Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Gwiazdki
Id¼ do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Kris



Do³±czy³: 10 Wrz 2002
Posty: 25
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Wto Sty 21, 2003 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najpro¶ciej to zajrzeæ do Podstaw Pirotechniki Szyd³owskiego:
w tablicy 62 jest sk³ad czerwonych, np.:
Azotan strontowy 57 %
Magnez 23 %
Polichlorek winylu 20 %

w tablicy 63 s± sk³ady gwiazdek zielonych.

Je¿eli bedziesz mia³ problemy z dostêpem do Szyd³owskiego to mogê Ci wys³aæ mailem kilka skanów z ró¿nych ks±¿ek - niekoniecznie z Szyd³owskiego.

Kris
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Wto Maj 27, 2003 3:15 pm    Temat postu: Re: dziêki Odpowiedz z cytatem

K³aniam siê piêknie Very Happy Exclamation
Bateria napisa³:
a narazie sprawdzam mieszanke MnO2/Al.ciekawe jak wyjdzie??

Mia³em przyjemno¶æ kiey¶ dawno temu sprawdzaæ tak± mieszankê.
Efekt jest niez³y, bo szybko siê to spala daj±c du¿o ma³ych kuleczek stopionego manganu, wiêc nie radzê odpalaæ tego na balkonie z kafelkami albo blisko szyb, bo ³atwo siê te kuleczki wtapiaj± w szkliwo i usun±æ ich nie mo¿na.
Co do samej mieszanki to dwutlenek manganu nale¿y do do¶æ dobrych utleniaczy (Mn)4+ i w zwi±zku z tym reakcja z glinem jest bardzo intensywna. Du¿o ¶wiat³a Idea Exclamation
Uwaga tylko na odpalanie nie odpalaæ z rêki bo grozi oparzeniem Exclamation Crying or Very sad

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
DeTonix



Do³±czy³: 13 Maj 2003
Posty: 170
Sk±d: Kresy...

PostWys³any: Wto Maj 27, 2003 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe, MnO2 ³atwo pozyskaæ a czy kolega ma mo¿e dane co do ilo¶ci wydz. energii ??? bo u mnie w tablicach niet.
swoja drog± ciekawe jaki tlenek da³by najwiêcej energii w aluminotermii ??
Fe3O4 jest niez³y i super tani .
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Cze 13, 2003 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

koko napisa³:
Czy siarczan miedzi nada sie na gwiazdki niebieskie? Sad


Na bezrybiu i rak ryba Wink . Trudno w ogóle zrobiæ niebieski kolor ognia. Siarczanu miedzi nie mo¿na ³±czyæ te¿ z KClO3 . Ponadto najlepsze niebieskie kolory robi siê w masach z u¿yciem nadchloranu amonu. Jest to surowiec trudny do kupienia ( strategiczny- bo mo¿na z niego robiæ bardzo dobre paliwa rakietowe ).


Pozdr. A


Ostatnio zmieniony przez pirotechmaan dnia Pi± Lip 11, 2003 10:59 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Pi± Pa¼ 24, 2003 3:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam..

http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=1009&highlight=granul%2A

Uzywalem tego kilka razy i doszedlem do nastepujacych wniskow:
1. Potrzebny mocniejszy silnik
2. Z prochu wychodza twarde granulki
3. Gwiazdki typu KClO4 + Al + C + X (czyli skladniki nierozpuszczalne) sa kruche :/ wiec potrzeba jakiegos lepiszcza dodawac

Pozd. IK


Ostatnio zmieniony przez IrkaceK dnia Nie Wrz 24, 2006 1:14 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Nie Lis 02, 2003 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lamerwd napisa³:
Muszê to przerobiæ na "ciut" mniejsz± skalê, znaczy pojemnik ok. 20l no i oczywi¶cie mieszanka na gwiazdki w ilo¶ci do 1 kg. Ciekawe co z tego wyjdzie. Smile


Wyjdzie ci cos takiego:

Czyli zbudowanie profesjonalnej maszyny do toczenia gwiazdek.
Very Happy


Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Koko



Do³±czy³: 27 Mar 2003
Posty: 44
Sk±d: z miejsca do ktorego slonko nie dochodzi

PostWys³any: Wto Lis 11, 2003 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
koko napisa³:
Czy siarczan miedzi nada sie na gwiazdki niebieskie? Sad


Na bezrybiu i rak ryba Wink . Trudno w ogóle zrobiæ niebieski kolor ognia. Siarczanu miedzi nie mo¿na ³±czyæ te¿ z KClO3 . Ponadto najlepsze niebieskie kolory robi siê w masach z u¿yciem nadchloranu amonu. Jest to surowiec trudny do kupienia ( strategiczny- bo mo¿na z niego robiæ bardzo dobre paliwa rakietowe ).


Pozdr. A

a móg³ by¶ mi wyja¶niæ dlaczego ?? bo zrobilem siarczan miedzi i zrobilem troszeczke mieszanki 5 KClO3 2.5 S i 2.5 CuSO4 i palila sie stabilnie fajnym niebieskim p³omieniem
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
zebik



Do³±czy³: 13 Sty 2003
Posty: 66
Sk±d: lublin

PostWys³any: Sob Mar 13, 2004 11:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

ostatnio bawilem siê w robienie kulek i skorzystalem z przepisu RobertaG - SZELKA "SPIDER WEB"


FORMU£A 1
Proch czarny drobny (o rozmiarze ok. 40 mesh) 10.0
KNO3 7.5
Py³ wêgla drzewnego 7.5
Siarka 1.0
Dekstryna 2.0 (uzylem maki ziemniaczanej)

a oto efekt :
http://nowa.pirotechnika.one.pl/forum/kulka.mpg

www.pirozeb.republika.pl/kulka2.mpg

Przepis z cala odpowiedzialnoscia polecam naprawde ladne...
Gwiazdki sch³y przez ok. 2 dni.

Ps. sory za filmiki ale trudno w jednym czasie filmowac, podpalac i rzucac „trzy w jednym”
Very Happy

_________________
"Bez ryzyka nie ma zabawy
powiedzia³ saper do bomby"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
kaco1



Do³±czy³: 13 Pa¼ 2003
Posty: 130
Sk±d: Miasta

PostWys³any: Pi± Mar 19, 2004 8:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto moje Gwiazdki Czerwone i Zielone ale zielone nie pal± sie tak jak powiny czyli na zielono Very Happy Musze je dopracowaæ Bêd± jeszcze Pomarañczowe.

Filmiki:
http://mlodyks.w.interia.pl/gwiazdki_czerowne.zip
http://mlodyks.w.interia.pl/gwiazdki_zielone.zip


Gwiazdki Czerwone


Gwiazdki Zielone

_________________
... ?!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
DJArnold



Do³±czy³: 24 Gru 2003
Posty: 46
Sk±d: ja mam to wiedzieæ

PostWys³any: Czw Maj 06, 2004 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!!!

Prowadz±c ostatnio próby z kolorowymi gwiazdkami trafi³em przez przypadek na ³atw± do sporz±dzenia mieszankê, z której wychodz± ca³kiem ³adne czerwone gwiazdki.

Sk³ad tej mieszanki jest taki sam jak na stopinê Pirotechmana czyli:
1cz - siarki
9cz - chloranu potasu

Jako lepiszcza zastosowa³em klej o nazwie "MONTAGEFIX-N (mona¿owy-jasno ¿ó³ty)" w ilo¶ci potrzebnej do sporz±dzenia gêstej masy (nie wiem czy mo¿na podaæ jakiej firmy Wink ).
Sk³adniki zawarte w tym kleju powoduj± zabarwienie p³omienia na czerwono (kolor jest bardzo intensywny).
Nie trzeba nawet czekaæ a¿ gwiazdki zaschn± ¿eby przetestowaæ jak siê pal±.

Dodaj±c do w/w mieszanki ok 1cz - py³u aluminiowego - otrzyma³em gwiazdki, które w pocz±tkowej fazie palenia maja kolor czerwony - przechodz±c stopniowo w kolor jasno ¿ó³ty (do¶æ fajny efekt) Cool .

Pozdrawiam Cool

_________________
W ¿yciu rób to co kochasz, ale rób to z pasj±, wtedy osi±gniesz prawdziw± satysfakcjê.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
dawid33



Do³±czy³: 12 Lis 2003
Posty: 5

PostWys³any: Pi± Lis 12, 2004 10:43 am    Temat postu: lepiszce Odpowiedz z cytatem

czy moglibyscie podaæ jka siê robi jakis prosty lepiszcz do gwiazdek?/?//?
i czy tak mieszank wypali na gwiazdki
KCLO3 - 2 cz
Cukier puder 2 cz
azotan strontu 2 cz
i w³a¶nie jka zrobic do tego jkai¶ lepiszcz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pi± Lis 12, 2004 12:28 pm    Temat postu: moje czerwone gwiazadki Odpowiedz z cytatem

Very Happy Widze tutaj mieszankê, któr± sam z powodzeniem stosuje. Uwa¿am, ¿e gwiazdki mimo i¿ nie zawieraj± proszku metalu, pal± siê do¶æ mocnym czerwonym kolorkiem.. Stosuje jako lepiszcz zwyk³y bezbarwny denaturat, a gwiazdki wyt³aczam na strzykawce (teraz mam zrobion± do tego specjaln± gwiazdkownice Cool )
Napewno odrazu mówie ¿e nie mo¿na u¿ywaæ ¿adnego lepiszcza na wodzie (higroskopijno¶æ azotanu strontu i dobra rozpuszczalno¶æ cukru !), a tak to mo¿na stosowaæ alkoholowe r-ry szelaku, kalafoni i inne...
Zaznaczam ¿e moje gwiazdki zarabiane na samym denaturacie i wyt³aczane po wyschniêciu s± bardzo twarde.
Nalezy trzyamæ je w suchym miejscu
pozdrawiam
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Pi± Lis 12, 2004 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj piromanku tutaj musze sie z toba nie zgodzic Wink
ja robie czerwone gwiazdeczki o skladzie:

33% KClO3
33% Sr(NO3)2
29% sacharoza
5% dekstryna (home-made Wink )

oczywiscie do mieszanki dodaje wody tak, aby calosc miala konsystencje ciasta(bardzo latwo przcholowac z woda-przy sporzadzaniu 20g mieszanki doslownie kroplami ja odmierzam), ktore ugniatam i kulam kulki Laughing
A propos tej wody, to wlasnie dobrze, ze sacharoza, azotan strontu i chloran potasu sie rozpuszczaja. Po dodaniu wody czesciowo rozpuszczone skladniki mieszaja sie ze soba i zostaja zwiazane przez dekstrynke. Wlasnie ich dobra rozp. w wodzie pomaga im sie doskonale wymieszac, utleniacze i reduktory maja bardzo duza powierzchnie styku.
Oczywiscie gwiazdki takie schna ok. 4-5 dni, ale suchutkie daja doskonaly, jaskrawy, karminowoczerwony kolorek. Odpalaja sie bardzo latwo i nie trzeba ich nawet obtaczac w prochu.

Jest to sprawdzona recepturka, ktora sosuje juz bardzo dlugo-dziala jak nalezy.
piroman2 sprobuj wykonac takie gwiazdeczki-naprawde polecam Wink

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sob Lis 13, 2004 12:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja bêde broni³ swego...Wink
Ja próbowa³em te gwiazdki na samym pocz±tku lepiæ na dekstrynie z wod±, ale to mnie trochê kosztowa³o.. by³o tak ¿e cukier z wod± stworzy³ taki "glut" który za cholere nie chcia³ wyschnaæ. Przysycha³ tylko z zewnatrz a w ¶rodku ca³y czas byla papka..
Mimo wszystko wole stosowaæ alkohol.... nie sprawia trudno¶ci i szybciej wysycha. To mi wystarcza do tego by go stoswaæ.
ps HellFire, ka¿dy robi tak jak lubi. Wink
pozdrawiam

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Pon Lis 15, 2004 12:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy znacie ta stronke, ale podam linka.
http://www.fogoforum.us/starplate.php
http://www.fogoforum.us/starboard.php moim zdaniem bardzo dobra metoda, sam stosuje podobna Wink

generalnie cala stronka jest calkiem rzeska-widac, ze koles ma dryg do majsterkowania-duzo fajnych pomyslow na ciekawe rozwiazanie niektorych problemow technicznych.

pozdrawaim

Doda³em aktualne i dzia³aj±ce linki.
Max

_________________
over...kszszszszszsz


Ostatnio zmieniony przez HellFire dnia Sro Gru 08, 2004 12:00 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Nie Gru 05, 2004 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobilem mala synteze tematow...
Oto posty z "gwiazdki dwukolorowe" ktory znika z powierzchni ziemi.


chicken2001 napisa³:
--------------------------------------------------------------------------------

Czy taka gwiazdka:
1. "Serce" gwiazdki z Ba(NO3)2 i wêglem.
2. "Serce" obtoczone w ciêkiej warstwie prochu i tej mieszanki w skali 1:1.
3. Na to jaka¶ mieszankia daj±ca podczas spalania niebieskie ¶wiat³o (na razie nie mam pomys³u, pewnie co¶ z miedzi±).
4. Warstwa prochu z mieszanin± z punktu 3.
5. To wszystko obtoczone w zwyk³ym prochu.

Da taki efekt:
W pocz±tkowej fazie spalania bêdzie dawaæ ¶wiat³o niebieske, a nastêpnie ¶wiat³o jasnozielone/zielone.
P.S. Je¿eli takie co¶ zadzia³a to mo¿na poeksperymentowaæ z trój-kolorowymi, a pó¼niej tego


cystof napisa³:
No mo¿na by takie gwiazdki robiæ
w warstwie 1 mied¼
warstwie 2 bar
warstwie 3 stront
warstwie 4 nic
no i by by³y 4 kolory teoretycznie ale mo¿e siê tak staæ ¿e gwiazdka ca³a siê nie zapali tylko z boku wtedy w pewnym momêcie wszystkie warstwy by siê pali³y i my¶lê ¿e max 2 kolory da siê zrobiæ.


HellFire napisa³:
ladnie wygladaja gwiazdki czerwono-zielone.
kuleczki na bazie KClO3 i reduktora(moze byc nawet cukier) z lepiszczem(kleik skrobiowy, silikon, butapren, DEKSTRYNA, itp...), domieszkowane Ba(NO3)2. Takie kuleczki jeszcze mokre oblepiamy placuszkiem z domieszka Sr(NO3)2 i toczymy w ladna kuleczke, potem jeszcze mokre obtaczamy w prochu i gotowe, ale jest jedno ale...mianowicie takie kulki sa dosyc duze wiec wymagaja duzej szelki, ktora poleci wysoko, gdyz gwiazdki beda sie palic dlugo-jak spadna na ziemie to efekt bedzie do bani.
Troche pracochlonne ale przy starannym wykonaniu efekt jest piekny
Zamiast oblepiac recznie druga warstwe, mozna zastosowac mlynek kulowy, w ktorym do toczacych sie gwiazdek jednego koloru dosypujemy pozniej wilgotna mieszanke o innym kolorze spalania, tak jak robi sie w wytworniach fajerwerkow.


Ma³y napisa³:

cystof napisa³:
No mo¿na by takie gwiazdki robiæ
w warstwie 1 mied¼
warstwie 2 bar
warstwie 3 stront
warstwie 4 nic
no i by by³y 4 kolory teoretycznie ale mo¿e siê tak staæ ¿e gwiazdka ca³a siê nie zapali tylko z boku wtedy w pewnym momêcie wszystkie warstwy by siê pali³y i my¶lê ¿e max 2 kolory da siê zrobiæ.



Witam !
To zrób sobie s³upki np. strzykawk± wsypujac po trochu ka¿dego koloru sprasuj i zainhibituj powierzchnie boczn± i górê .Odpal± siê z czo³a i bed± siê paliæ kolejne warstwy niezak³ucaj±c sie wzajemnie.


pingwin napisa³:
No ok, ale w szelce raczej moga sie zapalic od np. 2 stron naraz... (to do Malego;])

Pozdrro


Ma³y napisa³:
Pingwin napisa³:
No ok, ale w szelce raczej moga sie zapalic od np. 2 stron naraz... (to do Malego;])

Pozdrro


Zobacz jak jest napisane --.....zainhibituj powierzchnie boczn± i górê Very Happy góra przeciwleg³y koniec .


Pingwin napisa³:
O_o to co on ma gwiazdki w strzykawkach robic???

Pozdro


HellFire napisa³:
ech Pingwin widac rzes chyba gwiazdeczek duzo nie robil....
Jasne ze w strzykawce-obcinasz kniec strzykawki i wyciskasz sliczny walec ktory potem kroisz na kawalki i gotowe-jedna z najprostrzych metod i najszybszych
A propos tego inhibitowania to jednak polecalbym metode dwuwarstowych kulek. Trudno jest dobrac odpowiedni inhibitor, ktory potem nie bedzie interferowal z barwa naszej gwiazdki
to samo tyczy sie robienia gwiazdek ze strzykawki-pociete kawaleczki oblepiamy masa innego koloru,na koniec mozna jeszcze do mlynka kulowego i gotowe piekne kuliste gwiazdeczki:)

P.S.
i jeszcze cos na temat dwukolorowych bajerow-fajnie wygladaja szelki ktore wybuchaja innym kolorem niz palace sie gwiazdeczki, zastepujemy pewna czesc KNO3 (jezeli mowimy o pcz) sala metalu barwiacego plomien (Ba,Cu, Sr) i mamy kolorowy wybuch. Jezeli gwiazdki sa czerwone (Sr(NO3)2) to do prochu dodajemy np Ba(NO3)2 itp...sie rozpisalem no...hehe
pozdrawiam


maxlam napisa³:
Witam my¶lê, ¿e najlepszym sposobem szybkiej produkcji du¿ej ilo¶ci gwiazdek tak¿e dwukolorowych (i wiêcej) jest zrobienie czego¶ w rodzaju betoniarki powoli obracaj±cy siê bêben a w nim wilgotna masa, je¶li bêdzie nie za mokra zaczn± robiæ siê z niej kulki my¶lê, i¿ w ten sposób mo¿na tak¿e robiæ kulki wielo kolorowe przez nanoszenie kolejnych warstw na ju¿ stworzone kulki


ChemiKeD napisa³:
a ja mysle ze gwiazdki obracajace sie w tym urzadzeniu obijajac sie o sciany beda sie porostu kruszyc ( ale zale¿y z czego jeszcze beda zrobione )


maxlam napisa³:
Ja tak nie my¶lê ostatnio robi³em zaprawê i jak doda³em za ma³o wody zaczê³y mi siê robiæ super kule (o promieniu oko³o r=8mm) prawie jednakowe i nic siê nie kruszy³o by³y za to ³adnie ubite w d³oni trzeba by³o ¶cisn±æ, aby siê rozkruszy³o a powierzchnie mia³y g³adk± my¶lê, ¿e je¶li zastosowaæ odpowiednie lepiszcze to jest super metoda


Bakun_ napisa³:
po dodaniu lepiszcza napewno nie beda sie kruszyc. Takie gwiazdki sie robi- wiecej i szybciej, ale moga byc roznej srednicy. zazwyczaj sa nieksztaltne chropowate ja popieram metode strzykawkow±.


Bakun napisa³:
zazwyczaj sa nieksztaltne chropowate ja popieram metode strzykawkow±.


RAKITOMAN napisa³:
Ja robiê swoje gwiazdki rêkoma (w gumowych rêkawiczkach). Binduje dekstryn± (dodatek 5-10%) i dodaje do¶æ ma³o wody do konsystencji plasteliny. Powlekane prochem czarnym. W ten sposób otrzymuje bardzo ³adne, okr±g³e gwiazdki.


A tak mi wysz³y:
gwiazdka bia³a KClO3-50%, S-25%, Mg-25%


gwiazdka czerwona KCLO3-19 cz.m, Sr(NO3)2-19 cz.m, C-6 cz.m


gwiazdka na prochu czarnym


maxlam napisa³:
Bakun napisa³:
po dodaniu lepiszcza napewno nie beda sie kruszyc. Takie gwiazdki sie robi- wiecej i szybciej, ale moga byc roznej srednicy. zazwyczaj sa nieksztaltne chropowate ja popieram metode strzykawkow±.


Bêdê obstawa³ przy swoim, i¿ takie gwiazdki s± najlepsz± alternatyw± przy produkcji masowej oczywi¶cie jak komu¶ potrzebne jest 10 czy 100 gwiazdek to mo¿e zrobiæ sobie je ka¿d± metod±, ale je¶li komu¶ potrzebne jest sto, ale dziennie i wiêcej to metoda, któr± opisujê jest jedyna. I nie wydaje mi siê by jako¶ciowo by³y gorsze wrêcz przeciwnie a argument, ¿e bêd± chropowate i niekszta³tne nie zgodzi³bym siê przez obtaczanie ich powierzchnia bêdzie wypolerowana a kszta³t bêdzie zbli¿ony do kuli byæ mo¿e bêd± ró¿nej ¶rednicy, ale mo¿na konfekcjonowaæ i stosowaæ do ró¿nych celów kulki mieszcz±ce siê w pewnej tolerancji. Pozdrawiam


piroman2 napisa³:
I ja dodam co¶ od siebie:
w amatorskich warunkach nie da siê znale¼æ ogólnej metody na gwiazdki... . Jedne trzeba toczyæ (mo¿na rêcznie, ja tak robie), inne na strzykawce trzeba (ja zrobi³em sobie do tego paletê). Tak samo dodam, ¿e co¶ na "kszta³t" betoniarki to naprawde jest stosowane przy produkcji gwiazdek i naprawdê to dzia³a. Próbowa³em tak robiæ, poprostu do pojemnika od m³yna kulowego, tyle ¿e bez kulek wrzuci³em odpowiedni± mieszankê. Gwiazdki zaczê³y wychodziæ mi ró¿nych rozmiarów i skleja³y siê razem... . Niestety w gwiazdki trzeba w³o¿yc troszkê pracy, ale nie jest to trudne, ja w 4 dni zrobi³em sobie 500 ró¿nych gwiazdek (codziennie po troszku).
pozdrawiam


yetihehe napisa³:
Mój m³yn kulowy pracuje w pozycji lekko pochylonej, gdyby go mocno pochyliæ, to wyjdzie co¶ jak betoniarka, a je¶li nie zamknê pokrywk±, to mo¿na np kapaæ do ¶rodka wod± ze strzykawki. Wtedy powinny tworzyæ siê takie ma³e kuleczki, a ¿e bêben siê obraca, to bêdzie je polerowa³o i siê ukszta³tuj± kulki moim zdaniem. Najlepiej, jak siê do prochu doda trochê dekstryny suchej, wtedy jak siê zmoczy, to bêdzie sklejaæ. Metoda jeszcze nie sprawdzona, jak skombinujê porz±dny silnik, to sprawdze jak wychodzi.


ku ku napisa³:
na discovery pokazywali jak robi± gwiazdki w³a¶nie w betoniarce i co jaki¶ czas je spryskuj±
ró¿ne ¶rednice przydaj± siê do ró¿nych rozmiarów szelek wiêc w czym problem?


Ufffffff....i to juz koniec. Gwiazdki, to gwiazdki wiec po co nam kilka tematow o tym samym. Dyskusja toczy sie dalej...

pozdrawiam
HellFire[/quote]

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pon Gru 06, 2004 10:15 pm    Temat postu: POSTY przeniesione Odpowiedz z cytatem

Leszek napisa³:
Kilka dni temu zrobi³em gwiazdki wed³ug przepisu:
Lampblack (sadza).................................12
Potassium chlorate................................8
Potassium nitrate.................................1
Dextrin...........................................1
co prawda sk³adniki wa¿one bardzo prowizorycznie bo sadzy mia³em malutko ale po utoczeniu kilkunastu gwiazdek (¶rednica od 3 do 7 mm) i wysuszeniu ich (nie wiem czy wysch³y zupe³nie) efekt by³ taki ¿e po podpaleniu wiêkszo¶c z nich lstartowa³a z ziemii niczym b±czki (niektóre nawet na wys. ponad 1 m)
Nie wiem czy o to tu chodzi czy jest to efekt np. niepe³nego wysuszenia lub ró¿nych wielko¶ci????
Pozdr. L.

Piroman2 napisa³:
Ja dodam od siebie ¿e powiedzial bym ¿e to wina mieszanki, ogólnie , robi³em mieszankê na chloranie potasu i wêglu drzewnym 50 na 50(obj.) i po utoczeniu gwiazdek, podpalone te¿ odlatywa³y, a male kawa³ki jakie mi zosta³y podpalone tak¿e fruwa³y gdzie chcia³y. A w tym sk³adzie jest chloran z wêglem, a ten proch ¿e tak powiem jaki¶ "odrzutowy" jest, nawet ma³e kawa³ki podpalone przemieszczaj± siê poziomo i pionowo
pozdrawiam

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Tetrazen



Do³±czy³: 29 Lis 2004
Posty: 38
Sk±d: z nitrozwi±zku

PostWys³any: Wto Gru 07, 2004 10:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy do wi±zania mieszanki na gwiazdki lepiej u¿ywaæ lakieru NC (unikamy nawi¿ania), czy dekstryny?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Wto Gru 07, 2004 3:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To juz zalezy od ciebie Wink Wiazanie lakierem NC spowoduje, ze gwiazdki beda twarde i zbite i przez to trudnejsze do odpalenia. Lakier NC moze rowniez przyspieszyc ich spalanie. Dekstryna jet rozwiazaniem tanim i skutecznym, ale zwilzenie woda wymaga potem dokladnego wysuszenia. Czesto tworzy sie sucha skorupa na powierzchni gwiazdek, ktora znacznie spowalnia wysychanie srodka masy, tak wiec w zaleznosci od wielkosci bedzie to czas od 2 dni do nawet 7 Confused
Pelne zwiazenie przy pomocy NC uzyskujemy juz w czasie ponizej 48h.
Wnioski: dekstryna-tanio i przyjemnie(masa nie smierdzi), ale trzeba byc cierpliwym ; lakier NC - szybko schnie ale smierzdzi i bardziej niz dekstryna przyspiesza proces spalania masy gwiazdkowej.

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Wto Gru 07, 2004 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwsza rzecz to sprawa taka, ¿e gwiazdki na dekstrynie nie schn± tak d³ugo! Chyba ¿e siê jej da za du¿o.. ale napewno nie tyle dni Exclamation
Druga rzecz, to moim zdaniem - czasem trzeba u¿yæ dextryne, a czasem po prostu nie, bo lepszy bêdzie lakier NC. Ja zawsze dobieram odpowiednie lepiszcze do rodzaju gwiazd, je¶li s± higroskopijne to nie stosuje dextryny z wod± lecz np. kalafonie w C2H5OH czy choæby taki NC. Za¶ do dragon eggs u¿ywa siê NC.
I zale¿nie od masy, czasami lepiej wi±zaæ dextryn± czasem czym innym, róznie bywa. Nie ma lepiszcza unierwsalnego.
ps z tego tematu te¿ trzeba podsumowaæ i zebraæ to co najwa¿niejsze
pozdrawiam

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Nastêpny
Strona 1 z 13

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP