Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SpaceCAD - wykonanie prostego modelu rakiety
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Wto Lut 24, 2004 8:20 pm    Temat postu: SpaceCAD - wykonanie prostego modelu rakiety Odpowiedz z cytatem

SpaceCAD
Projektowanie rakiety w programie SpaceCAD zaczynamy od stwożenia jej czubka. Tak więc klikamy na przycisk Nose, widoczny w lewym górnym rogu ekranu.
W polu "Description" możemy wpisać nazwe obiektu, np. "Glowica"
W polu "Lenght" wpisujemy długość, jaką ma mieć czub rakiety. Dla przykładu wpiszemy 50 mm.
W "Diameter" wpisujemy średnica jaką będzie miała rakieta - narazie wpiszymy tam 25 mm. W polu Shape wybieramy krztałt czuba - najczęściej używa się krztałtu "cone" czyli prostego stożka, lub Ogive - delikatnie zaaokrąglonego, o bardzo dobrych właściwościach aerodynamicznych. Ponieważ krztałt "Ogive" trudno jest wykonać, w rakiecie którą tworzymy wybierzymy krztałt Cone.
Poniżej widzimy przycisk, a jeżeli w niego klikniemy otworzy się okno z wyborem materiału z którego stworzymy czub naszej rakiety. Gdy nie ma interesującego nas materiału wybieramy "Enter weight and CG directly" i w polu Weight wpisujemy wage jaką będzie miał stożek. Klikamy OK i wracamy do okienka ustawień parametrów czuba. Poniżej przycisku możemy ustawić wielkość ramienia trzymającą naszą głowicę w korpusie - to taki odstający walec dzięki któremu łatwiej nam będzie wkładać czubek w korpus. W polu "Lenght (3)" ustaiamy jego wysokość, a w polu "Dia (4)" (np 23 mm) jego średnice (np 10mm), będącą zazwyczaj średnicą wewnętrzną korpusu rakiety.

Zamykamy okienko ustawień głowicy wciskając OK. I przechodzimy do ustawień głównej części rakiety, czyli korpusu, klikając w przycisk "Tube". Tu do ustawienia mamy tylko długość korpusu - na początek wybieszmy 200 mm, a jako materiał Papier o grubości 1 mm - robimy to klikając w przycisk poniżej pola "Lenght", wybierając "Paper" i wpisując 1mm.
W ustawieniach korpusu przechodzimy do zakładki Engines, czyli do ustawień silnika. W polu "count" wpisujemy ilość silników (zazwyczaj 1) i model silnika - wybieramy z listy poniżej (wkrótce opisze dodawanie własnego silnika do listy). Dla przykładu wybieżmy silnik Aerotech E25. Klikamy OK

Jak widać w dolnym lewym rogu widnieje napis "Rocket is not stable", co oznacza że rakieta nie jest stabilna. By leciała do góry, a nie goniła krety musimy dobrobić stateczniki. W tym celu klikamy 2 razy w napis "Body Tube", będący w białym polu części składowych rakiety, mieszczącym się pod przyciskami Nose i Tube.
W ustawieniach korpusu, do których właśnie weszliśmym, wchodzimy do zakładki Fins i zaznaczamy "Tube has Fins". Wybieramy ilość stateczników w polu "Count" - na przykład 4. W polu Position wpisujemy pozycje stateczników od końca rakiety - zazwyczaj 0 mm. Przyciskiem powyżej wybieramy materiał z którego zbudujemy stateczniki. Np. 3 mm papier (sposób w jaki ustalamy materiał, jest taki sam jak wybór materiału korpusu).
Poniżej wybieramy typ stateczników klikając w przyciski z ich rysuneczkami. Najkorzystniejszy dla stabilności rakiety będzie typ 2 od lewej, gdyż obniża on maksymalnie środek parcia w dół.
Korzystając z rysunku wypełniamy pola A, B, C, i D, na przykład liczbami 40, 40, 35 i 20.
Poniżej mamy opcje monowania stateczników przez odstającą od nich ściankę.
Jeszcze niżej jest przycisk "Print Fin Guide" którym możemy wydrukować statecznik w skali 1:1 przydający się później do wycinania takowego.
Klikamy OK.
Rakieta jak widać nadal nie jest stabilna. Mamy dwa wyjścia - zwiększyć stateczniki, lub obciążyć czub. Wybierzemy opcje 2.
Klikamy w przycisk Weight mieszczący się obok przycisku Nose i Tube.
W polu Descritpion wpisujemy np. "obciazenie" w polu "Weight" wage obciążenia (np. 20 gram), a w Location jego położenie od czuba. Klikamy OK.
I widzimy, napis w dolnym lewym rogu "Rocket is stable" co oznacza że nasza rakieta jest stabilna. Projekt zapisujemy (File, Save) i przystępujemy do wykonania w realu.

Poza tym możemy zobaczyć prognozowany lot rakiety, zazwyczaj z zawyżonymi parametrami - nad okienkiem w którym widzieliśmy czy rakieta jest stabilna mamy zakładka "Flight prediction" 0 tam możemy zobaczyć przewidywalną wysokość rakiety, jej prędkość, przyspieszenie itd. Nasza przykładowa rakieta, wg programu osiągnie 497m w czasie 6,78 sekund, przy maksymalnej prędkości 285 m/s i przyspieszeniu 877 m/s^2.

KONIEC

PS.
Wersja BETA, narazie z błędami pewnie - bez ilustracji. Powstała rakieta bez żadnych wodotrysków itd. na początek wystarczy.

PPS
niezdziwcie się że rakieta nie należy do najberdziej wyszukanych projektów - robiłem ją na żywioł w trakcie pisania instrukcji. Poza tym pokazane jest tu tylko część możliwości - reszte napisze później, albo odkryjecie je sami.


Ostatnio zmieniony przez crave dnia Wto Kwi 26, 2005 11:55 am, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto Lut 24, 2004 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wrzućcie program jeszcze na jakiś serwer i sobie poćwiczę Wink . W moim zipie nic nie było Confused


Pozdr. A Wink
Powrót do góry
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Wto Lut 24, 2004 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://mi.my.waw.pl/spacecad3.zip - razem z patchem zdejmującym 30 dniowy limit użytkowania Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto Lut 24, 2004 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

crave napisał:
http://mi.my.waw.pl/spacecad3.zip - razem z patchem zdejmującym 30 dniowy limit użytkowania Smile


A czy to prawda, że jeśli przed zainstalowanie programu zegar w kompie ustawię na rok do przodu a po zainstalowaniu programu przywrócę właściwy czas to rok ma gratis Question Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Wto Lut 24, 2004 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodawanie swego silnika do programu SpaceCAD:
By dodać swój silnik do programu SpaceCAD musimy użyć do tego oddzielnej aplikacji - aplikacja ta instaluje się wraz z wgraniem SpaceCada na dysk. Tak więc wchodzimy w Start, znajdujemy tam SpaceCad, Tools i uruchamiamy SpaceCad engine database.

Jest to mały program z listą silników będących na liście.
By dodać silnik wciskamy przycisk Add, wybieramy Manufacturer - dowolny (jest to firma produkująca silniki, dla uprtego do programu można dodać swoją nazwę, ale może to kompletnie rozkrzaczyć aplikacje). W description wpisujemy nazwe silnika, czyli np. HERKULES600g. Pole available delays omijamy i przechodzimy do parametrów silnika. Lenght - długość silnika, Diameter - jego śrenica, Propellant Weight - waga paliwa, Lift-Off Weight - waga całego silnika z paliwem.
Gdy uzupełnimy wszystkie dane techniczne (UWAGA! NALEŻY WYPEŁNIĆ WSZYSTKIE 4 POLA, BO INACZEJ PROGRAM MOŻE NIE DZIAŁAĆ POPRAWNIE). Przechodzimy do okna Thrust Curve - tu wpisujemy np:
0 0
0,2 200
0,5 180
1 130
1,5 100
3 0
itd. - w pierwszej kolumnie wpisujemy czas w sekundach a w drógiej siłe w Niutonach - koniecznie w pierwszym wierszu musi być czas 0 i 0 silły, A w ostatniej czas jakiśtam i siła 0.
Gdy wypełnimy tabele naciskamy OK - do programu dodano silnik, który dodajemy tak samo jak w instrukcji wyżej (oczywiście pod nazwą którą wymyśleliśmy).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Wto Lut 24, 2004 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdy tak robiłem, jak mówisz Pirotechmanie, niestety program mówił, że przestawiam czas. Lepiej użyć patcha i zdjąć blokade czasową.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
qrld



Dołączył: 30 Sty 2004
Posty: 50
Skąd: Bełchatów

PostWysłany: Pią Lut 27, 2004 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm witam!
Zrobiłem drogi crave najpierw obliczenia tego mojego silnika w SRM.xls, a potem dane przewaliłem do silnika w spaceCADzie i wyszło mi, że ta moja rakieta 3krotnie przekroczy prędkość dźwięku(na łeb bije projekt HIPERSONDAL Very Happy ) wyleci na 1500m osiągając w szczytowym momencie przyspieszenie 3000m/s*s! No aż taki naiwny nie jestem, żeby w to wszystko wierzyć (chyba Twisted Evil ), byłbym b. zadowolony, gdyby rakieta poleciała na 20m (w końcu druga w życiu). Więc albo któryś z programików przesładza wyniki, albo ja coś zrąbałem przy wypełnianiu, albo to wszystko błąd matrixa Smile . Co o tym sądzicie?
Pozdro
PS. Czyżbym został dawcą nerek? Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Pią Lut 27, 2004 3:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyspieszenie to i ona może mieć 3000 m/s^2 jeżeli leci 0,01 sek. Musiałeś coś w SRMie za duże KN wpisać (prędzej silnik wybuchnie).
A i właśnie - jak już mówiłem oba programy zawyżają wyniki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
qrld



Dołączył: 30 Sty 2004
Posty: 50
Skąd: Bełchatów

PostWysłany: Sob Lut 28, 2004 11:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wpisałem 350
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Sob Lut 28, 2004 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jakie masz ciśnienie wewnątrz komory spalanie (w PSI), jakiej długości jest rakieta?
Być może pomyliłeś się w przepisywaniu parametrów silnika do SpaceCada (pamiętaj że nie ma tam wpisów w N co jedną sekundę, tylko co np. 0,2 sek)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
qrld



Dołączył: 30 Sty 2004
Posty: 50
Skąd: Bełchatów

PostWysłany: Sob Lut 28, 2004 1:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Długość silnika to 320mm. Na pewno nie pomyliłem się przy przepisywaniu, tym bardziej że mi się spaceCAD krzaczył i przepisywałem chyba z 7x. Co do ciśnienia nie wiem za bardzo, które to okienko. Wypiszę ci parę z zakładki Pressure:
Patm 0,101 MPa Ambient pressure
Pmax = 34,16 MPa
t burn = 0,513 s.
t thrust = 0,625 s.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Sob Lut 28, 2004 1:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie wiem - np. moja pierwsza pomyłka w przepisywaniu do programu danych silnika, polegała na tym że zamiast czasu (np 0.2 skundy) przepisywałem numer punktu (np. 3).
Tródno powiedzieć - moje rakiety w spacecadzie osiągały przyspieszenie 300 m/s^2. A skoro rakieta daje ciąg przez 0,625 sekundy (co wynika z tego co skopiowałeś), to przy takim przyspieszeniu osiągneła by prędkość nieco ponad 150 m/s (do prędkości dźwięku to jeszcze daleko).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
qrld



Dołączył: 30 Sty 2004
Posty: 50
Skąd: Bełchatów

PostWysłany: Sob Lut 28, 2004 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja nie przepisywałem tego z zakładki output, tylko z performance, z wykresu na którym jest skala.
Masz tutaj zakładkę Data and kn:
Cytat:
Dc 32 mm Chamber diameter (inside)

Lc 300,0 mm Chamber length (inside)

Vc 241274 mm3 Chamber volume (empty)

Propellant grain:

Type 3 1=KN/Dextrose (65/35), 2=KN/Sorbitol
(65/35), 3=other


Do 32,00 mm Outer diameter (initial)

do 10 mm Core diameter (initial)

Lo 290,00 mm Segment length (initial)

N 1 Number of segments

Outer surface: 0 1=exposed, 0=inhibited


Core: 1 1=exposed, 0=inhibited

Ends: 1 1=exposed, 0=inhibited

Lgo 290 mm Grain length (initial)

Vg 210455 mm3 Grain volume (initial)

V l 0,872 Volumetric loading fraction

r' grain 1,889 g/cm3 Grain ideal density

0,96 Density ratio (actual/ideal)

r grain 1,813 g/cm3 Grain actual density

m grain 0,382 kg. Grain mass (initial)

Abeo 1451 mm2 End burning area (initial)

Abco 9111 mm2 Core burning area (initial)

Abso 0 mm2 Outer surface burning area (initial)


Abo 10562 mm2 Total burning area (initial)

Nozzle:

Kno 350 Ratio of Burning area / throat area
(initial)

Ato 30 mm2 Throat cross-section area (initial)

Dto 6,199 mm Throat diameter (initial)


e 0,0 mm Nozzle erosion


Dtf 6,20 mm Throat diameter (final)


Tutaj output:
Cytat:
Example Rocket Motor
utilizing KNDX propellant.
Grain mass 0,382 kg.
0,841 lb.
Total impulse 542,0 N-sec.
121,9 lb-sec.
Average thrust 867,1 N.
194,9 lb.
Thrust time 0,625 sec.
Specific Impulse 144,8 sec.
Motor Classification I 867

Thrust-time data [see note 1]
Time step 0,0259 sec. [see note2]

Data pt. Time Thrust Thrust
(sec.) (N.) (lb.)
1 0,000 0 0
2 0,036 496 112
3 0,036 498 112
4 0,067 556 125
5 0,096 616 138
6 0,125 677 152
7 0,154 738 166
8 0,181 799 180
9 0,208 861 194
10 0,234 922 207
11 0,260 984 221
12 0,285 1046 235
13 0,310 1107 249
14 0,334 1168 263
15 0,358 1228 276
16 0,382 1289 290
17 0,405 1349 303
18 0,428 1408 317
19 0,450 1467 330
20 0,473 1525 343
21 0,495 1583 356
22 0,528 837 188
23 0,627 0 0
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pandi



Dołączył: 05 Kwi 2005
Posty: 18
Skąd: północny wschód

PostWysłany: Nie Kwi 17, 2005 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mam problem... Otóż dodałem swój własny silnik, ale nie mogę go umieścić w rakiecie! Po prostu nie ma go na liście... Siedzę nad tym od kilku godzin i jestem poważnie wkurzony.


Tutaj mamy dane silnika w edytorze.


A tu listę wyboru. Jak widać, nie ma tu mojego silnika. Confused Evil or Very Mad

_________________
Lame ;]

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Nie Kwi 17, 2005 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj

Zrób tak:

Wybierz z listy dowolny silnik i zmień dane.
Następnie zapisz ten silnik pod inną nazwą.
Powinno zadziałać

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Pon Kwi 18, 2005 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pandi napisał:
A ja mam problem... Otóż dodałem swój własny silnik, ale nie mogę go umieścić w rakiecie! Po prostu nie ma go na liście... Siedzę nad tym od kilku godzin i jestem poważnie wkurzony.
To wina korpusu rakiety chyba, jeśli zrobisz za mały to część silników będzie poukrywana (tych firmowych też).
Powrót do góry
Chaca!



Dołączył: 01 Kwi 2005
Posty: 4
Skąd: Janice

PostWysłany: Wto Kwi 19, 2005 10:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dajcie link do patcha zciągającego blokadę czasową ze SpaceCad Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pandi



Dołączył: 05 Kwi 2005
Posty: 18
Skąd: północny wschód

PostWysłany: Pią Kwi 22, 2005 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mikan napisał:
pandi napisał:
A ja mam problem... Otóż dodałem swój własny silnik, ale nie mogę go umieścić w rakiecie! Po prostu nie ma go na liście... Siedzę nad tym od kilku godzin i jestem poważnie wkurzony.
To wina korpusu rakiety chyba, jeśli zrobisz za mały to część silników będzie poukrywana (tych firmowych też).

Zwróć uwagę, iż mam średnicę silnika 13 mm a średnicę wewnętrzną korpusu również 13 mm, co widać na screenach.

ksard napisał:
Witaj

Zrób tak:

Wybierz z listy dowolny silnik i zmień dane.
Następnie zapisz ten silnik pod inną nazwą.
Powinno zadziałać

Pozdrawiam

Rada dobra, zmieniłem tylko dane silnika i jest ok. Sam do tego już doszedłem, ale i tak dzięki Smile

_________________
Lame ;]

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
maxlam
Gość





PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 3:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Link do Spacecada3 wraz z crackiem...

http://rapidshare.de/files/8155053/spacecad3.rar.html

Od maxlam'a na Mikołaja Wink


Ostatnio zmieniony przez maxlam dnia Pon Lis 28, 2005 8:01 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 8:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maxlam powiedz mi jak skorzystać z tego programu rapidshare bo informatyk ze mnie żaden Embarassed Sad . Nie wiem jak znaleźć ten plik. Czy może trzeba się tam zalogować ?

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP