Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rakieta dla wszystkich- dyskusja
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Sro Wrz 07, 2005 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisa³:
1. Czasami podatno¶æ na zgniot jest korzystna bo poch³ania energiê kinetyczn±.


Oczywiste, ale po cholere nam poch³aniaæ energie kinetyczn± kiedy w rakiecie nie ma cennego ³adunku? Przynajmniej to zak³ada wg. mnie projekt.

Co do reszty - kwestia wprawy. Moje korpusy na wikolu wychodz± nieco brzydkie, co innego np. na samej ¿ywicy. Nie twierdze, ¿e nie mo¿e byæ inaczej.

PS. - to co na zdjêciu, to surowy korpus, po delikatnym przeszlifowaniu papierkiem ¶ciernym i bez malowania. Po malowaniu wygl±da to troszkê ³adniej Wink

PS.2 O co chodzi z tym kalibrowaniem?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sro Wrz 07, 2005 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

crave napisa³:
... ale po cholere nam poch³aniaæ energie kinetyczn± kiedy w rakiecie nie ma cennego ³adunku?


Aby siê kurde cwiczyæ . Kazda rakieta z mas± ( Question Question Question ) powinna mieæ spad plus opcja awaryjna - kontrolowany zgniot. Kalibracja ma na celu nadanie tulej wygl±du walca. Po wyschniêciu mamy tulejê lekko zdeformowan±. Satynowanie ma na celu z kolei daæ wygl±d dla oka profi, wosk ( stearyna ) u³atwia tez t± kalbiracjê. Butelkê stosowa³em kiedy¶ ale do rurek fi do 15 mm. Obecnie nie planuje kalibrowac tulej bo nie robie ich na mokro ( mniej siê deformuj± ) i nie jadê na zawody.


Pozdr. A
Powrót do góry
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Sro Wrz 07, 2005 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mamy lekki i ma³y model bez cennego ³adunku - wybierzemy korpus, który po twardym wyl±dowaniu
a) wbije siê w ziemie i nic mu siê nie stanie (szansa powiedzmy 10% na zniszczenie)
b) korpus który rozgniecie nam siê w "kontrolowanej" strefie zgniotu (90% na kontrolowany zgniot i 10% zgniot niekontrolowany - czyli albo 0 uszkodzeñ, albo du¿e uszkodzenia)

Na lekk± i prost± rakietê (jak w temacie) wydaje mi siê, ¿e lepiej zastosowaæ opcje a - nie mówie o swojej technologii, ale ogólnie o materia³ach typu laminaty, gruby korpus papierowy, rurki PCV, etc.
Opcja b jest ciekawa wiêkszych rakietach, gdzie pakujemy cenniejszy ³adunek.

Wprawdzie za opcj± b przemawia jeszcze waga, ale to osobna historia.

Próbuje przeanalizowaæ to obiektywnie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Sro Wrz 07, 2005 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poczekaj, trzeba jeszcze doj¶æ do konkluzji, co na dodatek powiniene¶ zrobiæ samemu Smile - narazie tylko zrobili¶my ma³e "za i przeciw" paru sposobów.

Mam nadziejê jutro skoczyæ do sklepu modelarskiego, wiêc mo¿e w weekend (ten, lub nastêpny) co¶ wystratuje na kupnym silniczku.
Poteoretyzowaæ jest fajnie, ale trzeba te¿ co¶ zrobiæ, nawet jak siê nie ma czasu Laughing
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
leszek



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 102
Sk±d: TORUÑ

PostWys³any: Sro Wrz 07, 2005 8:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dorzucê co¶ od siebie
1. korpus- fi 52x500 waga 60 g - to tulejka od papieru ozdobnego dostêpna w ka¿dej kwiaciarni
2. stateczniki - tektura falista np. od kartonu po papierze ksero oklejona dwustronnie papierwm (karton o odp. twardosci)
3. g³owica - sto¿ek z papieru klejony np. wikolem(kilka warstw)
4. tuleje redukcyjne - tez tektura falista impregnowana no.lakierwm nitro
5. tuleja dla silnika - papier na wikolu
i mamy rakietê dla ka¿dego....
silnik to osobny temat

pozdr.L.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sro Wrz 07, 2005 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

leszek napisa³:
dorzucê co¶ od siebie
1. korpus- fi 52x500 waga 60 g - to tulejka od papieru ozdobnego dostêpna w ka¿dej kwiaciarni .......


By³bym ostro¿ny z sugerowaniem siê wag±. Wg mnie wikol nadaje spêzysto¶c i sztywno¶æ papierowi. Tuleje krêcone s± maszynowo i na pewno nie na wikolu. Czyli w stosunku do tulej fabrycznych polecam pewn± nieufno¶æ.

Opisa³em prost± metod± na tuleje sztywne, tanie, lekkie ale w³asnym sposobem. Czyli metod± "Na wikol". Mam z 10 tulej fabrycznych ale chyba je wyrzucê Wink

Uwaga do Paula_S. Mam nadziejê, ¿e sprawdzisz w praktyce co piszê bo w Twoim "odfajkowaniu" wyczuwam sarkazm Wink



Pozdr. A
Powrót do góry
pessos



Do³±czy³: 27 Cze 2004
Posty: 153
Sk±d: Trinneck

PostWys³any: Czw Wrz 08, 2005 7:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czo³em
Mo¿e wykorzystajmy metodê kol. jaskiniowca Idea Jest do nabycia w sklepach z artykulami dla plastykow tzw. "ta¶ma z klejem" (lasota¶ma Question - sprzedawca nie wiedzia³ co to trzeba by³o mu t³umaczyæ na piechotê Wink ) czyli rolka szarego papieru pokryta fabrycznie z jednej strony klejem znaczkowym ( dekstryn± Question ) . Korpus wykonuje siê wrêcz bajcznie prosto (nawin±æ suchy papier ciasno na korpus - wszystkie warstwy - i pod kran ¿eby nabra³ wody teraz wystarczy wysuszyæ i "wuala"), a przy tym jest on sztywny i wmiarê wytrzyma³y na zgiêcia no i jest lekki Wink
Poni¿ej fotka tak wykonanego korpusu wstêpnie pokrytego farb± fi 32mm gr scianki 1mm (3-4warstwy papieru)

Pozdrawiam
Szymon

(co¶ mi "net provider" zawodzi ostatnio Evil or Very Mad )

_________________

plany na dzi¶ s± takie, ¿e ich nie ma
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Czw Wrz 08, 2005 7:30 am    Temat postu: Gorzka prawda Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisa³:
Uwaga do Paula_S. Mam nadziejê, ¿e sprawdzisz w praktyce co piszê bo w Twoim "odfajkowaniu" wyczuwam sarkazm Wink


A dziwisz siê Question

Go¶æ chce podzieliæ siê z nami swoj± wiedz± w tej materii, a tu nagle znale¼li siê jeszcze wiêksi znawcy i podpiêli siê do tematu.
Szkoda, ze wcze¶niej jak kto¶ pyta³ o wykonanie korpusów w temacie "Korpusy rakiet - jak wy to robicie" nie wiele by³o do powiedzenia.

Paul - nie dziwiê siê Twojemu zak³opotaniu - sam przecieram oczy ze zdumienia.

Wiem, ¿e ka¿dy ma prawo do wyg³aszania i prezentowania swoich opinii - zw³aszcza na forum, ale na lito¶æ bosk±, w cywilizowanym ¶wiecie obowi±zuj± pewne regu³y prowadzenia konwersacji.

Dziwiê siê, ¿e niektórzy tego nie dostrzegaj±.
Proponujê wszystkim prze¶ledziæ ten temat jeszcze raz od pocz±tku, czytaj±c po kolei wszystkie posty.
No i jak wam siê to podoba? Mnie to przypomina raczej dyskusjê w przedszkolu, gdzie dzieciaki chwal± siê bezkrytycznie swoimi zabawkami, przekrzykuj±c siê wzajemnie.

Dobrze, ¿e Paul za³o¿y³ nowy w±tek.
Mam nadzieje doprowadzi temat do koñca. Apelujê do uszanowania jego pomys³u i nie wpychanie siê z opowie¶ciami o swoich sposobach wykonywania modeli - TO JEST BOWIEM TEMAT PO¦WIÊCONY METODZIE WYKONYWANIA RAKIETY WG SPOSOBU PAULA_S. !

Mam nadziejê, ¿e nikogo nie urazi³em, a je¶li tak to przepraszam.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Czw Wrz 08, 2005 10:50 am    Temat postu: Re: Gorzka prawda Odpowiedz z cytatem

ksard napisa³:
...Go¶æ chce podzieliæ siê z nami swoj± wiedz± w tej materii, a tu nagle znale¼li siê jeszcze wiêksi znawcy i podpiêli siê do tematu...........Szkoda, ze wcze¶niej jak kto¶ pyta³ o wykonanie korpusów w temacie "Korpusy rakiet - jak wy to robicie" nie wiele by³o do powiedzenia.......


Paula _S bardzo sobie ceniê. Za wiedzê oraz grzeczno¶æ. . Opisa³em swoje korpusy , pokaza³em model rakiety na tym korpusie bo ¿ycie mnie do tego zmusi³o ( explozja ZENITA Exclamation Exclamation ). Dlatego dopiero teraz wyjecha³em z tym a ponadto Paul za³o¿y³ temat - Proste rakiety. Nie chcê nikgo prosiæ o testy moich SR bo wi±¿e siê to z ryzyklliem utraty modelu rakiety. Wolê wiêc swoje modele traciæ. Ale wcze¶niej chce rakiety robiæ szybko i tanio. Ponadto nikt siê tu nie chwali. Zreszt± lepiej siê chwaliæ ni¿ wstawiaæ gdzie¶ tam siano Wink . Czy jak pokaza³em rakietê "jednodniow±" to siê chwalê Question . W jakim¶ sensie tak ale w³a¶nie po to jest forum aby siê chwaliæ.

Dorzucê do moich wyja¶nieñ o korpusach.

Jak korpus robimy na mokro to zwijanie rury nastêpuje na tafli szkla ustawionej pod katem ok. 45 stopni. Klej ma ¶ciekaæ do pojemnika z szerokim dnem.

Jak kleimy tylko jedna stronê to mo¿na to robiæ na czym¶ p³askim. Mo¿na wa³ek owin±æ foli± Alu i wtedy ca³y karton smarujemy wikolem albo nawijamy pierwszy zwój i dopiero teraz na karton k³adziemy klej. Chodzi o to aby potem wa³ek lekko ¶ci±gn±æ. W metodzie tej przeciwleg³y koniec kartonu ( ju¿ mokry ) przytrzymujemy prawa rêk± ( dociskamy palcami ). Lew± rêk± nawijamy rurê ale lekko naci±gamy karton. Wtedy wyjdzie nam raczej bez wad. Usuniemy je zreszt± tak jak wy¿ej opisa³em. Uwierzcie mi. Rury wychodzê szybko, tanio z wygladem gites, miodzio - jak kto chce Wink .

A tak mocujê stateczniki. Korpus nacinam o 5 mm wiêcej ni¿ d³. statecznika. Klejê ZE - po na³o¿eniu kleju ( zagêszczam jego gipsem ) wciskam w korpus jak±¶ rurê, która mi dociska od wewn±trz skrzyde³ka.



Na zdjeciu rakieta Mikrus pod SR "Boster" ( wiem , ¿e Boster ¼le piszê ale niech tak ju¿ pozostanie).

Statecznik jest sztywny jak dyskietka CD. Robiê stateczniki z kartki A4 do drukarki. Klejê wikolem i sk³adam 4 razy ( za ka¿dym razem smarujê wikolem).


Pozdr. A
Powrót do góry
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Czw Wrz 08, 2005 4:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podzlele siê dzisiejszymi prze¿yciami ze sklepu modelarskiego - czyste fakty (¿eby nie by³o "dzieci ze swoimi zabawkami"):

SILNIK PS B 15-5
Czyli silnik klasy B o Ic=5Ns.
(Co oznacza to 15 nie mam pojêcia Wink - prawdopodobnie jest to Fmax)
Cena: 8 z³ (w zestawie kawa³ek stopiny prochowej)
Podsypka: tak
Wymiary: ¶r. 17 mm, d³ugo¶æ 39 mm
Zdjêcia:



(wybaczcie s³ab± jako¶æ)

A tu czê¶æ subiektywna:
- stosunkowo wysoka cena
- najwiêkszy silnik w sklepie - troszkê ma³a moc
Zdjêcia razem z korpusem przestawianym wy¿ej:

W celu zobrazowania niewielkich wymiarów silnika.
Co¶ czuje, ¿e tego koprusiku z laminatu co mam nie poci±gnie... Za to ciekawa wydaje siê byæ metoda pessosa i oczywi¶cie metoda z bals± Paula.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Czw Wrz 08, 2005 5:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przysz³ym tygodniu postaram siê zaj¿eæ jeszcze raz do sklepu i zrobiæ ma³e rozeznanie - pod warunkiem, ¿e trafie na tego sprzedawcê co dzi¶ - pracuje tam jeszcze pani, która z modelarstwem ma niezbyt wiele wspólnego Wink .

Jakbym zdoby³ jaki¶ kontakt to dam znaæ.

PS. A¿ przez my¶l mi przesz³o, zrobienie powiedzmy 100 sztuk ma³ych silniczków modelarskich (co¶ pod 20g paliwa) i sprzedawanie je za 10 z³ na forum Laughing Laughing Laughing - ¿art, ale kto wie Wink . Tak wogóle to ciekaw jestem jak jest z legalno¶ci± tego typu wyrobów pirotechnicznych - ale to zupe³nie inny temat.

PS2. Po g³owie ko³acze mi siê "spó³dzielnia rzemie¶lnicza Otwock". Mieszam niedaleko, nie wie kto¶ czy jeszcze produkuj± tam SR?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Jacek R.



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 1223
Sk±d: Z ³±k Arkadii a tak serio Kraków

PostWys³any: Czw Wrz 08, 2005 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

za nielegalny wyrob mieszanin pirotechnicznych ( czyli paliwa do silnika) jest jesli dobze pamietam 3 lata.
_________________
Czasem okoliczno¶ci zmuszaj± cz³owieka do porzucenia swojej dawnej dzia³alno¶ci Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
heksogen pl



Do³±czy³: 09 Cze 2004
Posty: 157
Sk±d: ma³opolska

PostWys³any: Czw Wrz 08, 2005 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pare hintów dot. budowy rakiety paula :
- w³óknina szklana do kupienia jest w markecie NOMI w dziale ogród, w cenie 2,5z³/Mb - szeroko¶æ chyba 120cm wiêc cena dobra, ok. 2z³/m2.
poza tym mieszkam w mie¶cie gdzie jest fabryka w³ókniny szklanej wiêc mam j± za free, trzeba tylko dobrze zagadaæ do robotników, kiedy¶ sprzedawali te¿ za grosze scinki i odpadki, teraz niestety nie. Dowiem siê ile kosztowa³aby ca³a rolka w³ókna.
- balse mo¿na bez problemu dostaæ w sklepach modelarskich, w wiêkszych miastach (np. Kielce, £ód¼, Kraków, te¿ Krosno. W Kielcach sklepy s± dwa na placu wolno¶ci - sk³adnica harcerska i sklep modelarski) - cena ok. 4z³ za klepkê metrow± grubo¶ci 1mm, przy grubo¶ci 3mm kosztuje 6-7z³ - doskonale nadaje siê na stateczniki po oszlifowaniu krawêdzi sp³ywu i natarcia i nas±czeniu lakierem NC. Mo¿na nakleiæ z zewn±trz papier przez co usztywniamy i wzmacniamy j±, oczywi¶cie po nas±czeniu balsy NC papier te¿ malujemy NC i dopiero potem lakierujemy na dany kolor.
Klepke balsy zamiast moczyæ w wodzie mo¿na moczyæ w 10% roztw. wikolu - szybciej wyschnie i lepiej zwi±¿e. Nie testowa³em z cienk± bals± 1mm wiêc nie wiem, przy 2-3mm dzia³a OK.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Czw Wrz 08, 2005 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, to 15 jest oznaczeniem ci±gu. Przyk³adowo: silnik PSN D 15-7 oznacza, ¿e masz silnik p. Sornowskiego na paliwie wysokokalorycznym (pewnie nadchloranowym, st±d to N), klasy D o ci±gu max 15N i £¡CZNYM czasie pracy 7 s. Ten ³aczny czas, to suma czasu spalania sie paliwa i ³adunku opó¼niaj±cego. Wiêcej danych, to ju¿ trzeba spytaæ producenta lub zajrzeæ do jego tabeli silników w necie. Ten akurat silnik konstrukcji p. Sornowskiego ma 16Ns i czas pracy 3,2 s. Polecam gor±co olaæ sklepy i zamówiæ telefonicznie u producenta. Rozmowa jest konkretnai paczki z silniczkami przychodz± bez problemów. Je¶li znajdzie siê kilku modelarzy z jednej miejscowo¶ci, to dogadajcie siê i zamówcie ³±cznie wiêcej silników. By³o tak, ¿e przy paczce powy¿ej 200z³ nie p³aci³o siê kosztów przesy³ki. Na pewno wyjdzie taniej. Silniczki pracuj± cichutko, a ci±gn± nie¼le. Tabela silników i namiary na producenta s± TUTAJ. Ja ostatnio zamawia³em te silniczki jakie¶ 5 lat temu, wtedy kosztowa³y 8 z³ sztuka. Jak teraz? Trzeba by zadzwoniæ.
Co do innych materia³ów, to ku mojemu zaskoczeniu deseczki 10/100cm z balsy 2mm kupi³em w ...OBI (cena 10z³)
Co do ró¿nic ¿ywica poliestrowa-¿ywica epoksydowa, to pragnê zwróciæ uwagê na jeden fakt: Zywica poliestrowa przy na³o¿eniu na materia³y organiczne (np. papier) nie wi±¿e. Najprawdopodobniej to efekt dezaktywacji katalizatora w kontakcie z substancjami organicznymi. Taki efekt dla ¿ywicy epoksydowej nie wystêpuje.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Czw Wrz 08, 2005 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisa³:
Zywica poliestrowa przy na³o¿eniu na materia³y organiczne (np. papier) nie wi±¿e.

Dziwne...
Przy pierwszym klejeniu na ¯P mia³em ¿eczywi¶cie prolbem z wi±zaniem, ale po paru dniach nabra³o pe³nej sztywno¶ci - raczej by³o spowodowane to nieodpowiednimi proporcjami utwardzacza. W pó¼niejszych próbach by³o OK.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Czw Wrz 08, 2005 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo¿e i ja wtr±cê kila s³ów mam nadziejê, ¿e przedmówca nie bêdzie mia³ nic przeciwko. Wiêc tak teraz balsa jest tania i ³atwo dostêpna, ale by³y takie czasy w modelarstwie, ¿e a mo¿e lepiej nie wspominaæ, choæ to by³y i tak piêkne czasy Wink wiêc modelarz jako cz³owiek my¶l±cy musia³ te niedostatni jako¶ kompensowaæ i tak pojawia siê magiczne s³owo fornir jest to nic innego jak okleina drewniana cienkie p³aty drewna na sklejki do oklejania mebli itd. Sam kiedy¶ wycina³em ¿ebra do jaskó³ki z niego Wink mo¿e nie jest tak lekki jak balsa, ale my¶lê, ¿e zastosowanie takiego forniru + mocny klei + kilka warstw (np. 2 i cienki papier np. japoñski + malowanie) jak w sklejce mog³oby daæ ca³kiem tani i wytrzyma³y model do oblatywania silników.
Powrót do góry
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Nie Wrz 11, 2005 10:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tak wygl±da rakieta Mikrus. Wkrótce poka¿ê filmik z lotu. Podam te¿ dane dotycz±ce wagi korpusu, d³ugo¶ci i inne.

G³owica.

Problem rozwi±za³em. Robi siê z jedenj kratki A-4. Klej ZE. Po stwardniêciu zalejê w ni± gips ale wczesniej w³o¿ê rurke do napojów. Przez rurke potem przebiegnie opó¼niacz piro do spadu. Glowica pokazana jeszcze przed obciêciem, przed zalaniem gipsu i pomalowaniem. Rakiety mam dwie i ka¿d± robi³em maks. 4 - 5 h ( na glanc )





Mi³ego dnia A
Powrót do góry
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Nie Wrz 11, 2005 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Model ju¿ prawie mamy Wink wiêc przyda³by siê motorek dzi¶ zaczyna pisaæ posta o dwóch niewielkich silniczkach o prostej konstrukcji i ca³kiem przyzwoitych osi±gach dla m³odego modelarza w sam raz. Piszê, ¿e zaczynam gdy¿ dam dzi¶ tylko kilka fotek a jutro dopiszê, co i jak oraz wrzucê filmy ze startów gdy¿ muszê je trochê poobcinaæ gdy¿ uda³o mi siê uchwyciæ jedynie moment startu a potem to ju¿ lipa t³umaczy mnie tylko to, ¿e robi³em to po raz pierwszy (tzn film Wink ) i ¿e a zreszt± sami zobaczycie na filmie Wink

Silniczek jest bezpieczny, ci¶nienie pracy jest stosunkowo niskie wszystko to jutro w arkuszu.

Silniki zosta³y zrobione w 4 godzinki od podstaw razem z mieleniem mieszanki do odpalenia itd. Do zrobienia dyszy zosta³ u¿yty cement ci¶nieniowy szybkoschn±cy + szamot w stosunku 4:1 a powierzchnia dodatkowo zosta³a pokryta szk³em wodnym (przez zanurzeni).

Paliwo standard karmelka 65/35 sk³adniki dobrze rozdrobnione suche!!!

Korpus jest trochê opalony od obróbki cieplnej gdzie¶ mi wjuma³o papier ¶cierny(zosta³y tyko resztki) dlatego taki brzydki jest na fotce Wink my¶lê ¿e wybaczycie mi Wink


No i tak jak robimy po pierwsze SR zrobiony jest z rury PP o ci¶nieniu pracy 20bar czyli po ludzku 2MPa obydwa SR maj± wiêksze ci¶nienie pracy ni¿ wytrzyma³o¶æ rury ale nale¿y pamiêtaæ i¿ producent przewidzia³ takie ci¶nienie dla pracy ci±g³ej wiêc my mo¿emy spokojnie obci±¿yæ j± mocniej bez wielkiego ryzyka.

Aby zmie¶ciæ siê ze wszystkim w SR dla silniczka fi20 obci±³em odcinek 200mm a dla fi16 170mm

Na zdjêciu widaæ odciête kawa³ki rury:


Na kolejnym zdjêciu mo¿na zobaczyæ rury w których jest pianka izolacyjna (to czerwone) dlaczego pianka bo by³a pod rêk± Wink w³o¿y³em j± po to by w³o¿yæ w miejscy gdzie ma byæ dysza za¶lepkê tekturow± by zaprawa cementowa nie ucieka³a w g³±b rury. Ten proszek który widaæ to zaprawa cementu ci¶nieniowego szybkoschn±cego (kilka minut dos³ownie tak na marginesie mo¿na kupiæ u mnie ten cement tyko 5z³/kg + koszt przesy³ki) i szamotu w stosunku 4:1 a poni¿ej widaæ papierowe kopyto do dyszy SR fi20 w fi16 zrobiona zosta³a rêcznie.


Zdjêcie przestawia ju¿ uformowane dysze cementowe jeszcze przed zagiêciem plastiku na gor±co. Dysze s± twarde w kilka minut po wlaniu Wink i pokryte dodatkowym zabezpieczeniem w postaci szk³a wodnego pokrycie polega³o na zanurzeniu tej czê¶ci rury z dysza w pojemniku ze szk³em wodnym.



Dwie poni¿sze fotki przedstawiaj± silnik od strony dyszy gdzie widaæ ju¿ zagiêty plastik.



Dwie poni¿sze fotki przedstawiaj± silnik wraz z segmentami palia:



A to ju¿ gotowe silniki z ró¿nych stron dla skali paczka zapa³ek Wink









Kijanki przed startem...

fi-20mm


fi-16mm


Fotka z miejscz upadku fi - 20 strza³ka tam gdzie startowa³o Wink (fi16 nie zosta³a odnaleziona)




RAR z SRM dla fi 16 oraz fi-20 Wink

http://rapidshare.de/files/5025598/10.09.2005.rar.html

No i s± filmy mia³y byæ wczoraj ale jako¶ forum u mnie nie dzia³a³o ;-/

Wiêc tak--->

Proch czarny wed³ug Nakka 80/20 mniej wiêcej tak± ilo¶ci± zosta³y odpalone silniczki (mielony w kulowym z godzinkê on nie musi byæ mocny):

http://rapidshare.de/files/5055911/pcz_zaplon.mov.html

Start silniczka fi16:
http://rapidshare.de/files/5056197/fi16start.mov.html


Start silniczka fi20
http://rapidshare.de/files/5056690/fi20start.mov.html




Silniczek fi20 po pracy (kijanka trochê siê po³ama³a):
http://rapidshare.de/files/5056485/fi20po.mov.html
Powrót do góry
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Nie Wrz 18, 2005 10:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, nie za³o¿ê nowego tematu bo nie lubiê tego Wink

Rakieta Mikrus na starcie- SR "Boster"




FILMIK

Z drugiego aparatu krêci³ HNIW wiêc dodam filmik ale pod wieczór. Na razie krêcê Mustkiem bo z kamery analogowej nie mam podpiêcia pod komp ( nie mam karty TV ).

O tych SR napiszê nie co wiêcej na stronie www . Rakieta polecia³a "na oko" bardzo wysoko. Niestety spad nie zadzia³a³ choæ g³owicê odstrzelilo. Muszê system spadu dopracowaæ aby nie by³o niepowodzeñ Rolling Eyes . No i rakiete wyd³u¿ê o 20 cm bo ten model by³ wystrzelony "na szybko".

Dymek na glowicy to dzia³ajacy juz opó¼niacz a odpali³em jego rêcznie bo nie mia³em elektrozapa³u ( EZ ). Na filmiku widaæ moment oddzielenia glowicy. Niestety nie poci±gn±³ spadu albo siê spad nie rozwin±³ Rolling Eyes


Mi³ego dnia A


Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Nie Wrz 18, 2005 11:31 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Damian



Do³±czy³: 03 Sie 2004
Posty: 260
Sk±d: Poznañ

PostWys³any: Nie Wrz 18, 2005 10:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

crave napisa³:
Podzlele siê dzisiejszymi prze¿yciami ze sklepu modelarskiego - czyste fakty (¿eby nie by³o "dzieci ze swoimi zabawkami"):

SILNIK PS B 15-5
Czyli silnik klasy B o Ic=5Ns.
(Co oznacza to 15 nie mam pojêcia Wink - prawdopodobnie jest to Fmax)
(...)


Te silniki s± produkowane w Krosnie, s± sprzedawane osobno jak i razem z modelami do z³o¿enia. Z tego co wiem silnik o najwiêkszym Ic to 10Ns. I tak np. model Lena 2,5 (2,5 Ns) otwiera swój prymitywny zielony (ale skuteczny) spadachron na ok. 50m. Lot idealnie prosty. Nie znam sie fachowo na tym ale ogólnie fajna zabawka która kosztowa³a mnie 14z³.

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastêpny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP