Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Silnik Rakietowy IGA-1
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 16, 2003 2:49 pm    Temat postu: Silnik Rakietowy IGA-1 Odpowiedz z cytatem

Witam

W ramach zespo³u ( na razie dwuosobowego ) "Knopir" ( bo sk³ad zespo³u to : knod , pirotechman ) , którego celem jest wyniesienie na kilkaset m kamery wideo i pokazanie filmu "uciekaj±cej Ziemi" zbudowa³em SR "IGA-1". Nie jest to jeszcze to o co mi chodzi bo silnik jest zbyt "wo³owaty" Wink ale szczerze mówi±c wyszed³ mi on po pierwszej próbie ( bez ¿adnego testu statycznego ). Masa paliwa 270 gram , typ paliwa : "pirotechman" Wink czyli sk³ad z ¯E ( tego paliwa nigdzie nie "zer¿n±³em" , to mój w³asny , autorski sk³ad ). Silnik odk³adam ad acta poniewa¿ ma za ma³ego "kopa". Ot taka fajna ciekawostka Cool Razz





Film : http://www.pirotechnika.one.pl/www2/IGA1.mpg


Szukam do zespo³u fachowca od odpalania na odleg³o¶æ Wink Moze DARK Question Jest potrzeba aby uruchomiæ spadochron ( mechanizm jako awaryjny ) z odleg³o¶ci 500 m. Nalezu chroniæ kamerê wideo przed rozstrzaskaniem Shocked Wink Za "radio" zwracam koszta ( mam nadzieje , ¿e drobne Cool ).



¯yczê mi³ej niedzieli A.
Powrót do góry
ludz



Do³±czy³: 07 Sty 2003
Posty: 34

PostWys³any: Nie Lut 16, 2003 6:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Dlaczego na odleg³o¶æ? Du¿o pro¶ciej i taniej zrobiæ dwustonpiowy timer , który odczeka jai¶ ustalony czas , nastêpnie odpali silnik , a po zmierzonym uprzednio czasie spalania siê paliwa odbezpieczy spadochron,
taki uk³ad sk³ada siê z 2 scalaków 555 jako timer , powiedzmy impuls co 10s i licznika np. 4017 , to wszystko kosztuje parê z³otych a jest niezawodne i zupe³nie wystarczaj±ce.Jak kto¶ chce to mogê takie co¶ zrobiæ.Inna sprawa to np.89c2051 -> taki ma³y mikroprocesor (ok.10z³)
z niego to ju¿ cuda mo¿na zrobiæ (chêtnym powiem jak -> na priva).

_________________
Pzdr. ludz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Nie Lut 16, 2003 7:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale tu nie chodzi o czas. Trzeba dok³adnie wyliczyæ, jak d³ugo siê pali paliwo, a to mo¿e nie byc dok³adne. Spadochron otworzy sie piêc metrów nad ziemi±, albo jeszcze w czasie lotu i klops
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 16, 2003 7:18 pm    Temat postu: Hm ... Odpowiedz z cytatem

ludz napisa³:
Witam!
Dlaczego na odleg³o¶æ? Du¿o pro¶ciej i taniej zrobiæ dwustonpiowy timer , który odczeka jai¶ ustalony czas , nastêpnie odpali silnik , a po zmierzonym uprzednio czasie spalania siê paliwa odbezpieczy spadochron,.



Hm ... kurna zbi³e¶ mnie z tropu Shocked Shocked

Ma to sens Idea . Jak my¶lisz Szanowny Panie knod Question ( knod jest Szefem Zespo³u ds. Bezpiecznego L±dowania Rakiety Razz a ja Szefem Zespo³u - hehe jednoosobowego - ds. Konstrukcji Silnika Rakietowego Wink ) . Ciekawe kto d...y da Shocked Razz Question i stracimy kamerê bo spadochron nie zadzia³a czy np. silnik nie eksploduje Question Cool Razz Jak stracê kamerê to ju¿ nic Wam nie poka¿ê Crying or Very sad Ale jak film wyjdzie to ....... Laughing


Pozdr. A Cool
Powrót do góry
JoY



Do³±czy³: 07 Pa¼ 2002
Posty: 57
Sk±d: Unknow

PostWys³any: Nie Lut 16, 2003 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pirotechmanie moglbys powiedziec jak chcesz ta kamere umiescic ? na czubku z boku czy jak?
Jezeli chcesz ja dodatkowo od upadku zabezpieczyc to zrub ciasto z monki zmieniaczanej (gestej) i zapakuj to do jakiegos worka. Dobrze absorbuje sile udezenowa. Uzywaja tego w Ameryce do ochraniaczy na kolana i biodradla dla ludzi staszych, byc moze i w rakietach znajdzie zastosowanie.

_________________
Jeszcze zyje Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
ludz



Do³±czy³: 07 Sty 2003
Posty: 34

PostWys³any: Nie Lut 16, 2003 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Schemat poszed³ do rakietmistrza Pirotechmana , my¶lê ¿e siê wkrótce pojawi.Wg mnie ma to sens , je¿eli silnik jest w miarê bezawaryjny , po za tym mo¿na do³adowaæ czujnik odwrócenia rakiety i wtedy nawet jak silnik padnie to spadochron siê wyrzuci no nie ?!
_________________
Pzdr. ludz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 16, 2003 9:07 pm    Temat postu: Hej , knod :-) Odpowiedz z cytatem

ludz napisa³:
Schemat poszed³ do rakietmistrza Pirotechmana , my¶lê ¿e siê wkrótce pojawi.Wg mnie ma to sens , je¿eli silnik jest w miarê bezawaryjny , po za tym mo¿na do³adowaæ czujnik odwrócenia rakiety i wtedy nawet jak silnik padnie to spadochron siê wyrzuci no nie ?!



Rakietmistrz Shocked Shocked. Nie ¼le Wink . To Twój list na zielono :

Cze¶æ!
Chcia³bym przedstawiæ mój pomys³ na ten uk³ad.



Jest to prosty uk³ad czasowy na bazie mikroprocesora (b. popularny i tani ok 10z³).Mogê go wykonaæ ze wszystkimi wodotryskami jakie tylko sobie Pan za¿yczy Wink (oczywi¶cie bez mikrofalówki i suszarki do skarpetek Smile.Wiêcej opisu na obrazku. A mo¿e tak konkurs na forum dotycz±cy takiego uk³adu ? Proszê tak¿e o umieszczenie mojego schematu na forum.

Pzdr. Ludz

P.S. Errata Wink :
na obrazku : zamiast "jako detonator" >>> "jako zapalarka" , sorki


Moja pro¶ba do Szefa Zespo³u ds. Bezpiecznego Powrotu Rakiety ( knoda Wink ) o komentarz , opinie i sugestie Cool Razz Co ja bêdê Ci siê wtr±ca³ Question Shocked Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
DARK



Do³±czy³: 29 Gru 2002
Posty: 38

PostWys³any: Nie Lut 16, 2003 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zastanawia³em siê gdzie chcecie umie¶ciæ spadochron Question My¶la³em troche Confused (czasami mi siê to zdarza) nad tym i doszed³em do wniosku ¿e nie mo¿e byæ z przodu wystrzeliwany przed rakiete bo istnieje du¿e prawdopodobieñstwo ¿e sie na niej opl±cze, z ty³u te¿ raczej nie bo jest silnik wiêc albo wystrzeliwany na bok albo zamocowany na zewn±trz rakiety i zwalniany np. przez przepalenie jakiego¶ wi±zania. W takim przypadku mo¿e byæ przeciwwag± dla kamery umieszczonej po drugiej stronie.
Macie juz jak±¶ sprawdzon± koncepcje?
Pozdrowienia
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Nie Lut 16, 2003 11:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juz odpowiadam:
- Kamare jest dosc cennym ladunkiem wiec najlepszym rozwiazaniem jest zastosowanie 2 niezaleznych systemow odpalania spadochronu.
-Wersja czasowa jest sensownym rozwiazaniem lecz najprawdopodobniej nie bedzie mozna wczesniej dokladnie ustalic czasu lotu Crying or Very sad
-Co do timera na 555 to robilem juz proby z 556 (post:Houston - sprowad¼cie nas na Ziemiê) z tym ze uklad zaczyna odliczas w momencie gdy silnik przestaje pracowac i z tego powodu nastepuje chwilowe zwarcie poprzez przelacznik rteciowy - ta wersja potrzebuje b. dynamicznego silnika.
-uklad z mikrokotrolerem jest o wiele bardziej niezawodny i ma mozliwosc rozbudowy (musze sie w koncu nauczyc je programowac) ale proponowana wersja to tez czasowka).
- Jako podstawowy system odpalania spadochronu proponuje uklad na bazie KMZ51 - reaguje on na zmiane polozenia wiec czas lotu nie bedzie tu mial znaczenia a jedynie odpowiednie wywazenie rakiety - jutro wstawie tu linka do dokladnego opisu wraz ze schematem tego ukladu.
-"Przezorny zawsze ubezpieczony" wiec przydalby sie 2 niezalezny uklad - proponuje wersje radiowa - widzimy ze cos sie dzieje zlego z 1 modulem zaplonowym wiec odpalamy zapasowym (mamy mozliwosc interwencji w dowolnym momencie czasowym).
-Spadochron zamierzam umiescic z przodu wyrzucany 1g ladunkiem PC odpalanego elektrycznie - typowy uklad stosowany w klasycznym modelarstwie rakietowym i przeze mnie - postaram sie wrzucic w tygodniu dokladny rysunek tego ukladu.
- Co do kamery to sadze ze bedzie ona umieszczona w korpusie na odpowiedniej wysokosci tak aby mozna bylo odpowiednio zbalansowac srodek parcia i masy.
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
ludz



Do³±czy³: 07 Sty 2003
Posty: 34

PostWys³any: Pon Lut 17, 2003 12:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak zastosujesz procesor to nie trzeba ¿adnych dodatkowych uk³adów !!!
Wystarczy wy³±cznik rtêciowy lub z kulk± , jak rakieta siê obróci to procesorek zapoda Wink spadochron i wy¶le SMS'a jak komurê pod³±czysz Razz .To bardzo proste i ekonomiczne no i niezawodne, po za tym tanie i ma³e !!! Jedyne du¿e elementy to przeka¿niki i kondziory od zapalarki.

_________________
Pzdr. ludz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pon Lut 17, 2003 10:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ludz napisa³:
Jak zastosujesz procesor to nie trzeba ¿adnych dodatkowych uk³adów !!!
Wystarczy wy³±cznik rtêciowy lub z kulk± , jak rakieta siê obróci to procesorek zapoda Wink spadochron i wy¶le SMS'a jak komurê pod³±czysz Razz .To bardzo proste i ekonomiczne no i niezawodne, po za tym tanie i ma³e !!! Jedyne du¿e elementy to przeka¿niki i kondziory od zapalarki.


Teoretycznie tak ale a autopsji wiem ze przelaczniki rteciowe i kulkowe nie sprawdzaja sie na 100%:
-szarpnie rakieta po wypaleniu paliwa, zalaczy przelacznik i odpali za wczesnie
-rakieta bedzie miala za maly ciag i zamiast wysokiego lotu zrobi niski luk i spadochron odpali za pozno.
-czesto w tego rodzaju przelaczniku po przekreceniu go gwaltownie o 180stopni rtec sie rozbijala na male kuleczki zalaczajac z opuznieniem (na to ma chyba duzy wplyw temperatura)
-itd
Zamiast tego zawodnego elementu proponuje zastosowac http://www.korozja.pl/rakieta/hmc1001.pdf lub http://www.korozja.pl/rakieta/KMZ51.pdf
Oczywiscie moze byc on podlaczony do mikrokontrolera lub pracowac w prostym ukladzie http://www.korozja.pl/rakieta/Magnet.pdf
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lut 17, 2003 1:14 pm    Temat postu: Spadochron Odpowiedz z cytatem

Witam

My¶lê jednak , ¿e to rozwi±zanie umieszczenia spadochronu



Jest skomplikowane i ma³o pewne. Juz siê o kamerê bojê Razz Proponujê moj± wersjê jak na zdjêciu :





Spadochron umie¶ci³em w g³owicy zrobionej z butelki polietylenowej do¶æ lu¼no nasuniêtej na korpus rakiety. To co¶ na samej górze to mechanizm, w którym pal±cy siê proch mia³ zsun±æ g³owicê ( delikatnie odstrzeliæ j± ) ze spadochronu ( upakowany jest w butelce- g³owicy ). Pêd powietrza wtedy rozwja jego. Jak napisa³em wcze¶niej nie zadzia³a³o to "co¶" na samej górze rakiety Rolling Eyes Ale uwa¿am, ¿e przy tym rozwi±zaniu ¶rodek ciê¿ko¶ci rakiety przesuwa sie ku górze co jest korzystne. Ponadto mo¿na upakowaæ wiêcej powierzchni spadochronu co pewno zdecydowanie "woli" kamera Cool Razz Co Wy na to Idea Question


Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pon Lut 17, 2003 1:54 pm    Temat postu: Re: Spadochron Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
My¶lê jednak , ¿e to rozwi±zanie umieszczenia spadochronu jest skomplikowane i ma³o pewne. Juz siê o kamerê bojê Razz ...

Tez bym sie bal gdyby ktos mi po raz pierwszy takie cos pokazal Wink Mimo wszystko ten system dziala i nie jest wcale skomplikowany Laughing Jestem jednak za tym aby wybrany docelowy uklad (niezaleznie ktory zostanie przeglosowany) poddac najpierw probom poligonowym czyli lot z atrapa kamery.
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
ludz



Do³±czy³: 07 Sty 2003
Posty: 34

PostWys³any: Pon Lut 17, 2003 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CZe!
Proponujê tak.Jeden uk³ad na procesorze i czujniku rurkowym (TIMER + CZUJNIK).Drugi uk³ad to sam cz. rurkowy z kulk± i kondensator - szczyt prostoty i niezawodno¶ci.Mamy w sumie 2 niezale¿ne uk³ady i pó³ bo procesor ma timer i czujnik.Umieszczamy 2 sp³onki w ³adunku spadochronu i mo¿emy spokojnie spaæ.Problem szarpania rakiet± i nieprzewidzianych wystrza³ów spadochronu mo¿na by rozwi±zaæ stosuj±c odpowiednio d³ug± rurkê w czujniku.Zreszt± , jak chcecie ale warto spróbowaæ z uk³adem bez kamery i pó¿niej oceniaæ.Co do spadochronu to proponujê ma³± rurkê na zewn±trz , co¶ jak przy paraloniach , trochê spadnie aerodynamika ale bêdzie bezpieczniejsze(IMHO).

_________________
Pzdr. ludz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lut 17, 2003 4:28 pm    Temat postu: Nie wypowiadam sie co .... Odpowiedz z cytatem

Nie wypowiadam sie co do elektroniki. Pozostawiam to dla knoda . Ale ja jedn± próbê zrobiê tak :

Spadochron w butelce PET jako g³owicy.





Do butelki wchidzi : kapsel ( to na ¿ó³to ) . wata, folia AL. spadochron.

Widok :




W górnym kapslu jest nakapana ( i wysuszona ) mieszanka piro na bazie KCLO3 /cukier/ lepiszcze.

Rakiete na wyrzutni uzbrajamy tak :

1. Odkrêcamy górny kapsel. Wk³adamy do butelki kulkê z gipsu ( w ¶rodku tej kulki jest nakrêtka metalowa aby kulkê gipsow± obci±¿yæ ). Kulkê tu¿ przed w³o¿eniem nas±czamy w stê¿. H2SO4 ale tak aby kulka by³ tylko zwil¿ona. Czyli starczy moze dwie krople kwasu.

2. Zakrêcamy górny kapsel z mieszank± piro.

Rakieta jak zaczczyna spadaæ to i kulka spada na mieszankê piro : KCLO3 / cukier/ lepiszcze. Na skutek kontaktu z kwasem nastêpuje zap³on mieszanki i butelka jest ¶ciagana ze spadochronu Wink Pêd powietrza otwiera spadochron a my krzyczymy huuuuuuurrrra Razz



Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pon Lut 17, 2003 5:46 pm    Temat postu: Re: Nie wypowiadam sie co .... Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
...Rakieta jak zaczczyna spadaæ to i kulka spada na mieszankê piro : KCLO3 / cukier/ lepiszcze. Na skutek kontaktu z kwasem nastêpuje zap³on mieszanki i butelka jest ¶ciagana ze spadochronu Wink Pêd powietrza otwiera spadochron a my krzyczymy huuuuuuurrrra Razz

Spsob prosty i latwy w realizacji. Jezeli zda proby poligonowe to jestem za. Mam nadzieje ze znajdzie sie jeszcze jakas robotka przy projekcie dla mnie Laughing
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lut 17, 2003 6:13 pm    Temat postu: Re: Nie wypowiadam sie co .... Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
.....Jezeli zda proby poligonowe to jestem za. Mam nadzieje ze znajdzie sie jeszcze jakas robotka przy projekcie dla mnie Laughing



Cholera chyba Ci "chleb" zabieram Wink A tak na serio to zrób swoj± wersjê a ja swoj±. Na miejscu podejmiemy decyzjê do czego podczepimy kamerê Cool Jest ona wa¿na dla mnie, nie chcê jej straciæ Crying or Very sad Wybierzemy najlepsze rozwi±zanie Rolling Eyes Zrobiê 4 silniki. Po jednym na Twój i mój test ( zamiast kamery damy balast ). Potem wybierzemy skuteczne rozwi±zanie Wink ¦rednica zewnêtrzna silnika - 55 mm , d³. 250 mm .


Pozdr. A
Powrót do góry
$nop



Do³±czy³: 13 Kwi 2002
Posty: 211

PostWys³any: Pon Lut 17, 2003 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hm robicie z igly widly mozna troche poglowkowac i cos latwiejszego wymyslec
np.
plastikowa przezroczysta rurka zalepiona z dwoch stron glejem na goraco
i przed tym nalac z 5m rteci do niej itp. i zatopic w gorze dwa przewody z zdjeta izolacja
i tak rakieta se leci dogory konczy sie palifko (piwo to moje paliwo :wink: ) rakieta prawie zawsze leci nie w pionie wiec jak nie leci to przy spadaniu nastepuje jej przechyl w jakas tam strone i leci w kierunku ziemi nie dysza tylko czupem a rtec sie przelewa przez rurke i obiek sie zamyka no i spadachron sie otwiera proste tylko jeszcze w tym jest jeden pikus
co sie staniegdy rakieta bedzie leciala dysza do ziemi a tak moze sie stac i trzeba byc ubezpieczonym na wzsystko to juz trudniejsza sprawa trzeba poglowkowac jeszcze bardziej ale to innym razem
mysle ze takie prawdopodobienstwo jest jak wybuchu przy prasowaniu mwi w slomke gdy czubek rakiety jest ciezszy od dyszy, ale gdy sa stateczniki to przy spodaniu w dol wiatr ped rakiety w dol powinien przekrecic ja by sie spadachron uruchomil

ale z tym trzeba proby porobic
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
DARK



Do³±czy³: 29 Gru 2002
Posty: 38

PostWys³any: Pon Lut 17, 2003 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pêd powietrza otwiera spadochron a my krzyczymy huuuuuuurrrra



A jak sie nie otworzy to krzyczymy o ku...wa Shocked Very Happy
Pozdrowienia
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pon Lut 17, 2003 9:51 pm    Temat postu: Re: Silnik Rakietowy IGA-1 Odpowiedz z cytatem

Witam!

Piszesz o systemie awaryjnego otwierania spadachronu -a niby jak mia³aby wrócic na ziemiê rakieta lub zasobnik z kamer±.Zgadzam siê ze sposobem zaproponowanym przez Knoda ----normalny opó¿niacz pirotechniczny( zapalany przez paliwo silnika) z odpowiednim ³adunkiem miotaj±cym -system sprawdzony w modelarskich silnikach rakietowych .Na sytuacjê w której by silnik eksplodowa³ i tak podejrzewam ¿e dla kamery i tak nie bêdzie ratunku.-zw³aszcza na niskiej wysoko¶ci (brak otwarcia spadachronu).Nie piszesz jak± kamerê chcesz zastosowaæ -o jakiej masie i konstrukcji .Samo przeci±¿enie przy wybuchu pewnie zniszczy kamerê .Mo¿e najodpowiedniejsza by³aby niewielka kamerka a w³a¶ciwie to taki kompletny modu³ na p³yteczce jakie¶ 3,5x3,5 cm (czarno -bia³a poni¿ej 100z³ ) do tego te¿ ca³kiem niedu¿y nadajnik radiowy -niestety ju¿ trochê dro¿szy.Wszystko to ma niewielk± masê -kamera nie zawiera czê¶ci ruchomych .Wszystko mo¿na dostaæ chocia¿by na gie³dach elektronicznych.Taki nadajnik pracuj±cy bodajrze na 1,2Ghz z moc± 0,5W daje na ziemi ok 1,5km .No ale na to czeba mieæ trochê kasy na zbyciu (o co coraz trudniej) -ale twoja kamera te¿ pewnie trochê kosztowa³a !
Pozdrowienia Ma³y
Ps.£atwiej by³oby sfilmowaæ (obiektyw pionowo w dó³ ) ziemiê w czasie opadania zasobnika z kamer± na spadachronie.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP