Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

³uk
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Pon Sie 15, 2005 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiem , ze jest zjonizowane powierze. ale napewno spotka³e¶ siê z zapalark± do gazu, albo z maszyn± elektrostatyczn±.

Cytat:
maxlam Wys³any: Pon Sie 15, 2005 1:32 am Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

szpaner napisa³:
poza tym, nie zawsze potrzebny jest pr±d ¿êdu 150A. czasami natêzenie jest tak ma³e, ¿e mo¿na bez ryzyka dotkn±c elektrod.


Jezu ludzie poczytajcie zanim zaczniecie macaæ elektrody


http://www.ratownictwo.win.pl/prad1.php

Jasne ¿e mo¿esz j± dotykaæ ale we¼ w rêkê elektrodê a drug± dotknij siê masy to przywita ciê Abraham w jednej chwili.

jako¶ mnie nie przywita³. nie jestem samobujc±
nie wszystkie zabawy z hv s± niebezpieczne, ja nie mam wszczepionej lektroniki w stylu rozrusznik serca, albo wykrywacz padaczki, Wink wiêc nie ma ryzyka ¿e zwariuj±.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
elek



Do³±czy³: 06 Pa¼ 2004
Posty: 51
Sk±d: Za'Ha'Dum

PostWys³any: Czw Sie 18, 2005 1:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale kombinujecie , to mo¿e odrazu sie podpi±æ pod linie 440kV Wink a rozwi±zanie jest proste tyle ¿e zwyk³a sp³onka jest znacznie bardziej efektywna i mniej skomplikowana, wystarczy na³adowac wysokonapieciowy kondensator i zrobiæ na nim zwarcie poprzez cieniutki drucik( grubo¶ci w³osa lub cieñszy) , pod wp³ywem energi zgromadzonej w kondensatorze drucik momentalnie wyparowywuje i je¶li ta energia jest wystarczaj±ca to two¿y sie fala uderzeniowa która inicjuje wra¿liwy MW, energia pobudzenia dla wra¿liwych MW to z tego co pamiêtam max kilka J, EGDN odpala od kondensatora 0,9uF 3kV tyle ¿e kabel (0,75mm^2) mia³ 2m d³ugo¶ci na d³u¿szym ju¿ nie odpala³o.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
slu_1982



Do³±czy³: 21 Lip 2007
Posty: 341
Sk±d: Zza P³otu

PostWys³any: Pon Cze 09, 2008 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tak sobie czytam ten Wasz temacik. Wiem ¿e to stare. Ja mam dobry pomys³. Nie wiem czy powinienem tutaj w ogóle o to pisaæ ale có¿. Nie chcia³ bym by to kto¶ nie powo³any przeczyta³ a na pewno przeczyta i mo¿e spróbuje szczê¶cia a raczej nieszczê¶cia. Confused To mo¿e na wstêp napiszê ¿e nie ponoszê za to odpowiedzialno¶ci i za osoby które wykonaj± to wg. mojego sposobu/ pomys³u. Niczego nie sugerujê. Je¿eli kto¶ sobie zrobi krzywdê to jego wina/sprawa, tekst ma charakter naukowy. Mo¿e byæ co¶ takiego ?


Po pierwsze u¿ytkownik tego forum pisa³ o trafopowielaczu i driverze i to jest w³a¶nie to. Otó¿ okaza³o siê ¿e taki skromny ZVS ruszy z akumulatora ¿elowego 12V. Napiêcie jakie da siê uzyskaæ to co¶ oko³o 20-30 KV. Druga sprawa kondensator. Ja zwija³em w³asnorêcznie co¶ oko³o 2nF. ³adunek niewielki... Kop przera¼liwy. £uk maksymalny-d³ugo¶æ uzyska³em ok. 4cm
a sam odg³os ³aduj±cego siê kondensatora przy tym jak nie mo¿e siê na³adowaæ a przy tym iskra nie mo¿e przeskoczyæ jest strasznie dziwny i nigdy nie wiadomo co siê stanie. Wtedy rzucam na przygotowane wystaj±ce dodatkowe elektrody np. ¶rubokrêt. Drugim pomys³em mo¿e byæ generator Marxa Evil or Very Mad daj±cy po 50-400KV o natê¿eniach kilku KA. Takie napiêcia i natê¿enia na pewno starcz± do pobudzenia którego¶ z wymienionych MWK. Widzia³em baterie kondensatorów home made o poj. ~1uF napiêciu 30KV której moc powodowa³a momentalny rozprysk do oko³a np. jab³ka.

Co do kabli i spawary to na spawarce natê¿enia siêgaj± <150A a napiêcia
i ok. 70V. Przewody nie nadadz± siê i jeszcze zale¿y o jakiej spawarce piszemy.

Pr±d nie jest wa¿ny kiedy stosujemy kondensatory puszczaj±ce na obwód impuls. Wa¿na jest pojemno¶æ a co za tym idze energia. Kondensator o du¿ej pojemno¶ci mF przy napiêciu 3V mo¿e zrobiæ powa¿n± krzywdê. Przewody nie musz± byæ za specjalnie grube. Najlepiej i najtaniej chyba mo¿na zastosowaæ przewody hv od ¶wiecy zap³onowej chyba 2z³ za metr czy jako¶ tak.

Je¿eli chodzi o wy¿sze pojemno¶ci i moje do¶wiadczenia to mia³em 2,2KV na kondzie 1uF z czego strza³ nie by³ za mi³y - moje uszy bez stoperów Confused taki w³a¶nie sprzêt wydobêdziemy z mikrofali ale co to da jak na amatorskich poligonach nie ma ¼róde³ pr±du po 230V ani gniazdek w drzewach.


Ostatnio uda³o mi siê do koñca roz³adowaæ kondensator w³a¶nie z cewki tesli na którym ³uk przeskakiwa³ na przerwie iskrowej 1mm... na szczê¶cie trochê uk³ad odsta³ zanim dotk³em go.

Trzeba obmy¶liæ te¿ pomys³ na elektrody bo je¿eli kto¶ by chcia³ kopn±æ jaki¶ MW rozpadaj±cy siê pod wp³ywem kontaktu z metalem to dla 20-30KV elektrody mo¿na spokojnie pokryæ jedn± warstw± foli kuchennej
któr± z ³atwo¶ci± ³uk elektryczny przebija.


Trzeba uwa¿aæ tez z procedur± det. MWK. TO co mo¿e siê zdarzyæ to np.

Kondensator siê nie roz³aduje ³ukiem elektrycznym bo przerwa iskrowa bêdzie za du¿a a gdy podejdziemy mo¿e nast±piæ wtedy roz³adowanie konda i przeskoczy luk inicjuj±cy i wtedy nie bêdzie mi³o. Wiêc trzeba zrobiæ lub kupiæ dobry elektromagnes z którym mo¿na bêdzie zrobiæ przeka¼nik który bêdzie roz³adowywa³ nam uk³ad.


Samo s³owo "Odpalam" bêdzie poprzedzaæ pod³±czenie uk³adu ZVS ( za filtrem C) do ¼ród³a napiêcia a nie pod³±czenia konda w obwód. Kondensator przed pod³±czeniem do elektrod umieszczonych w MW ma byæ zwarty ¿eby nie by³o na nim ¿adnego napiêcia.

Ps. "kond" - kondensator ¿eby siê nie przyczepi³ np taki ... który nie zrozumie zacznie przekrêcaæ moje s³owa i pieprzyæ ¿e g³upoty wypisuje. Ta osoba wie o kogo/o co chodzi.

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napiêæ.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP