Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Py³ bursztynowy w pirotechnice
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Micha³_R



Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 212
Sk±d: Mazowsze

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 6:58 pm    Temat postu: Py³ bursztynowy w pirotechnice Odpowiedz z cytatem

Witam chcia³bym siê pochwaliæ moim nowym „wynalazkiem”, a wiêc zacznê od pocz±tku mój ojciec ma zak³ad w którym obrabiaj± kamienie ozdobne, g³ównie bursztyn, czê¶ci± procesu obróbki bursztynu jest szlifowanie go na tarczy z papieru ¶ciernego na szlifierce z wyci±giem, wyci±g to jest wentylator pod³±czony do worko-filtra. Ju¿ od jakiego¶ czasu stara³em siê znale¼æ zastosowanie dla tego py³u bursztynowego, robi³em próby z paliwem na jego bazie ale nie za bardzo chcia³o ono lataæ ostatnio robi³em proch chloranowy do szelek i pad³em na pomys³ ¿eby spróbowaæ zast±piæ wêgiel tym py³em i…. 8O wysz³o mi cos pomiêdzy fotob³yskiem a H3 taki proch spala siê tak samo szybko jak H3 ale za to spalaniu towarzyszy b³ysk (trochê s³abszy ni¿ z „oryginalnych” FB) a ogieñ jest taki bia³o-jasno zielony. Jak kto¶ ma dostêp do takiego py³u to radze spróbowaæ bo efekt jest bardzo fajny, zw³aszcza do szelek jak siê u¿yje tego prochu do rozerwania korpusu i jest jego du¿o to mamy taki gigantyczny zielonkawy flesz. :lol:
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
NewFarm



Do³±czy³: 01 Lut 2005
Posty: 108
Sk±d: Z pró¿ni

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ile kosztuje kg takiego py³u?
Jakie da³es proporcje?
Niewiem dlaczego ale wydaje mi sie,¿e ten twój wynalazek nie znjazie zastosowania(moge niemieæ racji...)

_________________
Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
DNF



Do³±czy³: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Sk±d: Bydgoszcz

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm..bursztym to nic innego jak zywica. Zywice ogolnie sa dobrym paliwem ale potrzebny dobry utleniacz taki jak np KClO3. Zastosowanie...? hmm.. kiedys na discovery ogladalem ze z jakiejs zywicy robili chyba swiszczale i fajnie regulowali natezenie(czyt. piszczenie).
Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczêta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Ga³czyñski
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

By³by z tego niez³y lepiszcz do gwiazdek po rozpuszczeniu w alkoholu...
Powrót do góry
Micha³_R



Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 212
Sk±d: Mazowsze

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takiego py³u raczej nie kupisz (ale ja ci mogê sprzedaæ, bo ma tego dziesi±tki jak nie setki kg) chyba ¿e znajdziesz taki zak³ad gdzie w³a¶nie szlifuj± bursztyn. Tak bursztyn to ¿ywica ale z tego co zaobserwowa³em to ma ca³kiem inne w³a¶ciwo¶ci ni¿ taka naturalna „prosto z drzewa”. Bursztyn jest trudno rozpuszczalny, trochê rozpuszcza siê w acetonie, ale to chyba tylko jaki¶ jego sk³adnik bo jak siê wyci¶nie ten zwil¿ony acetonem py³ na prasie to wycieka z niego aceton z czym¶ takim ¿ó³tym , a py³ robi siê prawie ca³kiem bia³y (tak to jest taki blado¿ó³ty).Mam jeszcze taki pomys³: surowy bursztyn jest mêtny i aby go „uprzezroczy¶cic” stosuje siê tak zwane klarowanie traktuje siê surowy bursztyn wysokim ci¶nieniem (40atm) i temperatur± (250st.) a to wszystko siê dziejê w azocie albo argonie ¿eby bursztyn siê nie „upali³’ czyli nie pociemnia³. To ci¶nienie „wyciska” z niego te wszystkie zanieczyszczenia czyli wodê i… uwaga chyba jakie¶ olejki eteryczne albo cos temu pokrewne, z 1kg bursztynu jest tego ze 100ml (mój ojciec przerabia z 20kg bursztynu miesiêcznie czyli by³o by tego z 2 litry), palne jest to jak nie wiem co i po jakim¶ robi siê z tego najpierw taki kisiel ,a pó¼niej cos o konsystencji zimnej plasteliny.
I co najdziwniejsze nie traci to w³a¶ciwo¶ci ,i cos mi siê zdaje ¿e na bazie tego morza by opracowaæ ciekawe paliwko do SR.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozpuszczony w alc. da ¶wietny lepiszcz do gwiazd:)
Ogólnie ciekawa sprawa, dobrze bo masz odrazu gotowy py³ek, mo¿esz kobminowaæ.
zmieni³em nazwê tego tematu
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 9:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej nie da swietnego lepiszcza do gwiazd bo jak widac po odparowaniu nie twardnieje tylko gestnieje do konsystencji plasteliny, a to chyba za malo zeby zrobic gwiazdy-byly by po prostu za delikatne.
_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

plastelina siê robi z tego olejku, a nie z bursztynu.
Trzeba rozpusciæ w etanolu a nie w acetonku

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 10:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a bursztyn kosztuje oj ... to tak jakby Pcz z pylu diamentowego robic Razz
Powrót do góry
Micha³_R



Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 212
Sk±d: Mazowsze

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten jak to ktos okre¶li³ "olejek" (dobrze przynajmiej ma jurz nazwe :) )
da sie rozcieñczyæ rozpuszczalnikami :) wiec jako lepiszcz by sie nadawa³ (muszê to sprawdzic przedchwil± zrobi³em testy suchego py³u z KCLO3 i dosz³em do wniosku ¿e; im wiecej py³u w mieszance to siê on wolniej spala (sporo szybciej od saletry z cukrem) i blask jest taki jakby w mieszance by³ magnez (p³omien prawie ca³kiem bia³y) natomieast jesli jest przewaga chloranu to spala sie to niewiele wolniej od H3 i p³omieñ ma lekko zielonkawe zabarwienie.Jutro jade do ojca do pracy to przywioze z 5 gk tego py³u i tego olejku jak akurat bedzie bo z nim jeszcze nic niekabinowa³em a to morze byæ ciekawe.Przed chwil± zrobi³em mieszanke 60/40 chloranu z py³em pola³em to acetonem teraz czekam a¿ troche aceton odparuje i sprasuje to w rurce, zrobie kana³ i jutro zobacze czy to poleci (chociarz niewiem, bo w cisnieniu to bardzo przyspiesza takrze niewiem czy korpus wytrzyma :P ).
Ogulnie to morze to byc dobre paliwo tylko sk³ad trzeba dobraæ 8)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Micha³_R



Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 212
Sk±d: Mazowsze

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="GUN_1917"]a bursztyn kosztuje oj ... to tak jakby Pcz z pylu diamentowego robic :P[/quote]

Bursztyn kosztyje ale w kawa³kach :P by³y pomys³y aby ten py³ prasowaæ (tak jak sie prasuje takie drobne bursztynowe ¶cinki) ale to niewypala³o bo taki spasowany to mia³ barwê brazowo-kremow± ,zero przezroczysto¶ci i by³ porowaty i dlatego ten py³ niema zadnego zastosowania (chyba ze medycyna naturalna) sadzê ¿e wiekszo¶c szlifierni prawie za darmo by siê go pozby³a :) Tak jak wczesniej mówi³em mam tego py³u dziesiatki worków wiec jak ktos by siê chcia³ z tym pobawic to moge sprzedac powiedzmy 2z³ za kg :P (taniej ni¿ cukier a to lepsze jest) a i olejek jak bede mia³ zwyrzki to terz moge komus podes³aæ :) Jutro napisze jak tam testy posz³y i morze jakief fotki wrzuce :wink:

P.S "nie twardnieje tylko gestnieje do konsystencji plasteliny, a to chyba za malo zeby zrobic gwiazdy-byly by po prostu za delikatne."
To ca³kiem dobrze kleii wiêcy wydaje mi sie rze po rozcienczeniu kulki powinny byc ca³kiem twarde (zreszta jutro sprawdze).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
stuf



Do³±czy³: 03 Pa¼ 2005
Posty: 82
Sk±d: warszawa

PostWys³any: Sro Lut 01, 2006 11:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawi mnie jak taki "H4" Wink (Kclo3 / Py³ Bursztynowy) dzialal na zapalno¶æ gwiazdek (np: Silver Wave - zielony i srebro idzie w/g mnie w parze) ? Powiedzmy zrobic z niego flash baga (zawinac w pojedyncza warstwê husteczki higienicznej i opó¿niacz do ¶rodka szelki kulistej) i nie dawac ¿adnego dodatkowego prochu.. Co s±dzicie ?
Pzdr.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piromarek



Do³±czy³: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWys³any: Czw Lut 02, 2006 8:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Mam pytanie:
Jak wygl±da sprawa z elektryczno¶ci± statyczn± tego py³u ?
Czy podczas przesypywania znacz±co elektryzuje siebie i upakowania ?

Mo¿e byæ problem z mieszaniem na sucho kompozycji ze wzglêdu na mo¿liwo¶ci wyst±pienia samozap³onu.

Pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Micha³_R



Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 212
Sk±d: Mazowsze

PostWys³any: Czw Lut 02, 2006 1:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My¶lê ¿e gwiazdki na bazie "H4" :P beda trudniejsze do zapalenia od zwyk³ych na prochu H3 bo zam proch zapala siê trudniej.Proch z pyly bursztynowego pali siê wolniej ale wydziela siê przytym bardzo durzo gazów wiec dobry by³ by do rozrywania korpusów,
a prztym spala sie takim fajnym p³omieniem :) jak ³adowa³em do szelek 150g tego prochu to Bbysk by³ konkretny 8) .Co do elektrostatyczno¶æi to wcale niejest go tak latwo naelektryzowaæ, ja i tak zawsze zwilrzam go acetonem (aceton sprawia te¿ ze dobrze sie go granuluje),bo jak jest suchy to ma zadurz± objeto¶æ :wink:
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
stuf



Do³±czy³: 03 Pa¼ 2005
Posty: 82
Sk±d: warszawa

PostWys³any: Czw Lut 02, 2006 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Micha³ ¼le mnie zrozumiales.. chodzi mi o zapalno¶æ gwiazdek zrobionych na bazie np: Al/ Kclo3 (np: silver wave) od "H4". Co do proporcji tego prochu zastanawia³em sie ¿eby go zrobiæ o sk³adzie 70g. Kclo3 / 30 g. Py³ Bursztynowy. Pytanie tylko czy wtedy da wspomniany wczesniej zielonkawy kolor ? Cos mi sie obilo o oczy ze chlor podbija kolor..??
pzdr.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Czw Lut 02, 2006 4:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a gdyby tak zamiast tego py³u z bursztynu sproszkowaæ kalafonie, przecierz chodzi tylko o ¿ywice. pytanko: wystarczy wymieszaæ KNO3 z tym py³em i bêdzie jakie¶ blysk leprzy ni¿ sacharoza z KNO3
Powrót do góry
Micha³_R



Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 212
Sk±d: Mazowsze

PostWys³any: Czw Lut 02, 2006 6:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze jedna ciekawostkê. U mojego ojca w firmie obrabiaj± 3 rodzaje bursztynu:
1-Dominikañski-najm³odszy i najmiêkszy i najbardziej „kaloryczny” py³ z niego jest najlepszy na prochy bo zawiera najwiêcej chyba olejków eterycznych (czy czego¶ takiego), to w³a¶nie z bursztynu dominikañskiego mo¿na uzyskaæ najwiêcej „olejku”. Proch na pyle z niego doskonale nadaje siê do rozrywania korpusów szelek ,wulkanów i gwiazdek, ogieñ lekko zielonkawy.
2-Rosyjski (Ba³tycki)-proch na jego bazie jest do¶æ trudno zapalny ( co¶ jak saletra z cukrem)
Powinien nadawaæ siê jako substancja spalana w paliwach do SR (dobra bo tania) i do gwiazdek, bo daje bia³y p³omieñ (aby siê ³atwo zapala³y dobrze jest je pokryæ H3) mo¿e dobrze by by³o dodawaæ do niego magnezu zwiêkszy³ by temperaturê palenia i co za tym idzie prêdko¶æ palenia.
3-Ukraiñski-Tak samo jak wy¿ej, z tym ¿e mieszanki s± jeszcze bardziej trudno zapalne (takiego py³u mam niestety najwiêcej).

A i proporcje prochu „H4” to 68%-Kclo3 i 32%-Py³u bursztynowego (najlepiej z bursztynu Dominikañskiego).

Szkoda ¿e olejku akurat nie mam… jak pomy¶le ile tego olejku sp³ynê³o niewykorzystane do kanalizacji przez tyle lat :evil: …

Szerze powidziawszy to niewiem jak zapalne s± gwiazdki z mieszanki klco3/al bo nigdy ich nierobi³em :P

Kalafonie morzesz sobie sproszkowaæ ale ile kosztuje kilogram kalafonii?!
Chodzi mi oto aby ten py³ wykorzystac jako tani zamiennik niekturych odczynników :)

Odkry³em co¶ jeszcze: py³ po wygrzaniu przez oko³o 30min w 250st.C zaczyna br±zowieæ taki upalony py³ ³atwiej siê zapala i szybciej spala z tym¿e p³omieñ jest taki bia³o pomarañczowy ale blask te¿ jest tak jak wcze¶niej bardzo silny (jak siê popatrzy przez niego na chwilê to
a¿ oczy bol± jak od p³omienia magnezu).

A i z KNO ten py³ prawie wogule niechce sie paliæ.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Pi± Lut 03, 2006 12:04 pm    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

ciekawe czemu zwyk³a zywica nie ma takich w³a¶ciwosci jak buursztyn moze to sprawa tych kilku milioów lat pod ziemi± xD
Powrót do góry
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Lut 03, 2006 3:01 pm    Temat postu: Re: ... Odpowiedz z cytatem

-=[JuNiOr]=- napisa³:
ciekawe czemu zwyk³a zywica nie ma takich w³a¶ciwosci jak buursztyn moze to sprawa tych kilku milioów lat pod ziemi± xD


I tu siê mylisz ¿ywica z utleniaczami by³a pierwowzorem prochu Wink
Powrót do góry
Micha³_R



Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 212
Sk±d: Mazowsze

PostWys³any: Sob Lut 04, 2006 12:33 pm    Temat postu: Re: ... Odpowiedz z cytatem

[quote="-=[JuNiOr]=-"]ciekawe czemu zwyk³a zywica nie ma takich w³a¶ciwosci jak buursztyn moze to sprawa tych kilku milioów lat pod ziemi± xD[/quote]

To nie jest taka zwyk³a ¿ywica.Bursztyn powsta³ z zywicy drzew g³ównie iglastych, ale to byly inne gatynki drzew ni¿ te spotykane obecnie, a i tak jak napisa³em, s± ró¿ne gatunki bursztynu i z doswiadczen wynika ¿e ten najm³odszy i powsta³y z drzew rozn±cych w strefie równikowej (Dominikana) najlepiej siê spala (on powstawa³ najp³ycej wiec dzia³a³o na niego mniejsze cisnienie i dlatego zawiera najwiecej tych ³atwopalnych substancji, w odróznieniu do bursztynu Ba³tyckiego).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP