Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

silnik TJ/001ITS1
Id do strony 1, 2  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
Tomek J.

Do陰czy: 02 Sie 2004

PostWys豉ny: Sro Sie 03, 2005 11:36 am    Temat postu: silnik TJ/001ITS1 Odpowiedz z cytatem

witam!!!
a wi璚 zrobi貫m sobie projekt silnika. Chc najpierw opracowa w miar powtarzalny wi瘯szy silnik, a potem przyjdzie czas na model rakiety. Cu, na dzie dzisiejszy nie moge powiedzie dok豉dnych gabaryt闚 silnika (cho mam projekt). Moge poda wst瘼ne miary, ale one si napewno zmieni wraz z budow SR.
SR TJ/001ITS1 wymiary:
d逝go嗆:155mm
鈔ednica wewn皻rzna:25mm
鈔ednica zewn皻rzna:40mm
dysza, 鈔ednica kryt. 8mm (wsumie w tym miejscu chcia豚ym o wasze porady, ale mysle 瞠 8mm b璠zie dobry)
d逝go嗆 dyszy:23mm
d逝go嗆 zatyczki:30mm
Jesli to mozliwe to prosi豚ym was o mozliw korekte miar, jesli s z貫 lub je郵i inne sa lepsze Cool . I jeszcze nie wiem dok豉dine z czego wykonam sam silnik papier czy PVC. Wybiore raczej papier bo mam do niego wi瘯sze zaufanie.
Paliwo: a wi璚 paliwem b璠zie tradycyjne karmelek 60:40, b璠 trzy segmenty ihibitowane. Kana przez ca陰 d逝go嗆.
Dysza i zatyczka b璠zie wykonana prawdopodobnie z cementu (robi貫m ju z tego materia逝 dysze i jest z niego zadowolony) cho nie w徠pie 瞠 moga by leprze materia造, ale do tego dojde jak b璠a wykonywane testy.
Mam zamiar robi seryjnie te silniki tzn 3SR na jedn seri ale zobacze, napewno bed robi wi璚ej ni 1 SR.
Chyba z najwazniejsze i mniej wa積e 瞠czy na temat tego silnika omuwi貫m. Prosze o korekte (jesli trzeba0 wymiar闚).

Pozdrowienia

TomekJ
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Sro Sie 03, 2005 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zacznij od korpusu, bo to g堯wnie korpus limituje reszt rozwi您a. Tak przynajmniej najcz窷ciej si zdarza. Z za這穎nego rozmiaru wynika, 瞠 to silnik w cal闚ce. Osobi軼ie radz (je郵i chcesz zrobi sobie wi璚ej takich silniczk闚) skorzysta jednak z rurek PCW, gdy naj豉twiej uzyska w nich powtarzalno嗆 i dodatkowo 豉twiej solidnie zamocowa dysz i zatyczk. Dla za這穎nej d逝go軼i i 鈔ednicy krytycznej dyszy, da豚ym 2 ziarna o rozmiarach: d逝go嗆 ---> 45 mm, 鈔ednica zew ---> 23 mm, 鈔ednica kana逝 ---> 10 mm. Ca這嗆 daje d逝go嗆 ko這 10 cm wi璚 zostaje Ci akurat miejsce na dysz i korek. Przy tych rozmiarach powiniene mie ci郾ienie powy瞠j 1 MPa i impuls ko這 50 Ns, s這wem...powinno fruwa (i to nie幢e)
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
maxlam
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Sie 03, 2005 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je郵i chodzi o mocowanie dyszy i zatyczki polecam podgrzewanie rury i obr鏏k plastyczn bardzo 豉dnie wychodzi zatyczk mo積a ca趾owicie zatka tworzywem. Je郵i chodzi o dysz to polecam najpierw rur uformowa tak by這 otw鏎 odpowiadaj帷y wylotowi a nast瘼nie w這篡 podk豉dk z otworem r闚nym najmniejszemu przekrojowi dyszy i miejsce mi璠zy tworzywem a plastikiem zala betonem i w這篡 trzpie.
Powr鏒 do g鏎y
Tomek J.

PostWys豉ny: Czw Sie 04, 2005 11:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
no tak z PCV raczej 豉twiej b璠zi mi uzyska powtarzalno嗆. Ale s takie gr鏏e rurki?? Bo to jednak 15mm i nie wiem czy takie rurki s. A jesli chodzi o same mocowanie to mam zamiar zamontowa 6 鈔鏏 i zagi望 rurk tak jak pisa wy瞠j kol. maxlam. Pierwsz seri zaczne robi jak znajd czas jecha do sk豉du budowlanego. Dzieki za pomoc.

Pozdrowienia

TomekJ
Powr鏒 do g鏎y
maxlam
Go嗆

PostWys豉ny: Czw Sie 04, 2005 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wed逝g mnie 鈔uby s zb璠ne Wink bo je郵i zetnie tworzywo to znaczy, 瞠 korpus i tak by nie wytrzyma ci郾ienia.
Powr鏒 do g鏎y
Tomek J.

PostWys豉ny: Czw Sie 04, 2005 4:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mo瞠 i masz racj, ale ja i tak zabezpiecze dysze i zatyczke 鈔鏏ami (raczej 4, a nie 6).

Pozdro
Powr鏒 do g鏎y
maxlam
Go嗆

PostWys豉ny: Czw Sie 04, 2005 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem ci tyle z do鈍iadczenia 瞠 jak ma strzeli to 鈔uby nie pomog w niczym jak przegniesz z ci郾ieniem tylko mo瞠 ci si odbi na czole nakr皻ka Wink ja zanim nie zauwa篡貫m jak 豉dnie si wygina rurka na ciep這 i jakie to po陰czenie jest super stosowa貫m do montowania dyszy wkr皻y stalowe takie do monta篡 sufit闚 z gipsu ale szybciej i lepiej robi si tak jak ci ju m闚i貫m noo i silnik ma wygl康 profi Wink
Powr鏒 do g鏎y
Kacper

Do陰czy: 17 Maj 2003
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Czw Sie 04, 2005 5:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Jak rurki obtabiane to nie 鈔uby bo nimi tylko os豉bisz korpus. Takie obtapianie jest wystarczaj帷o mocne. Rurki PCV napewno znajdziesz takie jak chcesz chocie by w skalepie tybu OBI . a obrapianie powinno wygl康a tak
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
maxlam
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Sie 05, 2005 7:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W豉郾ie o czym takim m闚i貫m Wink tylko u mnie rurka w wok馧 dyszy jest zaci郾i皻a tak 瞠 zostaje otw鏎 max rozszerzenie dyszy. Taki silnik ma jeszcze jeden wielki plus 豉two go umie軼i w modelu gdy nic nie wystaje z niego 瘸dne 鈔uby itd...
Powr鏒 do g鏎y
Tomek J.

PostWys豉ny: Pi Sie 05, 2005 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
no jednak musze przyzna wam racj Cool przegl康a貫m wczoraj stronki o silnikach rakietowych i wiem 瞠 ta metoda jest w 100% sprawdzona i w 99% niezawodna. Ale gdy przegl康a貫m wczoraj te stronki natrafi貫m na bardzo ciekawe rozwi您anie http://www.inverseengineering.com/Pages/2002/Ignis%20project/Ignis%20engine%20overview%20and%20construction.html Mianowicie chodzi o te nawiercenia. Spos鏏 do wykonania te raczej prosty, jesli posiadamy wiertark na stojaku (ja tak posiadam). No i spos鏏 wykonania dyszy te dobry.

Pozdrowienia

TomekJ
Powr鏒 do g鏎y
pessos

Do陰czy: 27 Cze 2004
Sk康: Trinneck

PostWys豉ny: Pi Sie 05, 2005 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czo貫m
Pomys mo瞠 i dobry, ale ile przy tym "cackania" Rolling Eyes Lepsze moim zdaniem zgrzewanie z wklejeniem, bardziej pewne, bo dysza jest mocowana na praktycznie ca貫j d逝go軼i, a do konca. Takie otworki jednak zmniejszaj wytrzyma這嗆 mechaniczn rurki i j ograniczaj do tego miejsca jakby na to nie spojrze Rolling Eyes

plany na dzi s takie, 瞠 ich nie ma
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
maxlam
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Sie 05, 2005 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzia貫m kiedy te zdj璚ia wed逝g mnie za du穎 zachodu ja robi dysze ju w korpusie wi璚 odpada jej wklejanie szybko i skutecznie.....
Powr鏒 do g鏎y
maslak666

Do陰czy: 27 Wrz 2003
Sk康: Radom

PostWys豉ny: Nie Sie 07, 2005 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie gabaryty, jak opisa貫, posiada rurka polipropylenowa, jak Ci interesuje to jest do kupienia w POL-DOMie w Radomiu na D帳rowskiego Razz . Ja ze swej strony radz Ci jednak zej嗆 troszk ze 鈔ednicy zewn., bo to ju niejako dyktuje 鈔. rakiety, a kazdy mm. wi璚ej w 鈔ednicy korpusu trakiety to sporo metr闚 mniej.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
Tomek J.

PostWys豉ny: Pon Sie 08, 2005 6:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
ze 鈔ednic i tak troszku zejde. Wczoraj zacz掖em prace eksperymentalne nad ma造mi silniczkami z rurek PCV, wykonam do nich ma陰 rakietk, ale o tym kiedy i鎱ziej. Jak narazie bardziej chc sie skoncentrowa nad tym SR, prace nad nim zaczynam zaraz jak kupie rurki czyli w tym tygodniu.

Pozdrowienia

TomekJ
Powr鏒 do g鏎y
Tomek J.

PostWys豉ny: Sro Sie 10, 2005 11:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
no niestety nie dosta貫m takiej rurki jak chcia貫m, ale kupi貫m tak jak by豉 i mi ona odpowiada (chociaz chcia豚ym tamt).
Wymiary rurki:
鈔ednica zewn皻rzna: 25mm
鈔ednica wewn皻rzna: 16mm
gr鏏o嗆 軼ianek: 4mm
Wi璚 jak sami widzicie po wymiarach b璠zi to mniejsza wersja silnika. Ale mam nadzieje 瞠 te b璠zie fruwa. Jak wymiary rurki sie zmieni造 to wymiary 鈔ednicy krytycznej, ziarna, itd. te si zmieni. Wi璚 na dzie dzisiejszy szacuje nastepuj帷e miary:
鈔ednica zewn皻rzna: 25mm
鈔ednica wewn皻rzna: 16mm
gr鏏o嗆 軼ianek: 4mm
鈔edinca krytyczna dyszy: 5mm
d逝go嗆 dyszy i zatyczki pozostaja bez zmianczyli
d逝go嗆 dyszy:23mm
d逝go嗆 zatyczki:30mm
d逝go嗆 silnika te pozostaje bez zmian 155mm
dwa ziarna paliwa tak jak m闚i kol.jaskiniowiec tylko 瞠 wymmiary inne:
d逝go嗆 bez zmian 45mm
鈔ednica zewn皻rzna: 14mm
鈔ednica kana逝: 6mm
Tak mam na dzie dzisiejszy zaplanowane wymiary silnika. Materia造 na silnik mam wszystkie (tak mi sie wydaje)
materia造:
ruki PCV na obudowy i na modelowanie dyszy zatyczki i ziarna
cemen na dysze i zatyczke
odczynniki na paliwo
niezb璠ne kleje
itd
Prosi豚ym was bardziej do鈍iadczonych o mozliw korekte wymiar闚. AAA w豉snie mam g逝pie pytanie czym wy w豉軼iwie tniecie rurki PCV 瞠by by這 prosto i 豉dnie???

Pozdrowienia
Powr鏒 do g鏎y
Ma造

Do陰czy: 31 Sie 2002
Sk康: krak闚

PostWys豉ny: Sro Sie 10, 2005 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj !
Naj豉dniej uci望 ( zachowuj帷 k徠 prosty) mo瞠sz u篡waj帷 obcinaka krazkowego do rur.
Do PCW mog by stosowane ta雟ze wersje popularne.Cena zale篡 od przedzia逝 wielko軼i 鈔ednic jakie tnie.

Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
maxlam
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Sie 10, 2005 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brzeszczot na ramce i tyle zawsze m闚i貫m po co wydawa pieni康ze tam gdzie nie potrzeba jak mo瞠sz mie co za darmo. Ka盥y kto troch majsterkuje ma co takiego w domu a dok豉dno嗆 Wink do ilu setek chcesz ci望 najlepiej na tokarni planujesz czo這 i odcinasz rurk... Ale na powa積ie jedno dwa ci璚ia (na sto趾u pod buta i....) i dojdziesz do wprawy rurka jest mi瘯ka to nie stal Wink
Powr鏒 do g鏎y
Jacek R.

Do陰czy: 03 Wrz 2004
Sk康: Z 陰k Arkadii a tak serio Krak闚

PostWys豉ny: Sob Sie 13, 2005 5:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie takie 瞠czy sie ci窸o co Maxlam? Ja robilem SR z tych rurek to dusza metalowa (alu) w postaci wa趾a z lejkiwem wsadzam dysze akraw璠zie obtapiam i jest git Smile Polecam te rurki.
Tomek J.

PostWys豉ny: Sob Sie 13, 2005 7:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
dexter 1990 czy m闚isz o tych rurkach co ja posiadam??? Bo wczoraj siedzia貫m trzyma貫m w r璚e juz obci皻e rurki na SR i przemysla貫m kilka fakt闚. Mianowicie silniki na tych rurkach nie uci庵ne造 by rakiety kt鏎a mam zamiar zbudowac w najblizszym czasie (chocia mo瞠 mnie zaskocz te SR) i nie wiem czy wog鏊e sie bra za budowe SR na tych rurkach. Bo wzi掖em pod uwag opcje 瞠 kupie rurki do zimnej wody o wi瘯rzych gabarytach. AAA w豉snie mam do ciebie pytanie dexter 1990 czy (jesli robi貫s z takich samych rurek ja mam) dobre sa z nich silniki???

Pozdrowienia

TomekJ
Powr鏒 do g鏎y
Jacek R.

Do陰czy: 03 Wrz 2004
Sk康: Z 陰k Arkadii a tak serio Krak闚

PostWys豉ny: Nie Sie 14, 2005 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ko篡stalem z rurek do WODY 鈔 zew. 20,5mm wew. 14,7 Dysze z pocietego pr皻a alu przewierconego sto磬owo (鈔 krytyczna 3mm) a rurka zatoppiona i zw篹ona (maxlam o tym pisa) zatyczka tez z alu i tak samo zatopiona rurka. Kana wiercony przez polowe d. silnik zalewnay karmelk. Lata造 zajebiscie polecam te silniki bo s proste w wykonaniu. Dysze mozna wykozystac powtornie Smile
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nast瘼ny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum