Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Gwiazdki
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Czw Kwi 07, 2005 7:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PCV nie jest jedynym donorem chloru, jaki istnieje trochê gorszy jest np. salmiak te¿ dzia³a. Zasada jest prosta w mieszance musi byæ co¶, co da chlor by podbiæ kolor to samo tyczy siê strontu by by³ intensywny kolorek trzeba podbiæ go chlorem.

Jednak nie zgodzi³ bym siê je¶li chodzi o stront z HF gdy¿ z do¶æ d³ugiego do¶wiadczenia w budowie flar czerwonych i zielonych wynika i¿ faktycznie bez PCV mo¿na przyj±æ i¿ co¶ daje kolorek czerwony czy te¿ zielony lecz nie jest to efekt z ¿adnym stopniu zadowalaj±cy, musi byæ co¶ co da chlor. Mam kilo BaCl2 ale ostatnio zaj±³em siê mocniej SR i na wszystko nie starcza dzionka Wink ciekawy jestem jak siê sprawdzi w barwieniu p³omienia.


Ostatnio zmieniony przez maxlam dnia Pi± Kwi 08, 2005 8:28 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Czw Kwi 07, 2005 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maxlam napisa³:
Zasada jest prosta w mieszance musi byæ co¶, co da donory chloru by podbiæ kolor to samo tyczy siê strontu by by³ intensywny kolorek trzeba podbiæ go chlorem.


Cos co da donory chloru to donor donorow chloru Wink Chodzi mi o to ze donor chlorow jest "dawca" jonow chlorkowych w wysokich temperaturach. Napisales to tak jakby jakis zwiazek dopiero mial dawac inny zwiazek, ktory dopiero bylby donorem jonow chlorkowych. Skutek uzywania okreslen, ktorych sie do konca nie rozumie...

Co do samego strontu to obecnosc chloru w kopozycjach zawierajacych Sr nie jest konieczna, Sr tak latwio przechodzi w stan rezonansowy ze bez chloru plomien jest jaskrawy, karminowy (oczywiscie obecnosc np pCV potreguje ten efekt). Bardziej wymagajacy jest Ba, a Cu praktycznie nie da intensywnej barwy bez obecnosci jonow chlorkowych.

pozdrawiam HF
Moim zdaniem mieszaniny na Sr(NO3)2 tak¿e musz± zawieraæ donor chloru, nale¿y pamiêtaæ ¿e zwyk³y KClO3 ju¿ siê liczy..
Aczkolwiek, faktycznie nie tak bardzo potrzebuj± jak zielony na Ba..
P2

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Zbigniew



Do³±czy³: 11 Cze 2004
Posty: 202
Sk±d: z Piek³a

PostWys³any: Czw Kwi 07, 2005 6:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robi³em gwiazdki na Ba(NO3)2 bez PCV i z PCV. Za metal sluzyl Al.
Z PCV jest nieco mocniejszy i dluzej sie spala, ale bez takze wychodzi zielony. Zrobilem tez flare bez PCV. Swiecila oslepiajacym(!) zielonym. Dalem poprsotu KNO3 i Al do tej mieszanki ponizej:
Sklad to Ba(NO3)2, KClO3, Cukier, robimy taka mieszanke i dodajemy wegla, ale ostroznie zeby nie byko iskier. Do proporcji dojdz sam. Ja zuzylem po jakies 10g tych odczynow i doszedlem do objetosciowych...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Nie Cze 05, 2005 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehe, no fajne wynalazki ale mi np. na male partie gwiazdek nie chce sie budowac takich rzeczy, co nie znaczy, ze nie mam nic do powiedzenia w tej sprawie...
Uzycie doniczki raczej nie jest tu wskazane, nie dosc ze nie wyjda ci ladne kulki to jeszcze beda przeroznych rozmiarow...polecilbym uzyc rdzenia z pompowanego ryzu czy jak to sie tam nazywa. Do tego dobry dysperser typu buteleczka po perfumach lub co innego aby w ruchu spryskiwac rownomiernie niewielkimi ilosciami r-ru alko w wodzie (25%).Takie moje uwagi...
A tutaj cos ode mnie-TAK POWINNY WYGL¡DAÆ GWIAZDKI TYPU ROLLED:)




To i tak nie jest do konca idealna robota bo wykonana W ZYKLEJ MISCE Cool Po co robicie urzadzenia, ktore i tak nie maja poprawnej konstrukcji skoro troche machajac i majac wprawe mozna zwychkla micha cuda zdzialac...

pozdrawiam HF

Bardzo ³adne te twoje Gwiazdki Very Happy te¿ tak kiedy¶ robi³em gwiazdki, i by³o ok. Pozdr. Kaco1

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
wawrzyk



Do³±czy³: 21 Pa¼ 2004
Posty: 48
Sk±d: z polski

PostWys³any: Pon Cze 06, 2005 12:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do gwiazdek zielonych.

Gwiazdki o sk³adzie (wszystko czê¶ciowo robi³em)

Ba(NO3)2-1 czê¶æ
Mg proszek-1 czê¶æ
Pcv-1czê¶æ
Chloran potasu-1 czê¶æ
Cukier puder-0,7
i dorobine wêgla

_________________
www.tgp.go.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Damian



Do³±czy³: 03 Sie 2004
Posty: 260
Sk±d: Poznañ

PostWys³any: Sob Cze 18, 2005 10:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przegl±daj±c baze PFP znalaz³em mieszanke na tzw. "zimne ognie" jako ¿e zrobi³em ich pare (link do tematu o zimnych ogniach), a zosta³o mi mieszaniny ponad 30g, postanowi³em zrobiæ z tego gwiazdki.
Sk³ad mieszanki:
Kod:
KNO3 64
S 14
C py³ 14
Al proszek 10
dex +5

Ja nie posiadaj±c proszku Al zast±pi³em go py³em.
Co mnie najbardziej zdziwi³o to szybko¶æ schniêcia tych gwiazdek, zrobi³em ich 44 w tym 2 oko³o 2x mniejsze (¶rednica wynosi³a wtedy ok. 4mm) aby jak najszybciej móc sprawdziæ ich spalanie. Po 3 godzinach wzi±³em jedn± z tych dwóch i o to efekty:

FILM
Zosta³o du¿o resztek, ale w±tpie w to ¿eby po ca³kowitym wyschniêciu uwidoczni³y siê ponownie. Gwiazdki lepi siê naprawde przyjemnie. Wydaje mi siê ¿e jak to siê pu¶ci w powietrze to tych iskierek nie bêdzie widaæ, nie wiem jak to bêdzie dzia³aæ z proszkiem Al.

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
wamp30



Do³±czy³: 08 Lip 2004
Posty: 47
Sk±d: Z domu

PostWys³any: Czw Cze 23, 2005 10:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Szuka³em prawie wszêdzie i nimogê znale¼æ przepisu na ¿ó³te lub pomarañczowe gwiazdki. Chodzi mi tu o sk³ad z wyko¿ystaniem NaNO3 .

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
hemist
Go¶æ





PostWys³any: Czw Cze 23, 2005 10:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wamp30 napisa³:
sk³ad z wyko¿ystaniem NaNO3 .


dodaj tego z 5%-10% do jakiejkolwiek mieszanki np do saletry z cukrem daj caponu ulep gwiazdki bêd± ¿ó³te jak s³oñce Cool wszystkie zwi±zki sodu silnie barwi± p³omieñ na ¿ó³to

pozdr,
hemik
Powrót do góry
Pyrotechnik



Do³±czy³: 15 Lip 2004
Posty: 17
Sk±d: Mys³owice

PostWys³any: Pon Lip 04, 2005 8:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z NaNO3 mo¿na zrobiæ ¿ó³to-pomarañczowe gwiazdki, obj.
50% KClO3
25%S
20%NaNO3
5% Dextryna

P.S. ostatnio wymy¶li³em (i zrobi³em) takie gwiazdki:

ciê¿ko siê odpalaj± - potrzebny primer
robi siê je tak,¿e klej "o¶miorniczka" rozcieñcza siê wod±, do tego dodaje FB obj 1:1 KClO3 + Al i miesza, w razie potrzeby dosypaæ jeszcze. wychodzi masa, któr± naprawdê ³atwo siê formuje. jak kto¶ nie ma Sr(NO3)2 to mo¿e mieæ gwiazdki "pseudoczerwone" Smile

_________________
http://ourpyro.w.interia.pl
pozdrawiam,
pyrotechnik

P.S. jak zapracowaæ na gwiazdki? :P
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
eReSix



Do³±czy³: 18 Maj 2005
Posty: 34
Sk±d: Kraina Czarnego Z³ota

PostWys³any: Sob Lip 23, 2005 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyle sie juz nas³ucha³em o gwiazdkach, czerwonych, pomarañczowych, zielonych, tiger-tail... ¿e w koñcu sie wkurzy³em i powiedzia³em sobie - trza by tu wymy¶leæ gwiazdki o nowym kolorze Laughing Postanowi³em zrobiæ gwiazdki fioletowe Very Happy S³ysza³em od Wiktorsa, ¿e do ich wytworzenia potrzebne sa kosmiczne odczynniki, ale ja sie tym nie zmartwi³em Cool i ostro wzi±³em siê do roboty Smile Najpierw pomy¶la³em sobie, ¿e "wyci±gne" fiolet z potasu, ale po parunastu nieudanych Sad próbach przekierowa³em siê na inn± taktyke Very Happy I tu szok Shocked - w koñcu siê uda³o Twisted Evil Very Happy Odczynniki nie s± kosmiczne Wink Gwiazdki pal± siê wyra¼nym fioletowym p³omieniem Smile Oto sk³ad (niestety objêto¶ciowy bo waga mi wysiad³a i nie mia³em jak inaczej liczyæ):

KClO3: 1,5 p³askiej ³y¿eczki
S: 0,5 p³askiej ³y¿eczki
CuSO4 piêciowodny: 0,5 p³askiej ³y¿eczki
Li2SO4 jednowodny: 0,5 p³askiej ³y¿eczki
Dekstryna: nie doda³em bo nie mam Sad

Nie wiem jaki bêdzie efekt po dodaniu proszku PCV, bo aktualnie nie mam, ale wy mozecie spróbowaæ. Wszystkie sk³adniki musz± byæ oczywi¶cie dok³adnie zmielone, aby kolory idealnie siê miesza³y (wiecie o co chodzi Wink )

POZDRAWIAM eReSix
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sob Lip 23, 2005 12:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OSmile Co¶ nowego... sk³ad taki dziwaczny bym powiedzia³, nie testowa³em i mo¿e dzia³aæ ³adnie, ale:
1. Mieszanka cholernie niebezpieczna, nie nadaje siê do daleszego u¿ytkowania czy robienia z niej gwiazd. Zawiera KClO3 razem z CuSO4, a do tego S, wiêc wra¿liwa na tarcie.
2. Bardzo mnie dziwi tutaj ilo¶æ substancji nie palnych, a wrêcz t³umi±cych palenie. CuSO4 * H2O, i jednowodny Li2SO4, to ciekawa sprawa, napewno u¿y³ bym bezwodnych
Jest tutaj tylko 0,5objS i 0,5KClO3, ale oczywi¶cie nie mówie ¿e to nie dzia³a.

Podsumowuj±c, napewno odejd¼ od siarczanów, zmieñ mo¿e na CuO, czy CuCl, CuOCl (wiem ¿e to nie dok³adny wzór tlenochlorku miedzi), ewentualnie zas. wêglan miedzi. Zwi±zki litu barwi± p³omieñ na bardzo piêkny purpurowo- czerwony kolor, lecz s± higroskopijne, co sprawia ¿e ten uk³ad z tym CuSO4, Li2SO4 i KClO3 jest bardzo nietrwa³y!
Zamiast Li2SO4, napewno spróbu z wêglanem.. (pamiêtaæ nale¿y ¿e on nie jest trwa³y z py³em Al i innymi metalami). Ale o ile dobrze kojarze to wêglan jest ju¿ nie higroskopijny.
Acha i by³o by fajnie, gdyby¶ chocia¿ móg³ fotke zrobiæ w trakcie palenia tej mieszanki, ciekawi mnie ten fioletowy.

ps Ale próbowa³e¶ czego¶ ciekawego.. pokombinuj ze zwi±zkami litu jak masz, mo¿e wyjdzie bardzo ciekawy kolorek, ale postaraj siê pozmieniaæ odczynniki... by mieszanka nadawa³a siê do tych gwiazdek.

pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
eReSix



Do³±czy³: 18 Maj 2005
Posty: 34
Sk±d: Kraina Czarnego Z³ota

PostWys³any: Sob Lip 23, 2005 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Probowa³em z CuCO3 * Cu(OH)2 i kolorek wychodzi³ chyba zielonkawy, ale w ka¿dym razie nie fioletowy Confused Ze zwiazkow litu to mam jedynie siarczan :/ Pobawie sie jeszcze z kolorami, bo mam czas i jeszcze troche odczynnikow Wink

POZDRO eReSix
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sob Lip 23, 2005 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spoko eReSix, pokombinuj i daj znaæ. Wêglan bêdziesz móg³ ³atwo otrzymaæ, bo jest nierozpuszczaln± sol±. Ale przypominam tylko, ¿e jak ju¿ bêdziesz str±ca³ wêglan za pomoc± sody, to trzeba go bardzo dok³adnie wyp³ukaæ z Na+... bo inaczej nic z tego nie bêdzie.
A tutaj dodaje jeszcze gwiazdki które poda³ Artpi:
Artpi napisa³:
Z tej mieszanki mo¿na wykonaæ ³adne bia³e gwiazdki (pumped stars ) albo komety .

BIALA NA Sb2S3
KNO3 --- 62
Sb2S3 --- 17
S --- 17
Al py³ --- 10
H3BO4 --- + 2%
Dekstryna ---- 4

Wszystkie sk³adniki s± na wagê, masa jest ³atwo zapalna i stosunkowo tania , ³atwa te¿ do wykonania , a mianowicie dobrze zmieliæ saletrê oraz siarkê ,dodaæ inne sk³adniki dobrze wymieszaæ najlepiej z dwa razy przesiaæ przez niezbyt gêste sitko to daje gwarancje ze sk³adniki siê wymiesza³y i nie ma grudek siarki czy azotanu potasu zwil¿yæ niezbyt mocno najlepiej mieszank± woda + denaturat 70/30 i tak± wilgotn± masê mo¿na poddaæ lekkiemu zaprasowaniu pozostawiæ do swobodnego wysuszenia .( Dodatek 5% sproszkowanego Magnezu przyspiesza spalanie i rozja¶nia p³omieñ ale trzeba u¿yæ magnezu ale nie jest obowiazkowy( za impregnowanego ) w dwuchromianie najlepiej potasu, ewentualnie w oleju lnianym . 9H3BO4 kwas borowy) Je¶li kto¶ zechce mo¿e zast±piæ dekstrynê i kwas borowy lakierem nitro rozcieñczonym acetonem 60/40 i zrobiæ ciête gwiazdki maksymalnie 10% .

BIA£A ELEKTRYCZNA

KNO3 ---- 55
Al. Py³ ---- 11
Sb2 S3 ---- 11
S ---- 14
Pcz --- 9
Dekstryna -- 3
H3BO4 + 2%

Sposób wykonania taki sam jak poprzednio .Trochê ³atwiej zapalna .

I jeszcze jedna ciekawa masa podpa³owa u³atwiaj±ca zapalenie innych trudniej zapalnych mas .

MASA PODPA£OWA (UZBROJENIE )

KCLO4 ----- 33
Ba(NO3)2 ---- 34
Al. Py³ --- 10
Kalafonia --- 8
Sb2S3 ---- 9
H3BO4 ---- 1%
Dekstryna ----- 5

Woda + alkohol 70/30 je¶li zrezygnujemy z dekstryny i kwasu borowego i u¿yjemy lakieru nitro masa spala siê trochê wolniej , masy mo¿na u¿yæ tak¿e jako samodzielna masa na gwiazdki. Procedura mieszania jak wy¿ej
i jeszcze jedna bardzo fajna masa z ciekawym efektem:

¦WIETLIK

KNO3 --- 49
C py³ --- 29
C ziarno (36) --- 11
S ---- 9
Al. Py³ ---- 10
Dekstryna ---- 10
H3BO4 ---- 2%

W tej masie dodatkowo wystêpuje Al. Py³ dlatego dodajemy H3BO4 aby unikn±æ redukcji azotanu przez glin . Reszta jak wy¿ej

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
eReSix



Do³±czy³: 18 Maj 2005
Posty: 34
Sk±d: Kraina Czarnego Z³ota

PostWys³any: Sob Lip 23, 2005 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po przemy¶leniu Twoich rad znowu zacz±³em szukaæ "fioletowego barwnika", tym razem zamiast CuSO4 u¿y³em CuCO3 * Cu(OH)2 i znowu siê uda³o Very Happy Oto sk³ad objêto¶ciowy:

KClO3 - 3/4 czê¶ci
S - 1/2 czê¶ci
CuCO3 * Cu(OH)2 - 1/4 czê¶ci
Li2SO4 - 1/2 czê¶ci

Aby mieszanka by³a ³atwiej zapalna mo¿na dodaæ 1/4 czê¶ci chloranu. P³omieñ jest w ok.60 - max 70 % koloru fioletowego (znacznie gorzej ni¿ w poprzednim przepisie), ale jak to mawiaj± - na bezrybiu i rak ryba Wink Jednak tutaj zauwa¿y³em co¶, czego dot±d nie widzia³em - w jêzyku p³omienia pocz±wszy od mieszanki a¿ do jego koñca by³o bardzo du¿o iskier (takich samych jak przy PCZ). Mo¿na to uznaæ za dodatkowy efekt. Moim nastêpnym celem jest wyci±gn±c z zasadowego wêglanu miedzi kolor turkusowy Cool

POZDRO eReSix

PS: Gdy krêci³em film na aparacie cyfrowym to kolor zamiast fioletowy wygl±da³ jak niebieski :/ Dlatego chyba niewarto go tu umieszczaæ (wogole moj aparat to... szkoda gadaæ Confused )
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Nie Lip 31, 2005 9:29 pm    Temat postu: moja paleta Odpowiedz z cytatem

Oto moja paleta na gwiazdki (dorwa³em siê do cyfrówki). Podaje tak, ¿eby by³o wiaodomo o czym wcze¶niej mówi³em. Niestety nie mam narazie kolejnej takiej p³yty z ko³eczkami i gwiazdki dociskam t³oczkiem od strzykawki który idealnie pasuje.

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sob Sie 06, 2005 11:33 am    Temat postu: Gwiazdki Odpowiedz z cytatem

Gwiazdki

Jedna z metod .

Metoda Pirotechmana Nr 1

1. Masa zasadnicza bez ¿adnych chloranów czy nadchloranów. Np. KNO3 / S/Al / NClak 55/10/15/20 ( NC lak w przeliczeniu na such± )

Dodajecie rozcieñczalnika nitro tyle aby uzyskaæ gêst± masê. Wyrabiacie rêk± w gumowej rêkawicy. Pierwszy raz 5 minut. Zostawiacie na godzinê. Potem znowu wyrabiacie 5 minut i znowu zostawiacie na 1 h. Potem znowu rêk± 5-10 minut. Dodajecie nitro tyle aby uzyskaæ "gêste ciasto" . Ciasto rozplaszczacie na placek o gr. 1 cm i pozostawiacie do podeschniêcia.

2. Placek wrzucacie na sito metalowe. I teraz ostro¿nie rozkruszacie w rêku. Ostro¿nie to nie znaczy , ¿e Wam siê zapali. Chopdzi tylko o to aby nie zatkaæ oczek sita. Jak placek jest zbyt miêkki to pozstawiacie jego na sicie do dalszego podsuzenia. Sito musi mieæ oczka 3-6 mm. Po pó³ godzinie mo¿ecie tak przez sito przepusciæ nwet 2 kg placka. Ale Wam zalecam na pocz±tek 100 - 200 gram.

Kawa³eczki co spadn± pod sito nie ruszacie. Niech sobie dalej podesch± co trwa 15 - 30 minut. Potem opudrowujecie je 10 % suchej masy KNO3/S/Al ( bez NC ). Czyli na 200 g placka - 20 g suchej masy w postaci drobnego proszku.

Gwiazdki spod sita wysuszacie na maksa. Odsiewacie py³ A i mo¿ecie rozfrakcjonowaæ gwiazdki wg wielko¶ci. Ale nie zalecam tego.

3. Przygotowujecie teraz klej dekstrynowy. Konsystencja rzadkiej ¶mietanki. Pod rêk± macie te¿ 100 g drobno mielonego Pcz. Czyli na 200 g gwiazdek - 100 g Pcz.

Do gwiazdek ( piszê ca³y czas o 200 gramach ) wlewacie klej. Na oko - strzykawka 20 ml. Mieszacie rêk± ( wiadomo, w gumie ). Od razu wsypujecie PCz z poy³em A ( 50 gram plus ten py³ ) i nadal mieszacie ale delikatnie , aby nie rozgniataæ gwiazdek. Py³ PCz ma siê po prostu rozprowadziæ na kleju naniesionym na gwiazdki. Suszycie potem na maksa. Odsiewacie py³ B. Znowu powtarzacie operacjê czyli klej ( ale teraz jego dacie nie co wiêcej ). Klej rozprowadzacie po powierzchni gwiazdek i znowu sypiecie Pcz 50 g plus py³ B. Suszycie na maksa. Odsiewacie py³ C i macie gwiazdki.

Dla PROFI obsyp polecam w mieszance : KCLO3/Cdrz/Dekstr/Al/65/10/10/10/. Przy KCLO3 trzeba wiêkszej ostro¿no¶ci. Bez papierosa w zêbach Wink . Dla bardziej ostro¿nych warian z PCz ale ostani obsyp z Pcz z zawarto¶ci± KCLO3. Przy KCLO3 nie robiæ wiêcej jak 200 g masy zasadniczej. Zaplno¶æ gwiazdek zwiêksza te¿ zwiêkszenie grubo¶ci warstwy PCz ( bez chloranu ) na powierzchni gwiwazdki czyli daæ trzeci obsyp .

Boro napisa³:
..Na zdjeciu widoczne gwiazdki chryzantemum-6 (pfp) pokryte w jednym procesie produkcyjnym primerem.


Witam

A co to za primer
Question Jak na moj± g³owê to nigdy bym nie poleci³ czego¶ innego niz PCz. No ale pytam Wink . A te 15 lat piro to amatorka czy co¶ z zawodem Question . Pytam bo super fachowo wygl±daj± Twoje gwiazdki. Chyba wiesz jak ja je robi³em. Metod± PRZYOK Wink . Ale Twoje nadaj± siê z wygl±du do katalogu choæ na efekt nie ma wygl±d znaczenia. Forma kulista jest nawet gorsza bo ma najmniejsz± powierzchniê a wplywa to na zapalno¶æ gwiazdek. Twój post poleci³ mi P2 i warto by³o przeczytaæ Wink

Boro napisa³:
..stosuje primer o skladzie:
potassium chlorate 52
potassium nitrate 8
charcoal 30 }
lampblack 10 } zastepuje poprostu drobnym weglem drzewnym
binder +5%

wiem ze jest on niekompatybilny z mieszanka gwiazdki ale jakos nie mam przekonania do PCz jako primera,.........Jesli chodzi o forme kulista to wazniejsza jest porowatosc powierzchni kulki niz sam jej ksztalt (opinia wlasna


1. Pozostaje mi wzruszyæ ramionami Rolling Eyes . Nie bêdê dla nikogo ojcem ani matk± ale dla mnie mieszanka na kclo3 jest niebezpieczna. Szczególnie w czym¶ co siê krêci, t³ucze, trze itp.

Mieszanka bardzo ³atwa w zapaleniu to : KCLO3/ Cdrz/cukier puder/ dekstryna : 65/10/10/15 . Czêsto stosujê j± do SR w charakterze zap³onnika. Twój primer ma nie co inny sklad ale sporo zale¿y te¿ od tego jaki dajesz binder ( silnie wp³ywaj± na zapalno¶æ np. dekstryna , cukier ). Nie dziwiê siê, ¿e kazda gwiazdka Ci siê zapali. No ale ................. ten chloran Shocked

2. Co do porowato¶ci warstwy zapalajacej te¿ siê zgadzam. To wa¿ny parametr odpowiadaj±cy za zapalenie siê gwiazdki. Czyli : sk³ad masy primera, porowato¶æ i grubo¶æ warstwy palnej primera , kszta³t gwiazdki czyli powierzchnia w³a¶ciwa primera.

No i mi³o mi Ciebie poznaæ Wink .

Boro napisa³:
.... mam zamiar w koncu sprobowac jako primera PCz, ale jakos nie umiem uwierzyc w to ze beda na nim gwiazdki dobrze odpalac tak jak na obecnym primerze, przy ktorym i tak obserwuje czesciowa strate kulek (analizuje na stop-klatkach)...


Sprobuj dodaæ cukru pudru i dekstyryny ( zamiast czê¶ci Cdrz) czyli np. KNO3/Cdrz/CP/D ---> 65/15/10/10. I do ³adunku rozrywaj±cego dodaj z kilka % aktywnego metalu. Nie mniej Twoja anliza na stop klatkach tez jest ciekawa Wink . Na zapalno¶æ * wp³ywa te¿ z jakiego miejsca w bombce s± odpalane , wytrzymo¶ci korpusu i jego budowy. Zwiêksz te¿ grubo¶æ warstwy palnej na gwiazdce. Ostatni obsyp samym suchym PCz. Filmiki super. Ale wg mnie nie co ¶wiat³a przy expolzji mo¿esz dodaæ ( czyli maks. kilka % proszku metalu ). Przy nowym primerze na pewno poprawi to co popsuje brak kclo3.

Pozdr. A


PS. Kto to ³adnie opracuje w postaci zdjêæ , widoku poszczególnych operacji ma dwie * wiêcej ( ale bez stosowania KCLO3 ).
Powrót do góry
Boro



Do³±czy³: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWys³any: Wto Sie 23, 2005 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

glowice odpalam od jej srodka tzn w przypadku glowic cylindrycznych w polowie wysokosci i na jej osi, co z reszta chyba widac na zalaczonych filmach - wogole to sam sie zdziwilem ze udalo mi sie uzyskac ksztaly kuli z szelki cylindrycznej.
ale raczej sklaniam sie teraz w kierunku zastosowania jako ladunek rozrywajacy mieszanke H3..wiem,wiem znowu chloran ale tylko przy silnych mieszankach da sie uzyskac symetryczny rozrzut...a tak WOGOLE to zeby uzyskac dobre efekty to trzeba stosowac szelki sferyczne i to przynajmniej 3" ale to juz inny temat...
jesli chodzi o stop-klatki to jest to bardzo przydatna rzecz,mowie tu o analizie materialu z kamery a nie o tych ilmach co zamiescilem bo one maja nie dosc ze b mala rozdzielczosc (aparat cyfrowy) to do tego te mizerne fps.. najlepiej kamera cyfrowa, format NTSC (30fps) z funkcja night-shot Smile naprawde mozna czasem zaobserwowac zjawiska ktore potem b pomagaja w zrozumieniu kamerowanego sukcesu/porazki, no ale taki sprzet kosztuje... (nie mowie tu juz o kamerze szybkoklatkowej)
a co do primera to okazalo sie ze ten co ja stosuje nie nadaje sie zupelnie do * wypu willow (primer sie spala, kulka zostaje!!) jest za szybki, trzeba by stosowac warstwe przejsciowa, choc w przypadku tego primera nie chcialbym wprost mieszac go z siarka z willow (choc kwestia styku primera i kulki to prawie to samo)...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Wto Sie 23, 2005 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co do tego primera... my¶la³em ¿e chryzantemy s± ³atwo zapalne... a ¿e nie odpalaj± siê od tego primera to mnie dziwi. Zwolnij go jeszcze..
Choæ ostatnio jak odpali³em luzem gwiazdê ¿ó³t± metaliczn±: NaNO3/Mg/PCV/szelak5% na lakierze NC i pompowane, primerowane Pcz z dodatkiem 25% py³u wêglowego(mia³em taki pod rêk±), to te¿ mnie zdziwi³o ¿e primer siê spali³, a gwiazkda zosta³a Laughing Musze zastosowaæ nastêpnym razem gor±ca mieszankê. A te¿ dziwne.. bo gwiazdy by³y lekko porowate.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sro Sie 24, 2005 9:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napiszê Wam co¶ ciekawego , co mnie zaskoczy³o. . Ma to zwi±zek z zapalno¶ci± *. Kiedy¶ chcia³em zrobiæ petardê ale nie mia³em sk³adników na MPF-42. Dysponowa³em proszkiem Mg i KNO3. Dobry to f-b ale sporo wolniejszy od MPF-42. Aby r±bna³ trzeba jemu solidnego korpusu. Pomy¶la³em, ¿e do mieszanki KNO3/Mg dodam 10 % mieszanki KCLO3/BNa ( przypomnê : BNa to u mnie benzoesan sodu ). Co siê okaza³o Idea . Jak opo¼niacz podpala³ mieszankê to najpierw "zaskoczy³a" mieszanka na KCLO3. Ziarna explodowa³y, rozrywa³y korpus i rozrzuca³y proszek f-b bez jego zapalenia Shocked Cool . Czyli nic z tego nie wysz³o. Z tego planu na przy¶pieszenia palenia siê f-b Wink

Co do tego miejca zapalenia w szelce. Spróbujcie aby w szelce nie by³o za wiele bursta ( mieszanki rozywaj±cej jak siê nie mylê z t± nazw± ). Wtedy zap³onienie nastêpuje wolniej, wolniej narasta ci¶nienie i gwiazdki zd±¿± ulec zapaleniu. W ¶rodku szelki niech bêdzie tubka z f-b. Ona zapali siê dopiero od bursta i rozpalaj±cych siê gwiazdek. Wtedy dopiero nastapi dynamiczny rozlot ale wszystkie giwazdki zd±¿± siê ju¿ zapaliæ.


We¼my sytuacje odwrotn±. Od opo¼niacza zapala siê tubka z f-b , od tego burst i gwiazdki i wtedy sporo zale¿y od wytrzyma³o¶ci korpusu. Gwiazdki moge nie zd±¿yæ siê wszystkie zapaliæ. Jak ta moja mieszanka f-b na bazie KNO3/Mg - w tej petardzie.

Nie robi³em tak piêknych * jak Boro ale mam za sob± z kilkaset testów na szelkach i mikro szelkach ( PSP-80 - pisa³em o tym ) Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
Boro



Do³±czy³: 23 Sie 2005
Posty: 58

PostWys³any: Sro Sie 24, 2005 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@ Piroman2

problem z zapalnoscia * od primera mialem z willow a nie chryzantema ktora odpala b dobrze, zastanawiam sie tez czy chryzantemy nie szlo by stosowac bez zadnego primera...probowal ktos? jak zapalnosc?

Tak sie tez zastanawiam co za primer stosuja w fabrycznych * ze tak dobrze odpalaja a wcale nie sa porowate, czasem wrecz gladkie i b ciezko odpalaja np od zapalki,choc tu ta sytuacje tlumaczy niska temperatura plomienia zapalki...z 2 strony jak czasem widzi sie przepisy na fabryczne primery (5 i wiecej skladnikow, cudowne odczynniki,ktorymi oni bez problemu dysponuja) to rzeczywiscie moga one dawac niezla zapalnosc, pomijajac fakt ze primer trzeba dobrac pod konkretna mieszanke * pod wzgledem kompatybilnosci (bezpieczenstwo) jak i wymaganej temperatury zaplonu mieszanki *...

Pozdr.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Nastêpny
Strona 3 z 13

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP