007 3:59 pm, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Pią Mar 10, 2006 6:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podobaja mi sie zwlaszcza stateczniki Smile Jak łączysz poszczególne segmenty? Jaki silnik? czemu z rury PCV?? a nie z papierowej ręcznie zwijanej?
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Pią Mar 10, 2006 4:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

1.Czemu z rury PCV?
Dlatego że jest sztywna, ma gładką powierzchnie, nie jest taka ciężka (ok 600g) no i mniej zachodu z robieniem. Rura papierowa mogłaby być niedostatecznie sztywna i estetyka też pozostawiłaby pewnie wiele do życzenia. Następną rakiete przewiduje zrobić w całości z włókna szklanego (o ile fundusze pozwolą Wink ). A rura PCV ma jeszcze to do siebie że jest o wiele wytrzymalsza na wszelkie uszkodzenia niz rura z papieru.
2.Jak łącze segmenty?
Poszczególne segmenty będą łączone tak:
-segment napedowy z segmentem przeznaczonym na elektronike za pomocą walca zrobionego z drewna bukowego o dł. 5 cm. Segmenty te będą łączone trwale za pomoca śrub które bedzie mozna odkręcic w celu rozłączenia członów.
- segment przeznaczony na elektronike z segmentem przeznaczonym na spadochron będzie łączony za pomocą wpustu (rurka o mniejszej srednicy ) zrobionej z papiery nasączonego wikolem lub z tuby zrobionej z maty szklanej.
3.Jaki silnik?
I tu jest najwiekszy problem Confused . Silnik jest opracowany tyle że nie może być uzyty do rakiety z powodu braku rury PCV 1 calowej Evil or Very Mad . Poprostu na moim zadupiu są 2 sklepy Wod-Kan i 1 budowlany ale nie mogę w nich dostac rury o średnicy większej niz 3/4 cala. Silnik działał na rurce o ś.wew. 29mm i grubości ścianek 1mm( Shocked Sad ) czego skutkiem jest zawsze ( 6 prób) rozerwanie silnika w ostatnim stadium pracy. Silnik działa przez ok 1s. Paliwem jest karmelek 65/35 o masie 110g. Teoretycznie powinienem wycisnąc ok 100Ns i ciąg max 150N. No ale do póki nie bede miał tej rurki to nic więcej nie bede w stanie zrobić z tym silnikiem. No i jeszcze wymiary silnika :
-2 ziarna paliwa o dł 55m i srednicy 27mm. fi kanału 10mm.
-srednica dyszy 7mm co daje zacisk pocz. ok Kn 150 a końc. Kn ok 170.

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Pią Mar 10, 2006 5:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

silnik mozesz zrobic równierz z papieru Smile Serio Serio. Ale fakt faktem ze SRy z PCV so git Smile
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Mały



Dołączył: 31 Sie 2002
Posty: 193
Skąd: kraków

PostWysłany: Pią Mar 10, 2006 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Ładnie się zapowiada -niezła głowiczka i stateczniki .Tak trzymaj Very Happy
A masz jakiś ciekawy pomysł na pomalowanie,oznakowanie itp. ?
Pozdrawiam i czekam na więcej

_________________
Mały
..."Jak mam czas to siedzę i myślę jak nie mam czasu to tylko siedzę"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
skałt



Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 93
Skąd: lud

PostWysłany: Pią Mar 10, 2006 11:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heheh podobna do skałta 100 tylko że inny korpus :] a jakie założenia coś konkretnego czy rakieta do testów ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Pią Mar 10, 2006 11:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Co do malowania to mam wiele koncepcji głównie w kolorach żółto- granatowych a założenia to takie: oderwanie się od ziemi, w miare spokojny lot na ok. 200m i spokojne delikatne lądowanie Smile .
Jutro prawdopodobnie będą sklejone stateczniki i jak wszystko bedzie przebiegało zgodnie z planem to zapodam zdjecia.

P.S.
Jedno z założeń kolorystycznych.

http://photos1.blogger.com/blogger/2687/2457/1600/STARHAWK.0.jpg

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Sob Mar 11, 2006 8:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Luk napisał:
Co do malowania to mam wiele koncepcji głównie w kolorach żółto- granatowych


Jeśli mógłbym ci coś poradzić w sprawie malowania to, jeśli chodzi o obiekty poruszające się na tle nieba należy używać kolorów jaskrawych-mocnychi tu najlepszy jest czerwony Wink z rakietą nie ma problemu jak np. z samolotem zdalnie sterowanym tu musimy pomalować tak płatowiec by widzieć bez sprzecznie, w jakim kierunku względem nas się porusza itd..., co w cale nie jest tak łatwe i oczywiste Wink
W modelarstwie malowanie oprócz wrażeń estetycznych ma znaczenie praktyczne a więc pomoc w obserwacji oraz w odnalezieniu modelu.

P.S.
Jak mój były szef mówił a jest to stwierdzenie bardzo obrazowe, jaki ten kolor powinien być a mianowicie kolor powinien być oczojebny Wink


Ostatnio zmieniony przez maxlam dnia Sob Mar 11, 2006 3:22 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Sob Mar 11, 2006 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Idąc za radami kolegi Maxlama ustaliłem ostateczna wersje kolorystyczną Smile :
http://photos1.blogger.com/blogger/2687/2457/1600/white%20STARHAWK.jpg

P.S.
Z moich obserwacji wynika ze najbardziej widocznym kolorem na błękitnym niebie jest biały.

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tryt



Dołączył: 19 Maj 2004
Posty: 156
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sob Mar 11, 2006 3:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Rakietka zapowiada się bardzo ładnie Razz
Najbardziej podoba mi się głowica i starannie oszlifowane stateczniki

Co do silnika wysłałem ci pw Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Sob Mar 11, 2006 10:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorki ze tak późno ale miałem kłopociki z akumlatorami w aparacie. Naszczęście zapodaje już zdjęcia jak obiecywałem:

- rakieta w całej okazałości narazie prowizorycznie złozona do "kupy" Smile .

- a tu segment silnikowy.

Pozdr.Luk


Ostatnio zmieniony przez Luk dnia Pią Sty 05, 2007 4:25 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
YagYelskY



Dołączył: 08 Gru 2002
Posty: 90
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob Mar 11, 2006 11:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Sprzęt całkiem, całkiem, pogratulować Exclamation
Co do kolorystyki to biały nie sprawdzi się na tle chmur, w takim przypadku lepszy jest jakiś ciemny kolor. Generalnie czerwony oczobij Very Happy powinien być dość uniwersalny jeśli chodzi o śledzenie lotu i znajdowanie w trwie...
Trochę to chyba będzie ważyć co?
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Nie Mar 12, 2006 12:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Co do masy to mysle że nie przekroczy 1,5 kg a jeśli chodzi o tą kolorystyke to już mam naprawde metlik w glowie. Albo uzyje koloru metalic czerwony na głowice i stateczniki (taki oczojeb Laughing ) albo pomaluje tak: http://photos1.blogger.com/blogger/2687/2457/1600/red%20STARHAWK2.jpg - choć bardziej podoba mi sie tamto malowanie Wink .

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pessos



Dołączył: 27 Cze 2004
Posty: 153
Skąd: Trinneck

PostWysłany: Nie Mar 12, 2006 1:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja wtrące swoje 3 peso Wink
Jak zamocowałeś stateczniki Question Mam nadzieję, że nie przykleiłeś ich tylko do zmatowionej PCVki Confused Takie rozwiązania lubiły mi się poprostu "rozintegrować" podczas lotu Mad Najlepszym mocowaniem jest wpuścić stateczniki w szczeliny w rurce, zaryglować je od wewnątrz i całość dopiero wtedy usztywnić jakimś klejem Idea
Fly high and safe
Cya

_________________

plany na dziś są takie, że ich nie ma
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
fox



Dołączył: 10 Lis 2003
Posty: 192
Skąd: Wielkopolska

PostWysłany: Nie Mar 12, 2006 1:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ładna głowica, też takie kiedyś toczyłem Rolling Eyes
Zauważyłem że pcv-ka której używasz ma bardzo grubą ściankę, po co ci taka? Trza było użyś standardowej 5 która ma wagę 300g/m.

ps. Cholera firma Wavin jest 30km od mojego domu a mimo to nigdzie nie mogę dostać pcv-ek grubszych niż 1,5mm Confused

_________________
CAST AWAY
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Adres AIM
maxlam
Gość





PostWysłany: Nie Mar 12, 2006 1:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też myślę nad jakimś większym modelem w tym roku i zastanawiałem się nad mocowaniem stateczników i doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie je przykręcić za pomocą trzech kawałków blachy jeden w środek rury w postaci płaskiego lekko owalnego płaskownika i dwa w postaci kątowników razem skręcone śrubkami powiedzmy M4 nawet będzie za dużo takie rozwiązanie ma swój duży plus, że w razie uszkodzenia statecznika łatwo było by zmienić dokręcasz dwie trzy śrubki i masz nowy statecznik.

Ale każdy ma swoje najlepsze rozwiązanie Wink ja raczej zrobię tak choć może coś jeszcze wymyślę do tego czasu Wink
Powrót do góry
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Nie Mar 12, 2006 5:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Co do mocowania to zrobiłem tak, że w tej rurze porobiłem pilnikiem takie jakby rynienki i wkleiłem je za pomocą Distalu. Jak narazie trzyma sie bardzo mocno. Czemu taka gruba (3mm)? Bo nie mogłem u mnie kupic cieńszej Razz . Ale nie jest aż tak bardzo ciężka. Korpus razem ze statecznikami i głowicą waży 800g. Masa silnika to ok. 250g no i ze 300 g na elektronike + spadochron. I wychodzi nam niecałe 1,5 kg.

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomek J.



Dołączył: 02 Sie 2004
Posty: 144

PostWysłany: Sro Mar 15, 2006 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
no model fajniusi Razz nieoficjalnie informuje was że mam projek na mój nowy model Smile powiem tylko że będzie miał 1100mm długości. Ale nie o mnie miałem tu pisać... Ja na twoim miejscu pomieszałbym kolory czarny z czerwonym. Fajnie to wygląda i na tle nieba widac dobrze. Ale twój wybór. Nepewno nie malowałbym na biało tak jak pisali poprzednicy biały dobrze komponuje sie z chmurami Razz I mam pytanie co do wyżutn tzn. pręt czy szyna?

Pozdrawiam

Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Pią Mar 24, 2006 1:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Nastapiła chwilowa przerwa z projektem spowodowana moja chorobą Crying or Very sad ale czuje sie coraz lepiej i od przyszłego tygodnia wznawiam prace nad rakietą. Za ten czas wkleiłem złączke która łączy segment przeznaczony na elektronike z segmenten silnikowym oraz złączke która łączy segment elek. z segmentem spadochronowym. Udało mi się takze ustalic ostateczną ( już zostało przesadzone Smile ) wersje kolorystyczną która jest chyba najlepszym kompromisem między fajnym wygladem a funkcjonalnością :


Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Sro Mar 29, 2006 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Oto kolejne zdjęcia z postępu prac:

Głowica wraz z uchwytem liny głównej.



Dolny człon (silnikowy) wraz ze złączką z drewna bukowego o masie 50g.



Otwory na śruby mocujące ze sobą dwa człony.



A tu już po przykręceniu śrub.





Złączka górnego członu zrobiona z rurki po papierowych ręcznikach Laughing . Będzie ona jeszcze usztywniana od wewnątrz żywicą epoksydową.



A tu ta sama złączka podczas złączania dwóch członów.



Pozdr.Luk


Ostatnio zmieniony przez Luk dnia Pią Sty 05, 2007 4:18 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP