Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Paulina 1
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
YagYelskY



Do³±czy³: 08 Gru 2002
Posty: 90
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pi± Lis 04, 2005 2:02 am    Temat postu: Paulina 1 Odpowiedz z cytatem

Witam!
Jako efekt dawnych marzeñ (to mój pierwszy model) oraz niejako celem wkupienia siê w ³aski ukszta³towanego ju¿ Krêgu Rakietowców Krakowskich Wink powstaje rakieta "Paulina 1". Model ma byæ pocz±tkiem serii "Paulin" ró¿ni±cych siê tylko numerkiem. W dalekich planach jest równie¿ "Paulina X" maj±ca przekroczyæ szybko¶æ d¼wiêku. Ale do rzeczy.
Jednostka napêdowa to lekka przeróbka silnika A100 Nakki, nazywana przeze mnie A130 (liczby od masy paliwa w gramach) napêdzana klasyczn± karmelk±. Korpus - rura ze stali nierdzewnej grubo¶ci 1,5 mm, spawana. D wew. 27mm. Wiem jakie g³osy siê natychmiast podnios± odno¶nie silników ze stali. Nie przecze, podzielam obawy jednak silnik wielorazowy to powtarzalno¶æ a ta z kolei jest podstaw± bezpieczeñstwa modelu jako ca³o¶ci. Bardziej siê bojê, ¿e ca³o¶æ komu¶ spadnie na g³owê ni¿ samego wybuchu silnika. Fakt, mog³em zrobiæ aluminiowy jednak trudniej jest znale¼æ dobr± rurê alu ni¿ stalow±. No, tak czy inaczej silnik ju¿ jest kompletny, trochê testowany (3 odpalenia). Liczony SRM-em na 7,93 MPa jednak wolê póki co puszczaæ go na spokojniejszej (i ch³odniejszej) mieszance 60:40. Ci±g miêdzy 502 a 412 N (SRM dla 65:35). Bez hamowni trudno powiedzieæ ale powinien siê mie¶ciæ w klasie G.
Model. Korpus – laminat: papier, w³ókno szklane + ZE, stateczniki - balsa (po paru startach pewnie trzeba bêdzie zmieniæ; stawiam, ¿e siê po³ami± przy l±dowaniu). Korpus robi³em na ¶wietlówce - polecam, idealnie równa i sztywna. G³owica obecnie z pianki do suchych bukietów pokryta ZE ale jest to kruche jak cholera i nie podoba mi siê. Mo¿e raz z tak± odpalê.
¦rednica korpusu - 41 mm, wysoko¶æ ca³kowita - 125 cm. Masa pustego modelu powinna siê zamkn±æ w 350 gramach a masa lift-off - w 850 (stal jednak wa¿y...).
Przewidywany pu³ap ok. 600 metrów.
Chyba za bardzo siê rozpisujê nad szczegó³ami Embarassed .
Poni¿ej parê fotek. Silnik jest umieszczony w rurce z balsy - termoizolacja oraz czê¶æ monta¿u, malowanie dopiero zaczête wiêc estetyka pewnie siê b. mocno zmieni.
http://img53.imageshack.us/my.php?image=dsc036312rl.jpg
http://img53.imageshack.us/my.php?image=dsc036322qs.jpg
http://img53.imageshack.us/my.php?image=dsc036360qb.jpg
Klasycznie cierpiê na brak systemu odzysku. Mam czê¶ci do timera Rtoipb to mo¿e go zmontujê i wykorzystam (timer Wink ). Teraz nie jestem w Polsce ale my¶lê, ¿e na ¦wiêta bêdzie pierwsze odpalenie.
Je¶li macie jakie¶ sugestie to bêd± mile widziane.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
tryt



Do³±czy³: 19 Maj 2004
Posty: 156
Sk±d: Gdañsk

PostWys³any: Sob Lis 05, 2005 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Very Happy

Pomys³ do¶æ ciekawy ale my¶lê ¿e korpus rakiety ze stalowej rury to nie zbyt dobre rozwi±zanie po pierwsze masa a po drugie jak nie zadzia³a uk³ad odzysku to nie chcia³bym nim dostaæ. Model testowy wygl±da fajnie ale bez uk³adu odzyskiwania bêdzie ³adny tylko do l±dowania (z 600 metrów Wink )
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Sob Lis 05, 2005 5:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

£adne, czekamzniecierpliwoscia na filmy i forty ze startów :d
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
marlionkk



Do³±czy³: 06 Sie 2005
Posty: 26
Sk±d: k-k

PostWys³any: Sob Lis 05, 2005 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No mi tez ten pomys³ bardzo ciekawi, ale tez niepokoi.
Taki silnik to granat...mo¿e wybuchn±æ i mocno okaleczyc a nawet zabiæ.
Silnik musi byæ naprawde mocny ¿eby wytrzyma³ lot na 600m.

Ale jak wszystko bedzie dobrze to równie¿ czekam z niecierpliwo¶cia na zdjecia ze startu i filmik Wink
¯ycze powodzenia!

_________________
"Saper myli sie tylko raz"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Sob Lis 05, 2005 6:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... jesli silnik nie wybuchnie to z pewnoscia powinno poleciec na te 600m. A mam pytanie: ja robisz t± g³ówice ze taka ³adna wychodzi? :p
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
YagYelskY



Do³±czy³: 08 Gru 2002
Posty: 90
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Nie Lis 06, 2005 2:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tryt, trochê ¼le zrozumia³e¶, korpus rakiety jest z laminatu a silnik jest stalowy. Mo¿e faktycznie trochê enigmatycznie to napisa³em.
Cytat:
Taki silnik to granat...

Dlatego narazie chodzi na spokojniejszej mieszance. Poza tym w razie draki wystrzeli zatyczkê (2 ¶ruby M4) a nie ruszy korpusu. Ten system dzia³a. Kiedy¶ do podobnego silnika zapoda³em paliwo KP+Al+silikon na zacisk = 200. Efekt wiadomo jaki, ³adnie obciê³o ¶rubki.
W A130 liczy³em ¶ruby i ko³o 6MPa powinno je poucinaæ.
Cytat:
ja robisz t± g³ówice ze taka ³adna wychodzi?

Potrzebna jest wspomniana wy¿ej pianka (patent którego¶ z forumowiczów, niestety nie pamiêtam czyj), wkrêt i wiertarka. Wkrêt ³apiesz w wiertarkê, nakrêcasz kawa³ek pianki bierzesz papier ¶cierny i jazda. Bardzo fajnie siê obrabia jednak jest strasznie delikatne. Analogicznie mo¿na zrobiæ g³owicê z balsy (pisa³ o tym PaulS).
Co do odzysku to skontaktowa³em siê "z kim trzeba" Wink i udostêpni mi uk³ad do testów. Jednym s³owem juz niewiele zosta³o Very Happy .
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
YagYelskY



Do³±czy³: 08 Gru 2002
Posty: 90
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Wto Lut 21, 2006 10:15 pm    Temat postu: Prace trwaj±:) Odpowiedz z cytatem

Witam!
No ¿eby nie by³o, ¿e zapa³ by³ s³omiany to wrzucam parê zdjêæ z aktualnego stanu prac nad modelem. G³owicê zmieni³em jednak ju¿ przed pierwszym startem bo tamta spad³a mi na pod³ogê i siê pokruszy³a Very Happy .
http://img383.imageshack.us/img383/3341/glowica0yk.jpg
Fajna sprawa: sklejka z balsy d³ugo¶ci 130 mm i ¶rednicy 41 mm wa¿y 18 gramów, polecam.
Tak wygl±da po polakierowaniu:
http://img479.imageshack.us/img479/3466/gowica29or.jpg
A to ju¿ ca³o¶æ w przys³owiowej "kupie":
http://img207.imageshack.us/img207/1372/jaznia25ws.jpg
Wybaczcie, ¿e bez twarzy ale zosta³o mi to z czasów kiedy zajmowa³em siê MW Very Happy
Planowany termin pierwszego odpalenia - ten weekend.
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Sro Lut 22, 2006 7:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mmm ³adniutkie. moglbym przyj¶æ na start? Very Happy
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
Kacper



Do³±czy³: 17 Maj 2003
Posty: 180
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Sro Lut 22, 2006 8:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Rakieta bardzo ³adna. Gratulujê Very Happy .
Mam pytanie odno¶nie poligonu. Czy masz ju¿ jaki¶ konkretny, który bêdzie dobry na miejsce startu?
Rekieta bêdzie startowaæ z prowadnicy prêtowej?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
YagYelskY



Do³±czy³: 08 Gru 2002
Posty: 90
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Sro Lut 22, 2006 10:51 am    Temat postu: poligon Odpowiedz z cytatem

Witam!
Co do poligonu to my¶la³em o Pobiedniku ale sam nie wiem czy to dobry pomys³. Jak macie jakie¶ pomys³y to proszê na priv. Tak, wyrzutnia bêdzie prêtowa ale jeszcze jej nie mam Rolling Eyes
W tej chwili koñczê sprawy z odzyskiem (okrojony UUWS od Jaskiniowca, któremu dziêkujê i pozdrawiam Very Happy ). Chcê zrobiæ jakie¶ 5 udanych prób otwarcia "na sucho" zanim to poleci, jednak ca³o¶æ wa¿y prawie kilo a rakieta jest smuk³a wiêc spadaæ bêdzie szybciutko Evil or Very Mad
No i ma jeszcze problem z nagraniem tego bo aparat le¿y w serwisie w Warszawie ju¿ prawie miesi±c Mad , ale mo¿e ode¶l± do koñca tygodnia.
Odezwê siê po testach odzysku.
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Sro Lut 22, 2006 12:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eee jakopoligon to "bia³e morza" cha³dy. Kuuupa miejsca.
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
Kacper



Do³±czy³: 17 Maj 2003
Posty: 180
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Sro Lut 22, 2006 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Je¶li chodzi o film to s³u¿ê pomoc±. Pobiednik wymiarami jest ca³kiem dobry ale trzeba jechaæ autobusem i chyba z przesiadk± albo busem do tego jest tam sporo modelarzy którzy zdaje siê niezbyt lubi± rakieciarzy. Solwaj odpada bo jest zdecydowanie za ma³y a po za tym zdarzaj± siê tam ludzie. Ja znam do¶æ du¿y poligon ¶rednicy kolo 2km i drugi mniejszy a w oko³o niema prawie ¿adnych zabudowañ.

To jest moja propozycja. Z tym ¿e problem z dojazdem. Mi (narazie Twisted Evil ) te poligony starczaj± a doje¿d¿am samochodem(z tat±).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
YagYelskY



Do³±czy³: 08 Gru 2002
Posty: 90
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Sob Mar 18, 2006 12:55 am    Temat postu: Gotowe! Odpowiedz z cytatem

Witam!
Ostrzela³em siê tym odzyskiem jak g³upi... Zu¿y³em kilkadziesi±t ¿aróweczek choinkowych tylko po to, ¿eby z nich w koñcu zrezygnowaæ bo ma³o mnie krew nie zala³a. W koñcu z³o¿y³em w³asne zapalniki:
http://img104.imageshack.us/my.php?image=druty0gp.jpg
http://img106.imageshack.us/my.php?image=glowka4hg.jpg
Taka g³ówka siedzi w 700mg czarnego prochu bez siarki, specjalnie zrobionego na tê okazjê (wogóle w tej rakiecie nie wykorzysta³em ¿adnych gotowych elementów, poza UUWS'em, którego sam nie by³em w stanie zrobiæ... to siê chyba nazywa "built from scratch"). Jak bêdê mia³ gdzie wrzuciæ filmiki to poka¿ê jak dzia³a taki uk³ad.
W niedzielê zrobi³em jeszcze jeden test naziemny silnika, bardzo ³adnie wyszed³ (te¿ jest filmik), no i zrobi³em wyrzutniê prêtow±. Wszystko le¿y teraz grzecznie w k±cie i czeka a¿ pogoda siê poprawi, bo w tej chwili chmury nad Krakowem s± mo¿e na 400 metrach... Je¶li siê przeja¶ni to mo¿e ju¿ jutro Very Happy
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Sob Mar 18, 2006 6:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mmm bede sie mug³ zabraæ? Smile a tak serio to jakiej srednicy spadocron?I zapodaj zdjêcia wuzytni :)ostatnimi czasy mam problem z zywutni±... 2m pret do rakiety która ma 180cm.. to za ma³o (mowa o rakiecie "pan i w³adca" nad któr± prace stale trwaj±)
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
YagYelskY



Do³±czy³: 08 Gru 2002
Posty: 90
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Mar 20, 2006 11:15 am    Temat postu: hmmm Odpowiedz z cytatem

Witam!
No i sta³o siê! Wczoraj oko³o godziny 18tej na Pobiedniku odby³a swój pierwszy i ostatni lot "Paulina 1". Jak to zwykle bywa zawiód³ element po którym siê tego najmniej spodziewa³em. Wyrzutnia prêtowa z rurki alu 8mm d³ugo¶ci 180 cm w³o¿ona w felgê ko³a zapasowego (niezbyt to eleganckie ale dzia³a) wywo³a³a odpalenie uk³adu UUWS pomimo resetu uk³adu ju¿ na wyrzutni. Trochê to dziwne, mo¿e to jednak od przeci±¿enia co¶ mu siê pokrêci³o... W kadym razie ustawi³em ca³o¶æ, w³±czy³em uk³ad, odpali³em lont (30 sek), rakieta ruszy³a (i to jak!!) i po przepisowych 2 sekundach wyskoczy³ z niej spadochron (przy oko³o 300km/h...). Nie pomóg³ amortyzator z 4 metrów gumy, zerwa³o oczywi¶cie linki, rakieta zrobi³a parê fiko³ków, ulecia³a jeszcze kilkadziesi±t metrów (pu³ap szacowany z czasu spadku - 300 metrów) i z gwizdem runê³a na ziemiê. Spad³a silnikiem na dó³ i wbi³a siê ze 20 cm (ciê¿ko by³o wyrwaæ z ziemi). Spadochron z linkami opada³ kilka minut a¿ niesiony wiatrem wyl±dowa³ idealnie na s³upie elektrycznym (mo¿naby pu¶ciæ sto tysiêcy rakiet a nie wycelowa³oby siê tak...). Mam nadziejê, ¿e zwieje go i nie wywo³a spiêcia.
Generalnie mieszane uczucia: pierwszy model, piêkny start, idealnie stabilny i bardzo energiczny (my¶lê, ¿e przesz³o 30g bo silnik ma grubo ponad 20kg ci±gu a rakieta nie mia³a nawet kilo, Nakka by siê nie powstydzi³ Smile ), ³adnie wyrzucony i otwarty bez problemu spadochron, za³o¿enia wysoko¶ci by siê sprawdzi³y, 500 metrów bez problemu by by³o ale jednak tylko jeden start i model zniszczony. Ocala³ silnik (jak móg³by nie Very Happy ), UUWS i g³owica ale ona wisi sobie pod spadakiem (gdyby kto¶ kiedy¶ znalaz³ to dajcie znaæ).
http://img58.imageshack.us/my.php?image=imgp04157gw.jpg
http://img74.imageshack.us/my.php?image=imgp04173ow.jpg
Filmiku nie bêdzie bo z niewiadomych przyczyn aparat nagra³ tylko 2 sekundy filmiku a potem sam d¼wiêk, mo¿e operator co¶ pokrêci³... Na wszelki wypadek jednak nie kupujcie Pentaxa Optio S 55, same z nim problemy.
Rozpisa³em siê strasznie ale jestem trochê rozgoryczony Crying or Very sad
Aha, po wyjêciu UUWS dzia³a bez zarzutu... Jaskiniowcu wypowiedz siê co siê mog³o staæ, ¿e uk³ad zadzia³a³ za wcze¶nie? Chyba zrobiê wyrzutniê z tworzyw sztucznych.
Mo¿e "Paulina 2" odbêdzie 2 loty Smile ...
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Mar 20, 2006 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Có¿, gratulacje i...przykro mi, ¿e elektronika tak ograniczy³a pu³ap. Co mog³o sie staæ, naprawdê trudno mi powiedzieæ. Nie testowa³em UUWSów na przeci±¿enia, ale wydawa³o siê jak dotychczas, ¿e raczej im to nie szkodzi. Tym dziwniejsze, ¿e po wyl±dowaniu uk³ad dzia³a³ prawid³owo. W sumie podejrzenia mam takie:
1) zbyt delikatny który¶ z przycisków (je¶li blaszka kontaktowa by³a by zbyt blisko styku, to pod przeci±¿eniem móg³ siê w³±czyæ). Jest to element
fabryczny, trudno to oceniæ przed startem. Prawdopodobieñstwo ma³e.
2) Przesuniêcie siê baterii podczas startu. Ma³o prawdopodobne, gdy¿ KMZ nie jest a¿ tak bardzo wra¿liwy na obecno¶æ ferro magnetyków.
3) Jaka¶ przewa na ¶cie¿kach, zimny lut itp. Prawdopodobne.
4) Je¶li te przewody wysokiego napiêcia by³y niedaleko, to mog³y lokalnie do¶æ mocno zak³óciæ pole magnetyczne. Chyba najbardziej prawdopodobne.
Gwoli wyja¶nienia dodam, ¿e to nie by³ klasyczny UUWS, tylko mój pierwszy , eksperymentalny uk³ad z jednym zapalnikiem. Robiony na bazie schematu UUWSa, ale ze zmianami. Na ziemi sprawowa³ siê OK. Jak pisze YagYelskY uk³ad sprawowa³ siê dobrze przed i po. Niestety nie w trakcie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
YagYelskY



Do³±czy³: 08 Gru 2002
Posty: 90
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Mar 20, 2006 10:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Nie, te druty by³y ³adne kilkaset metrów od miejsca startu.Nie wiem jak dok³adnie dzia³a KMZ ale mo¿e ju¿ sama du¿a prêdko¶æ jest w stanie "oszukaæ" go, np. je¶li dzia³a cyklicznie to jeden cykl jest na ziemi a drugi powiedzmy 100 metrów nad ni± i uk³ad widzi zmianê pola... Nie wiem.
Trochê jestem zdezorientowany. Niebawem zacznie powstawaæ "Paulina 1L", model prawie identyczny tylko trochê "odchudzony" (jakie¶ 700 gram). Skoro ju¿ wiem jak siê ten model sprawuje, mo¿na bêdzie pobadaæ UUWS no prêdko¶ci i przyspieszenia, np. timer do odzysku a ¶wieca dymna do UUWSa.
Wracaj±c do "Pauliny 1" to raczej jestem zadowolony, to pierwszy model a oprócz odzysku wszystko zadzia³a³o jak trzeba, no i to przyspieszenie Very Happy .
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Mar 20, 2006 11:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dasz radê, to przetestuj uk³ad poprzez spuszczanie go z niewielkiej wysoko¶ci na ziemiê. Powstaje chwilowe, du¿e przyspieszenie w momencie uderzenia. Sam uk³ad spoko powinien to wytrzymywaæ. Na pustyni rakieta Ksarda wyglebi³a do¶æ mocno, a uk³ad prze¿y³ i nic mu nie by³o. Uk³ad by³ gdzie? przy g³owicy czy zaraz za silnikiem?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Wto Mar 21, 2006 7:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie rozumiem czego¶. jak spadaj±c z 300 metrów wbi³a sie raketa silnikiem w ziemie?!?!?! Moze mi to ktos wyjasnic??
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
Micha³_R



Do³±czy³: 03 Sty 2006
Posty: 212
Sk±d: Mazowsze

PostWys³any: Wto Mar 21, 2006 7:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To chyba jasne ¿e jak spad z g³owic± sie urwa³, to odesz³o sporo masy na przedzie rakiety i zmieni³ sie ¶rodek ciê¿kosci.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP