Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Silniki AEROSTOŻKOWE
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zuse



Dołączył: 12 Sty 2005
Posty: 7

PostWysłany: Pią Sty 14, 2005 12:28 pm    Temat postu: Silniki AEROSTOŻKOWE Odpowiedz z cytatem

Pogadajmy o SILNIKACH AEROSTOZKOWYCH
jest to nowosc z przed kilku lat. Sama koncepcja zostala opracowana w latach 70'. Z angielskiego nazwa brzmi "aerospike" (w www.google.pl jest duzo i troszke ciekawie). Polecam strony:
- http://www.hybrids.com/aerospike.htm (jest zajebisty filmik do sciagniecia jak to pracuje;
- dla poczatkujacych;
- http://en.wikipedia.org/wiki/Aerospike;
- http://www.aerorocket.com/MOC/MOC.html cos dla zaawansowanych.


Ostatnio zmieniony przez zuse dnia Pią Sty 14, 2005 8:14 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Pią Sty 14, 2005 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shocked To było cudowne, prawie jak nirwana.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
zebik



Dołączył: 13 Sty 2003
Posty: 66
Skąd: lublin

PostWysłany: Nie Sty 23, 2005 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Po prostu jestem w szoku po obejrzeniu filmiku z pracy silnika -- dysza LAVALA to przy tym pikuś... Poszperalem troche po sieci za info jest tego troche ale nigdzie nie trafilem na jakis schemat konstrukcji tej dyszy i sposobu mocowania do silnika. Posiedzialem troche i stworzylem cos takiego :

www.pirozeb3.republika.pl/silnik.doc

I teraz pytanie czy takie cos mniejwiecej odzwierciedla zasade budowy tego silnika ? Jezeli ma ktos pomysl jak to ma wygladac lub plany to prosze o odpowiedz. Zeby zrobic cos takiego bez tokarki sie nie obejdzie ale zawsze mozna cos pomodzic...

pozdro...

_________________
"Bez ryzyka nie ma zabawy
powiedział saper do bomby"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Nie Sty 23, 2005 6:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ładnie wygląda na filmiku, ale czy to rzeczywiuście taka nirwana.

A co z centrowaniem takiego aerospike'a? Jeśli nie zrobicie tego dokładnie wasza rakieta będzie fikała przecudne koziołki. O problemach z szorstkością powierzchni i wypływem z dyszy nie wsponę...
W rakietach amatorskich oprócz "bajeru" nie widzę większego zastosowania, choć przyznaję...wygląd taki działający silnik ma przepiękny - i te diamenciki... Surprised

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Nie Sty 23, 2005 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie diamenciki Question
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Nie Sty 23, 2005 11:09 pm    Temat postu: Diamenciki Odpowiedz z cytatem

Kłaniam siępięknie Very Happy
A spojrzyj wasze na wypływ z dyszy Exclamation
wewnątrz strumienia widoczne są takie świecące strefy w kształcie podwójnych stożków, toć to są właśnie te "diamenciki", o których PINOT pisze Very Happy

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zebik



Dołączył: 13 Sty 2003
Posty: 66
Skąd: lublin

PostWysłany: Nie Sty 23, 2005 11:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Diamenty diamentami, centrowanie centrowaniem ale nic nie powiedzieliscie na temat mojego szkicu --- czy to (czyli dysza) tak wyglada czy zupelnie inaczej jest to rozwiazane. Tzn czy wyplyw gazow jest poprzez kilka dysz a nastepnie kierowany na kolniez i storzek czy jakos inaczej ??

pozdro...

Ps. podejrzewam ze zrobienie takiej dyszy w warunkach domowych jest awykonalne ale czy sens budowy wychwycilem czy nie...???

_________________
"Bez ryzyka nie ma zabawy
powiedział saper do bomby"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Pon Sty 24, 2005 9:25 am    Temat postu: Re: Diamenciki Odpowiedz z cytatem

kermit napisał:
Kłaniam siępięknie Very Happy
A spojrzyj wasze na wypływ z dyszy Exclamation
wewnątrz strumienia widoczne są takie świecące strefy w kształcie podwójnych stożków, toć to są właśnie te "diamenciki", o których PINOT pisze Very Happy
Tak właśnie myślałem, tylko że to są chyba akurat strefy bardziej przezroczyste, coś jak fale stojące i w tych miejscach jest chyba akurat najmniejsza gęstość płomienia.
A co do tej rakiety, to sądzę, że tam stożek nie jest trzymany na pręcie przebiegającym przez całą rakietę, tylko pomiędzy stożkiem i zewnętrznymi ścianami otworu są cztery wypustki robiące dystans. Możliwe też, że tam są cztery dziury, bo na filmie pod koniec widać na boku dyszy taki malutki jasniejszy płomień, a jak kończy się ciąg, to wygląda jakby były cztery strefy, z których wychodzą płomienie (obraz trochę zamazują płomienie pochodzące ze stożka)

_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Pon Sty 24, 2005 5:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dokładnie to są stojące fale uderzeniowe zgęsczceniowa bardziej świecąca a rozrzedzeniowa bardziej przejrzysta
Ale efekt jest bajera Laughing Wink

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomash
dostęp próbny do MW


Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 382
Skąd: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWysłany: Wto Sty 25, 2005 2:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heh Pietruszkin wybudził mnie z "zimowego snu" podrzucając mi ten temat Wink
Rzeczywiście, wygląda to pięknie, nad wyraz, ale czy ma to jakieś konkretne zastosowanie praktyczne poza robieniem ładnego płomienia?? Razz osobiście nie wiem, może jak przeczytam artykuły zapodane na początku to się dowiem, sorra ale na pierwszy rzut oka to nic nadzwyczajnego Razz
Może macie jakieś lepsze zastosowania poza "szpanem" ??
No ale szpan też ważna rzecz Wink
Pozdrawiam. Tomash Cool

Po 20 minutach:
Ok już się wyedukowałem Very Happy fajny pomysł na skrócenie dyszy bez utraty przepływu naddźwiękowego :] Ale jakoś ja wolę tradycyjne dyszki Razz może dla tego że mniej w nich tego całego dziadostwa i zabawy z centrowaniem, mocowaniem.... Jednym słowem dobre to to jest ale tylko jako ciekawostka chyba.

Ponownie pozdrawiam Wink

_________________
Już tylko teoretyzuję, potrzeba mi rączek by rodzinę utrzymać Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Wto Sty 25, 2005 8:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Głównie chodzi o to, że dysza dzwonowa jest zwykle dostosowywana do konkretnego ciśnienia, a jeśli chcemy rakietę wystrzelić na cztery kilometry i dostosujemy ją do ciśnienia przy ziemi, to na większych wysokościach jej wydajność spada. Dysza aerostożkowa tworzy taki jakby dzwon gazów opływających rakietę. Wyciąga 90% wydajności rakiety z dzwonem dostosowanym do konkretnego ciśnienia, ale na wysokościach, do których dzwonowa nie jest dostosowana, bez problemu ją prześciga.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
zuse



Dołączył: 12 Sty 2005
Posty: 7

PostWysłany: Wto Sty 25, 2005 9:41 am    Temat postu: Silnik aerostozkowy Odpowiedz z cytatem

No nareszcie ktos zatrybil i odezwal sie !!!! az milo popatrzec
Panie i Panowie rakietowcy !!!! silnik aerostozkowy ma juz zastosowanie w przyszlosciowym promie kosmicznym X-33. Zaleta tego silnika jest zajebista praca na wysokosci 0m. jak i na kilkuset km. Dysza w tym sielniku jest ksztaltowana dynamicznie, po przez (albo za pomoca) zjawisk falowych i efektu COANDY. Na filmie jest maly model pracujacy, ale juz widzialem pracujacy silnik aerostozkowy na hamowni wielkosci samochodu osobowego, malo tego byl zawieszony na ruchomym lozu dzieki ktoremu mozna sterowac wektorem ciagu. Silnik pracuje na paliwie kriogenicznym wodor i tlen. Przy czym sielnik aerostozkowy moze przyjac zupelnie odmienny ksztalt nie koniecznie taki jak na filmie (postac cylindra). Ja widzialem silnik w ksztalcie figury przestrzennej o boku trojkata, wieszcholkami skierowanymi w dol.
Wykonanie takiego silnika w warunkach domowych (z moich doswiadczen) jest niemozliwe. Precyzja wykonania czesci, dobor odpowiednich materialow jak i precyzyjne zmontowanie tego jest fikcja domowa. Poza tym takie dobranie parametrow aby powstaly fale stojace takie jak my chcemy bez laboratorii i odpowiednich kompow i oprogramowan jest FIKCJA !!!! Shocked
Zastanawia mnie tylko do jakiej predkosci max. ma te cacko zastosowanie??
Jezeli ktos sie ze mna nie zgadza, podejme chetnie dyskusje !!




Panie i panowie silnikowcy !!! skoro juz ruszylismy temat silnikow aerostozkowych (mam nadzieje ze bedziemy go maltretowac dalej) proponuje zaczac przy okazji nowy temat: silniki na ciagla fale detonacyjna jest to kolejny hicior ktory potrafi rozpedzic obiekt do II predkosci kosmicznej w atmosferze ziemskiej
jesli bredze to niech ktos mi to powie Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Wto Sty 25, 2005 5:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli silnik zrobimy o przekroju trójkąta, to da się go składać w moduły. Nie musi on być koniecznie okrągły, moze być wydłużony. Coś takiego ma być podobno zastosowane w następcy wahadłowców.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Wto Sty 25, 2005 10:36 pm    Temat postu: apoco?? Odpowiedz z cytatem

Klaniam się pięknie Very Happy
zuse napisał:
silniki na ciagla fale detonacyjna jest to kolejny hicior ktory potrafi rozpedzic obiekt do II predkosci kosmicznej w atmosferze ziemskiej
jesli bredze to niech ktos mi to powie Laughing

można tylko nasuwa siępytanie po jaką cholerę Rolling Eyes
chyba tylko po to żeby obserwować piękne spalenie się obiektu w gęstej atmosferze, jednym słowem fajerwerk i to podejrzewam że mooooocno kosztowny Confused

podobny efekt można uzyskać strzlając wkładką kumulacyjną prędkości też są już kosmiczne

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kondix



Dołączył: 27 Sty 2004
Posty: 89
Skąd: z małpki po winie...

PostWysłany: Sro Sty 26, 2005 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ha Exclamation

10000m/s to niepowiem szybkość nieziemska Wink

a mam pytanko otóż na czym są te paliwa Arrow ciągła fala detonacyjna bo ja czytałem, że ruscy na H-x i ADN latają, używają tych MW w paliwach stałych tylko ADN ma 6500m/s v-det i czułość podobną do oktogenu (czytaj jest dosyć niebezpieczny) Confused

pozdr. potem moge dokładniej to wszystko przytoczyc, więcej z ksiązki napisze bo teraz nie chce mi sie jej włączać


pozdr. K-x

_________________
-Czy ty masz go ?
-Bo ja(a) mamgo !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pietruszkin



Dołączył: 21 Mar 2003
Posty: 188
Skąd: /dev/null

PostWysłany: Sro Sty 26, 2005 10:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kondix napisał:
ha Exclamation

10000m/s to niepowiem szybkość nieziemska Wink

a mam pytanko otóż na czym są te paliwa Arrow ciągła fala detonacyjna bo ja czytałem, że ruscy na H-x i ADN latają, używają tych MW w paliwach stałych tylko ADN ma 6500m/s v-det i czułość podobną do oktogenu (czytaj jest dosyć niebezpieczny) Confused

pozdr. potem moge dokładniej to wszystko przytoczyc, więcej z ksiązki napisze bo teraz nie chce mi sie jej włączać


pozdr. K-x


nie wazne jaki vdet ma sol amonowa dinitroaminy (adn) - ona w paliwie nie detonuje Idea to jest dodatek

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Sty 26, 2005 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zuse napisał:
1. pierwsza pr. kosmiczna to 27000 km/h czyli ok 7500 m/s a nie jak ktos tam wcześniej wywalił (chyba ze ja nie umiem liczyc),
2. poruszanie sie obiektu w "gęstej" atmosferze nie musi sie zakończy fajerwerkami. Woda jest gestrzym środowiskiem a opracowano technologie (superkawitacja) umożliwiające poruszanie sie cial w plynie z predkosciami setek km/h.
3. atmosfera ziemska jest bardzo zruznicowana, na wys. 0m jest b. gesta ale na wysokosci 10 km. jest mniej gesta i to znaczacaco a na wysokosci 70 km. jeszcze zadsza wiec stosujac odpowiednie ksztalty ciala poruszajacego mozna tak wymodelowac zjawiska falowe ze obiekt z zageszczona atmosfera bedzie mial stycznosc w 2-3 miejscach i to jeszcze o malej powierzchni, a to juz nie problem, odpowiedni dobor materialow i sposobu chlodzenia i po sprawie. Very Happy

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Syntony



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 35
Skąd: z miasta

PostWysłany: Sob Sty 29, 2005 3:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dawno nie pisałem nic na forum, ale jak zobaczyłem ten filmik to musiałem sie odezwac Shocked Jak bym miał tokake to juz bym zabral sie do roboty. Moze ktos z forumowiczow kto ma dostep do tokarki przetestuje ten silnik? Ciekawe jak taka dysza zmienia ciag w porownaniu do takiej zwykłej stozkowej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 12:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=6052
_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Nie Sty 30, 2005 11:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że w zastosowaniach amatorskich taka dysza to tylko problem w zrobieniu. Nasze rakiety chyba nie osiągają kilometrowej wysokości? Wystarczy zupełnie dysza dzwonowa. Jak dla mnie, taka dysza w zastosowaniach amatorskich jest jedynie efektowna.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP