Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

AA jako paliwo

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
spiryt



Do³±czy³: 17 Kwi 2002
Posty: 69
Sk±d: Rzeszów

PostWys³any: Sob Lut 08, 2003 1:20 pm    Temat postu: AA jako paliwo Odpowiedz z cytatem

hey
co muy¶licie o AA jako paliwie do rakietek? da sie co¶ z niego wycisnac czy lepiej daæ sobie z nim spokój?

Je¶li nadaje ie to w jakim sk³adzie?
[/code]

_________________
Tak naprawdê to mnie tu nigdy nie by³o !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Yahoo Messenger
julex



Do³±czy³: 16 Lis 2002
Posty: 174
Sk±d: tu ten smród?

PostWys³any: Sob Lut 08, 2003 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiscie, AA móg³by byc dobrym utleniaczem (duuuzo gazów).
S³ysza³em o takim paliwku:

AA - 90%
poliuretan - 10%

Nie próbowa³em jeszcze, ale jutro siê postaram sprawdzic....

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lut 08, 2003 8:11 pm    Temat postu: Re: AA jako paliwo Odpowiedz z cytatem

spiryt napisa³:
....co muy¶licie o AA jako paliwie do rakietek? da sie co¶ z niego wycisnac czy lepiej daæ sobie z nim spokój? Je¶li nadaje ie to w jakim sk³adzie?



Ma du¿e potencjalne mo¿liwo¶ci. Ale wysz³o mi , ¿e jest niepowtarzalne. Szybko zrezygnowa³em ale my¶lê, ¿e warto nim siê zaj±æ. Ja u¿ywa³em sk³ad AA/KNO3/Cdrzewny/NC - 50/20/25/5 ( % ).


Pozdr. A
Powrót do góry
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Sob Lut 08, 2003 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

juleks napisa³:
Rzeczywiscie, AA móg³by byc dobrym utleniaczem (duuuzo gazów).
S³ysza³em o takim paliwku:

AA - 90%
poliuretan - 10%

Nie próbowa³em jeszcze, ale jutro siê postaram sprawdzic....

Sk±d we¼miesz poliuretan i jak wymieszasz oba sk³adniki w takiej proporcji?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
DeTonix
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 09, 2003 2:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:

Sk±d we¼miesz poliuretan i jak wymieszasz oba sk³adniki w takiej proporcji?

Poliuretanowy jest wk³ad do np siedzenia motocykla WSK Niestety z tego co wiem s³abo siê rozpuszcza nie tak jak styropian , ale zawsze troche, trzeba by go ugnie¶æ z jakim¶ plasrtyfikatorem no i katalizator ale w ksi±¿kach o tym sza pisze ¿e to tajemnica firmy???? mo¿e klasycznie troche MnO2 z bateryjek,Cr z chromianu,Cu,KMnO4 i py³u ¿elaznego ???
Stosowa³em go jako substytut kno3 ,-ci±g³e braki sk³ad, jak u Pirotechmana zauwa¿y³em ¿e na powietrzu to To ledwo siê pali ale pod ci¶nieniem w komorze przyspiesza, AA nie jest tak czêsto stosowasny bo: daje mniej tlenu ni¿ chloran amonu,ma sk³onno¶æ do detonacji, jest higroskopijny co mo¿e zmieniæ geometrie paliwa (ma on pare przej¶æ fazowych niestety)i wolno raczej siê spala. w usa trafi³em na jedno takie paliwo: NH4NO3 80% + 18% kauczuk polibutadienowy (jako C2H4O) + katalizator No ale do¶æ teoretyzowania

Cze!!
Powrót do góry
spiryt



Do³±czy³: 17 Kwi 2002
Posty: 69
Sk±d: Rzeszów

PostWys³any: Nie Lut 09, 2003 11:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DeTonix napisa³:

Poliuretanowy jest wk³ad do np siedzenia motocykla WSK Niestety z tego co wiem s³abo siê rozpuszcza nie tak jak styropian


Czyli uwazasz ze styropian byl by dobry? bo jesli tak to mozna by nad tym popracowac

nara

_________________
Tak naprawdê to mnie tu nigdy nie by³o !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Yahoo Messenger
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 09, 2003 11:49 am    Temat postu: Noi wiêc .. Odpowiedz z cytatem

DeTonix napisa³:
...AA nie jest tak czêsto stosowasny bo: daje mniej tlenu ni¿ chloran amonu,ma sk³onno¶æ do detonacji, jest higroskopijny co mo¿e zmieniæ geometrie paliwa (ma on pare przej¶æ fazowych niestety)i wolno raczej siê spala. w usa trafi³em na jedno takie paliwo: NH4NO3 80% + 18% kauczuk polibutadienowy (jako C2H4O) + katalizator No ale do¶æ teoretyzowania....



Co do detonacji paliw na bazie AA to nie ma siê tego co obawiaæ. AA trudno sp³onk± detonuj±c± pobudziæ a co tam mówiæ o komorze spalania Question Chyba, ¿e mówimy o ekspolzji. Sam mia³em jeden taki przypadek. Tak szybko nastapi³ wzrost prêdko¶ci palenia, ¿e rozerwa³o korpus. Ale takich przypadków ( eksplozji ) mia³em w uk³adzie KNO3/Mg/¯E/ skrobia znacznie wiêcej ( dzi¶ wiem dlaczego - za du¿o by³ proszku Mg ) AA jest teoretycznie bardzo dobrym utleniaczem - no i dla amatorów ciekawym bo TANIM Exclamation Produkty rozk³adu i palenia sa wy³±cznie gazowe a to "lubi" paliwo rakietowe Wink Przy KNO3 ( podobnym utleniaczu ) w produktach spalania obecne sa cz±stki sta³e. Obni¿a to impuls w³. paliwa.
Reasumuj±c : AA powinno byæ bardzo dobre je¶li zabezpieczymy SR przed zawilgoceniem i do AA dodamy nie co KNO3 ( zabezpiecza dobrze AA przed niekorzystnymi dla paliwa przemianami krystalograficznymi ). Bym siê za to paliwo "wzi±³" gdybym nie by³ zadowolony z mojego paliwa Wink
"Dopie¶ciæ" SR z nowym paliwem to znowu kilka tygodni ciê¿kiej pracy. Wolê plastyk zrobiæ Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
DeTonix
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 09, 2003 2:00 pm    Temat postu: AA come back Odpowiedz z cytatem

spiryt napisa³:
Czyli uwazasz ze styropian byl by dobry? bo jesli tak to mozna by nad tym popracowac


Jako lepiszcz nie najgorzej mi zwi±za³o po dok³adnym wygnieceniu ale niestety bez dodatków to w ogóle nie chcia³o siê paliæ

Pirotechman napisa³:
Co do detonacji paliw na bazie AA to nie ma siê tego co obawiaæ. AA trudno sp³onk± detonuj±c± pobudziæ a co tam mówiæ o komorze spalania


Absolutna racja z tym ¿e ja jakgdyby opisywa³em zastosowania profesional, a tam nie mo¿e byæ cieñia niepotrzebnego ryzyka,choæ profesjon. stosuje siê chloran, wiêc nie ma o czym mówiiæ

Cytat:
AA jest teoretycznie bardzo dobrym utleniaczem - no i dla amatorów ciekawym bo TANIM Produkty rozk³adu i palenia sa wy³±cznie gazowe a to "lubi" paliwo rakietowe Przy KNO3 ( podobnym utleniaczu ) w produktach spalania obecne sa cz±stki sta³e. Obni¿a to impuls w³. paliwa.

Tak dostêpno¶æ i cena a przy tym ustêpuje tylko chloranowi, dla amatorów rzek³bym "przysz³o¶ciowe" , warto badaæ.
Powrót do góry
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 09, 2003 2:11 pm    Temat postu: Re: AA come back Odpowiedz z cytatem

DeTonix napisa³:


Absolutna racja z tym ¿e ja jakgdyby opisywa³em zastosowania profesional........................ustêpuje tylko chloranowi........



!. AA w ogóle nie stosuje siê w zastosowaniach profesjonalnych choæ takie pomys³y s±. Dla celów amatorskicj i pó³ profi jest bardzo obiecuj±ca.
2. Chloranów tez nie stosuje siê - co najwy¿ej w zastosowanich równie¿ amatorskich. Pewno chodzi³o Ci o nadchloran. Do tego je¶li to amonu nadchloran to jest najlepszy.


Pozdr. A Wink
Powrót do góry
DeTonix
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lut 09, 2003 3:50 pm    Temat postu: Sprostowanie Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:
AA w ogóle nie stosuje siê w zastosowaniach profesjonalnych choæ takie pomys³y s±. Dla celów amatorskicj i pó³ profi jest bardzo obiecuj±ca.


Mówi±c o zastosowaniach profesjonalnych niejako (miêdzy wiersszami)chcia³em zaznaczyæ ¿e posi³kowa³em siê literatur± fachow± w której opisane s± powody niestosowania w/w paliwa.nb migdy nie s³ysza³em aby taki silnik explodowa³.

Pirotechman napisa³:
2. Chloranów tez nie stosuje siê - co najwy¿ej w zastosowanich równie¿ amatorskich. Pewno chodzi³o Ci o nadchloran. Do tego je¶li to amonu nadchloran to jest najlepszy.


Jak przeczyta³em to a¿ podskoczy³em gdy¿ W tym wypadku to ja mam racjê , po prostu zastosowa³em w wypowiedzi new nomenklature która jak s±dze obowi±zuje od paru lat i mówi³em o
chloranie VII amonu I (potocznie nadchloran), musze te¿ przyznaæ ¿e nie tylko w moich ale i we szystlich wypowiedziach panuje chemiczny ba³agan np: tcap,tacp,nadtlenek,NA-tonu,tylu,AC, itp
"pot. Chloranów" oczywi¶cie ¿e siê nie stosuje!!!
Za¶ najpiêkniejszym zastosowaniem chloranu VII s± rakiety SRB Space Schutlle podan kilkaset ton materia³u, "nadchloran amonu,py³ Al, oraz pochodna polibutadienowa, najciekawsze ¿e to w³a¶nie w nim zawiod³o z³±cze miêdzysegmentowe w STS-25/51L jak widaæ nie tylko my mamy problem z korpusami.
Powrót do góry
zebik



Do³±czy³: 13 Sty 2003
Posty: 66
Sk±d: lublin

PostWys³any: Nie Lut 09, 2003 4:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Szperaj±c w sieci znalaz³em taki sk³ad paliwka z AA:


NH4NO3 = 160 g
KNO3 = 40 g
Pak CH = 26 g
Dwuchromian amonu = 2 ÷ 6 g

PS. Tylko za Boga nie wiem co to jest PAK- proszê o u¶wiadomienie (hehe).
PS2. Mam te¿ przepis i sk³ad na paliwko odlewane z KCLO4- gdyby to kogo¶ interesowa³o to wklejê na forum.
Pozdro...

_________________
"Bez ryzyka nie ma zabawy
powiedzia³ saper do bomby"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
spiryt



Do³±czy³: 17 Kwi 2002
Posty: 69
Sk±d: Rzeszów

PostWys³any: Nie Lut 09, 2003 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

próbowa³em mieszaæ styropian z AA i wysz³o z tego takie twarde cudo tylko problem w tym ¿e sie pali ma³o energicznie no i tródno odpaliæ. Jednak my¶le ze styropian bdzie dobrym spoiwem dla mieszanki AA z KNO3. Wyniki podam nied³ugo Smile

NAra

_________________
Tak naprawdê to mnie tu nigdy nie by³o !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Yahoo Messenger
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lut 10, 2003 9:58 am    Temat postu: Ja juz Ci .... Odpowiedz z cytatem

spiryt napisa³:
.....Wyniki podam nied³ugo Smile...



Ja juz Ci je podam. Guzik z tego. A próbê robi³em w swojej g³owie Wink Fotel, kawa , zamykam oczy i ......... nie chcê Ci siê to zapaliæ - jako paliwo rakietowe. W stanie lu¼nym jeszcze siê pali - tak jak napisa³e¶ - czyli JAKO TAKO. I zapewiniam, ¿e nigdy AA / KNO3 z polistyrenem nie pali³em. Popraw mnie jak bêdziesz mia³ wyniki. Czyli jako paliwo - ZERO SZANS.


Pozdr. A Wink
Powrót do góry
$nop



Do³±czy³: 13 Kwi 2002
Posty: 211

PostWys³any: Pon Lut 10, 2003 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pirotechman podal dobry sklad paliwa rakietowego i nat tym powiniscie poprobowac (tylko moze inny sklad %)

Samo AA niezbyt nadaje sie jako paliwo, gdy sie doda kno3 to efekty sa odrazu inne pozytywne. (te opcje rozpatrywalem z kolega od chemicznego punktu i fizycznego i doszlismy do pewnego punktu ale co tam)

Mieszanina z aa kno3 i wegla drzewnego byla stosowana do dzial i to z duzym powodzeniem rowniez moze byc i do SR

dodatek NC powoduje ze spalanie prochu na bazie aa jest bardziej stabilniejsze (rownomierne) oraz zwieksza sie zapalnosc teog prochu. Dos duzym problemem bylo zapalanie tego prochu w pociskach bez NC.

Szczegoly dotyczace tego znajdziecie w III tomie urbana na poczatku prochu czarnego.

A amatozy mieszanin KCLO3 + siarka tez niech sobie poczytaja Prochy chloranowe albo biale KCLO3 + cukier.

AA jako paliwo do SR to cholerny problem dla specow od tej dziedziny robiono duzo badan nad tym zmniejszenia higrospijnosci, temp palenia itp. poczytajcie w Paliwach rakietowych stalych, ale jak dla amatorow jak my te fakty mozemy pominac (wiekszosci chodzi o to zeby rakieta mala duzy uciag, przyspieszenie, predkosc, tanie paliwo i latwe w produkcji no i sam SR byl tani w produkcji z obudowa)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
spiryt



Do³±czy³: 17 Kwi 2002
Posty: 69
Sk±d: Rzeszów

PostWys³any: Pon Lut 10, 2003 7:28 pm    Temat postu: Re: AA jako paliwo Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:

Ja u¿ywa³em sk³ad AA/KNO3/Cdrzewny/NC - 50/20/25/5 ( % ).
Pozdr. A


W³asnie o podobny sk³ad mi chodzi³o tylko nie napisa³em o wêglu Smile przepraszam.
poprostu chcia³em zamiast Nc dodaæ styropian, ale wszystko wyjdze w praniu jka to sie mówi:-)

pozdrawiam

_________________
Tak naprawdê to mnie tu nigdy nie by³o !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Yahoo Messenger
julex



Do³±czy³: 16 Lis 2002
Posty: 174
Sk±d: tu ten smród?

PostWys³any: Wto Lut 11, 2003 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tym poliuretanem oczywiscie nic nie wysz³o Smile . A przynajmniej nic godnego uwagi.
Lepiej cukru dodaæ Wink .

A robi³em tak: klej PU rozpusci³em w acetonie i przegryz³em tym przez noc AA (wysuszon±, zmielon±). Cha³a.

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
DARK



Do³±czy³: 29 Gru 2002
Posty: 38

PostWys³any: Pon Lut 24, 2003 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wie mo¿e kto¶ który tlenek ¿elaza jest katalizatorem w paliwach z AA?
Pozdrowienia.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
henry



Do³±czy³: 28 Gru 2002
Posty: 28

PostWys³any: Pon Lut 24, 2003 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawdza sie zapewne tlenki zelaza, olowiu, miedzi. Musza byc odp. rozdrobnione 15-1x u. Podobnie z metalami, Mg wiory sie nie nada.
_________________
Pozdrawiam, m
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Czw Maj 01, 2003 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dawno dawno temu...
Próbowa³em robiæ na aa ale doszed³em do tych samych wniosków co pirotechman.
Mieszanki s± nieprzewidywalne zw³aszcza ,¿e nie wiadomo ile wody wch³onê³o wcze¶niej aa, a wiêc trudno mówiæ o jakim¶ okre¶lonym sk³adzie mieszaniny.
Poza tym to siê nie spala tylko raczej sma¿y i efekt jest mizerny.

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP