Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak działają mieszanki z red. których tlenki nie są gazami ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rosomak



Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 32
Skąd: Wiocha koło Lublina

PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 8:08 pm    Temat postu: Jak działają mieszanki z red. których tlenki nie są gazami ? Odpowiedz z cytatem

Witam !

Pytanie może wydać się totalnie lamerskie, jednak co ciekawe czasami ludzie bawiący się MWK nie potrafili mi na nie odpowiedzieć.

Chodzi o następującą rzecz. Reduktory takie jak glin, magnez, cynk i inne metale, po utlenieniu zostawiają po sobie tlenki. Najciekawsze jednak jest to że MgO, Al2O3, ZnO są ciałami stałymi. Dodatkowo mieszanki takie jak KClO3 + Al, mają czesto ujemny bilans tlenowy, tak żeby metal dopalił się tlenem atmosferycznym. Wszystko byłoby jasne gdyby tych mieszanke nie stosowano w petardach ...
Co rozrywa i na jakiej zasadzie korpus petardy napełniony taką mieszaniną ? Czy są to znikome ilości tlenu atomowego, który natychmiast utlenia reduktory, czy chodzi o jakieś pary pozostałości stałych ?
Bo o ile na dym (bedący zawiesiną stałych produktów reakcjii) powstający po spaleniu tych mieszanek umiem sobie bezproblemu odpowiedzieć, o tyle na zjawisko rozerwania korpusu nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć ...

Druga sprawa ma sie do mieszanki Zn +S, której działania nie mogę zrozumieć ... Niby reakcja przechodzi Zn + S ---> ZnS ale skąd tu gazy ? Przez moment myślałem że rozrywa ona petarde dlatego że jakoś tak "pęcznieje", tak jak niektóre mieszanki (tzw. wężyki) z dwuchromianem potasu/amonu, ale w rakietach o "pęcznieniu" nie ma mowy, a widziałem na forum zdjęcie takowej, lecącej na tym paliwie.

W czasie pisania tego postu przyszły mi do głowy właśnie te pary tlenków i związków powstałych w czasie spalania i postanowiłem poszukać informacji o poszczególnych związkach powstałych w czasie spalania mieszanek, i ich temperaturach wrzenia.

KCl - temp. wrzenia 1500*C http://pl.wikipedia.org/wiki/Chlorek_potasu
MgO - sublimuje powyżej 2800*C http://pl.wikipedia.org/wiki/Tlenek_magnezu
Al2O3 - w przypadku korundu 3300*C http://pl.wikipedia.org/wiki/Tlenek_glinu
ZnS - brak danych

Być może sam odpowiedziałem sobie na to pytanie, jednak chciałbym się upewnić czy tu chodzi właśnie o te pary produktów reakcji, czy też o coś innego.

Pozdrawiam, Rosomak (teraz i ja sie zaraziłem pozdrowieniami Wink )

_________________
W stanie spoczynku od stycznia 2007.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
CTX
Gość





PostWysłany: Wto Gru 06, 2005 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Al2O3 w temperaturze spalania takiego FB zamienia się w gaz który ma dużo większą objętość niż sama mieszanka i dochodzi do rozerwania korpusu. To tak malutko Wink
Powrót do góry
chicken2001



Dołączył: 10 Gru 2003
Posty: 67
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Sro Gru 07, 2005 4:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedziałeś sobie na pytanie, ale nie do końca...
Owszem tlenki parują, a raczej nie skraplają się natychmiast po reakcji... ale drugim powodem działania tych petard jest to, że powietrze atm, zawarte między drobinami MP jest podgrzewane do temp. rzędu paru tysięcy stopni. Nie mam dokładnych danych na temat temperatury, jaką osiąga FB podczas deflagracji, ale z pewnością jest ona wyższa niż 3000C. Z równania przemiany izochorycznej gazów p1/T1=p2/T2 (zakładam, że objętość jest stała, czyli w chwili wybuchu) otrzymamy p1*3293=p2*293 czyli ciśniecie gazu musi wzrosnąć 12 razy. Wydaje się to nie dużo, ale 11kg na cm^2 to już trochę lepiej... Mało? 11kg*31,4 (przybliżona powierzchnia opakowania na filmy do aparatu) to 350kg!!! Do tego dochodzą jeszcze gazowe tlenki.

O tym mógłbym jeszcze dużo pisać ale w tedy nikt by tego nie przeczytał.
Jeśli się mylę to czekam na konstruktywną krytykę.

Wreszcie jakieś pytanie na które przyjemnie się odpowiada Smile

_________________
Każdego roku 10 razy więcej osób jest ofiarą spadających kokosów niż ataków rekinów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
DeTonix



Dołączył: 13 Maj 2003
Posty: 170
Skąd: Kresy...

PostWysłany: Czw Gru 08, 2005 2:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam...
wbrew pozorom jest to bardzo ciekawy i rozowjowy temat, stawia wręcz fundamentalnie pytania, jak chocby z tym ZnS, ja z kolei postawiałbym powstawanie jako takiej plazmy czyli rozpad cząteczek np: Al2O3 a sciślej tworzenie się ich w tem nieco niższej, ale czekam na wypowiedz specjalisów Wink

Pozdrawiam

_________________
Memento Mori................
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Czw Gru 08, 2005 3:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DeTonix napisał:
...jest to bardzo ciekawy i rozowjowy temat, stawia wręcz fundamentalnie pytania


Natury ontologicznej Question Cool . Qrde zabrzmiało jak by pytać się o naturę samego Pana Boga Wink

Qrczak dobrze Wam odpisał ( o parowaniu tlenków). Polecam tez lekturę strony 81 w "Szydlowskim" [...]rząd uzyskanej wartości ( t.palenia 4950 C dla masy KCLO3/Al : 66/34 ) pozwala sądzić, że właściwa temperatura palenia tej masy leży powyżej temperatury wrzenia Al2O3, a więc powyżej temperatury 2980 C[...]. Dla Zn/S było więcej opisywane w dziale rakietowym. Poszukajcie, sam sobie chętnie przypomnę.

Wg jednych badaczy istotnym dla właściwości wybuchowych był iloczyn QxV. Dla tej teori Q jak i V ma równocenny wpływ. Wg innego badacza ( Schmidt ) okreslił on maks. zdolność do wykonania pracy na A = Q-q , gdzie Q jak wyżej czyli = ciepło wybuchu , q= ciepło jakie pozostaje w produktach wybuchu przy ciśnieniu atmosferycznym. Wg tej teori wpływ V ( objętość normalna produktow wybuchu ) jest nie wielki na A. Schmidt pokazał, żę w określonych warunkach zwiekszenie V o 2 razy zwieksza A tylko o 6 %.

Mieszanka kclo3/2Al ma silnie zaznaczone własności wybuchowe. Przy średnicy ładunku 58 mm i masie ładunku 240 g mamy obciśnięcie ( test kruszności Hessa ) 16,73 mm , przy fi 77,5 i masie 480 g mamy obciśnięcie 21,55 mm. Czyli mamy deton. Dla tej mieszanki kcl jest w stanie pary jak i wg Szydłowskiego także Al203. Mieszanka ta ma rzeczywiste V = 150 l ( dla RDX okolo 1000 l ). Ciekawe było gdy w 50 gramowej próbce mieszanki kclo3/2Al umieszczonej w stalowym pierścieniu o fi wewn. 40 mm - zamieniono Al na torf ( V = 400 l gazów ). Uzyskano obciśnięcie 18 mm Exclamation i 18,3 mm dla paliwa Al . Problem nie mniej inni ocenili jako ciekawy skoro poświęcono jemu wiele badań.

Podsumowując. MWK musi dawać jakąś minimalną ilość gazów aby być tym MWK. Dla mieszanki kclo3/2Al , V-150 l i jak widac wystarczy to. Ważny wpływ na A ma Q wybuchu, wysokie dla tej mieszanki. Krusznośc dla tej mieszanki jest niska. Ważne też jest i ciekawe to, że dla mieszanek z proszkami metali uzyskuje się silniejsze akustyczne efkety niż przy wybuchu bez proszków metali. Proszek np. Al reagując w fali detonującej wydlużą ją przez co niczym tłok dłużej popycha powietrze generując silniejszą falę uderzeniową ( wtedy FU niesie więcej energi ).


Pozdr. A
Powrót do góry
simsigver
Gość





PostWysłany: Czw Lis 01, 2007 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- Entropia układów gazowych (chaotycznych) jest znacznie większa od entropii układów stałych i ciekłych (~uporzadkowanych) -

Produkty z wysoką temp. przemian fazowych oddają do otoczenia energię głównie jako ciepło... gazy natomiast są w stanie wykonać większą pracę mechaniczną Rolling Eyes

Powyższe znaczy tyle że układy niegazowy (małogazowy np. KClO4/C) i emitujący sporo gazów (np. NH4ClO4/sacharoza) przy porównywalnej energii będą mieć różną temp. spalania&wybuchu (im mniej gazów tym wyższa temp.) ale też zdolność do wykonania pracy mechn. będzie inna...
Natomiast mieszanki wysokoenergetyczne silnie utleniających soli metalicznych np. KClO3/Al... KClO4/Al, są GORĄCE, a nadto zdolne wykonać niemałą pracę mechaniczną (parujący KCl i in.) Rolling Eyes
Powrót do góry
sadafag



Dołączył: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWysłany: Pon Kwi 14, 2008 5:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Mam takie pytanie. Dlaczego mieszanina Fe2O3, bądź Fe3O4 z AL spalając się przepala stal, a FBek[kclo3 i al] nie. Moje wyjaśnienia są takie, ale nie wiem czy dobre:

1.Utleniacz w postaci KCLO3 bądź KCLO4, jest dużo silniejszy od Fe2O3 bądź Fe3O4 i dlatego szybkość reakcji jest większa, a przez to nie zdąrzy nadtopić blachy[tak jak w przypadku np. spalania HMTD, duża prędkość spalania powoduje że nawet papier się nie zawęgla]
2. W reakcji w FB nie powstaje rozgrzany płynny metal o temp 2500*c, który to właśnie roztapia podłoże[np. stal]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Pon Kwi 14, 2008 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może dla tego że taki termit właśnie powoli się spala stapiając się. Nim się łączy tory, co znaczy że na pewno się roztapia a nie jak w FB gdy mieszanina
gwałtownie się spala a co pozostaje to np. tlenki al itp. I może jeszcze to że są rożne produkty i w takim FB większość idzie w powietrze niż jak w termicie który no słabo dymi pozostawia rozlany gorący metal...

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
simsigver
Gość





PostWysłany: Pon Kwi 14, 2008 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żelazo utrzymuje wyzwalane ciepło, a w Fb-kach KCl i część tlenków zamienia się w gazy i ciepło ulatuje w powietrze Rolling Eyes
Ale zachowanie się termitów i Fb-ków, może również być bardzo podobne szczególnie w pulchnej postaci, a praktycznie wszystko zależy od rozdrobnienia składników, silnie rozdrobniony termit podpalony w powietrzu daje taki efekt, że wywiązujące się drobne żelazo rozpylane dopala się i łączny efekt energetyczny jest taki jakbyśmy spalili sam Al w powietrzu Rolling Eyes
Powrót do góry
sadafag



Dołączył: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWysłany: Pon Kwi 14, 2008 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No termit na bardzo rodrobnionych substratach, spala się jak FB.
To to wiem że żelazo utrzymuje ciepło i a w GBkach idzie w ciepło powstawania gazowych tlenków.
Tylko czy właśnie właściwości termitu czyli przetapianie stali, jest wlaśnie stąd że właśnie rozgrzane do 2500 tys stopni żelazo przetapia stal?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
simsigver
Gość





PostWysłany: Pon Kwi 14, 2008 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sadafag napisał:

Tylko czy właśnie właściwości termitu czyli przetapianie stali, jest wlaśnie stąd że właśnie rozgrzane do 2500 tys stopni żelazo przetapia stal?


Jak najbardziej stąd Wink
Powrót do góry
sadafag



Dołączył: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWysłany: Pon Kwi 14, 2008 7:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś musisz dostać PROFI Wink
Za wiedzę dotyczącą mieszanek i MW Smile

Dzięki za odpowiedź i upewnienie mnie w moich własnych osądach Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Wto Kwi 15, 2008 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj sadafag nie podlizuj się Laughing

Należy zwrócić uwagę że przepływ ciepła nie zachodzi natychmiast Exclamation
Do przeplywu ciepła potrzebny jest pewien czas, zwykle dużo większy niż do
przekazywania energii za pomocą innych procesów. Dlatego w krótkich przedziałach czasu w przypadku szybkich procesów typu wybuch, spalanie FB układ możemy traktować jako izolowany adiabatycznie czyli taki układ w którym nie zachodzi* wymiana ciepłą z otoczeniem np. tą stalową blachą.

*Nie chodzi tutaj o całkowity brak wymiany ciepła tylko w małym stopniu.

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sadafag



Dołączył: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWysłany: Wto Kwi 15, 2008 6:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do podlizywania to się nie podlizuję bo na forum już od 2005 byłem, tyle że miałem jakieś tam stare konto, zapomniałem hasło to nowe założyłem.
Więc wiem troszeczke o simsigverze więcej, niż mogłoby ci się wydawać Wink

Ależ oczywiste jest że podczas tworzenia się tlenku, przy tak dużej szybkości reakcji, cała energia jest bardzo szybko wiązana w powstawanie w.w tlenku, dlatego też FB nie narusza/przepala blachy stalowej.
Ponadto Chlorek Potasu ma zbyt małą temperaturę, nawet w stanie ciekłym aby roztopić blachę.Zawsze temperatura topnienia/wrzenia produktów podczas spalania mieszanek też ma znaczenie, oczywiście musimy wiedzieć ile energii "idzie" do układu powstawania danych substancji, aby wiedzieć do jakich temperatur się rozgrzewają. Ponadto, zależy to też od ilości mieszaniny, bo dajmy na to jeśli damy 100kg fotobłysku,luzem usypane w kopiec, to dolny środek kopca podczas spalania osiągnie olbrzymią temperaturę.
Tylko kto patrzy na to w takim ujęciu[100kg], to już nawet makroskopowym nie da się nazwać Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP