Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kręcące się koła "Spining Circles"
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adrian



Dołączył: 28 Mar 2005
Posty: 94

PostWysłany: Pon Maj 23, 2005 8:23 pm    Temat postu: Kręcące się koła "Spining Circles" Odpowiedz z cytatem

Wiecie dzisiaj robiąc majowe porządki wpadł mi do głowy bardzo dobry pomysł a mianowicie .. Kiedys z braciszkiem na sylwestra odpalalismy taki trujkacik który sie kręcił i tworzył kolorowe koło (nazwa "Spining Circles ") ... więc czym prędzej poszedłem pracowac ( pozniej posprzatam )
Oto projekt



1 Test (jak narazie )

Paliwo do połowy(własciwie na koncu) to znana wszystkim karmelka (65 na 35 KNO3/Cukier)
Później mieszanka wulkanowa ( gródki węgla , saletra , siarka 20% 60% 20%)

Druga rurka miała na koncu (nie wiem jak to powiedziec) paliwo - karmelke i mieszanke wulkanowa która podałem wczesniej .
Całosc połaczona lontem Visco Zakupionym od Maxlama (kupował brat na mnie wiec wiecie lont moj nie Very Happy )

Dysze 3 mm

Złonczone lontem tak aby z jednej strony dotykał paliwa i z drugiej strony ( z drugiej rurki) - znowu nie wiem jak to powiedziec ( upss zapomniałem mieszanka musi byc mocno ubita zeby nie wypadała ! )

Potem przymocowałem tak jak na obrazku . Był to drewniany patyczek (ten łacznnik co ma trzymac 2 rurki z ładunkami) od loda. małym gwoździkiem przytwierdziłem go do większego patyka (ale tak aby fajerwerka mogła sie krecic )

Odpaliłem ... i ..... Zaczęło się kręcic i tworzyć ładne koła z iskiej było to cos wspaniałego, tylko, ze potem już przy końcu przestało ( jakies 2 sek za wcześnie ) . No to narazie tyle ..

Pozdrawiam Adrian


Ostatnio zmieniony przez Adrian dnia Sob Maj 28, 2005 1:54 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Damian



Dołączył: 03 Sie 2004
Posty: 260
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sro Maj 25, 2005 12:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mozesz w obydwuch czesciach zastosowac taka sama mieszanke np. pcz i laczysz wtedy szybkopalnym niemieckim lontem (czerwonym) przy zaplonie. jedna rurka zapala sie od razu a druga z 2-3s opoznieniem i wtedy jest gicior Smile
_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wiktor



Dołączył: 28 Sie 2003
Posty: 120
Skąd: z PiroChem

PostWysłany: Czw Cze 09, 2005 5:43 pm    Temat postu: Moje nieudane słoneczko:( Odpowiedz z cytatem

Witam

To co opisujecie to się nie nazywa Spining Circles tylko Wheels (jedno-dwu silnikowe) albo Saxons(wielosilnikowe) bynajmniej ja się spotkałem z takimi nazwami. Po polsku przyjmijmy nazwę słoneczko-nie ma typowej konstrukcji jak słoneczko ale morze być Wink

Miałem dwa silniczki załadowane paliwem do fontann(zostało mi kiedyś nie mogło się zmarnować więc nabiłem wolne korpusy silniczków) więc postanowiłem zrobić słoneczko.

Tak wyglądały silniczki:



Długość „oski” 30cm oba silniczki połączone lontem 10cm/s
Paliwko na bazie KNO3/Al./Mg/Fe/ bindowane lakierem NC



Niestety jeden z silniczków się nie odpalił mimo zastosowanie silnej masy podpałowej na bazie KNO3/Mg. A ten który zadziałał szybko się przepalił L

Słoneczko w akcji (kliknji na foto aby zabaczyc film)Smile:



Ogólnie bardzo słabo ale posta zamieszczam bo słoneczka zaczęły mnie kręcić Very Happy

Kilka korpusów już schnie i czeka na kolejne testy Wink

_________________
Znów w branży Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki będziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Czw Cze 09, 2005 6:49 pm    Temat postu: Re: Moje nieudane słoneczko:( Odpowiedz z cytatem

wiktors napisał:
....To co opisujecie to się nie nazywa Spining Circles tylko Wheels (jedno-dwu silnikowe) albo Saxons(wielosilnikowe) .........Po polsku przyjmijmy nazwę słoneczko-......:


W języku rosyjskim nazywa się to Kitaiskie Kolieso czyli Chińskie Koło.

Jedno z prostszych ( czyli tanich ) rozwiązań.



Konstrukcja jest prosta. Rurka zamknięa z obu stron. W środku rurki jest glina i przechodzi przez nią pręt metalowy ( oś ) - na nim się obraca. Na krańcach są otworki a la dysze. Masa szybkopalna jak u wiktorsa. Otworki połączone lontem szybkopalnym.


Pozdr. A
Powrót do góry
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pią Cze 10, 2005 11:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ładnie Ci to wyszło Wiktors.. szczególnie na początku ładnie sypie iskrami.
Inną nazwę z jaką się też spotkałem tj. Catherine wheel.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wiktor



Dołączył: 28 Sie 2003
Posty: 120
Skąd: z PiroChem

PostWysłany: Pią Cze 10, 2005 2:28 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

piroman2 napisał:
Bardzo ładnie Ci to wyszło Wiktors..


Ładnie to było na początku dopuki nie przepaliło korpusu a potem efekt pirotechniczny zmalał Sad a na dodatek nie odpalił się drugi silniczka Confused no i próba kiepska.

Ale kolejne próby niebawem Wink

P.S Catherine wheel to pełna nazwa a w skrucie wheel Wink

_________________
Znów w branży Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki będziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
hemist
Gość





PostWysłany: Sob Cze 11, 2005 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
To pierwsza średnioudana próba:
1. za krótka praca,
2. nierówny zapłon
3. zła pozycja kamery
Co do konstrukcji to postawilem na gwóźdź wbity w deske ogranczony kuilkoma nakrętkami pomiędzy nie deseczka z silnikiem napędzającym i tubką iskrzącą, jak widać sama tuba ( odpaliła się 1wsza) dała rade pociągnąc maszynke. silnik odpalil się nieco później i jego efekt nie pokrył się z tubą. Było niezbyt ciekawie, aczkolwiek zapraszam do sciągnięcia filmu, gdyż można wiele z neigo "wyciągnąć" i zastosować w swoich projektach. Paliwo do tuby i silnika jednakowe na bazie KNO3 i C z dodatkiem cukru i S z tym że było bardzo dużo węgla. Wiktorsowi wyszło o niebo lepiej, chociaz jego było powieszone na ściania i lepiej widać a moje źle zfilmowanie, poza tym nie mam Al Laughing

pozdrawiam,
hemik
Powrót do góry
Alien_



Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWysłany: Wto Cze 14, 2005 12:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Filmiku nie bedzie Sad nie wyszlo poniewaz mieszanka, ktora uzylem nie dawala wcale iskier i nawet dymu Neutral Confused :
Wygląd z góry:

Zamocowanie silniczka:

Całość:


Pozdrawiam
Tomasz

Juz mam przygotowana nastepna girandole i z tego juz filmik bedzie na 100% w jak najkrotszym czasie...


Ostatnio zmieniony przez Alien_ dnia Sob Cze 25, 2005 9:21 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Wto Cze 14, 2005 2:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wyglad profi...oj widze ze nie proznujecie, przynajmniej kilka osob ma zaciecie i zdolnosci Laughing
ale co do dzialania to rzeczywiscie wydawalo mi sie ze powinny odpalic sie wszystkie na raz albo przynajmniej dwa naprzeciwlegle w 2 turach...zobacyzmy jak to wyjdzie Wink czekam na film...
mam tylko jedna uwage...widze ze wykonana ramka ze sklejki cieniutkiej a masa silniczkow dosc duza sie wydaje, jak to wszystk osie rokreci to sila odsrodkowa moze zrobic swoje i wyjdzie z tego katapulta:) wszystko wyjdzie w praniu, na wszelki wypadek nie odpalaj tego blisko zabudowan...

pozdrawiam HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Alien_



Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWysłany: Wto Cze 14, 2005 2:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
to koło bedzie jeszcze troche wzmocnione bo tak mi sie zdawalo ze bedzie za slabe.
A odpalenie to mysle ze odpali sie mniej wiecej zaraz po odpaleniu pierwszego, poniewaz lont pierwszy jest 1cm/s i jest mniej wiecej polaczony z lontem wychodzacym 10cm/s, i tak do konca. Mysle wlasnie, ze jak zapale pierwszy lont to on odpali nastepny ten 10cm/s i tak szybko bedzie sie spalal ze mniej wiecej wszystkie zapala sie w max 6s.
A jak nie wyjdzie to mam juz przygotowane nastepne 4silniczki i zrobie kolejna probe...

Tomasz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
2LPEE



Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 5

PostWysłany: Wto Cze 14, 2005 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osobiście uważam iż konstrukcja samego koła powinna być dużo masywmiejsza. same silniki zaś dodatkowo przytwierdzone obejmami. Uwazam tez że gdy będą zapalane po kolei to w trakcie spalania będą miały różną mase , przy dużych obrotach moga zacząć bić i zniszczyć samo koło, które nie wydaje sie zbyt masywme. Taka jest moja teoria na ten temat.
Pzdr.

_________________
THC- tetrahydrocanabinol, cz jakoś tak
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wiktor



Dołączył: 28 Sie 2003
Posty: 120
Skąd: z PiroChem

PostWysłany: Wto Cze 21, 2005 1:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Przeprowadziłem kolejny test Słoneczka typu Wheel.

Próba wypadła dobrze. Czego nie widać na filmie ale to wina sprzętu Confused aparacik a widać na fotce (robiona aparatem 5mpx).

Konstrukcja banalna dwie fontany połączone kawałkiem stick match domowej produkcji po środku stick match'a kawałek stopiny Arkadiusza Cool wszystko przymocowane do 35cm kawałka listewki za pomocą drucika miedzianego. Na miejscu Wheel przybite do kawałka kija od szczotki przymocowanego do bramki. Podsumowywując totalna fuszerka Twisted Evil .

Wheel tuż przed wyjściem

W czasie akcji:


Link do fotki w dużym rozmażę.
600KB(polecam!!!)


FILMIK WHEEL


Aha i jeszcze chciałem napomnieć o nazewnictwie bo każdy w tym temacie robi żeczy (słoneczka) o podobnym działaniu ale inych nazwach Wink .
Tak więc
Ja robie WHEEL
Arkadiusz pokazał SAXON
Alien_ robi GIRANDOLA ale bez silników które wznoszą go w górę czyli jest to raczej Wheel z 4 silninikami Rolling Eyes .

A prawdziwe słoneczka które można było dawniej spotkać(od dwóch lat nie widziałem Crying or Very sad ) w sklepach z fajerwerkami to CATHERINE WHEEL i wyglądają tak (schemat).


P.S Alien_ czakam na filmik Twojego fireworka Wink Twisted Evil

Bardzo ładne... szkoda że słaby sprzęt, niestety chyba wszyscy mamy z tym problem
P2

_________________
Znów w branży Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki będziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pasterz



Dołączył: 04 Kwi 2004
Posty: 54
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Cze 25, 2005 11:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakiej wielkości były Twoje fontanny"?? Ja właśnie przygotowuję 10cm długości, śr wewnętrznej 2cm, dysza >1cm.Mieszanki chcę użyć FB na chloranie, spowalnianej sacharozą z dodatkiem Sr(NO3)2.Postaram sie zatrudnić sąsiada to mi nagra kamerką, o ile zdąrzę przed jego wyjazdem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wawrzyk



Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 48
Skąd: z polski

PostWysłany: Czw Cze 30, 2005 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz dodam coś od siebie...

Oto moje Spining Circles wyszło fajnie, ale niestety kręciłem od boku i nie widać dobrze.

Oto filmik :
http://www.tgp4.republika.pl/spinningcelss_tgp.mov

1 Silnik był to karmelek 50% saletra potasowa 40% cukier i 10% magnez

2 Silnik 50% saletra potasowa 30% węgiel 20% magnez (proszek)


Wyglądać to wyglądało dóżo lepiej co prawda jasno świeciło ale nieoślepiająco aż tak jak wyszło na filmie. Ale i tak jak na pierwsze "Spining Circles" wydaje mi się, że wyszło dość dobrze.

_________________
www.tgp.go.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Czw Lip 07, 2005 11:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwsza moja próba chińskiego koła - Saxon.
Właściwie bylo by wszystko dobrze, gdybym nie zastosował dwóch różnych mieszanek po obu stronach. Po jednej była prowizoryczna mieszanka Pcz z Fe i węglem, a po drugiej mrugajaca biała (white glitter no antimony star) -> pfp. Jak już wcześniej myślałem, Mrug. srebrna będzie mieszanką pulsacyjną (przypomnialy mi się moje próby fontann) i tak też się okazało co zepsuło efekt. Do tego mieszanki było 15g po jednej stronie.. Smile
Ale jak na pierwszą próbe zaczynało się dobrze ( i quickmatch fajnie zadziałał.. nie widać go akurat)
http://s29.yousendit.com/d.aspx?id=2K26JPDAVHL7Q0IUY13Z2PC7NX

Słychać głos kolegi (zero znajomości piro) - rurki wcale tak naprawde nie przepaliło.. skończyła się po prostu mieszanka. (w rurce o średnicy około 18mm wywierciłem otwory o średnicy 4mm.. może za małe).
ps zaczęło mi się to podobać i w trakcie prób szelek spróuje jeszcze nie jedno, możecie na mnie liczyć... Razz
pzdr.
Piroman2 - admin

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kaco1



Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 130
Skąd: Miasta

PostWysłany: Pią Lip 08, 2005 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Piroman2 - tym się nie pochwialiłeś że będziesz testował Wink No to ładnie wyszło. Spodobało mi się to chińskie koło Very Happy

Pozdrawiam Kaco1

_________________
... ?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Lut 11, 2006 12:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ładnie to wyszło to, (ale poszły teksty mój brat był chyba najbardziej zadowolony Smile )
Oto słoneczko Pelora (hehe, jak ktoś gra w RPG to może będzie wiedział... Wink)


http://s4.yousendit.com/d.aspx?id=27EX6I6RWKUK81VG3GJS16DVGF

Później zmienię na trwałego stałego linka...:]
Konstrukcja i pomysł Bodka Ja zastosowałem masę mojego pomysłu w tych rurkach:
Kompozycja: Turbinka#1 by P2
KNO3 50g
C Af 10g
S 10g
Fe(z pochu) 20g
Al atom. (większość poniżej 63u) 7g
PAM 3g
bindowane na NC lacq. i ręcznie ubijane za pomocą drewnianego kołka.
Konstrukcja coś podobego jak u Wiktorsa.. miałbym zdjęcia ale się straciły.
Będzie więcej takich i będą złote i czysto srebrne..
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Sro Lip 04, 2007 11:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

posty z działu konkursowego Wink

1 silnik, drugi nie odpalił...
2 filmy, kazde po 1 slonku
SŁONKO
SLONKO1



2 silniki:
testowany również quickmatch, czas zrobienia kilka s, a działa świetnie, co widać na początku filmu (te iskry na bok), prawie 1m długości a strasznie szybki...



tutaj coś zrobiło bum...



ale po bum i tak się paliło



a oto film..

SŁONECZKO

_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Sob Mar 29, 2008 9:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odświeżam Smile

Moje kółeczko czy słoneczko nie dorównuje Waszym ale postanowiłem że się pochwalę.





U mnie to samo co u Nostry czyli po wybuchy i rozerwaniu papieru wokół dyszy i samo jej skruszenie słoneczko dalej działało.
Mp jaką dałem to :

Kno3 70%
C 15%pyłek
C 5% 1-2mm
S 10%
Zrobiłem 200g i do tego dodałem ze 15g Mg. 140tka Wink

Dysze 6.5mm

Wszystko dzisiaj robione. Jeden silnik czy wulkan wybuchł ponieważ (tak przypuszczam) robiłem to na prędce i nie mogłem przefrakcjonować węgla itp. Może kiedyś następne testy. Troszkę za daleko stałem co było chyba wskazane przy takiej konstrukcji- poszedłem z całością nad jezioro kiedy było już ciemno i nie miałem pojęcia jak to zamontować, drzew nie będe niszczyć więc wcisnąłem deskę w bagno i przy desce powciskałem długie badyle aby się trzymało. Takiego sposobu szczerze nie polecam Laughing Lepiej w dzień przyszykować sobie dobre miejsce i wieczorem przyjść z obracającą się częścią z wulkanami/silnikami.

Film http://pl.youtube.com/watch?v=fE5MumZvOfc

Pozdrawiam !

_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Nie Mar 30, 2008 8:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wal żelaza ile wlezie, 20-30%, a będzie olśniewająco piękne i wielkie Smile
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP