Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rurki papierowe - technologia zwijania
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Teo



Dołączył: 13 Lut 2006
Posty: 101
Skąd: 123456

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 8:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piękne rurki, jestem pod wrażeniem..

Słuchaj, w jakiej cenie jest ten papier?

_________________
Koniec z piro..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 10:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

max napisał:
...aby osiągnąć identyczne wyniki podstawą do ich produkcji jest odpowiedni papier .....ja użyłem papieru kraft o gramaturze 140 czyli jakieś 82lb oraz roztworu wikolu z wodą 1:1. ..............Nie trzeba wtedy zostawiać żadnych nie posmarowanych warstw lub smarować np.woskiem czy innymi specyfikami aby zdjąć gotową rurkę. Rurki po wyschnięciu są dosłownie identyczne jak komercyjne z małą rużnicą bo w komercji wierzch jest jak by lakierowany ale to nie ma większego znaczenia.



Sporo zrobiłem rurek na papierze pakowym z papierniczego. Papier na oko i w dotyku lekko "śliski". Rurki były bardzo wytrzymałe. Nie znam i nie wiem jaki stosowałem gatunek papieru. Wg mnie szkoda sobie głowy zawracać papierem KRAFT ( nie znam jego ) chyba ,że robisz lufę do jednostrzałowca ale i na innym papierze da radę to zrobić. Ilość wikolu i wody jak piszesz 1 do 1 jest bardzo dobra. Zapewni wysoką wytrzymałość rurki. Rurki wychodzą dość brzydkie. Trzeba je satynować i kalibrować aby te własne były w wyglądzie ładne ale czy warto to robić skoro na handel sie nie robi Question

Mnie ciekawi kompozyt celulozowo - pilioctanowinylowy ( czyli to co chcesz robić inaczej nazwane ). Można jego wzmocnić 2 wartstwami tkaniny agro. Potem całość nasączyć żywicą i powinna wyjść bardzo wytrzymała rurka. Ładnie piszesz, masz już 3 *.

Acha. Papier z rurki łatwo schodzi jeślit rurka jest minimalnie stożkowa i r-r kleju zawiera 1 % skrobi wprowadzonej w postaci kleiku. Czyli wikol rozcieńczać nie wodą a wodą z kleikiem skrobiowym.


Miłego dnia A
Powrót do góry
Achtung



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 317
Skąd: Londyn

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 10:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja używałem do klejenia rurek papieru którego używa się do produkcji tektury falistej. według mnie nadaje się on najlepiej, jest dosyć wytrzymały, i co najważniejsze bardzo łatwo nasiąka klejem. nawet przy bardzo mocnym prasowaniu rurki się nie odkształcały, były dosyć wytrzymałe na wilgoć. kleiłem wikolem.
_________________
wierzący nie praktykujący Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KYK



Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 12:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wlaśnie ma problem z dostępem takiego papieru. Achtung gdzie można taki dostać? Bo w sklepie papierniczym papier pakowy jest strasznie cieniutki i na korpus np. 1" przy ściance 4mm trzeba go prawie 2 metry Confused
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Achtung



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 317
Skąd: Londyn

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przyznam się bez bicia:
w mojej okolicy był swego czasu zakład produkcji tektury i opakowań. zakład ten zbankrutował i został zamknięty. cały sprzęt który tam był ukradli złomiarze, jednak ze względu na niską cenę makulaturą nikt się nie zainteresował, wykorzystując sytuację ukradłem Laughing kilka prawie całkiem zużytych rolek po paręnaście metrów. leżały tam również 4 rolki o średnicy i wysokości około 1,5m ale ostatnio gdy tam byłem już ślad po nich zaginął. myślę że nie jest wielkim problemem rozejrzenie się za takim zakładem, a tam mają tego pod dostatkiem. rolki na których papieru jest tyle że przez kilka tygodni można kleić piro-rurki są po prostu wyrzucane.

jeśli znajdę chwilę czasu to skoczę poszukać jakichś resztek, które mogę wysłać na koszt odbiorcy.

_________________
wierzący nie praktykujący Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
max



Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 11

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Cieszę się że udało mi się ożywić ten temat, oczywistym jest że każdy znas ma na to swoją koncepcję i wypróbowane materiały do ich produkcji tym bardziej że na rynku dostępnego jest bardzo dużo różnego rodzaju papieru. Ja tylko chciałem przedstawić swoją wypracowaną metodę. Chciałem też poruszyć kwestię przekroju w ten sposób otrzymanej rurki a co pominołem w poprzednim poście, zatem po jej przecięciu niezależnie od tego czy wykonamy to piłą czy nożem jej ścianki wyglądają jak by były wykonane z jenolitej masy lub tworzywa. Nie ma żadnego rozwarstwiania papieru czyli dokładnie jest tak samo jak w rurkach komercyjnych.

Arkadiusz napisał:
Rurki wychodzą dość brzydkie. Trzeba je satynować i kalibrować aby te własne były w wyglądzie ładne ale czy warto to robić skoro na handel sie nie robi Question....... Papier z rurki łatwo schodzi jeślit rurka jest minimalnie stożkowa i r-r kleju zawiera 1 % skrobi wprowadzonej w postaci kleiku. Czyli wikol rozcieńczać nie wodą a wodą z kleikiem skrobiowym.


Dla mnie Arku pirotechnika to też estetyka wykonania wyrobu, oczywiście nie mam tu na uwadze jakiś tam kolorowych etykiet i całej tej "otoczki" która widoczna jest w sklepach czy bazarach a jedynie podstawy konstukcji, może dla innych to błachostka ale ja przykładam do tego dużą wagę. Rureczki po wyschnięciu naprawdę wychodzą bardzo ładne, bez żadnych zmarszczek. Co do 1% dodatku skrobi to napewno będę o tym pamiętał i napewno sprawdzę to w praktyce.

Teo napisał:
Słuchaj, w jakiej cenie jest ten papier ?


9,50/kg arkusze o wymiarze 1000x700mm lub 500x700mm gdyż niestety nie jest on dostępny z roli.

Achtung napisał:
ja używałem do klejenia rurek papieru którego używa się do produkcji tektury falistej


Bardzo ładne rureczki, jaką miał gramaturę ten papier ?

Sensei napisał:
Co do papieru kraft mogę nabyć taki o gramaturze ok 40lb, 70lb aż do 100lb


Czy możesz podać orientacyjne ceny tego papieru ? oraz czy są to arkusze czy papier w roli.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Achtung



Dołączył: 26 Lut 2003
Posty: 317
Skąd: Londyn

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie mam zielonego pojęcia. nie interesowałem się tym, po prostu stwierdziłem że papier darmowy, łatwo nasiąkliwy i do tego dosyć gruby(coś jak brystol) będzie dobry. okazało się że miałem rację.
_________________
wierzący nie praktykujący Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

max napisał:
.... Rureczki po wyschnięciu naprawdę wychodzą bardzo ładne, bez żadnych zmarszczek.



3 lata nadzorowałem m.in. pracę tulejarni ręcznej. Rurka jest błyszcząca i ma ustalony wymiar po satynowaniu wraz z kalibrowaniem ( obsypanie proszkiem parafiny z jednoczesnym kalibrowaniem). Kalibrownik jest gorący więc parafina ułatwia tą operację oraz nadaje rurce połysk oraz ustala ( i też w pewnych granicach ) wymiar tulei. Tuleja może nieznacznie zmieniać wymiar w zaleźności od wilgotności powietrza.

Rurka przed satynowaniem i kalibracją ma strukturę lekko chropowatą, na pewno nie błyszczy. Czasami można dostzreć mikro pęcherze, szczególnie jak rurka będzie grubsza.

Dawno temu gdy działałem na własny rachunek, kalibrownikiem była szyjka od butelki po AMOL-u :- ). Byla do tego celu bardzo dobra.


A.
Powrót do góry
DNF



Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sob Maj 31, 2008 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Czy ktos moglby pokazac mi swoje maszynki do nawijania rurek? Czy Wy moze tak poprostu rekoma na szablon to nawijacie?
Pozdrawiam
DNF

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Gałczyński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Nie Wrz 28, 2008 4:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Ostatnio przy porzadkach znalazlem trzy rurki, ktore byly przeznaczone na pszczółki. Kolega Max pisal, ze mniejsze gramatury niz 140g sie nienadaja. Zgodze sie tylko po czesci. Faktycznie z tak grubym papierem pracowalo mi sie wprost rewelacyjnie jednak w zwiazku z jego ograniczona dostepnoscia zainterosowalem sie natronem 80g czyli 50lb ogrubosci 0,005". Stosowalem takze roztwor wikolu z woda 1:1 i jak widac rurki ktore ta metoda otrzymalem byly niczego sobie. Bija one na glowe te wykonane z papieru drukarkowego (on takze ma najczesciej 80g), ktore podczas prasowania w nich mieszanki lubialy sie zginac i rozwarstwiac, a w zwiazku z tym iz ten papier lubi pic wode, bardzo ciezko bylo uzyskac jednolity przekroj i estetyczny wyglad.
Papier, o ktorym wspomina Arkadiusz to najczesciej natron 50g (30lb, 0,003"). Nie powiem za duzo na temat produkcji z niego rurek, natomiast wiem iz bardzo dobrze nadaje sie on do pastowania cylindrow 2" i kulek 2" i 2,5".


Pozdrawiam
Irek

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
max



Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 11

PostWysłany: Nie Wrz 28, 2008 5:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IrkaceK napisał:
Witam

Kolega Max pisal, ze mniejsze gramatury niz 140g sie nienadaja. Zgodze sie tylko po czesci.


Witam

Pisząc wcześniejsze posty na temat papierowych rurek, miałem na myśli rurki przeznaczone głównie do budowy silników rakietowych ( o czym niestety nie wspomniałem ), one muszą być bardzo mocne i wytrzymałe gdyż jak wiadomo siła zaprasowania w nich paliwa przez prasę hydrauliczną jest bardzo duża. Wiadomym jest że do mniejszych rurek można użyć słabszego papieru tak jak ty to wykonałeś do pszczółek, wszystko zależy od tego do czego chcemy zastosować rurki papierowe. Zresztą i tak większość osób wykonuje je poprostu z papieru jaki ma pod ręką czyli co jest łatwo dostepne i tanie, a tych którzy chcą osiągnąć coś ekstra bez względu na koszt i dostępność jest jedynie mała garstka.

Pozdrawiam

_________________
Docendo discimus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kacper



Dołączył: 17 Maj 2003
Posty: 180
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro Lut 11, 2009 11:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Kupowałem niedawno rolkę papieru od tego sprzedawcy i używam go do oklejania szelek kulistych. Jest całkiem dobry ale naprawdę solidnie wchłania wodę. Po posmarowaniu klejem (wikol/woda 1:1) niemal natychmiast przesiąka na wylot. Do zwijania rurek na klejach wodnych raczej się nie nadaje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP