Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Jak zrobiæ petardê ? Aspekty techniczno - chemiczne
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
-arturo-



Do³±czy³: 12 Kwi 2005
Posty: 13
Sk±d: z du¿ego pokoju :p

PostWys³any: Pon Kwi 25, 2005 5:17 pm    Temat postu: Jak zrobiæ petardê ? Aspekty techniczno - chemiczne Odpowiedz z cytatem

hejas! postanowi³em, ¿e zamieszcze tu opis na zrobienie fajnej petardy Smile ...

A wiêc tak:
1.korpus

do wykonania korpusu petardy potrzebne bêdzie:
-kartka A4 taka z drukarki
-klej w tubce szkolny
-taka rurka co folia aluminiowa jest na niej nawiniêta taka do kanapek srebrna
-no¿yczki
-nó¿

wykonanie:

Rozcinamy kartke A4 wzd³u¿ na dwie równe, d³ugie czê¶ci. Bierzemy t± rurke (u mnie jest do¶æ gruba i twarda ale czasem zdarzaj± sie takie gówniane to lepsza jest twarda) i odcinamy taki kawa³ek, ¿eby by³ d³ugo¶ci jednego takiego paska z papieru, ¿eby potem móc nawin±æ te paski na t± rurke.

www.golota.republika.pl/img_0003.jpg


smarujemy do¶c du¿o te dwa paski klejem szkolnym i odk³adamy do wsi±kniêcie tego kleju na jak±¶ minute.

www.golota.republika.pl/img_0004.jpg


potem nawijamy te paski na t± rurkê jeden po drugim i jak ju¿ s± przyklejone to poturlaæ po stole ¿eby sie wszystki dobrze poprzykleja³o Very Happy

www.golota.republika.pl/img_0005.jpg

odstawiamy do wyschniêcie kleju na noc na karoryfer i mamy gotowy korpus

www.golota.republika.pl/img_0006.jpg

Zatyczki:

Zatyczki ka¿dy niech zrobi jak chce (ja nigdy nie wiem jak zrobiæ i zawsze co¶ kombinuje Razz ) ale pamiêtajcie aby nie by³y robione z niczego metalowego ani takich ró¿nych twardych rzeczy które po wybuchu wylec± i mog± komu¶ albo wam zrobiæ krzywde. najlepiej robiæ z jakiej¶ tektury albo papieru i kleju


proch (paliwo)

potrzebne bêd±:
-zimne ognie
-saletra
-cukier
-m³ynek do kawy

1. mielimy wszystkie sk³adniki osobno w py³
saletry 4 ³y¿eczki, cukru 2 ³y¿eczki i 4 zimne ognie pokruszone

www.golota.republika.pl/img_0008.jpg


wymielone sk³±dniki mieszamy razem i jeszcze raz wszystko wymieszane mielimy.

www.golota.republika.pl/img_0009.jpg


otrzymujemy taki proch ( u mnie sie pali³ bardzo szybko jak do tej pory moje mieszaniny, ³y¿eczka sie spali³a w sekunde a mo¿e mniej )

www.golota.republika.pl/img_0010.jpg


potem wszypujemy go do petardy

www.golota.republika.pl/img_0011.jpg


i zatykamy z drugiej strony tak samo jak z pierwszej i czekamy a¿ wyschnie i mamy super petarde (mo¿emy j± wzmocniæ ta¶m± izolacyjn± albo jak±¶ inn±)
aha a lont to robimy dziurke z boku petardy i wsadzamy lont, k³adziemy na ziemi i podpalamy i uciekamy Very Happy Hejas Razz


Ostatnio zmieniony przez -arturo- dnia Sob Kwi 30, 2005 7:59 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pandi



Do³±czy³: 05 Kwi 2005
Posty: 18
Sk±d: pó³nocny wschód

PostWys³any: Wto Kwi 26, 2005 5:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja petardy robiê od wczoraj, wiêc siê nie ¶miaæ Very Happy Dot±d zajmowa³em siê tylko silniczkami rakietowymi, wiêc mo¿na tym wyja¶niæ moj± ignorancjê Wink

Wydaje mi siê i¿ opracowa³em ciekawy i bardzo szybki sposób wykonania do¶æ silnej petardy, jednak wymaga ona posiadania kilku nie tak popularnych znowu rzeczy. £adunek na jedn± petardê to ok 1,25g chloranu potasu zmieszanego z py³em aluminiowym w stosunku 3:2.

Potrzebne materia³y (na 3 petardy):
- drobno zmielony chloran potasu KClO3 (2,25g)
- py³ aluminiowy (1,5g)
- papier do kas fiskalnych 55mm
- rêcznik papierowy
- lont (najlepiej komercyjny visco 2mm) 3x 7cm
- pistolet na gor±cy klej
- strzykawka 2ml

Nawijamy odcinek papieru ok. 40 cm na strzykawkê i zaklejamy na koñcu klejem aby siê nie rozwija³. Zsuwamy nasz korpus ze strzykawki na odcinku ok. 7mm, nastêpnie formujemy kulkê z rêcznika (tak aby do¶æ ¶ci¶le wchodzi³a) i wsuwamy j± w korpus. Zalewamy spor± ilo¶ci± kleju. Wsuwamy lont i mocujemy go kropelk± kleju tak aby nie wypada³. Wsypujemy mieszankê do ok 4/5 wysoko¶ci korpusu (nie ubijamy!). Formujemy nastêpn± kulkê, wsuwamy i znów zalewamy klejem. Wszystko to, ³±cznie z proponowanymi wymiarami wszystkich elementów przedstawia wykonany przeze mnie rysunek:



Pierwszy raz siê w to bawiê i paliwo opracowa³em sam, ale pewnie kto¶ robi³ je ju¿ wcze¶niej. Nie wiem, czy jest niebezpieczne, ja jednak obchodzi³bym siê z nim ostro¿nie, mieszaj±c w plastikowym pude³ku drewnianym patyczkiem i miel±c sk³adniki osobno.

Czas wykonania 1szt. to ok 4-5 minut, a efekt bardzo ciekawy. Nale¿y pamiêtaæ te¿ o testowaniu petard na poligonie oraz tym, ¿e petardê najpierw k³adziemy na ziemi, a dopiero pó¼niej odpalamy.

Jest ¼le? Pochwalcie chocia¿ rysunek Wink

Jakby¶cie mieli jakie¶ uwagi to nie wahajcie siê pisaæ. Dzisiaj trochê nie kontaktujê, jestem w trakcie egzaminów gimnazjalnych Rolling Eyes

_________________
Lame ;]

Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
pandi



Do³±czy³: 05 Kwi 2005
Posty: 18
Sk±d: pó³nocny wschód

PostWys³any: Wto Kwi 26, 2005 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman napisa³:
Dobrze, dobrze Smile Nie do koñca tylko rozumiem, czy zatyczki zalewane s± klejem z glueguna? Ja raczej u¿y³bym do tego wikolu, z tego co wiem ten klej raczej s³abo trzyma siê papieru choæ mogê siê myliæ. Zamiast niego mo¿na spróbowaæ to samo zrobiæ z silikonem Smile cholerstwo wszystkiego siê trzyma. Co do ilo¶i mieszanki to petarda mo¿e i wyjdzie do¶c g³o¶na ale nie mocna, moc to nie tylko huk. Na masê zatyczkow± dobra jest te¿ wata z wikolem, trzyma siê dobrze chocia¿ dostaæ ni± jest napewno nieprzyjemnie

Trochê poci±³em Twoj± wypowied¼, chyba siê nie obrazisz Question Wink

Tak, zatyczki s± zalewane tym klejem, warstwa 3-4mm. Trzymaj± siê wystarczaj±co mocno, po wybuchu nie lataj± zatyczki ale fragmenty korpusu Twisted Evil . Mo¿na próbowaæ z innymi klejami, ale czy jest sens? Poza tym ten klej bardzo szybko zastyga, wiêc wykonanie jest naprawdê b³yskawiczne. Wygl±da to tak:




Sorry za beznadziejn± jako¶æ zdjêæ, ale tylko takim sprzêtem dysponujê. Dodatkowo dorzucam filmik z wybuchu takiej petardy. Wygl±da beznadziejnie, gdy¿ nie widaæ na nim b³ysku ani te¿ nie s³ychaæ stosownego huku, za to obserwowaæ mo¿na paniczn± ucieczkê kamerzysty (sta³ 3 m od petardy) przed lataj±cym piaskiem Razz Tylko na 3 kolejnych klatkach widaæ co¶ takiego:



Potem:



A 1 klatkê dalej



Very Happy

_________________
Lame ;]



Ostatnio zmieniony przez pandi dnia Wto Kwi 26, 2005 6:59 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Tchemik



Do³±czy³: 11 Sty 2004
Posty: 496
Sk±d: Bytom

PostWys³any: Wto Kwi 26, 2005 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przegl±dam sobie ten temat i zauwa¿am ze nie nikt nie zauwa¿y³, i¿ istniej± tak¿e petardy kuliste.
Ja osobi¶cie bardzo je sobie cenie, choæ minê³y czasy, gdy je robi³em.
Jak taka petardê siê konstruuje:

Do wykonania petardy bêd± nam potrzebne nastêpuj±ce elementy:
- ping-ping (lub inna kulka, z której otrzymamy wewnêtrzny korpus)
- folia aluminiowa
- papier
- klej „wikol”
- wiertarka + wiert³o
- lont lub g³ówka zapalcza
- proch czarny lub cos w tym stylu.

Przygotowanie petardy zaczynamy od zdobycie tych¿e elementów.
Ping-pong (lub inna kulkê) na pocz±tek oklejamy pojedynczymi paskami folii aluminiowej.
Ja osobi¶cie nakleja³em paski a¿ do momentu, gdy warstwa mia³a ok. ok. 3-4mm.
Nastêpnie zaczynamy oklejaæ petardê papierem.
Polecam u¿ywaæ pasków papieru, nie za szerokich i nie za d³ugich by nie by³o wielkiego problemu z dok³adnym przyklejeniem.
Gdy grubo¶æ korpusu osi±gnie po¿±dany wymiar, pozostawiamy petardê do wyschniêcia (Wikolu).
Gdy klej wyschnie, za pomoc± wiertarki wiercimy otwór w korpusie, tak aby moc umie¶ciæ w nim proch (wierte³ko 6-8mm).
Gdy wywiercimy otwór, nasypujemy do ¶rodka proch, tak aby zajmowa³ ok. 3/4 ca³o¶ci i nie by³ ubity (ma byæ lekko usypany).
Nastêpnie w zale¿no¶ci od rodzaju odpalania, umieszczamy w otworze g³ówkê zapalcza, b±d¼ tez lont, a nastêpnie otwór uszczelniamy poksipolem (drogi, ale u¿ywamy ma³o wiec na wiele wystarczy).
Po zakoñczeniu tych operacji otrzymujemy:



Zalety:
- brak mêcz±cych zatyczek
- brak problemu z ich mocowaniem
- petarda wybucha ³adnie kuli¶cie (w ka¿dym kierunku jednakowo)
- nie trzeba kombinowaæ z tuba na petardê tradycyjna

Pozdrawka
Tchemik

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl


Ostatnio zmieniony przez Tchemik dnia Czw Gru 22, 2005 11:54 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Adrian



Do³±czy³: 28 Mar 2005
Posty: 94

PostWys³any: Wto Kwi 26, 2005 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka ciekawych linków :

http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=2326 - Petarda post by Mychu666

http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=5871&highlight=petarda - petarda urwi³apka Very Happy

http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=3434&highlight=petarda

- Petarda 0,5kg

A to z PiroPortalu

http://www.piroportal.boo.pl/articles.php?id=55 - petardy kuliste i inne Very Happy

http://www.piroportal.boo.pl/articles.php?id=120 - Draskowa

http://www.piroportal.boo.pl/articles.php?id=54 - Korsarz

http://www.piroportal.boo.pl/articles.php?id=22 - petarda Cystof'a

Very Happy Pozdrawiam

ps. Mam nadzieje ¿e pomoglem
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Czw Kwi 28, 2005 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poniewa¿ s± dwa podobne tematy o petardach, zrobimy pewn± zmianê.
Natychmiast zaczê³y siê tutaj dyskusje na wszystkie tematy zwi±zane z petardami, ale tak byæ nie mo¿e.W tym momencie w dówch tematów mamy to samo.
Tutaj wiec niech zostan± opisane przyk³ady jak zrobic petardê. Niech ten temat dotyczy wszystkich technicznych aspektów. Ale nie mówmy tutaj o mieszaninach, "czy pcz bêdzie dobry a czy ten Fb lepszy od drugiego"..
Tutaj tylko konstrukcja:!:
Posty odbiegaj±ce od tego bêda usuwane, je¶li bêdzie sie pojawiaæ tutaj mnóstwo takich postów jak nie powinno, wtedy temat zostanie usuniêty. Nikomu nie jest potrzebny kolejny nowy temat o petardach, o których jest mnóstwo napisane....

ps zanied³ugo cze¶æ postów które jeszcze dotycz± mieszanek zostan± usuniête. Temat zosta³ dlatego ¿e naprawde ³adnie jest zaczêty, opisy i obrazki Smile

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Dave



Do³±czy³: 13 Wrz 2004
Posty: 5
Sk±d: Myslowice

PostWys³any: Nie Maj 08, 2005 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do robienia petard to chcialbym was zapytac dlaczego tak wiele osob utrudnia sobie zycie czasochlonnym wykonaniem korpusow i zatyczek??Powiedzcie mi Very Happy. Ja wam powiem w jak prosty sposob robie naprawde dobre petardy, ktore robia naprawde duuuuzo huku. Wiec biore pasek papieru obojetnie z czego, moze byc nawet gazeta (wychodzi najtaniej) dlugosci kartki A4 a szerokosci ok 10 cm. Zwijam go w rulon na jakiejs formie (np dlugopis) tak by fi wynosilo w granicach 10 mm,nastepnie owijam caly rulonik nitka, tak aby calosc sie trzymala i byla zwarta, wiec nitki nie trzeba za duzo.Potem nawijam na to jeszcze jeden pasek, taki sam jak poprzednio i tutaj znowu owijam to nicmi(to zamiast mazania sie klejem-wzmacnia konstrukcje), jesli papier jest cienki czyli np. z gazety to nawijam jeszcze trzeci kawalek aby grubosc scianek miala ok 3-4mm.Ostani pasek oczywiscie tez wzmacniam nicmi.Taki korpus mozna jeszcze okleic dwoma warstwami jakiejkolwiek tasmy (pakowej lub tej szarej, opasanej).Potem zaginam jeden koniec, owijam kawalkiem sznurka lub tasmy izolacyjnej, wsypuje mieszanke KMnO4+PAM+S, zaginam drugi koniec i robie z nim to samo.Oczywiscie z boku wczesniej wkladam lont (wlasciwie stopina wlasnej roboty, niezawodna, pali sie nawet pod woda). Jesli chodzi o zatyczki i caly klopot z tym zwiazany to nie dotyczy on mnie.Zagiete konce sa lepsze z wielu powodow!!!Taka peterda ma bardzo duzo sile wybuchu zaleznie od ilosci f-b i jej wielkosci.Wykonanie jest bardzo proste i szybkie co najwazniejsze. POLECAM

Pozdrawiam Smile

_________________
Never say never!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Czw Pa¼ 20, 2005 5:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

usunalem stad tone bzdur o wikolu i papierze toaletowym-uprzejmie prosze trzymajcie poziom.
A co do petardy to przeczytajcie post powyzej, po kiego grzyba wam te wszytskie zatyczki. Nawijacie papier na markera, zaginacie jeden koniec wsypujecie fb zaginacie drugi koniec, obficie tasma obkleic i petarda lepsza od komercyjnej i bezpieczniejsza bo nie ma zadnych odlamkow.

piszcie o konkretach, nie wiem...moze jakies filmy z petardowych testow, porownanie sily mieszanek, efekty petardowe, jakies iskry no naprawde mozna sobie gledzic o tych petardach, ale jakos normalnie (chociaz to aki temat, ze za bardzo nie ma o czym gadac), a nie ciagle bzdury i smieci i dyslektyczne wypociny 13 latkow...

spojrzcie na szelki w fajerwerkach jak ladnie i konkretnie sa prowadzone...

pozdrawiam HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Marcin



Do³±czy³: 03 Cze 2005
Posty: 92

PostWys³any: Pi± Pa¼ 21, 2005 8:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Schemat testów:


No wiêc tak: zrobi³em wczoraj 2 petardy w korpusie z pojemnika po filmie obklejone ta¶m± sznurkow±; pierwsza petarda by³a na FB, a druga na KClO3+BNa i dodatkowo dla porównania z komercj± wzio³em kupnego achtunga.

Dane:
Obie petardy (robione przezemnie) by³y w identycznych korpusach, odpalane visco 2mm, rzucane na wilgotn± ziemiê (wcze¶niej pada³ deszcz).

Spostrze¿enie:
Petarda na FB wybuch³a ok. 5x g³o¶niej od petardy korsarz (achtung) - dzwiêk bardzo basowy.
2-ga petarda na KClO3+BNa wybuch³a s³abiej od innych. Wogóle, wszystkie te du¿e (30g<) na BNa s± jakie¶ ciche, ale za to maj± wiêksz± si³e niszcz±c± [zosta³ niewielki krater (4cm/4cm/1cm) - którego przy petardach na FB nie ma].

Wniosek:
Petardy na FB s± bardzo dobre - d¼wiêk daj± g³o¶ny, basowy. - polecam robiæ je w korpusie po pojemniku po filmie i obklejaæ mocn± ta¶m±.

Petardy na KClO3+BNa (tañsze) s± dobre, ale jak robi siê je z ma³± ilo¶ci± mieszanki, ale bardzo mocnym korpusem i najlepiej rzucaæ je pod ¶ciane - to dodatkowo wzmacnia d¼wiêk...

Petardy komercyjne typu: achtung s± drogie i nie op³aca siê ich kupowaæ chocia¿ i tak s± w miarê silne.

Wed³ug powy¿szego schematu, mogliby¶cie robiæ testy petard. Najlepiej do³±czajcie do nich dodatkowo filmiki.[/i]
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Go¶æ






PostWys³any: Sro Gru 14, 2005 8:53 pm    Temat postu: POMOCY!!! Odpowiedz z cytatem

mam problem i mam nadzieje ze mi pomozecie go rozwiazac
no wiec od niedawna zaczela mnie krecic pirotechnika i w tym celu zdobylem juz saletre potasow±, siarke (niestety granulat) lont visco i oczywiscie wegiel drzewny. ¦wiece dymne z uzyciem saletry i cukru wychodza bez problemu ale nie wybuchla mi zadna petarda z prochem czarnym. Uzywam mieszanki 75%saletry 15%siarki 10% wegla. Wszystkie sk³adniki mam drobno przemielone mlynkiem uzywam tuby opisanej na forum (i wlasnej konstrukcji tez) a proch zamiast wybuchac tylko dymi prosze o pomoc bo nie wiem w czym tkwi moj blad
z gory dzieki za pomoc
odpowiedz chyba na forum ale jak byscie mogli to robert16st@wp.pl
Powrót do góry
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Czw Gru 15, 2005 11:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakiej "tuby" Question Rolling Eyes czy chodzi o mlyn kulowy Question

redzik napisa³:
Uzywam mieszanki 75%saletry 15%siarki 10% wegla.


Byc moze tutaj lezy problem, co Question Idea Wink Az 15% zawartosc siarki znacznie spowolnia spalanie, zwieksza ilosc produktow gazowych i zamienia twoja petarde w wulkanik-zwlaszcza w stanie sypkim (nie zgranulowanym). Radze przestudiowac troche forum i nauczyc sie podstaw. Odrobina dokladnosci i spostrzegawczosci rowniez jest calkiem przydatna w tym fachu... Rolling Eyes
Do petard stosuje sie mieszanki fb, a jezeli juz proch to granulat i nie pytaj sie teraz co to jest, jak sie robi itp. bo wszystko jest napisane na forum.
Polecam temat o pcz...echhh Rolling Eyes

pozdrawiam HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tchemik



Do³±czy³: 11 Sty 2004
Posty: 496
Sk±d: Bytom

PostWys³any: Czw Gru 22, 2005 11:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

HellFire napisa³:
[...]Do petard stosuje sie mieszanki fb, a jezeli juz proch to granulat i nie pytaj sie teraz co to jest, jak sie robi itp. bo wszystko jest napisane na forum.[...]


Ja jak to przystalo przed sylwestrem w robocie zaczelem sobie przygotowywac kilka specjalow na sylwka. Poniewaz z natury jestem leniwy, to nie chce mi sie robic prochu czarnego, ktory dobrze by przegryzac i prasowac by sie szybciej spala etc, wiec poszedlem na latwizne.
Petardy zaczelem robic na mieszance:
- 60% NH4CLO4
- 40% PAM

Zrobilem kilkanasie petard w tubkach papierowych (wnetrze z miesa do kebaba - POLECAM), zabite zatyczkami, po czym stwierdzilem ze nim zaczne robic wiecej, przetestuje jedna Wink
Wracajac dzis z roboty szedlem przez osiedle... Postawilem petardke... podpalilem lont... Poszedlem dalej. Jak nie pierdyknie!!!! Masa ladunku 15g a grzmot jak... Ach... az ciezko opisac. Mieszanka spalila sie z taka predkosci i takim grzmotem ze kazda petarda wojskowa czy inny wynalazek odpada.

Polecam taki patent Smile Piekny, glosny, basowy grzmot.

Jeden user, ktory wyprobowal moja mieszanke zwrocil mi na jedna rzecz uwage.
Mieszanki musi byc przynajmniej kilkanasie gramow. Dlaczego... A dlatego ze ona sie rozpedza. Najpierw zaczyna iskrzyc przez otwor po loncie (2-3 sekundy) po czym nastepuje BOOM!
Dosc smieszne zjawisko, ale faktycznie mieszanka sie rozpedza. Zapala iskrzy a nastepnie wybucha.
Dlatego mieszanka 2-5g moze zdarzyc sie wypalic nim walnie. Ja odpalalem ladunki 15g i nie bylo problemow (przy mocnych zatyczkach).
Ja zatyczki robilem z:
Dolna - Zabita fili± cynow± na grubosc ok 1cm dowiniete tasma (zwykla tasma klejaca owinieta by przytrzymac dodatkowo zatyczke).
Gorna - przybitka z waty higienicznej, z gory zabita foilia alu (taka do pakowanie spozywki) i dowinieta tasma (jak wyzej).
Bez podsypki odpala od samego Viskacza.

Pozdro
Tchemik

PS. czasem jak sie za slabo zabije zatyczki, lub za malo dowinie tasmy to je wyrywa.

PS. Mysle ze osoby bawiace sie nadchloranem amonu wiedza o czym mowie Wink

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
pirofeluk
Go¶æ





PostWys³any: Wto Sty 03, 2006 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JA jak mam ochotê na petardê to idê do fotografa po pude³ka na kliszê fot.

Mieszanka Kclo3+ benzoesan sodu i BAAAARDZO OSTRO¯NE OBCHODZENIE siê z t± mieszank±, wiem ¿e jest wra¿liwa....

Raz tylko zrobi³em b³±d,... chcia³em zrobiæ ¶wiszcza³ka i wysz³a potê¿na petarda, a dlaczego??, dlatego ¿e za s³abo ubi³em i zaprzesta³em dalszych prób z petardami na tej mieszance wiêc nie polecam, A wiem co mówiê....

W uszach mi piszcza³o przez oko³o 15 min.

a sta³em tylko 20 metrów od "petardy"...
Powrót do góry
Tchemik



Do³±czy³: 11 Sty 2004
Posty: 496
Sk±d: Bytom

PostWys³any: Wto Sty 03, 2006 11:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pirofeluk napisa³:
W uszach mi piszcza³o przez oko³o 15 min.

a sta³em tylko 20 metrów od "petardy"...


To ile tam tego bylo?? 500g ??

Ja robilem takie petardki na sylwka, w bardzo mocnym korpusie w nim 15g mieszanki stechiometrycznej KClO3/C7H5O2Na i jakos mi w uszach nie piszczalo Wink Choc stalem ze 5m od tego.

Cos tu krecisz Laughing

Pozdro
Tchemik

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
DNF



Do³±czy³: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Sk±d: Bydgoszcz

PostWys³any: Wto Sty 03, 2006 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Tchemiku. petardy na KClO3+BNa naprawde wala poteznie. na sylwka mialem 5 petard na tej mieszaninie korpus na pinglu czyli kulisty..Wink scianka 1cm klejona szklem wodnym dodatkowo na koncu sciskane sznurkiem w srodku 16g tej mieszaniny stalismy z kumplem 10m od tego huk niesamowity kolega tak sie przestraszyl ze szkoda ze mu zdjecia nie zrobilem..Smile robia krater tyle ze szkoda ze w sniegu srednica ok 50cm jak sniegu mialem 20cm grubosci to trawe zamarznieta na 1cm wyrywalo zreszta to jest foto co to prezentuj..Smile

Pozdrawiam
DNF
P.S. jak ktos to przeczytal cale i zrozumial to gratuluje..Smile
P.S.2 jak beda foty za durze to zmniejszczie bo ja nie umiem..Smile

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczêta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Ga³czyñski
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Sro Sty 11, 2006 4:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Korzystajac z wolnej chwili dokonalem autpsji petardy marki "HESTIA". Pomyslalem, ze przyda sie to niektorym poczatkujacym uzytkownikom.
Oto fotka przekroju:



Od prawej:
-byla zolta masa "zapalczana" charakterystyczna dla tego typu petard, lekko zawilgotniala wykruszyla sie przy rozcinaniu petardy
-dalej czarna masa opozniajaca po spaleniu pozostawiajaca twardy zuzel
-zaraz za masa opozniajaca widac szarawy flash w ktorego sklad wchodzi najprawdopobniej KClO4 i Al
-za flashem pomaranczowe wiory
-na koniec zatyczka z zaprawy hyraulicznej

Ilosc wiorkow zestalonych z koncowka zatyczki wskazuje, ze wiorki zapobiegaja zawilgoceniu sie flasha-zatyczka gipsowa/cementowa najprawdopodbniej jest wykonywana na samym koncu, a produkcje petardu rozpoczyna sie od sporzadzenia rurek kartonowych i umieszczeniu na jej koncu "glowki" z masy wrazliwej na tarcie.
Jak widac "korsarz" ma dlugosc 7cm, a ilosc flasha zawartego w wydawaloby sie dosc duzej petardce, dla niektorych moze byc sporym zaskoczeniem. Sekret "powera" to solidna, kartonowa tuleja.

UWAGA!!!

Rozcinanie komercyjnych produktow nozem moze doprowadzic do tragedii!!! Na skutek tarcia moze dojsc do zaplonu, a w rezultacie do ciezkich poparzen lub utraty niektorych czlonkow ciala. Nie polecam tego rodzaju operacji, zwlaszcza niedoswiadczonym "piromanom". Autopsja zostala przeprowadzona z zachowaniem odpowiednich srodkow bezpieczenstwa w postaci ochrony twarzy (w szczegolnosci oczu) oraz rak!!!

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Dawid G



Do³±czy³: 06 Sty 2006
Posty: 7

PostWys³any: Nie Sty 15, 2006 4:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Apropo wypowiedzi Tchemika o petardach kulistych:
Ja zamiast ping-ponga uzywam zwyklych bombek choinkowych (wiem, wiem ze niby odlamki szklane,ale one po pierwsze po wybuchu pekaja na bardzo male kawalki, a po druge sa tak lekkie za daleko nie leca) ktore maja dosc rozne srednice (kazdy chyba dobrze wie jakie i sam moze sobie ja dobrac) Laughing sa latwo dostepne (czytaj tanie Smile ). zamaist folii aluminiowej i wikolu uzywam papierowej tasmy samoprzylepnej (szerokosci 1cm) moze nie jest to tak efektywne, ale duzo szybsze i dla kogos kto nie ma odpowiedniego, stanowiska napewno mniej problemow jest ze sprzataniem wikolu (ktory zawsze gdzies kapnie).

Ja probowalem granulowany pcz (ok 2mm-3mm), troche ponad 3/4. w otwor wetknalem rurke od soczku(a w rurke lont) o zalalem klejem na goraco,tasma okleilem na ok 0.7 cm. No i "bombka" za pierwszym razem probowalem 2cm przekroj (wewnetrzny), a za drugim troche ponad 5 cm. Za kazdym razem detonacja nastapila bezproblemowo.
Chcialbym poznac wasze opinie o tym "pomysle" i zapytac czy ktos nie probowal z innym mw w tym rozwiazaniu.

Ps. jak bede mial czas to zamieszcze zdjecia jesli kogos to zainteresuje.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Nie Sty 15, 2006 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hemist napisa³:
Dawid G napisa³:
detonacja nastapila bezproblemowo

to nei ejst detonacja ! pcz neid etonuje, conajwyrzej szybko sie spala, ew. spala sie wybuchowo


Deflagracja Wink

Je¶li o ¶cis³o¶æ chodzi. Wink
Powrót do góry
Soviet



Do³±czy³: 21 Gru 2004
Posty: 29

PostWys³any: Sob Sty 21, 2006 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Postanowi³em ¿e ja te¿ co¶ napiszê.
Niedawno zrobi³em petardê stylizowan± na niemieckiego " Hand-granata " z drugiej wojny.Sposób wykonania jest podany na schemacie. Mieszank± rozrywaj±c± by³ fotob³ysk KClO3 + Benzoesan Sodu 70/30 ( wagowo) ( ja u¿y³em oko³o 25 gram )
Wyniki s± nastêpuj±ce.

Arrow Schemat budowy petardy ( trochê d³ugo siê ³aduje )
http://m.iwanowski.dlf.interia.pl/Schemat-%20Handgranat.bmp

Arrow Gotowa petarda
http://m.iwanowski.fm.interia.pl/Handgranat.jpg

Petardy wal± naprawdê potê¿nie. Doln± zatyczkê trzeba mocno zakleiæ gdy¿ czasem wyrzuca trzonek nie rozrywaj±c korpusu.

Pozdrawiam.
SoViet.

_________________
Rzuci³em piro... zosta³a only teoria Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
fire



Do³±czy³: 11 Gru 2004
Posty: 24
Sk±d: rymanów

PostWys³any: Sob Sty 21, 2006 12:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Fajnie to wygl±da ale jedna uwaga KCLO3+BNa to nie fotob³ysk tylko swiszcza³a Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
Strona 1 z 10

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP