Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Jak zrobiæ petardê ? Aspekty techniczno - chemiczne
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Delirius



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 61

PostWys³any: Czw Lis 15, 2007 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je¶li faktycznie to o czym piszesz wp³ywa na szybko¶æ reakcji to chapeau bas, jednak wolno spalane te dwa fotob³yski, w mojej subiektywnej opini nie dzieli jaka¶ znacz±ca ró¿nica. Jednak nadal nie odpowiedzia³e¶ na pytanie jaki to ma wp³yw na petardê, ¿e mieszanina jest szybsza.

Ja swoj± teoriê popieram tym, ¿e bo deflagracji gazy i powietrze wewn±trz korpusu tworz± falê d¼wiêkow± pod ci¶nieniem i napieraj± na ¶cianki petardy.Jako, ¿e KClO4 i PAM jest szybszy i wydzila mniej gazów (a w³a¶nie, czy faktynie wydzila ich mniej? Zaraz obliczê), fala jest pod wiêkszym ci¶nieniem i jest bardziej sprê¿ona, przez co wiêkszo¶æ z wydzielonych gazów bierze udzia³ w rozerwaniu korpusu. Analogicznie jest w drugiej miesznace, z tym, ¿e odwrotnie Wink

KClO4 + Mg + Al = KCl + MgO + Al2O3

Cl (+VII) + 8e Cl (-I)

Mg (o) - 2e Mg (+II)

2 Al (o) - 6e 2 Al (+III)

³±czna molowa masa substratów = 189,5 daj± one 67.2 dm3

3KClO3 + 2Al + 3S = 3KCl + Al2O3 + 3SO2

2Al (o) - 6e 2Al (+III)

3S (o) - 12e 3S (+IV)

3Cl (+V) - 18e 3Cl (-I)

³±czna molowa masa substratów = 565.5 daj± one 224 dm3 gazów

Przyj±³em, ¿e substancje sta³e w tych warunkach ci¶nienia i temperatury, staj± siê gazami i zajmuj± tak± sam±, jak one objêto¶æ. Je¶li tak nie jest niech kto¶ mnie poprawi.Wychodzi mi, ¿e z jednego grama mieszanki pierwszej powstaje ok 0.35 dm3 gazów, za¶ z drugiej 0.40, czyli faktycznie trochê wiêcej. Zapewne jednak druga reakcja nie jest poprawnie zapisana, bankowo powstaje tak¿e np. Al2S3. Mog± tak¿e powstaæ oprócz SO2 równie¿ SO.
Reasumuj±c, bior±c pod uwagê wiêksz± zawarto¶æ produktó w sta³ych w reakcji I, które zapewne nie zajmuj± po przej¶ciu w stan gazowy, takiej samej objêto¶ci jak gazy w warunkach normalnych, to wydajno¶æ gazowa drugiej reakcji jest tak o 1/4 wiêksza ni¿ perwszej.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Czw Lis 15, 2007 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nostra dobrze gada - wódki Mu polaæ!
To ¿e wyrwa³o zatyczki to oznaka s³abej mieszanki. Postaram siê to wyt³umaczyæ na przyk³adzie SR z karmelkiem. Dajmy na to ¿e pewien silnik pracuje prawid³owo, ale na granicy wytrzyma³o¶ci korpusu. Je¿eli doda siê do niego jakiego¶ przy¶pieszacza (np Fe2O3) a nie zwiêkszy siê dyszy, miejsca przez które uchodz± gazy, SR najprawdopodobniej wybuchnie. Dlaczego? powstaje tyle gazów ¿e nie zd±¿± one uj¶æ przez dyszê. Podobnie jest z petardami. Je¿eli mieszanka spala sie wolno gazom mo¿e wystarczyæ dziura na lont lub wyrwanie zatyczki. Je¿eli MP spala siê znacznie szybciej mo¿e te¿ rozerwaæ korpus, pomimo ¿e zatyczki s± najs³abszymi elementami. Dzieje siê tak dlatego ¿e: powstaje ci¶nienie w petardzie, gazy uchodz± przez dziurê na lont, ale ta 'droga ucieczki' i tak jest zbyt 'ciasna', ci¶nienie nadal narasta, wyrywa zatyczki, ale to i tak za ma³o, ci¶nienie w korpusie i tak jest jeszcze ogromne i rurka nie wytrzymuje nacisku na jej ¶cianki i rozpada siê. Analogicznie je¿eli mieszanka jest mocna korpus mo¿e rozerwaæ nawet bez zatyczki/ek. Wszystko zale¿y od tego ile objêto¶ci gazów powstaje w jednostce czasu i wytrzyma³o¶ci korpusu.
Robi³em kiedy¶ testy z ma³ymi petardami na PCz. Takie same zatyczki, zap³on, ilo¶æ MP, itp. Zmienia³em tylko grubo¶æ ¶cianki korpusu. Korpusy zwijane z papieru d³ugo¶ci mniejszej ni¿ 3 d³ugo¶ci kartki a5 rozrywa³y siê przy wybuchu daj±c niezbyt mocny, ale wyra¼ny huk. Natomiast Grubsze korpusy nie rozrywa³y siê tylko wyrywa³o zatyczkê, huk by³ wyra¼nie s³abszy. A teraz najwa¿niejsze: zrobi³em tak± sam± petardê korpus z 6 d³ugo¶ci a5 i do ¶rodka KClO3/Al. Z korpusu zosta³o dos³ownie sieczka. Gdy PCz w najmniejszym stopniu nie robi³ krzywdy tak grubej rurce.

Co do filmu gdyby Delirius nie napisa³ ¿e to petarda pomy¶la³bym ¿e to lu¼no usypana kupka FB, no ewentualnie FB zawiniêty w bibu³ê. Petarda nie jest PROFI, ale wierzê ¿e huk by³, mi aparat cyfrowy kiedy¶ podobny efekt zrobi³. Na filmie rozmowy by³o s³ychaæ dobrze, a wybuch petardy jakby kto¶ tupn±³.

PS Delirius, przyznaæ siê do b³êdu to ¿aden wstyd Very Happy
PS2 Moje wywody teoretyczne nie s± poparte ¿adnymi w pe³ni wiarygodnymi badaniami naukowymi, opieraj± siê tylko na amatorskim do¶wiadczeniu. Jednak ta teoria wydaje sie byæ bardzo prawdopodobna.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Nostra



Do³±czy³: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWys³any: Czw Lis 15, 2007 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze to nie wiem po co to komu... jakie¶ wyliczenia, pomiary... od tego s± dobre metale i utleniacze by z nich robiæ fb.

Ogólnie przyjê³o siê mówiæ ¿e im szybszy tym lepszy i to znaczenie po czê¶ci metaforyczne, nie trzeba nic udowadniaæ naukowo Rolling Eyes

petarda to nie dzie³o sztuki, ma g³o¶no dzia³aæ i nic wiêcej. Dlatego nie wiem po co ta rozkmina

koniec tematu!

_________________


Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Czw Lis 15, 2007 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Chyba trzeba zmienic nazwe tematu z Aspektow technicznych na "Petardy - ogolnie" Wink Ciagle sprzatanie tutaj to raczej Syzyfowa praca, ale dobrze, ze cos na forum zaczelo sie dziac.

Nie wiem dlaczego, ale faktycznie wybuchy na filmach wychodza ciszej. Rok temu ustawilem aparat ~5m od sporej petardki... Na filmie nie bylo zbyt glosno, ale "uderzenie" bylo na tyle mocne, ze padl glosniczek w aparacie Rolling Eyes.


Pozdrawiam Irek

_________________
Koniec z praktyka amatorska Sad
www.PyroGarage.pl - Akcesoria pirotechniczne, odczynniki oraz lonty!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Piro



Do³±czy³: 24 Gru 2006
Posty: 83
Sk±d: test

PostWys³any: Pi± Lis 16, 2007 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz muszê siê odnie¶æ do swojego postu poniewa¿ trochê siê pomyli³em w równaniu (ale kto¶ jak debil przepisa³ to po mnie)
2KClO4 + Al + Mg Arrow 2KClO2 + Al2O3 + MgO

Bardzo przepraszam za b³±d ale by³em ¶pi±cy bo ju¿ 2 dzieñ nie spa³em...

A co do tego dlaczego niektóre mieszanki szybciej reaguj± to chodzi tu chyba energiê aktywacji... KClO4 ma mniejsz± energiê (nie sprawdza³em ale to widaæ) natomiast KClO3 wiêksz± (te substraty co maj± ma³± energiê aktywacji szybciej reaguj± dlatego daj± taki efekt o jakim jest mowa.).

Po drugie KClO4 rozpada siê do KClO2 i O2 a 2KClO3 do 2KCl i 3O2.

Jak ju¿ nie o to chodzi to nie wiem czy da rady wyja¶niæ siê to teoretycznie...

P.S nie widzia³em ostatnich postów jak to ju¿ koniec tematu to usuñcie post ale napiszcie czy dobrze bo pamiêtam ¿e od energii aktywacji zale¿y prêdko¶æ. (przynajmniej w takich reakcjach)

P.S2 Delirius ty siê przyczepisz ¿e da³em = zamiast Arrow a ty przekopiowa³e¶ to co napisa³em ale bez strza³ek Laughing jak ju¿ kopiujesz to co kto¶ napisa³ to przynajmniej rób to dok³adnie...

_________________
"Sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej g³upoty" - Murphi
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
sadafag



Do³±czy³: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWys³any: Pi± Lis 16, 2007 4:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kclo4 nie rozpada siê na kclo2 tylko 2KCLO4-->2KCLO3+O2.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piro



Do³±czy³: 24 Gru 2006
Posty: 83
Sk±d: test

PostWys³any: Pi± Lis 16, 2007 6:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I tu siê mylisz...
_________________
"Sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej g³upoty" - Murphi
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Delirius



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 61

PostWys³any: Pi± Lis 16, 2007 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piro, czytaj ze zrouzmieniem... przyczepi³em siê do tego, ¿e wostatnich równaniach zamieni³e¶ znaki, zamiast +, da³e¶ - i odwrotnie, sam popatrz Rolling Eyes

Postaram siê przedstawiæ swój tok my¶lenia. Zau¿my, ¿e mieszanka wype³nia ca³y koprus, a lont wprowadzany jest przez zatyczkê. Ca³a petarda jest solidna, zatyczki maj± tak± wytrzyma³o¶æ korpusu. Je¶li mieszanka deflagruje, momentalnie ca³a objêto¶æ zape³nia siê gazami, które uchodza do góry, tzn. na gór± czê¶c petardy, dzia³a wiêksze ci¶nienie ni¿ na doln±. Rozryw wiêc powienien nast±piæ w górnej zatyczce, bad¼ w górnej czê¶ci korpusu. Je¶li zrobicie chêdogie zatyczki, tp. drewniane, klejona na sirofleksie, to rozpiepszy korpus na 100%. Natomiast moje zatyczki, to by³ papier i kr±¿ek tektury Razz Zdziwi³bym siê gdyby rozwali³o koprus. Powiem wiêcej, dowodem na szybko¶æ mieszanki by³o to, ¿e nie wywali³o tylko jedej, górnej zatyczki, ale tak¿e doln± na której petarda sta³a. Gdyby by³a wolna, gazy uciek³yby przez górn± czê¶æ.

Piro, znowu ¼le wspó³czynniki. Ma byæ 5KClO4 + 8Al + 8Mg --> 5KCl + 4Al2O3 + 8MgO

Mg Ii Al musi by¶ stechiometryczna ilo¶æ z racji stopu.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piro



Do³±czy³: 24 Gru 2006
Posty: 83
Sk±d: test

PostWys³any: Pi± Lis 16, 2007 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadal nie wiem o jakie znaki ci chodzi przecie¿ wszystko jest dobrze...
_________________
"Sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej g³upoty" - Murphi
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Delirius



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 61

PostWys³any: Pi± Lis 16, 2007 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piro napisa³:

KClO4 + Mg + Al = KCl + MgO + Al2O3

Cl (+VII) + 8e Arrow Cl (-I)

Mg (o) - 2e Arrow Mg (+II)

2 Al (o) + 6e Arrow 2 Al (+III)


3KClO3 + 2Al + 3S = 3KCl + Al2O3 + 3SO2

2Al (o) - 6e Arrow 2Al (+III)

3S (o) - 12e Arrow 3S (+IV)

3Cl (+V) - 18e Arrow 3Cl (-I)

O to. Znaki powinny byæ przeciwne

Edit: Zdecydowanie KClO i KClO2 to nie s± trwa³e zwi±zki. Te te równania bilansu elektornowego s± bardzo uproszczone no ale... zawsze to ilustruj± procesy które zasz³y.
Simsigver, ja ciebie nie bêdê bra³ na powa¿nie, bo nieukiem jeste¶ Razz


Ostatnio zmieniony przez Delirius dnia Pi± Lis 16, 2007 7:21 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
simsigver
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Lis 16, 2007 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piro napisa³:


Po drugie KClO4 rozpada siê do KClO2 i O2 a 2KClO3 do 2KCl i 3O2.

Jak ju¿ nie o to chodzi to nie wiem czy da rady wyja¶niæ siê to teoretycznie...


Lepiej czego¶ takiego nie pisaæ Mad
Je¶li grupa ClO4- zaczyna sie rozpadaæ to nie ma takich produktów po¶rednich jak KClO2, bo KClO4 jest trwalszy od domniemanego KClO2, definitywnie rozpada siê na KCl, albo siê wogóle nie rozpada Exclamation
Natomiast KClO3 rozpada siê dwoma drogami (bez katalizatora):
1 - KClO3 ---> KClO4 + O2 - nie dobieram wspó³czynników poniewa¿ stosunek ilo¶ciowy, sci¶le zale¿y od warunków w jakich prowadzona jest reakcja;
2 -2* KClO3 ---> 2*KCl + 3*O2
Obydwu równaniom reakcji zawsze sprzyja wysoka temperatura Exclamation

PS. Nie piszcie ju¿ tych schematów wymiany elektronowej Exclamation

Wink
Powrót do góry
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sob Lis 17, 2007 11:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piro!!! to s± nie ¿adne proste rekacje chemiczne w roztworach, Simsigver ma ca³kowit± racjê... wiele chemików to mo¿e sobie o kant dupê rozbiæ swoj± wiedzê Exclamation
Nie wa¿ne co niektórzy mgr chemicy wiedz± (a niekótrzy naprawde przys³owiowe gówno)... to jest pirotechnika, a reakcje na kartce papieru z jakimi¶ KClO2.. to mo¿na dywagacje prowadziæ, które ¿adnego sensu w piro nie maj±...
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Delirius



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 61

PostWys³any: Pon Lis 19, 2007 3:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobi³em testy 4 petard, tym razem d¼wiêk s³ychac do¶æ dobrze. Niestety jednej nie uda³o mi siê nakrêciæ, bo bateria siê zbuntowa³a... To jest takie a³kiem fajne porównanie, ta nieuchwycona, na KClO3 i Al 70:30 , wali tak jak pierwsza pokazana, stechio KMnO4 Al, 85:15, z tym, ¿e ta na nadmanganianie czêsto daje bardzo fajny, br±zowy ob³ok dymu Wink
Petardy ¶rednio wykonane, tote¿ efekt ¶redni, ale mi tam siê podoba³o. Na filmie mnie nie ma, to tylko cz³onkowie zespo³u Wink
My¶la³em te¿, ¿eby zrobiæ ZnS, ale mo¿e nastêpnym razem...
MPF-y bêd± na sylwak, nad reszt± siê pomy¶li, z racji niestabilno¶ci. Bo mimo wszystko fajna sprawa, odg³osy wybuchu s± zupe³nie rózne.
£apcie filmik Wink
http://www.uploader.pl/?d=5DFF95211
Zapomnia³bym wspomnieæ, wszystkie petardy mia³y ³adunek 5g lub mniejszy, z racji tego, ¿e strasznie ma³e tubki zrobi³em ...

Black berry, nie przesadzaj, to jest osiedle dzia³kowe... w zimie, powiedz ty mi, kto (oprócz nas) chodzi na dzia³kê w zimie
Pozatym, my nie odpalali¶my MWK, czy szelek, tylko 5g petardy... jak na sylwka rzucasz petardy, to te¿ z dala od zabudowañ?

BB - ale co to ma za znaczenie w kwesti bezpieczeñstwa? Ba powiedzia³bym, ¿e jest to odwrotnie proporcjonalne
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Pon Lis 19, 2007 4:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co s³ychaæ to petarda najg³o¶niejsza to KCLO3/AL/S.
MPF-42 najbardziej basowo.
Powrót do góry
Delirius



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 61

PostWys³any: Pon Lis 19, 2007 4:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sawomir - identyczne wnioski wyci±gnêli¶my. Nie wiem, czy tak samo basowo huka na KClO4. Tak czy owak, kolegom z teamu najbardziej podoba³a siê w³a¶nieta na MPF, lecz mi siê z pewnych wzglêdów podobaj± wszystkie - zapewne ka¿d± z nich na sylwka zrobie.

Kostrukcja petard jest prosta:
rurka po srajta¶mie, przeci±ta w poziomie (na 2 petardki wystarcza). Zwiniêta 2-krotnie, lub ciut bardziej. Klejone patexem do drewna, podobnie jak zatyczki, które sa zrobione z 2 sklejonych warstw korka, ³±czna grubo¶æ 0,5 cm. od wewn±trz od strony zatyczek by³a jeszcze wata uszczelniaj±ca (nie wiedzia³em, jak siê zachowuj± mieszanki, w styczno¶ci z klejem polimerowym, którym zatyczki by³y przeklejane do korpusu).
Lont od strony górnej zatyczki. Ca³o¶æ obwieniêta szar± ta¶ma, a nastêpnie kilkukrotnie duck-tape.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
robik111



Do³±czy³: 02 Cze 2007
Posty: 10

PostWys³any: Wto Lis 20, 2007 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najprostsz± petarde jak mozna zrobi to chyba tzw. "Pude³ko po zapa³kach" (ja z qmpami tak j± nazywamy;p)
No to zaczynamy...
Potrzebne bêd± :
-ta¶ma klej±ce do pakowania (taka szeroka)
-oczywi¶cie pude³ko po zapa³kacha
-lont Visco (najelpiej 2mm ale ja uzywam 3 i jest dobrze;p)
- mieszanka (napisze i niej zaraz)
- i cos do zrobienia dziurki w pude³eczku (ja u¿ywam ma³ego wierte³ka;p)
Mieszanka
No to tak.... mieszanka sk³ada siê z Saletry (50%) Cukru (25%) i wêgla(25%)... Mielimy wysztko osobno mieszamy suszymy... (jak nie bêdzie suche to nic naj nie wyjdzie) Wink
Produkcja
Bierzemy pude³eczko, wsypujemy mieszankê (tak ponad po³owe:P)
Nastêpnie obwijamy tasm± (tu wa¿ne¿eby obwin±c od 5x do 7x w ka¿d± strone bo inaczej niewybuchnie... zreszt± sami przetestujcie...)
Jak mamy obwiniête to robimy dziurke na lont, wk³adamy lont i gotowe Wink
Jak chcecie to mozecie jeszcze cienkimi paseczkami z ta¶my odwin±c lont tak ¿eby do "przykleic" do korpusu petardy...


PS
Mo¿na t± petarde spodkac na wielu stronkach;p... ale mieszanke sam wymyslie³em!!! nie jest od nikogo zgapiona...
Jak kto¶ juz dawa³ taki przepis i przez nieuwage ja mam podobny to z góry przepraszam Wink

_________________
Oko za oko, z±b za z±b.. a czemu dup* za kase ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Cichy



Do³±czy³: 15 Kwi 2006
Posty: 402
Sk±d: z domowego zacisza.

PostWys³any: Pi± Sty 04, 2008 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Ja petardê od strony technicznej robie tak.

Biore markera. Kleje na nim twardy papier tak, by powsta³a zwyk³a rurka, kilka warst of course Rolling Eyes . Dzielê j± na trzy czê¶ci. ¦rodkowa czê¶æ to miejsce gdzie sypie MP.



Teraz zatyczki. Wk³adam markera do miejsca gdzie jest pierwsza kreska. Wycinam kr±¿ek z tektury i wk³adam go na miejsce wynaczone kresk±. Potem ubijam tam mocno papier toaletowy no... tak na po³owe tego wyznaczonego pola i zalewam klejem do topienia. Znów daje papier toaletowy i zalewam ponownie tak uzyskuje dobr± zatyczkê. Wsypuje MP na wyznaczone ¶rodkowe pole. Wycinam z tektury kr±¿ek tak, by odizolowaæ od zatyczki proch. Upycham papieru toaletowego {trzeba mieæ wyczucie by nie ubiæ mieszanki}. Ostro¿nie zalewam klejem. Znów srajta¶ma i klej.

Osobi¶cie u¿ywam SSA 8:2

Zatyczki trzymaj± siê dobrze jeszcze nie zda¿y³o mi siê, aby je wyrwa³o.
Polecam ten klej cena pistoletu to 10z³ + 4z³ wk³ady. Starcza na d³ugo. Wink

Uwagi: Zmieñ papier toaletowy na gazetowy i klej z pistoletu na wikol. Raz ¿e bêdzie taniej ,dwa ze podchodzenie do petardy z czym¶ co jednak sie rozgrzewa... ma³a niesprawno¶æ i ju¿ nie masz ³apy ... Pozdro
Gun_1917

//// Dobra my¶l z gazetami Idea . Co do kleju zgodze siê z Toba, ale ca³a zabawa polega na tym,by ta zatyczka by³a jak najd³u¿sza i odizolowana od MP papierem. Wiec nic nie powinno waln±æ no chyba, ¿e kto¶ ma dwie lewe rêce i wlewa klej do prochu. Laughing

_________________
Pozdro. Cichy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Michoo



Do³±czy³: 31 Gru 2007
Posty: 8

PostWys³any: Pon Lut 04, 2008 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podczas porz±dków znalaz³em jeden niewykorzystany korpus - postanowi³em opisaæ moje metody sprawdzone przez ponad dwa lata.

Przepis pierwszy.
Potrzebne:
  • Papier do kas 110mm (ma tê w³a¶ciwo¶æ, ¿e w poprzek rwie siê znacznie lepiej, ni¿ wzd³u¿)
  • O³ówek do nawiniêcia na nim (mój mia³ ¶rednicê 9mm)
  • SuperGlue lub podobny klej
  • Wiertarka
  • Zapa³ki
Wykonanie:
  • Zaczynamy od zrobienia na o³ówku rurek o grubo¶ci 4mm. Nale¿y nawijaæ mo¿liwie ciasno. Gdy przykleimy ju¿ lu¼ny koniec, kilka obrotów o³ówkiem spowoduje dodatkowe ¶cie¶nienie warstw.
  • Tniemy rurki w po³owie. (Mo¿na wiêc u¿yæ papieru 55mm, jest on niestety dro¿szy, i czeka nas iêcej nawijania.)
  • Umieszczamy w ka¿dej tulejce zwiniêty w kulkê papier (dowolny) i mocno ubijamy. Powinni¶my uzyskaæ zatyczkê o d³ugo¶ci 10mm.
  • Dajemy po dwie ma³e krople kleju na zewn±trz i w ¶rodu.
  • Wiercimy w po³owie szeroko¶ci wiert³em 2mm.
  • Zapalamy zapa³ki i czekamy, a¿ siê trochê spal±, gasimy - uzyskujemy ³adnie zaostrzone zapa³ki. (Alternatywnie mo¿na uzyæ wyka³aczek.)
  • Przy pomocy zapa³ki mocujemy zatyczkê. (Mo¿na daæ do ¶rodka kroplê kleju, ale je¿eli nie u¿yli¶my papieru ³atwo nasi±kaj±cego to jest to bezcelowe.)
  • Usuwamy wystaj±c± cze¶æ zapa³ki
Teraz mamy 2 mo¿liwo¶ci:
  • Niezatkany koniec rurki laminujemy du¿± kropl± kleju. Jest to bardzo wa¿ne - u¿yty papier pêka wzd³u¿ petardy, bez tego zabiegu rozdar³by zbyt ³atwo. Dajemy do ¶rodka proch(tak ¿eby zosta³o 10-15mm wolnego od koñca), lont, ca³o¶æ zabezpieczamy zwiniêtym papierem - druga zatyczka zbêdna.
  • W jednej nieza¶lepionej rurce prasujemy zatyczki. Wiercimy otwór na lont w po³owie wysoko¶ci, laminujemy klejem(wa¿ne!), po wyschniêciu dajemy lont. Proch wsypujemy do petard korzystaj±c z lejka(mo¿e byæ improwizowany ze zwiniêtej kartki papieru, wa¿ne, ¿eby nie zapaskudziæ "wlotu". Umieszczamy 2 zatyczkê, wiercimy i zbroimy zapa³k±.
Takie petardy wykonuje siê relatywnie szybko i na mieszance Al(py³ od usera) S, KMnO4 daje naprawdê rewelacyjny efekt jak na swoje wymiary. (Widzê, ¿e teraz taki proch popad³ w nie³askê, 5 lat temu toczy³y siê dyskusje czy ten proch mo¿e byæ niebezpieczny i nawet pirotechman za bardzo w to nie wierzy³.)
Korpus po nawierceniu - Zalaminowana krawêd¼ - gotowy korpus




Drugi przepis jest na bazie papieru pakowego(br±zowy z paskami, 90gr arkusz) i kleju szkolnego. Z racji pracoch³onno¶ci dobry na wiêksze petardy.
Klej:
  • Do czterech ³y¿ek m±ki stopniowo(!) dodajemy wody a¿ uzyskamy p³yn (ma przestaæ byæ gêste)
  • Podgrzewamy na kuchence a¿ powstanie "glut" - klej gotowy.
Wykonanie:
  • Petardy wykonujemy z paska papieru pakowego który smarujemy cienk± warstw± kleju i zwijamy na czym¶ w stylu markera (15mm lub wiêcej).
  • Na jednym z koñców rurki (przed wyschniêciem) zawijamy oko³o 2mm do wewn±trz.
  • Zatyczki robimy smaruj±c kawa³ek papieru klejem i ubijaj±c w rurce po stronie zagiêcia. Drug± zatyczkê prasujemy w pustej rurce wk³adaj±c w zwiniêty papier pêtelkê ze sznurka i zostawiamy do wyschniêcia. Po wyschniêciu (1-2 dni) uzyskujemy bardzo twardy korpus (przy 3mm grubo¶ci nie mo¿na tak ³atwo zgnie¶æ w rêkach).
  • Otwór na lont wykonujemy wedle upodobañ w po³owie wysoko¶ci, lub w pierwszej zatyczce.
  • Umieszczamy 2 zatyczkê w rurce, nawiercamy obie (przy wiêszym rozmiarze 2(lub nawet 3) razy "na krzy¿" z odstêpem 7mm), wyjmujemy jedna przy u¿ycia sznurka.
  • £adujemy proch (najlepiej zawiniêty jedn± warstw± foli z woreczka (wilgoæ), drug± zatyczkê smarujemy na brzegu klejem, wsuwamy, obie zbroimy zapa³kami. Gotowe.

Wersja uproszczona, ale dro¿sza:
  • Tniemy paski papieru pakowego o szeroko¶ci 1cm.
  • Nabywamy drog± kupna pi³eczkê do tenisa sto³owego.
  • Smaruj±c paski klejem j.w. Oklejamy pi³eczkê w trzech p³aszczyznach. (Jak szelkê, my¶lê, ¿e jest gdzie¶ opis.)
  • Po wyschniêciu (1 dzieñ) wykonujemy gwo¼dziem otwór (~4mm) przez który wprowadzamy proch i lont. uszczelniamy to miejsce np. owijaj±c lont paskiem papieru. Gotowe.


UWAGA! Takie petardy produkuj± przy dobrym prochu wiele (na szczê¶cie lekkich, wiêc niegro¼nych) od³amków, zatyczki mog± za to przelecieæ znaczny dystans i nawet z 15m uderzenie nimi jest bardzo bolesne. Z tej przyczyny petardê nale¿y stawiaæ pionowo, lub k³a¶æ na pod³o¿u zatyczkami "równolegle" do nas. No i oczywi¶cie nale¿y zachowaæ wiêkszy odstêp.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Czw Kwi 03, 2008 6:43 pm    Temat postu: Re: Jak zrobiæ petardê?? Aspekty techniczno - chemiczne Odpowiedz z cytatem

-arturo- napisa³:
hejas! postanowi³em, ¿e zamieszcze tu opis na zrobienie fajnej petardy Smile ...

A wiêc tak:
1.korpus

do wykonania korpusu petardy potrzebne bêdzie:
-kartka A4 taka z drukarki
-klej w tubce szkolny
-taka rurka co folia aluminiowa jest na niej nawiniêta taka do kanapek srebrna
-no¿yczki
-nó¿

wykonanie:

Rozcinamy kartke A4 wzd³u¿ na dwie równe, d³ugie czê¶ci. Bierzemy t± rurke (u mnie jest do¶æ gruba i twarda ale czasem zdarzaj± sie takie gówniane to lepsza jest twarda) i odcinamy taki kawa³ek, ¿eby by³ d³ugo¶ci jednego takiego paska z papieru, ¿eby potem móc nawin±æ te paski na t± rurke.

www.golota.republika.pl/img_0003.jpg


smarujemy do¶c du¿o te dwa paski klejem szkolnym i odk³adamy do wsi±kniêcie tego kleju na jak±¶ minute.

www.golota.republika.pl/img_0004.jpg


potem nawijamy te paski na t± rurkê jeden po drugim i jak ju¿ s± przyklejone to poturlaæ po stole ¿eby sie wszystki dobrze poprzykleja³o Very Happy

www.golota.republika.pl/img_0005.jpg

odstawiamy do wyschniêcie kleju na noc na karoryfer i mamy gotowy korpus

www.golota.republika.pl/img_0006.jpg

Zatyczki:

Zatyczki ka¿dy niech zrobi jak chce (ja nigdy nie wiem jak zrobiæ i zawsze co¶ kombinuje Razz ) ale pamiêtajcie aby nie by³y robione z niczego metalowego ani takich ró¿nych twardych rzeczy które po wybuchu wylec± i mog± komu¶ albo wam zrobiæ krzywde. najlepiej robiæ z jakiej¶ tektury albo papieru i kleju


proch (paliwo)

potrzebne bêd±:
-zimne ognie
-saletra
-cukier
-m³ynek do kawy

1. mielimy wszystkie sk³adniki osobno w py³
saletry 4 ³y¿eczki, cukru 2 ³y¿eczki i 4 zimne ognie pokruszone

www.golota.republika.pl/img_0008.jpg


wymielone sk³±dniki mieszamy razem i jeszcze raz wszystko wymieszane mielimy.

www.golota.republika.pl/img_0009.jpg


otrzymujemy taki proch ( u mnie sie pali³ bardzo szybko jak do tej pory moje mieszaniny, ³y¿eczka sie spali³a w sekunde a mo¿e mniej )

www.golota.republika.pl/img_0010.jpg


potem wszypujemy go do petardy

www.golota.republika.pl/img_0011.jpg


i zatykamy z drugiej strony tak samo jak z pierwszej i czekamy a¿ wyschnie i mamy super petarde (mo¿emy j± wzmocniæ ta¶m± izolacyjn± albo jak±¶ inn±)
aha a lont to robimy dziurke z boku petardy i wsadzamy lont, k³adziemy na ziemi i podpalamy i uciekamy Very Happy Hejas Razz
BARdZO MI sie podoba ten pomys³ tylko czym mozna zastapic zimne ognie??
Powrót do góry
=FreaK=



Do³±czy³: 20 Lip 2007
Posty: 14

PostWys³any: Czw Kwi 03, 2008 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wed³ug mnie taki proch bêdzie lipny. Najlepiej zrób Pcz granulowany albo jaki¶ FB np bezpieczny i w miarê dobry jest KNO3/Al/S 5/2/3 ew proch czekoladowy(w sumie nie wiem jak wyjdzie petarda na nim bo nigdy nie robi³em)


Pozdrawiam FreaK
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
Strona 5 z 10

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP