Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Świeca dymna - dymy białe, szare, czarne
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beginner
Gość





PostWysłany: Sro Lut 05, 2003 10:37 pm    Temat postu: Świeca dymna - dymy białe, szare, czarne Odpowiedz z cytatem

Sprawdzalem kiedy mieszanina saletry z cukrem pudrem wydziela najwiecej dymu i najmniej ognia, wyszlo, ze im mniej saletry tym wiekszy efekt. Sprawdzal ktos z was moze jakis ma na to wplyw ubijanie?
Powrót do góry
Tungsten



Dołączył: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWysłany: Sro Lut 05, 2003 10:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do mieszanki cukier/KNO3 dodajcie trochę chlorku amonu. Chlorek amonu sublimuje w wysokiej temperaturze i tworzy biały dym.

Biały
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pią Paź 03, 2003 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DETONATOR napisał:
a może by tak z woskiem pokombinowć?? Confused

Ja już pisałem w dziale petardy że kombinowałem z woskiem(sorry za to że było to w nie zbyt odpowiednim dziale Embarassed )
A więc tak pierwsze zrobiłem mieszaninę 50%/50% saletry potasowej z cukrem pudrem, a następnie to dodaje to do wosku zwykłego ze świeczek, który topie w garnczku emaliowanym. Takie coś podgrzewa się jeszcze na małym ogniuchwilę, lecz cały czas mieszając.
Powstaje super masa, którą jak ostudzimy lekko(tak, że jest jeszcze ciepła) możemy ją jeszce formować Very Happy Very Happy
Wszystko jest super tyle,ze musze dobrać odpowiednią ilość Idea , gdyż w innym wypadku mieszanina jest bardzo trudno zapalna(za dużo wosku) lub daje duży płomień. Sad

Co do sposobu tłumienia przez Tomasha zgadzam się, sądze że najprostrzą mieszaniną dymotwórczą jest KNO3 z cukrem+ jakaś substancj, która tłumi ten płomień. w dodatku najlepiwej jak (jest)są to substancję, które sublimują i dają dym, no bo oto przecież chodzi w świecach dymnych. W mojej mieszance jest to wosk.
Po za tym powiem że świece z chlorowcopochodnymi organicznymi są super.

Jak macie czas to pokombinujcie nad tą mieszanką
pozdrowienia wszystkim i udanych świec dymnych!!

Co do ostatnich słów to oczywiście nikogo nie namawiam.
A jeśli jusz to robicie to na swoją odpowiedzialność.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pią Gru 19, 2003 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Dzisiaj próbowałem 3 mieszanki do świecy dymnej, miały one dać kolorowy dym:
mieszanka:
Zn 6,25g
MgO 1,25g
ZnO 5g
CCl4 8,25ml
1g barwnika
Mianowicie przetestowałem te trzy mieszanki różniły się tym, że każda zawierała inny barwnik, pierwsza zawierała czerwień kongo, druga indygo, trzecia zieleń naftolową B, każdy użyty po 1g na całą mieszankę. Podpalona każda próbka z osobna, nie dala kolorowego dymy, lecz zwykły biało-szary. I co teraz? Czyżby bylo za malo barwnika? Mieszanina się rzażyła, a więc nie było aż takiej wysokiej temp.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
banan



Dołączył: 18 Maj 2003
Posty: 86
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią Gru 19, 2003 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman2 napisał:
....nie dala kolorowego dymy, lecz zwykły biało-szary. I co teraz? Czyżby bylo za malo barwnika? Mieszanina się rzażyła, a więc nie było aż takiej wysokiej temp.


Tak za mało barwnika. Poza tym mieszanka pomimo że obficie dymi (tzw. świeca tetrowa) stosowana jest jako dym maskujący(szary). Pamietam że tą mieszankę podawał Sękowski z chyba 1,5% barwnika. Hmm szczerze mówiąc nie ma sobie co głowy zawracać bo w ten sposób dymu się nie zabarwi. Lepsze rezultaty daje chloran/cukier mleczny z 40% barwnikiem.
Sacharoza odpada.

Pozdrawiam. banan
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pią Gru 19, 2003 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzza się to świeca tetrowa, wdł książki Sękowskiego, tyle , ze ilosci podzielone przez 4. Ogółem tam pisało, że wystarczy 2-3%, ja dodałem ok5% i nic. Zhadza się też bde próbował z KCLO3 i laktozą(cukier mleczny,)+ barwnik. Tylko muszę sobie laktoze otrzymać lub załatwić..
Ale ogółem świeca tetrowa jest Cool , daje dużo dymu Smile
dzięki za odp.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Sob Gru 20, 2003 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman2 napisał:

Zn 6,25g
MgO 1,25g
ZnO 5g
CCl4 8,25ml
1g barwnika


osobiscie trochezmodyfikowałem ten przepis. daje chloroform CHCl3 zmiast CCl4 i dym jest IMO gestszy :] barwnika dawac trza okolo 5-10% masowych w stosunko do mieszanki

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
user



Dołączył: 26 Maj 2003
Posty: 22

PostWysłany: Sob Gru 20, 2003 4:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Z tego co Mr. Sekowski pisal to wystarczy dac dowolnego pigmentu poniewarz nie zachodzi sublimacja barwnika tylko rozpusczanie jego czasteczek w uwodnionym ZnCl2 ktory tworzy ta mgle.
Oczywiscie moglem zle cos doczytac ale tak mysle Razz

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Gru 20, 2003 11:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BeMBeN napisał:
osobiscie trochezmodyfikowałem ten przepis. daje chloroform CHCl3 zmiast CCl4 i dym jest IMO gestszy :] barwnika dawac trza okolo 5-10% masowych w stosunko do mieszanki

Super oto i chodziło, właśnie interesowało mnie to czy ktoś dodawał innego rozpuszczalnika chlorowcopochodnego niż tertam, ja spróbuje z trichloroetylenem i tetrachloroetylenem i opisze wyniki swoich prób. A czy z tymi barwnikami próbowałeś i czy Ci się udało?


Ostatnio zmieniony przez Piroman2 dnia Pią Paź 07, 2005 7:28 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Sob Gru 20, 2003 11:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman2 napisał:

trichloroetylenem i tetrachloroetylenem

powinno działac, ja uzylem CHCl3 z 2 powodow, 1st mialem go pod reka i pod dostatkiem, 2nd dawal mnie 1/2 H2O na czysto :]
Cytat:
A czy z tymi barwnikami próbowałeś i czy Ci się udało?

jako barwikow uzylem ultramaryny (zadzialamo) i zemlonych farbek wodnych Wink (zadzialano prucz czeronego, pomaranczowego, i zoltego)

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Gru 21, 2003 11:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to spoko, porpóbuje i opisze co i jak..
BeMBen napisał:
2nd dawal mnie 1/2 H2O na czysto :]

oco chodzi z tą wodą??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Nie Gru 21, 2003 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman2 napisał:

BeMBen napisał:
2nd dawal mnie 1/2 H2O na czysto :]

oco chodzi z tą wodą??


oto ze caly "dym" nie jest niczym innym jak drobna mgielką wodna ktora powstaje na cholerni chigroskopijnych czasteczkach ZnCl2. i stad to troche pary H2O pomaga wytworzyc sie "dymowi"

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Gru 21, 2003 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to odpoczątku wiedziałem, dzięki. A ciekawe ajkby dać PCV sproszkowanego do tej ieszanki(zamiast chlorowcopcohodnej), przynajmniejmożna by ją normalnie przechowywać, bo nic by ni eparowało(a nie jak tetra). Tylko teraz ile dawać tego PCV? A ile dałeś tego chloroformu BeMBen? tyle co terty, da sie to jakoś przeliczyć ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Nie Gru 21, 2003 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman2 napisał:
to odpoczątku wiedziałem, dzięki. A ciekawe ajkby dać PCV sproszkowanego
.
chyba za malo chloru. tu na jeden chlor przypada C2 i H3. nie chcialo mi sie rozpisywac reakcji. trzeba by sprobowac jak to wychodzi

Cytat:
A ile dałeś tego chloroformu BeMBen? tyle co terty, da sie to jakoś przeliczyć ?

przeliczylem tak pi*drzwi i dalem 1,4 raza tyle CHCl3 co CCl4

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GM



Dołączył: 30 Lis 2003
Posty: 73
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon Gru 22, 2003 2:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzebaby było eksperymentalnie sprawdzić proporcje meiszanki z sproszkowanym PCV, kiedyś dodalem do świecy dymnej sproszkowane PCV ale pamiętam tylko że był porządny dymek Exclamation
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pon Gru 22, 2003 6:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MAm tetrachloroetylen C2Cl4, jutro przeprowadzę testy i zobaczymy co wyjdzie. PCV ma faktycznie wiecej iinych skłądników i jeszce różnych dodatków(plastyfikatory), a więc ni ebędzie zbyt dobry. Ale tetrachloretylen był by lepszy niż tetra:
CCl4 + 2Zn = 2ZnCl2+C
C2Cl4 + 2Zn = 2ZnCl2 +2C
tzn. też daje nam ZnCl2 i aż 2 atomy węgla, a to lepiej niż tetrachlorometan, by węgiel też daj etu dym. A do tego wychodzi taniej a jak w praktyce to jutro sprawdzę.
ps Dzięki wszytskim za odp.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Pon Gru 22, 2003 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman2 napisał:

tetrachlorometan, by węgiel też daj etu dym.


raczej wegiel nie da ci dymu po zajdzie
2ZnO + C ==> CO2 + Zn
a CO2 jest bezbarwny Wink

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pon Gru 22, 2003 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też mozemy to tak rozpatrzyć, ale w tej świecy dymnej zachodzi duzo róznych reakcji, ale wdł pana Sękowskiego to węgiel też daje troszke dymu i myslę ze dobrze mówi, zdaje mi sei że ZnO też musi reagować z CCl4, bo duzo go jest w świecy, a muisi być ZnCl2. Jutro zrobie dwie próbki z CCl4 i z C2Cl4 i zobaczymy jak jest w praktyce Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Pią Gru 26, 2003 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GM napisał:
Wczoraj wieczorem jak mi się nudziło to zrobiłem świece dymną saletra z cukrem i rozdrobnioną kalafonią, odpaliłem zrobiła się momentalnie wielka chmura dymu i ładny zapaszek sosenki Cool


wlasnie wracam z ekperymentu. zrobilem "karmelka" 25% KNO3 i 75% kalafoni o masie 250g - boiska do koszykowki nie bylo widzac :], a jak pachnialo :]

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Gru 27, 2003 11:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Miałęm przetestować wcześniej tę mieszanke ale jestem torszkę chory i niezbyt miałm ochote ją wcześniej robić, oto jej skład:
Zn pył 6,25g
ZnO(biel cynkowa) 5g
MgO 1,25g
C2Cl4 8,25ml
To skład mieszanki Sękowskiego, tyle że pomniejszone składniki 4 razy, no i próbowałem tetrę zastąpić tertrachloroetylenem. Odpalałem mieszanką PC+ wiórki Mg, a to się nawet niezapaliło Sad Sad Wynika z tego że CCl4 zastapić C2Cl4 sie nie da. Reakcja wogóle nie zachodzi, a więc wcześniej pisana moja teoria jest gówno warta. Muszę znaleźć jescze coś innego co zastąpi CCl4, oprócz chloroformu, który ktoś z Was już tutaj opisywał(bodajże BeMBen). A z tą kalafonią muszę spróbować Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP