Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Moja pierwsza karmelka
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Dybol



Do³±czy³: 26 Lip 2005
Posty: 9
Sk±d: Police

PostWys³any: Czw Sie 25, 2005 3:23 pm    Temat postu: Moja pierwsza karmelka Odpowiedz z cytatem

Wczoraj zrobilem (a dokladniej moj tata bo mi nie pozwalil ;p) pierwsza karmelke (65:35). Wyszla ciemna i wyglada jak kupa Razz i do tego jest jeszcze taka mokrawa. Czy to jest wina tego ze nalano duzo wody podczas topienia?
Uzylem jej do kijanki i tylko spalila korpus =/ nawet sie nie wzniosla.
Prosze pomozcie/powiedzcie jak ja mam zrobic aby fruwala bo bardzo potrzebuje karmelki do moich rakiet
Prosze moda zeby nie usuwal tego posta bez odpowiedzi bardzo prosze bo jak narazie to wszystkie tematy jakie zaczynam zostaly usuniete...

_________________
NADPH - zredukowany fosforan dinukleotydu nikotynamidoadeninowego
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Czw Sie 25, 2005 11:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrób tak:
Kup w sklepiku b±d¼ aptece paczuszkê (lub kilka) glukozy krystalicznej. Wsyp odwa¿on± porcjê glukozy do garnuszka i mieszaj±c stop j± na palniczku. Gdy ju¿ bêdzie przezroczysta, wsyp odwa¿on± porcjê zmielonej saletry i mieszaj±c grzej to jeszcze powolu¶ku. Zrobi siê masa jak gêsty budyñ. Wtedy zdjêæ, wylaæ na jak±¶ foliê i poczekaæ jak siê troche podch³odzi. Jak ju¿ nie bêdzie parzyæ w r±czki, to mozna z tego (prawie jak z plasteliny) formowaæ plastusie albo ziarna paliwa. Jak kto woli. Po ca³kowitym sch³odzeniu jest bielu¶kie i twarde. Acha...no i pali siê ¶wietnie i do rakiet jest jak najbardziej Razz
P.S. Jak masz takiego w porzo Ojca, to niech Ci pomo¿e. Na glukozie jest bezpieczniej zrobiæ karmelkê (ni¿sza temperatura topienia)i ³atwiej uzyskaæ j± bia³± (wiêkszy zapas temperatury do karmelizacji, czyli rozk³adu). Jeszcze ³atwiej to idzie na sorbitolu, ale on jest trochê trudniej dostêpny i zazwyczaj (w sklepie) trochê dro¿szy.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Dybol



Do³±czy³: 26 Lip 2005
Posty: 9
Sk±d: Police

PostWys³any: Pi± Sie 26, 2005 11:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki. Zaraz bede pedzil do apteki
Kupilem glukoze juz w proszku(zmielona tak jak cukier puder). Zrobilem karmelke 60:40 i tez wyszla ciemna ale jasniejsza niz poprzednia Razz i bardzo twarda. Jak roztapialem glukoze to jej malo zostalo i byla biala nie przezroczysta. I jak dodalem saletry to ta saletra robila sie ciemna w polaczeniu z glukoza(cos takiego tak dyfuzja, tak sie kolor rozchodzil) Nie dodawalem wody i wlasnie szybko zastygla, jak kamien Razz Co jeszcze moglo byc nie tak?

_________________
NADPH - zredukowany fosforan dinukleotydu nikotynamidoadeninowego
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Djuke



Do³±czy³: 09 Sty 2005
Posty: 24

PostWys³any: Pi± Sie 26, 2005 10:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wed³ug mnie wszystko ok Smile Dolej tak ³y¿eczke wody i kilka kropel Gliceryny (kupisz w Aptece) to spowoduje ze twoja karmelka bedzie d³u¿ej plastyczna Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pi± Sie 26, 2005 11:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj, cos podejrzewam, ¿e masz saletrê, ale np. amonow±. Pewny jeste¶, ¿e to co u¿ywasz to saletra potasowa?
Ja robiê karmelkê glukozow± BEZ WODY. Ca³a sztuka TO JAK NAJWOLNIEJSZE GRZANIE I MIESZANIE. Glukoza przy stapianiu najpierw jest jak mleko, ale prêdziutko staje siê przezroczysta. Przyznam, ¿e nie rozumiem, to praktycznie nie ma prawa nie wyj¶æ. trzeba by naprawdê dobrze grzaæ i nie mieszaæ, ¿eby skarmelizowaæ glukozê. Zanim zacznie ciemnieæ, to zaczyna gotowaæ, na skutek puszczania wody krystalizacyjnej. To ju¿ ewidentny dowód przegrzania.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Dybol



Do³±czy³: 26 Lip 2005
Posty: 9
Sk±d: Police

PostWys³any: Sob Sie 27, 2005 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno mam saletre potasowa. Kupowalem u maxlama. Ja dostalem ta glukoze juz zmielona, jest jak proszek. A jak rozpuszcza ta glukoze to mam czekac az stanie sie przezroczysta? Bo ja wsypywalem saletre jak bylo mleko i wlasnie wtedy saletra robila sie ceimna. Ale jak mowisz ze glukoza ma sie topic powoli to ja zrobilem inny blad. Grzalem na wiekszym ogniu, przez co sie szybciej toopila. Ale bede jeszcze probowal.
BTW ta karmelka co mi wyszla pali sie bardzo powoli i moj tata powiedzial ze to wina ze bylo za malo glukozy. Jest to mozliwe czy to moja wina szybkiego grzania?

_________________
NADPH - zredukowany fosforan dinukleotydu nikotynamidoadeninowego
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Nie Sie 28, 2005 7:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Je¶li chodzi o topienie bo by³y tu takie posty (kto¶ posprz±ta³ chyba??) Wink
to temat ju¿ by³ poruszony i jest dobrze opisany w jednym po¶cie pirotechmana http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=842

Je¶li chodzi o proporcje saletry do cukru to polecam wagê proporcjonaln± bardzo prosta budowa wystarczy ci prosta listwa powiedzmy 30cm i przy sk³adzie 65/35 wi±¿esz sznurek na 19,5cm i z tej strony gdzie wiêcej wa¿ysz saletrê a z tej gdzie mniej cukier gdy listwa jest w poziomie masz zwa¿one.

Je¶li chodzi o topienie to jaskiniowiec wie co mówi bez wody i tyle ja robiê to w ten sposób ¿e mielê razem cukier z saletr± razem i na elektryczn± maszynkê powoli podgrzewam i gotowe tylko ¿e trzeba intensywnie mieszaæ tak by to co na dole d³ugo tam nie by³o mieszaæ trzeba ca³y czas!!! bo zadymisz sobie domek...
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Pi± Wrz 02, 2005 8:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yo!
Jaki stosuje sie zacisk dla karmelki na sacharozie?
Powrót do góry
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Pi± Wrz 02, 2005 12:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zale¿y co chcesz osi±gn±c... jak ma s³u¿yc tylko do kopcenia, to wcale nie dawaj. a jak ma by konkretny ci±g, to najwiêkszy jaki nie rozerwie silnika...
_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Nieumialek



Do³±czy³: 15 Wrz 2005
Posty: 8

PostWys³any: Wto Wrz 20, 2005 12:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja ilekroæ robie karmelke to robi mi sie granulat. Nigdy nie uda³o mi sie zrobiæ takiej konsystencji ¿eby mo¿na by³o zlewaæ do korpusu silnika. A te grudki s± tak twarde ¿e nijak idze je ubiæ. Co mo¿e byæ tego przyczyn±?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
czesiek123



Do³±czy³: 21 Lip 2005
Posty: 13
Sk±d: tu tyle lamusów ;)

PostWys³any: Wto Wrz 20, 2005 12:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi te¿ nie wychodzi syrop, chocia¿ daje glicerynê Smile Mo¿e byæ taki powód, ¿e dajesz z³e proporcje do karmelka, np. za du¿o saletry... Albo jak dajesz wodê, ¿e po wyparowaniu robi siê coraz gêstszy i nie mo¿esz mieszaæ i sie robi taki "glut"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Nieumialek



Do³±czy³: 15 Wrz 2005
Posty: 8

PostWys³any: Wto Wrz 20, 2005 1:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawda jest ¿e daje wode. Jak nie daje to odrazu cukier mi sie przypala a grzeje na bardzo ma³ym ogniu. Je¶³i dam za du¿o saletry to mo¿e wyj¶æ granulat? Nie mam wagi i robie na oko. Objeto¶ciowio daje tyle samo pudru cukru co saletry wiedz±æ ¿e saletra jest znacznie ciê¿sza.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Wto Wrz 20, 2005 2:29 pm    Temat postu: piêtro ni¿ej ! Odpowiedz z cytatem

K³aniam, siê piêknie Smile
popatrzcie Arrow piêtro ni¿ej Laughing

A co siê tyczy granulatu to masz nie prawdziw± a fa³szyw± karmelkê i jest to w³a¶nie objaw szybkiej krystalizacji KNO3 z przesyconego roztworu

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Sro Wrz 21, 2005 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i dla tego karmelke robimy bez wody.

jak sie cukier przypala, to trzeba robic w czyms z grubym dnem, lub jak robicie na gazie: podniesc. jak przytrzymasz garnuszek z karmelka nad gazem, to sie nie zapali.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
czesiek123



Do³±czy³: 21 Lip 2005
Posty: 13
Sk±d: tu tyle lamusów ;)

PostWys³any: Czw Wrz 22, 2005 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z wod± jest ³atwiej, wiêc czemu nie dodawaæ wody?
I tak ona wyparowywuje, karmelizacja zaczyna siê w temp. powy¿ej temp. parowania wody...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Nie Wrz 25, 2005 11:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szpaner napisa³:
i dla tego karmelke robimy bez wody.

Nie koniecznie. Dodatek niewielkiej ilosci wody na poczatku pozwala dokladniej wymieszac skladniki. A sama karmeilizacjas( topienie cukru) rozpocznie sie na dobre dopiero po calkowitym odparowaniu wody.
Jesli ogrzewnie przerwie sie w tym momencie kiedy juz prawie nie bedzie wody to otrzymamy falszywa karmelke, a ta przy stygnieciu lubi sie wlasnie granulowac. Przy ladowaniu falszywej karmelki trzeba wiec wszystko dobrze ugniesc ( a najlepiej wprasowac) w silniczek.
Swoja droga nie polecam tego paliwka ( falszywa karmelka) bo z tego co widzialem i sam sprawdzilem, to jest trudne do okielznania z powodu duzej szybkosci spalania i chyba wiekszej niz u zwyklej karmelki tendencji do przyspieszania ze wzrostem cisnienia (ziarno jest silnie porowate)
(Arrow a moze jakis plastyczny wypelniacz Question Rolling Eyes )

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Marbi



Do³±czy³: 22 Wrz 2005
Posty: 18
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sob Pa¼ 01, 2005 3:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Doczepiê sie z miom pytaniem:

Nie wychodzi mi karmelka...tzn:

1. wsypujê do garnuszka saletre i cuker (65-35), kilka kropel gliceryny, troszkê wody i po zrobieniu karmelki wylewam j± na papier, tam mieszam, mieszam, a jak ju¿ poczujê, ¿e mogê j± do rêki wzi±¶æ, robiê kulkê, pó¼niej wa³ek, wk³adam patyk od szs³yków... i mi siê karmelka rozpada Sad Co robiê ¼le?

_________________
Pozdrawiam,
Marbi

gg: 579078
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Sob Pa¼ 01, 2005 4:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marbi napisa³:
Doczepiê sie z miom pytaniem:

Nie wychodzi mi karmelka...tzn:

1. wsypujê do garnuszka saletre i cuker (65-35), kilka kropel gliceryny, troszkê wody i po zrobieniu karmelki wylewam j± na papier, tam mieszam, mieszam, a jak ju¿ poczujê, ¿e mogê j± do rêki wzi±¶æ, robiê kulkê, pó¼niej wa³ek, wk³adam patyk od szs³yków... i mi siê karmelka rozpada Sad Co robiê ¼le?


A ona ci siê w ogóle roztapia?? Karmelkê robi siê bez wody i gliceryny to zbêdne sk³adniki powinny byæ suche i dobrze zmielone.

Tak powinny wygl±daæ etapy roztapiania karmelka ja kilkakrotnie wy³±cza³em maszynkê by temperatura nie by³a za wielka i karmelek spokojnie siê roztopi³ ca³o¶æ trzeba ca³y czas mieszaæ w razie potrzeby zdj±æ z grza³ki mieszaæ wy³±czyæ na chwilê grzanie itd... a¿ do uzyskania gêstego p³ynu o kolorku jak na zdjêciach



Powrót do góry
maslak666



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Sk±d: Radom

PostWys³any: Sob Pa¼ 01, 2005 4:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jednak proponujê dodawaæ wodê, nie dodawaæ natomiast gliceryny. Z wod± ³atwiej robiæ dobrego jako¶ciowo, powtarzalnego karmelka, bo proces zachodzi tak jakby spokojniej, ³atwiej uchwyciæ moment kiedy trzeba ju¿ zdj±æ, trudniej przegrzaæ. Rzadko robiê karmelka na sacharozie, ale jak ju¿ to zawsze dodajê wody i wychodzi dobrze.

A karmelkê to chyba Marbi za d³ugo lepisz, nie mo¿e Ci wystygn±æ w rêkach bo wtedy bêdzie taka porowata i siê pokruszy. Spróbuj odlewaæ do formy albo szybciej ugniataæ. No i s±dzê, ¿e robi³e¶ tylko raz, spróbuj ponownie a¿ do skutku, bo nikt siê nie rodzi z umiejêtno¶ci± robienia karmelka Very Happy - trzeba siê tego nauczyæ Wink .
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Marbi



Do³±czy³: 22 Wrz 2005
Posty: 18
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sob Pa¼ 01, 2005 5:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robi³em ju¿ z 5 razy... tylko raz mi siê uda³o zrobiæ kana³... z parz±cej karmelki Sad. Karmelka mi siê robi dobra... konsystencja "¶wierzego miodu", ale jak wylewam na kartkê... mieszaj±c czekam a¿ wystygnie i niestety jak ju¿ uformujê wa³ek to siê rozpada... Sad W ¶rodku robi siê taki piasek...
_________________
Pozdrawiam,
Marbi

gg: 579078
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4  Nastêpny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP