Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Gwiazdki
Id do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
Kris

Do陰czy: 10 Wrz 2002
Sk康: Warszawa

PostWys豉ny: Wto Sty 21, 2003 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najpro軼iej to zajrze do Podstaw Pirotechniki Szyd這wskiego:
w tablicy 62 jest sk豉d czerwonych, np.:
Azotan strontowy 57 %
Magnez 23 %
Polichlorek winylu 20 %

w tablicy 63 s sk豉dy gwiazdek zielonych.

Je瞠li bedziesz mia problemy z dost瘼em do Szyd這wskiego to mog Ci wys豉 mailem kilka skan闚 z r騜nych ks捫ek - niekoniecznie z Szyd這wskiego.

Kris
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Wto Maj 27, 2003 3:15 pm    Temat postu: Re: dzi瘯i Odpowiedz z cytatem

K豉niam si pi瘯nie Very Happy Exclamation
Bateria napisa:
a narazie sprawdzam mieszanke MnO2/Al.ciekawe jak wyjdzie??

Mia貫m przyjemno嗆 kiey dawno temu sprawdza tak mieszank.
Efekt jest niez造, bo szybko si to spala daj帷 du穎 ma造ch kuleczek stopionego manganu, wi璚 nie radz odpala tego na balkonie z kafelkami albo blisko szyb, bo 豉two si te kuleczki wtapiaj w szkliwo i usun望 ich nie mo積a.
Co do samej mieszanki to dwutlenek manganu nale篡 do do嗆 dobrych utleniaczy (Mn)4+ i w zwi您ku z tym reakcja z glinem jest bardzo intensywna. Du穎 鈍iat豉 Idea Exclamation
Uwaga tylko na odpalanie nie odpala z r瘯i bo grozi oparzeniem Exclamation Crying or Very sad

DeTonix

Do陰czy: 13 Maj 2003
Sk康: Kresy...

PostWys豉ny: Wto Maj 27, 2003 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe, MnO2 豉two pozyska a czy kolega ma mo瞠 dane co do ilo軼i wydz. energii ??? bo u mnie w tablicach niet.
swoja drog ciekawe jaki tlenek da豚y najwi璚ej energii w aluminotermii ??
Fe3O4 jest niez造 i super tani .
Powr鏒 do g鏎y
pirotechmaan
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Cze 13, 2003 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

koko napisa:
Czy siarczan miedzi nada sie na gwiazdki niebieskie? Sad

Na bezrybiu i rak ryba Wink . Trudno w og鏊e zrobi niebieski kolor ognia. Siarczanu miedzi nie mo積a 陰czy te z KClO3 . Ponadto najlepsze niebieskie kolory robi si w masach z u篡ciem nadchloranu amonu. Jest to surowiec trudny do kupienia ( strategiczny- bo mo積a z niego robi bardzo dobre paliwa rakietowe ).

Pozdr. A

Ostatnio zmieniony przez pirotechmaan dnia Pi Lip 11, 2003 10:59 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
IrkaceK

Do陰czy: 23 Lip 2002
Sk康: te pi瘯ne kolory ?

PostWys豉ny: Pi Pa 24, 2003 3:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam..

http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=1009&highlight=granul%2A

Uzywalem tego kilka razy i doszedlem do nastepujacych wniskow:
1. Potrzebny mocniejszy silnik
2. Z prochu wychodza twarde granulki
3. Gwiazdki typu KClO4 + Al + C + X (czyli skladniki nierozpuszczalne) sa kruche :/ wiec potrzeba jakiegos lepiszcza dodawac

Pozd. IK

Ostatnio zmieniony przez IrkaceK dnia Nie Wrz 24, 2006 1:14 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
RobertG

Do陰czy: 27 Sty 2003
Sk康: Warszawa

PostWys豉ny: Nie Lis 02, 2003 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lamerwd napisa:
Musz to przerobi na "ciut" mniejsz skal, znaczy pojemnik ok. 20l no i oczywi軼ie mieszanka na gwiazdki w ilo軼i do 1 kg. Ciekawe co z tego wyjdzie. Smile

Wyjdzie ci cos takiego:

Czyli zbudowanie profesjonalnej maszyny do toczenia gwiazdek.
Very Happy

Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
Koko

Do陰czy: 27 Mar 2003
Sk康: z miejsca do ktorego slonko nie dochodzi

PostWys豉ny: Wto Lis 11, 2003 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa:
koko napisa:
Czy siarczan miedzi nada sie na gwiazdki niebieskie? Sad

Na bezrybiu i rak ryba Wink . Trudno w og鏊e zrobi niebieski kolor ognia. Siarczanu miedzi nie mo積a 陰czy te z KClO3 . Ponadto najlepsze niebieskie kolory robi si w masach z u篡ciem nadchloranu amonu. Jest to surowiec trudny do kupienia ( strategiczny- bo mo積a z niego robi bardzo dobre paliwa rakietowe ).

Pozdr. A

a m鏬 by mi wyja郾i dlaczego ?? bo zrobilem siarczan miedzi i zrobilem troszeczke mieszanki 5 KClO3 2.5 S i 2.5 CuSO4 i palila sie stabilnie fajnym niebieskim p這mieniem
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
zebik

Do陰czy: 13 Sty 2003
Sk康: lublin

PostWys豉ny: Sob Mar 13, 2004 11:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

ostatnio bawilem si w robienie kulek i skorzystalem z przepisu RobertaG - SZELKA "SPIDER WEB"

FORMUx 1
Proch czarny drobny (o rozmiarze ok. 40 mesh) 10.0
KNO3 7.5
Py w璕la drzewnego 7.5
Siarka 1.0
Dekstryna 2.0 (uzylem maki ziemniaczanej)

a oto efekt :
http://nowa.pirotechnika.one.pl/forum/kulka.mpg

www.pirozeb.republika.pl/kulka2.mpg

Przepis z cala odpowiedzialnoscia polecam naprawde ladne...
Gwiazdki sch造 przez ok. 2 dni.

Ps. sory za filmiki ale trudno w jednym czasie filmowac, podpalac i rzucac „trzy w jednym”
Very Happy

kaco1

Do陰czy: 13 Pa 2003
Sk康: Miasta

PostWys豉ny: Pi Mar 19, 2004 8:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto moje Gwiazdki Czerwone i Zielone ale zielone nie pal sie tak jak powiny czyli na zielono Very Happy Musze je dopracowa B璠 jeszcze Pomara鎍zowe.

Filmiki:
http://mlodyks.w.interia.pl/gwiazdki_czerowne.zip
http://mlodyks.w.interia.pl/gwiazdki_zielone.zip

Gwiazdki Czerwone

Gwiazdki Zielone

DJArnold

Do陰czy: 24 Gru 2003
Sk康: ja mam to wiedzie

PostWys豉ny: Czw Maj 06, 2004 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!!!

Prowadz帷 ostatnio pr鏏y z kolorowymi gwiazdkami trafi貫m przez przypadek na 豉tw do sporz康zenia mieszank, z kt鏎ej wychodz ca趾iem 豉dne czerwone gwiazdki.

Sk豉d tej mieszanki jest taki sam jak na stopin Pirotechmana czyli:
1cz - siarki
9cz - chloranu potasu

Jako lepiszcza zastosowa貫m klej o nazwie "MONTAGEFIX-N (mona穎wy-jasno 鄴速y)" w ilo軼i potrzebnej do sporz康zenia g瘰tej masy (nie wiem czy mo積a poda jakiej firmy Wink ).
Sk豉dniki zawarte w tym kleju powoduj zabarwienie p這mienia na czerwono (kolor jest bardzo intensywny).
Nie trzeba nawet czeka a gwiazdki zaschn 瞠by przetestowa jak si pal.

Dodaj帷 do w/w mieszanki ok 1cz - py逝 aluminiowego - otrzyma貫m gwiazdki, kt鏎e w pocz徠kowej fazie palenia maja kolor czerwony - przechodz帷 stopniowo w kolor jasno 鄴速y (do嗆 fajny efekt) Cool .

Pozdrawiam Cool

dawid33

Do陰czy: 12 Lis 2003

PostWys豉ny: Pi Lis 12, 2004 10:43 am    Temat postu: lepiszce Odpowiedz z cytatem

czy moglibyscie poda jka si robi jakis prosty lepiszcz do gwiazdek?/?//?
i czy tak mieszank wypali na gwiazdki
KCLO3 - 2 cz
Cukier puder 2 cz
azotan strontu 2 cz
i w豉郾ie jka zrobic do tego jkai lepiszcz
Powr鏒 do g鏎y
Piroman2

Do陰czy: 12 Maj 2002
Sk康: z mo寮zierza ;)

PostWys豉ny: Pi Lis 12, 2004 12:28 pm    Temat postu: moje czerwone gwiazadki Odpowiedz z cytatem

Very Happy Widze tutaj mieszank, kt鏎 sam z powodzeniem stosuje. Uwa瘸m, 瞠 gwiazdki mimo i nie zawieraj proszku metalu, pal si do嗆 mocnym czerwonym kolorkiem.. Stosuje jako lepiszcz zwyk造 bezbarwny denaturat, a gwiazdki wyt豉czam na strzykawce (teraz mam zrobion do tego specjaln gwiazdkownice Cool )
Napewno odrazu m闚ie 瞠 nie mo積a u篡wa 瘸dnego lepiszcza na wodzie (higroskopijno嗆 azotanu strontu i dobra rozpuszczalno嗆 cukru !), a tak to mo積a stosowa alkoholowe r-ry szelaku, kalafoni i inne...
Zaznaczam 瞠 moje gwiazdki zarabiane na samym denaturacie i wyt豉czane po wyschni璚iu s bardzo twarde.
Nalezy trzyam je w suchym miejscu
pozdrawiam
P2

HellFire

Do陰czy: 04 Mar 2004

PostWys豉ny: Pi Lis 12, 2004 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj piromanku tutaj musze sie z toba nie zgodzic Wink
ja robie czerwone gwiazdeczki o skladzie:

33% KClO3
33% Sr(NO3)2
29% sacharoza
5% dekstryna (home-made Wink )

oczywiscie do mieszanki dodaje wody tak, aby calosc miala konsystencje ciasta(bardzo latwo przcholowac z woda-przy sporzadzaniu 20g mieszanki doslownie kroplami ja odmierzam), ktore ugniatam i kulam kulki Laughing
A propos tej wody, to wlasnie dobrze, ze sacharoza, azotan strontu i chloran potasu sie rozpuszczaja. Po dodaniu wody czesciowo rozpuszczone skladniki mieszaja sie ze soba i zostaja zwiazane przez dekstrynke. Wlasnie ich dobra rozp. w wodzie pomaga im sie doskonale wymieszac, utleniacze i reduktory maja bardzo duza powierzchnie styku.
Oczywiscie gwiazdki takie schna ok. 4-5 dni, ale suchutkie daja doskonaly, jaskrawy, karminowoczerwony kolorek. Odpalaja sie bardzo latwo i nie trzeba ich nawet obtaczac w prochu.

Jest to sprawdzona recepturka, ktora sosuje juz bardzo dlugo-dziala jak nalezy.
piroman2 sprobuj wykonac takie gwiazdeczki-naprawde polecam Wink

Piroman2

PostWys豉ny: Sob Lis 13, 2004 12:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja b璠e broni swego...Wink
Ja pr鏏owa貫m te gwiazdki na samym pocz徠ku lepi na dekstrynie z wod, ale to mnie troch kosztowa這.. by這 tak 瞠 cukier z wod stworzy taki "glut" kt鏎y za cholere nie chcia wyschna. Przysycha tylko z zewnatrz a w 鈔odku ca造 czas byla papka..
Mimo wszystko wole stosowa alkohol.... nie sprawia trudno軼i i szybciej wysycha. To mi wystarcza do tego by go stoswa.
ps HellFire, ka盥y robi tak jak lubi. Wink
pozdrawiam

HellFire

PostWys豉ny: Pon Lis 15, 2004 12:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy znacie ta stronke, ale podam linka.
http://www.fogoforum.us/starplate.php
http://www.fogoforum.us/starboard.php moim zdaniem bardzo dobra metoda, sam stosuje podobna Wink

generalnie cala stronka jest calkiem rzeska-widac, ze koles ma dryg do majsterkowania-duzo fajnych pomyslow na ciekawe rozwiazanie niektorych problemow technicznych.

pozdrawaim

Doda貫m aktualne i dzia豉j帷e linki.
Max

Ostatnio zmieniony przez HellFire dnia Sro Gru 08, 2004 12:00 am, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
HellFire

PostWys豉ny: Nie Gru 05, 2004 3:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobilem mala synteze tematow...
Oto posty z "gwiazdki dwukolorowe" ktory znika z powierzchni ziemi.

chicken2001 napisa:
--------------------------------------------------------------------------------

Czy taka gwiazdka:
1. "Serce" gwiazdki z Ba(NO3)2 i w璕lem.
2. "Serce" obtoczone w ci瘯iej warstwie prochu i tej mieszanki w skali 1:1.
3. Na to jaka mieszankia daj帷a podczas spalania niebieskie 鈍iat這 (na razie nie mam pomys逝, pewnie co z miedzi).
4. Warstwa prochu z mieszanin z punktu 3.
5. To wszystko obtoczone w zwyk造m prochu.

Da taki efekt:
W pocz徠kowej fazie spalania b璠zie dawa 鈍iat這 niebieske, a nast瘼nie 鈍iat這 jasnozielone/zielone.
P.S. Je瞠li takie co zadzia豉 to mo積a poeksperymentowa z tr鎩-kolorowymi, a p騧niej tego

cystof napisa:
No mo積a by takie gwiazdki robi
w warstwie 1 mied
warstwie 2 bar
warstwie 3 stront
warstwie 4 nic
no i by by造 4 kolory teoretycznie ale mo瞠 si tak sta 瞠 gwiazdka ca豉 si nie zapali tylko z boku wtedy w pewnym mom璚ie wszystkie warstwy by si pali造 i my郵 瞠 max 2 kolory da si zrobi.

HellFire napisa:
ladnie wygladaja gwiazdki czerwono-zielone.
kuleczki na bazie KClO3 i reduktora(moze byc nawet cukier) z lepiszczem(kleik skrobiowy, silikon, butapren, DEKSTRYNA, itp...), domieszkowane Ba(NO3)2. Takie kuleczki jeszcze mokre oblepiamy placuszkiem z domieszka Sr(NO3)2 i toczymy w ladna kuleczke, potem jeszcze mokre obtaczamy w prochu i gotowe, ale jest jedno ale...mianowicie takie kulki sa dosyc duze wiec wymagaja duzej szelki, ktora poleci wysoko, gdyz gwiazdki beda sie palic dlugo-jak spadna na ziemie to efekt bedzie do bani.
Troche pracochlonne ale przy starannym wykonaniu efekt jest piekny
Zamiast oblepiac recznie druga warstwe, mozna zastosowac mlynek kulowy, w ktorym do toczacych sie gwiazdek jednego koloru dosypujemy pozniej wilgotna mieszanke o innym kolorze spalania, tak jak robi sie w wytworniach fajerwerkow.

Ma造 napisa:

cystof napisa:
No mo積a by takie gwiazdki robi
w warstwie 1 mied
warstwie 2 bar
warstwie 3 stront
warstwie 4 nic
no i by by造 4 kolory teoretycznie ale mo瞠 si tak sta 瞠 gwiazdka ca豉 si nie zapali tylko z boku wtedy w pewnym mom璚ie wszystkie warstwy by si pali造 i my郵 瞠 max 2 kolory da si zrobi.

Witam !
To zr鏏 sobie s逝pki np. strzykawk wsypujac po trochu ka盥ego koloru sprasuj i zainhibituj powierzchnie boczn i g鏎 .Odpal si z czo豉 i bed si pali kolejne warstwy niezak逝caj帷 sie wzajemnie.

pingwin napisa:
No ok, ale w szelce raczej moga sie zapalic od np. 2 stron naraz... (to do Malego;])

Pozdrro

Ma造 napisa:
Pingwin napisa:
No ok, ale w szelce raczej moga sie zapalic od np. 2 stron naraz... (to do Malego;])

Pozdrro

Zobacz jak jest napisane --.....zainhibituj powierzchnie boczn i g Very Happy g鏎a przeciwleg造 koniec .

Pingwin napisa:
O_o to co on ma gwiazdki w strzykawkach robic???

Pozdro

HellFire napisa:
ech Pingwin widac rzes chyba gwiazdeczek duzo nie robil....
Jasne ze w strzykawce-obcinasz kniec strzykawki i wyciskasz sliczny walec ktory potem kroisz na kawalki i gotowe-jedna z najprostrzych metod i najszybszych
A propos tego inhibitowania to jednak polecalbym metode dwuwarstowych kulek. Trudno jest dobrac odpowiedni inhibitor, ktory potem nie bedzie interferowal z barwa naszej gwiazdki
to samo tyczy sie robienia gwiazdek ze strzykawki-pociete kawaleczki oblepiamy masa innego koloru,na koniec mozna jeszcze do mlynka kulowego i gotowe piekne kuliste gwiazdeczki:)

P.S.
i jeszcze cos na temat dwukolorowych bajerow-fajnie wygladaja szelki ktore wybuchaja innym kolorem niz palace sie gwiazdeczki, zastepujemy pewna czesc KNO3 (jezeli mowimy o pcz) sala metalu barwiacego plomien (Ba,Cu, Sr) i mamy kolorowy wybuch. Jezeli gwiazdki sa czerwone (Sr(NO3)2) to do prochu dodajemy np Ba(NO3)2 itp...sie rozpisalem no...hehe
pozdrawiam

maxlam napisa:
Witam my郵, 瞠 najlepszym sposobem szybkiej produkcji du瞠j ilo軼i gwiazdek tak瞠 dwukolorowych (i wi璚ej) jest zrobienie czego w rodzaju betoniarki powoli obracaj帷y si b瑿en a w nim wilgotna masa, je郵i b璠zie nie za mokra zaczn robi si z niej kulki my郵, i w ten spos鏏 mo積a tak瞠 robi kulki wielo kolorowe przez nanoszenie kolejnych warstw na ju stworzone kulki

ChemiKeD napisa:
a ja mysle ze gwiazdki obracajace sie w tym urzadzeniu obijajac sie o sciany beda sie porostu kruszyc ( ale zale篡 z czego jeszcze beda zrobione )

maxlam napisa:
Ja tak nie my郵 ostatnio robi貫m zapraw i jak doda貫m za ma這 wody zacz窸y mi si robi super kule (o promieniu oko這 r=8mm) prawie jednakowe i nic si nie kruszy這 by造 za to 豉dnie ubite w d這ni trzeba by這 軼isn望, aby si rozkruszy這 a powierzchnie mia造 g豉dk my郵, 瞠 je郵i zastosowa odpowiednie lepiszcze to jest super metoda

Bakun_ napisa:
po dodaniu lepiszcza napewno nie beda sie kruszyc. Takie gwiazdki sie robi- wiecej i szybciej, ale moga byc roznej srednicy. zazwyczaj sa nieksztaltne chropowate ja popieram metode strzykawkow.

Bakun napisa:
zazwyczaj sa nieksztaltne chropowate ja popieram metode strzykawkow.

RAKITOMAN napisa:
Ja robi swoje gwiazdki r瘯oma (w gumowych r瘯awiczkach). Binduje dekstryn (dodatek 5-10%) i dodaje do嗆 ma這 wody do konsystencji plasteliny. Powlekane prochem czarnym. W ten spos鏏 otrzymuje bardzo 豉dne, okr庵貫 gwiazdki.

A tak mi wysz造:
gwiazdka bia豉 KClO3-50%, S-25%, Mg-25%

gwiazdka czerwona KCLO3-19 cz.m, Sr(NO3)2-19 cz.m, C-6 cz.m

gwiazdka na prochu czarnym

maxlam napisa:
Bakun napisa:
po dodaniu lepiszcza napewno nie beda sie kruszyc. Takie gwiazdki sie robi- wiecej i szybciej, ale moga byc roznej srednicy. zazwyczaj sa nieksztaltne chropowate ja popieram metode strzykawkow.

B璠 obstawa przy swoim, i takie gwiazdki s najlepsz alternatyw przy produkcji masowej oczywi軼ie jak komu potrzebne jest 10 czy 100 gwiazdek to mo瞠 zrobi sobie je ka盥 metod, ale je郵i komu potrzebne jest sto, ale dziennie i wi璚ej to metoda, kt鏎 opisuj jest jedyna. I nie wydaje mi si by jako軼iowo by造 gorsze wr璚z przeciwnie a argument, 瞠 b璠 chropowate i niekszta速ne nie zgodzi豚ym si przez obtaczanie ich powierzchnia b璠zie wypolerowana a kszta速 b璠zie zbli穎ny do kuli by mo瞠 b璠 r騜nej 鈔ednicy, ale mo積a konfekcjonowa i stosowa do r騜nych cel闚 kulki mieszcz帷e si w pewnej tolerancji. Pozdrawiam

piroman2 napisa:
I ja dodam co od siebie:
w amatorskich warunkach nie da si znale潭 og鏊nej metody na gwiazdki... . Jedne trzeba toczy (mo積a r璚znie, ja tak robie), inne na strzykawce trzeba (ja zrobi貫m sobie do tego palet). Tak samo dodam, 瞠 co na "kszta速" betoniarki to naprawde jest stosowane przy produkcji gwiazdek i naprawd to dzia豉. Pr鏏owa貫m tak robi, poprostu do pojemnika od m造na kulowego, tyle 瞠 bez kulek wrzuci貫m odpowiedni mieszank. Gwiazdki zacz窸y wychodzi mi r騜nych rozmiar闚 i skleja造 si razem... . Niestety w gwiazdki trzeba w這篡c troszk pracy, ale nie jest to trudne, ja w 4 dni zrobi貫m sobie 500 r騜nych gwiazdek (codziennie po troszku).
pozdrawiam

yetihehe napisa:
M鎩 m造n kulowy pracuje w pozycji lekko pochylonej, gdyby go mocno pochyli, to wyjdzie co jak betoniarka, a je郵i nie zamkn pokrywk, to mo積a np kapa do 鈔odka wod ze strzykawki. Wtedy powinny tworzy si takie ma貫 kuleczki, a 瞠 b瑿en si obraca, to b璠zie je polerowa這 i si ukszta速uj kulki moim zdaniem. Najlepiej, jak si do prochu doda troch dekstryny suchej, wtedy jak si zmoczy, to b璠zie skleja. Metoda jeszcze nie sprawdzona, jak skombinuj porz康ny silnik, to sprawdze jak wychodzi.

ku ku napisa:
na discovery pokazywali jak robi gwiazdki w豉郾ie w betoniarce i co jaki czas je spryskuj
r騜ne 鈔ednice przydaj si do r騜nych rozmiar闚 szelek wi璚 w czym problem?

Ufffffff....i to juz koniec. Gwiazdki, to gwiazdki wiec po co nam kilka tematow o tym samym. Dyskusja toczy sie dalej...

pozdrawiam
HellFire[/quote]

Piroman2

PostWys豉ny: Pon Gru 06, 2004 10:15 pm    Temat postu: POSTY przeniesione Odpowiedz z cytatem

Leszek napisa:
Kilka dni temu zrobi貫m gwiazdki wed逝g przepisu:
Lampblack (sadza).................................12
Potassium chlorate................................8
Potassium nitrate.................................1
Dextrin...........................................1
co prawda sk豉dniki wa穎ne bardzo prowizorycznie bo sadzy mia貫m malutko ale po utoczeniu kilkunastu gwiazdek (鈔ednica od 3 do 7 mm) i wysuszeniu ich (nie wiem czy wysch造 zupe軟ie) efekt by taki 瞠 po podpaleniu wi瘯szo軼 z nich lstartowa豉 z ziemii niczym b帷zki (niekt鏎e nawet na wys. ponad 1 m)
Nie wiem czy o to tu chodzi czy jest to efekt np. niepe軟ego wysuszenia lub r騜nych wielko軼i????
Pozdr. L.

Piroman2 napisa:
Ja dodam od siebie 瞠 powiedzial bym 瞠 to wina mieszanki, og鏊nie , robi貫m mieszank na chloranie potasu i w璕lu drzewnym 50 na 50(obj.) i po utoczeniu gwiazdek, podpalone te odlatywa造, a male kawa趾i jakie mi zosta造 podpalone tak瞠 fruwa造 gdzie chcia造. A w tym sk豉dzie jest chloran z w璕lem, a ten proch 瞠 tak powiem jaki "odrzutowy" jest, nawet ma貫 kawa趾i podpalone przemieszczaj si poziomo i pionowo
pozdrawiam

Tetrazen

Do陰czy: 29 Lis 2004
Sk康: z nitrozwi您ku

PostWys豉ny: Wto Gru 07, 2004 10:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy do wi您ania mieszanki na gwiazdki lepiej u篡wa lakieru NC (unikamy nawi瘸nia), czy dekstryny?
Powr鏒 do g鏎y
HellFire

PostWys豉ny: Wto Gru 07, 2004 3:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To juz zalezy od ciebie Wink Wiazanie lakierem NC spowoduje, ze gwiazdki beda twarde i zbite i przez to trudnejsze do odpalenia. Lakier NC moze rowniez przyspieszyc ich spalanie. Dekstryna jet rozwiazaniem tanim i skutecznym, ale zwilzenie woda wymaga potem dokladnego wysuszenia. Czesto tworzy sie sucha skorupa na powierzchni gwiazdek, ktora znacznie spowalnia wysychanie srodka masy, tak wiec w zaleznosci od wielkosci bedzie to czas od 2 dni do nawet 7 Confused
Pelne zwiazenie przy pomocy NC uzyskujemy juz w czasie ponizej 48h.
Wnioski: dekstryna-tanio i przyjemnie(masa nie smierdzi), ale trzeba byc cierpliwym ; lakier NC - szybko schnie ale smierzdzi i bardziej niz dekstryna przyspiesza proces spalania masy gwiazdkowej.

Piroman2

PostWys豉ny: Wto Gru 07, 2004 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwsza rzecz to sprawa taka, 瞠 gwiazdki na dekstrynie nie schn tak d逝go! Chyba 瞠 si jej da za du穎.. ale napewno nie tyle dni Exclamation
Druga rzecz, to moim zdaniem - czasem trzeba u篡 dextryne, a czasem po prostu nie, bo lepszy b璠zie lakier NC. Ja zawsze dobieram odpowiednie lepiszcze do rodzaju gwiazd, je郵i s higroskopijne to nie stosuje dextryny z wod lecz np. kalafonie w C2H5OH czy cho熲y taki NC. Za do dragon eggs u篡wa si NC.
I zale積ie od masy, czasami lepiej wi您a dextryn czasem czym innym, r霩nie bywa. Nie ma lepiszcza unierwsalnego.
ps z tego tematu te trzeba podsumowa i zebra to co najwa積iejsze
pozdrawiam

Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Nast瘼ny
Strona 1 z 13

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum