Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

odpalanie rakiet na bazie karmelki
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
revorf



Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 10

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 2:47 pm    Temat postu: odpalanie rakiet na bazie karmelki Odpowiedz z cytatem

Witam!
Jestem nowym uzytkownikiem na ty forum lecz mimo to pozwalam zalozyc sobie nowy temat. Pirotechniką interesuje sie od wczoraj - mam juz za sobą parę godzin buszowania po internecie - w tym temacie jeszcze wczoraj bylem laikiem i nie wiedzialem nawe co to jest karmelka ale mniejsza z tym.

Tematem budowania rakiet zainteresowalem sie po ogladnieciu jednego z odcinków "wysypiska"

Mam nadzieje ze to nie będzie to dla nie problem poniewaz jestem studentem elektroniki no a poza tym kiedys bylem tez troche modelarzem

Mianowicie chcialbym zbudowac sobie w wolnej chwili rakiete na bazie silnika karmelkowego ale brakuje mi jeszcze kilku informacji, więc jeśli ktoś by był w stanie mi ich udzielić (tylko sensownych proszę ) to będe bardzo wdzieczny.

Po pierwsze:
Jezeli by to byl silniczek karmelkoy zbudowany na bazie rurki pcv 0 fi 3/4 '' i dlugosci karmelki ok. 10 cm ( z kanalem ) to na jaką wysokosc tak realnie taka rakieta ma szanse poleciec?

Po drugie: Jak odpalic taka rakiete bo ja bym to zrobil za pomoca opisywanego sposobu z rezystorkiem - no właśnie! Czy ten rezystorek po nagrzaniu(spłonięciu) ma odpalić bezpośrednio karmelkę czy dopiero lont, no bo jak ja bym go wcisnal do środka przez wysze i mial pewnośc ze to zadziala.

No a jak będe robil lont to czy moze to byc jakis mocny sznurek nasączony benzyną? No i jak go wkleic tzn. czy na poczatku kanalu zaraz przy dyszy czy moze przykleic go przez cala dlugość kanalu?

Z góry dziekuję za odpowiedz

Pozdrawiam wszystkich elektroników i nie tylko na forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MICHAL-RAKIETOMAN



Dołączył: 21 Sie 2005
Posty: 68

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 3:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po pierwsze do silniki rakietowe odpala sie od gory tzn od zatyczki
po drugie lont z benzyny jest do >tyłek< lepiej zaopatrzyc sie w lont visco 2mm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 3:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jeszcze lepiej elektrycznie + podsypka prochowa...

Koledze polecam http://lamzone.webpark.pl/rakieta.html
Powrót do góry
revorf



Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 10

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurcze od góry Shocked ? Tzn. czy mozecie to sprecyzować bardziej bo nie rozum iem jak ma tam być ten lont umieszczony dokladnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
revorf



Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 10

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 4:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tzn. czy mam wsadzić lont do kanału tak głeboko jak sie da, czy po prostu z drugiej strony w zatyczce zrobić mała dziurke i przez nią włożyć lont?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
hemist
Gość





PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

owiń lont najlepiej visco (jest wiele ofert taneigop lontu na giełdzie, np maxlam Razz) folią alu oklej taśmą zostaw tylko koniec (1cm) wolny i tym wolnym końcem 'wsadz jak najgębiej' Wink i git

pozdr
Powrót do góry
revorf



Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 10

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedz teraz już wiem o co chodzi.

Jednakże im dłużej czytam forum coraz bardziej zastanawiam się dlaczego ludzie robią karmelki ( na początku też chciałem od tego zacząć) ?

Z tego co wyczytałem to saletrę można kupić w ogrodniczym za grosze a jako lepiszcza zastosować nie sacharoze bo są z tym problemy ale np. żywice epoksydową - więc dlaczego męczyć się z tymi karmelkami?

Tylko jakie proporcje są wtedy najlepsze?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

revorf napisał:


Jednakże im dłużej czytam forum coraz bardziej zastanawiam się dlaczego ludzie robią karmelki ( na początku też chciałem od tego zacząć) ?

http://www.nakka-rocketry.net/
Powrót do góry
Jacek R.



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Skąd: Z łąk Arkadii a tak serio Kraków

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

żywica: 24 godziny schnięcia, koszty wysokie. A karmelke robisz 10 minut i gotowe. Tania, dobra, MOCNA (ja z odpowiednio zrobionej strzelalem z mojego samopała wiec to o czyms swiadczy) i bezpieczna w miare, nie deflagruje w silnikach (co innego w samopałach :p) łatwa w prodokcji.
_________________
Czasem okoliczności zmuszają człowieka do porzucenia swojej dawnej działalności Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Tomaszko



Dołączył: 20 Lis 2005
Posty: 12

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego rakietę nalezy zapalać od góry?? Przecierz gazy zaczną zbierać sie górze i tlyko nei wielka czesc wydostanie się kanałem. Czy właśnie po to, to sie robi zeby jeszcze bardziej sprężyć te gazy?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak powiedział Dexter 1990 karmelke można przygotować łatwo , tanio no i jej moc jak na początkowe "zabawy" z silnikami rakietowymi jest wystarczająca. Paliwo które opisywałeś czyli żywica + Kno3 to paliwo RNX (według przepisu Nakki w paliwie było jeszcze kilka procent tlenku żelaza dla skatalizowania procesu spalania). Paliwo to niestety nie nadaje sie dla poczatkujacych ze względu na wymagane bardzo duże cisnienie spalania a co za tym idzie stosowanie bardzo mocnych korpusów silnika.

Pozdr.Luk


Ostatnio zmieniony przez Luk dnia Nie Lis 27, 2005 7:21 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Joker
Gość





PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 7:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam



Dla początkujących proponuje odpalanie od dołu a dlaczego BO PROŚCIEJ ale niestety nie wiem jak lepiej ja odpalam od dołu i jest spoko
Powrót do góry
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 7:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi sie że zapalenie paliwa od góry powoduje równomierne rozłożenie sie ciśnienia na całej długości kanału, natomiast zapalenie od dołu może spowodować wieksze ciśnienie spalania na dole kanału a małe na górze skutkiem czego silnik nie wykorzystuje całkowicie swojego potencjału.

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
revorf



Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 10

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chcę się kłócić bo przecież wciąż jestem przed zrobieniem swojej pierwszej rakiety ale wobec tego jakie lepiszcze mozna zastosowac do azotanu potasu zeby mozna bylo zastosowac korpus pcv a ziarno przygotowac na zimno?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Joker
Gość





PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam




A jak zapalisz od dołu to karmelka spala się od góry szybko a potem powoli przygasa i paliwo które jest na dole spala sie wolniej więc może zatkaźć dysze i BBBBBBBBBUUUUUUUUUUMMMMMMMMMMMM!
bo ciśnienie w silniku za duże sie zbierze i ścianki nie wytrzymają a w najlepszym przypadku wywali dysze lub zatyczke
Powrót do góry
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciśnienie w całym silniku jest takie samo, i ile tylko ktoś nie zrobi znacznych przewężeń w kanale.
Zapłon powinien być od góry, bo w tedy gazy spalinowe powodują odpalenie reszty kanału. Żadne gazy niebędąsięzbierały na górze. Zawsze z silnika wydobywa sie tyle samo gazu, co w nim powstaje.

Przy zapłonie od dołu może sie okazać, że zanim ogieńdojdzie na górę kanału, to na dole już nie będzie paliwa, co oznacza, że w ogóle nie będzie ciągu.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
revorf



Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 10

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepraszam bardzo no bo ja wciąż nie rozumiem jak ma wyglądać to odpalenie od góry czy ja mam zrobić dziurę w zatyczce i tamtędy wsadzić lont czy przez dyszę go wsadzic
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Luk



Dołączył: 14 Lis 2005
Posty: 101
Skąd: Libiąż

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Popatrz bierzesz lont owijasz, go w folie aluminiowa, zostawiasz na końcach 1-2cm wolne , wkładasz od strony dyszy tak aby końcówka dotkęła zatyczki w środku. I ot cała filozofia .

Pozdr.Luk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
revorf



Dołączył: 27 Lis 2005
Posty: 10

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 7:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok teraz już jarzę (nareszczie) ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomaszko



Dołączył: 20 Lis 2005
Posty: 12

PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 7:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo może lepszym rozwiązaniem jest zrobienie kanały nie przechodzącego an wylot karmelka. To wtedy wszystko sie ładnie zapali i nie wybuchnie. Chyba ze na dole paląca się paliwo zatka dysze ale to mało prawdopodobne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP