Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Paliwo 篡wiczne
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
heksogen pl

Do陰czy: 09 Cze 2004
Sk康: ma這polska

PostWys豉ny: Wto Kwi 12, 2005 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do tego paliwka, to ostatnio robi貫m silnik (mam korpus z zatyczk i dyszk) na ok. 100gram paliwa kompozytowego o sk豉dzie:
- KClO3 - 35%
- KNO3 - 35%
- 烈 - 20%
- proszek Mg - 10%
Paliwko super ale... po pierwsze w tej ilo軼i 篡wicy poliestrowej nie da si rozmiesza sk豉dnik闚... doda貫m wi璚 acetonu i upakowa貫m do kartonowych rureczek polakierowanych - s逝篡造 do uformowania ziaren. Silnik mia Kn oko這 150, d逝go嗆 ok. 14cm, 鈔. wewn. 28mm . Tydzie schni璚ia i paliwo nadal by這 papk... pomimo tego 瞠 wi瘯szo嗆 acetonu wyparowa豉. wyj掖em je z tych segment闚 i dalej nic z tym nie mog貫m zrobi, do tego spiepszy貫m pr皻 7mm kt鏎ym formowa貫m kana i tak si sko鎍zy這. Po tygodniu zach這 na kamie Shocked ...
Pali si stabilnie, wielkim bia這-r騜owym p這mieniem. Jak na paliwo kompozytowe to nawet powoli, chocia pewnie pod ci郾ieniem nie幢e przyspiesza. Bolesna jest jednak cena 篡wicy kupowanej po litrze. Jak znajde gdzie 篡wic po 10z to poexperymentuj... zdaje si ze jak nie masz 浩 albo 烈 na sk豉dzie to w rakietach sie nie pobawisz... laminaty s super na silniki i rakiety. Do tego paliwka... Rolling Eyes Wink
PS
瞠by nie by這 瞠 niszcze klawiatury... Laughing
da豚ym fotki jakbym mia gdzie serwer Rolling Eyes
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Kwi 12, 2005 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heksogen pl napisa:
.........
- KClO3 - 35%
- KNO3 - 35%
- 烈 - 20%
- proszek Mg - 10%
....... Tydzie schni璚ia i paliwo nadal by這 papk... pomimo tego 瞠 wi瘯szo嗆 acetonu wyparowa豉..........

Acetonem chcesz utwardza 烈 Question Wink .
Nawet jak dasz to co nale篡 ( utwardzacz z nadtlenkiem benzoilu ) to wynik b璠zie niepewny. Trzeba dobrze wysuszy AN.

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
heksogen pl

PostWys豉ny: Sro Kwi 13, 2005 4:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Acetonem chcesz utwardza 烈 Question Wink .
Nawet jak dasz to co nale篡 ( utwardzacz z nadtlenkiem benzoilu ) to wynik b璠zie niepewny. Trzeba dobrze wysuszy AN.

Nie rozumiem tego postu pirotechman, ja t 篡wic rozmiesza貫m z utwardzaczem (roztw鏎 nadtlenku benzoilu) ale by這 zbyt g瘰te 瞠by rozmiesza w niej ca這嗆 KNO3, KClO3 i Mg. Rozcienczy貫m wi璚 ca這嗆 acetonem. Nie wiem o jakie AN chodzi Question Confused
PS,
Taa, imageshack jest dobry tylko ile te fotki tam dni posiedz Confused Sad
Wy郵e linka jak znajde te zdj璚ia na HDD Crying or Very sad
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Kwi 13, 2005 5:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heksogen pl napisa:
.... ale by這 zbyt g瘰te 瞠by rozmiesza w niej ca這嗆 ...

R瘯awica gumowa i mo積a gnie嗆. 20 % 烈 jest tyle, 瞠 mo積a wyrobi - byle szybko. Pisze to bo wiem a nie 瞠 wydaje si mi. Utwardzacz wymiesza z 烈 ( bardzo szybko ) , potem reszta i wyrabia . Macie na to od 2 do 3 minut. Porzuci貫m 烈 bo nie lubi wy軼ig闚 z czasem, 篡wica cuchnie styrenem, styren potem powli ulatnia si i paliwo si kurczy. Og鏊nie trzy minus Rolling Eyes . Zaleta - a no, 瞠 da si tak zrobi paliwko na AN ( Amonium Nitrate albo AA - Azotan Amonu ). Przez ten skurcz nalezy jednak paliwko ( SR ) szybko zu篡. Z tym AN to pomyli這 mi si u Ciebie. Ale to bez znaczenia. Nadtlenek Benzoilu przereagowa Ci z wodorem powsta造m w reakcji Mg ze 郵adami wody. Dlatego uk豉d musi by suchy. Chyba, 瞠 nadtlenek jako od razy reaguje z proszkiem metalu ale w徠pie w to. Paliwo z AN twardnia這 mi - ale tylko suche.

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
heksogen pl

PostWys豉ny: Sro Kwi 13, 2005 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nadtlenek Benzoilu przereagowa Ci z wodorem powsta造m w reakcji Mg ze 郵adami wody.

I tutaj b陰d ! Czyta貫m tematy o paliwach HP i najpierw przetestowa貫m t kompozycj. Zasycha spokojnie. B喚dem by這 dodanie acetonu. Przez to 篡wica nie zasch豉.Stwardnia豉 jednak po miesi帷u na kamie... K這pot przy niej to czas. Wi捫e do嗆 szybko na galaret. Potem twardnieje ale do嗆 powoli, z 5-6godzin. Ciekawi mnie sk康 pirotechmanie bierzesz 浩 ? w beczkach 50l ? jaka cena ? Sprzedaj hurtowo 浩 w Radomiu ? jestem cz瘰to w Kielcach i 這dzi, sprawdze te tu : www.chemia.pl
PS
dyskusja o tym paliwie chyba nie ma sensu. Lepiej poexperymentowa. Tylko trzeba mie zapas kilkana軼ie litr闚 篡wicy Crying or Very sad
PS2
w豉郾ie w r瘯awicy ugniata貫m to paliwo r瘯 Wink
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Kwi 13, 2005 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Mam pytanie w temacie padaj okre郵enia

segmentach typu C-slot
segmentach typu "batest".

Jak wygl康a takie ziarno
Powr鏒 do g鏎y
pablo

Do陰czy: 06 Gru 2002
Sk康: 堯dzkie

PostWys豉ny: Sro Kwi 13, 2005 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

C-slot:

Kn dla C-slota (przyk豉d):

BATES np. tak (ilo嗆 segment闚 niewa積a):

Kn BATES'a:

Taki wykres ma BATES z optymaln d逝go軼i segmentu r闚n: (3*(Fi zewn. ziarna) + fi kana逝)/2. D逝窺zy segment przesuwa maksimum w prawo i daje bardziej bardziej progresywn ch-k. Kr鏒szy w lewo i degresywn.

Wykresy z arkusza Grains2.xls. Jest te nowszy Grains2000, tylko u mnie jako nie chce ruszy.
Powr鏒 do g鏎y
Kapucino

Do陰czy: 18 Gru 2004

PostWys豉ny: Czw Kwi 14, 2005 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heksogen pl napisa:

Taa, imageshack jest dobry tylko ile te fotki tam dni posiedz Confused Sad
Wy郵e linka jak znajde te zdj璚ia na HDD Crying or Very sad

D逝uuuuuuuuugo posiedz ja dawa貫m na pewnym forum zdj璚ia oko這 rok temu i jak na razie jeszcze s Very Happy nie wiem ile mog by dost瘼ne ale spr鏏uj je wys豉

a teraz wracaj帷 do tematu Smile gdzie moge kupi tak 篡wice bo interesuje mnie sporz康zenie takiego paliwka rakietowego, czy nada sie zwyk豉 篡wica Razz

Ostatnio zmieniony przez Kapucino dnia Czw Kwi 14, 2005 2:56 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
ander

Do陰czy: 14 Maj 2002

PostWys豉ny: Czw Kwi 14, 2005 2:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czytam sobie ksiazke o 浩 i ciekawe wnioski si nasuwaj. Obnecnie u篡wam 烈 i musz powiedzie, 瞠 nawet si to jara pod warunkiem 瞠 jest z umiarem. 20% jest ok, bo jak policzysz 7% skurczu z 20% masy d=1.2g/cm3, to nie jest tak tragicznie
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
ksard

Do陰czy: 07 Lis 2003

PostWys豉ny: Pon Kwi 25, 2005 7:20 am    Temat postu: ROFAX test silnika ze zmodyfikowanym paliwem Pirotechmana Odpowiedz z cytatem

Witam

Wczoraj przeprowadzi貫m test nowego silnika ze zmodyfikowanym paliwem wg. receptury Pirotechmana.
Silnik oznaczony jako Sr71 ROFAX spisa si bardzo dobrze.

Na zdj璚iu Agnieszka prezentuje wspomniany silnik Very Happy .

Jutro postaram si przedstawi opracowane wyniki testu.

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Kwi 25, 2005 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem ciekaw z czego wykona貫 korpus silnika . Naklejka 豉dna Wink ale wszystko zas豉nia Very Happy
Jakie KN ?
Powr鏒 do g鏎y
ksard

PostWys豉ny: Wto Kwi 26, 2005 9:02 am    Temat postu: Sr71 Rofax - analiza Odpowiedz z cytatem

Tak jak wcze郾iej obiecywa貫m, przedstawiam wyniki testu silnika Sr 71 ROFAX z paliwem 篡wicznym.
Celem testu by這:
1.sprawdzenie paliwa w warunkach pracy przy wy窺zym ci郾ienia w silniku

2.zastosowanie technik umo磧iwiaj帷ych skr鏂enie czasu pracy silnika - czyli zwi瘯szenie szybko軼i spalania paliwa.

Pr鏏a wypad豉 pozytywnie.

Silnik pracowa przez 1.6 sek. Exclamation
Wg moich wylicze silnik wytworzy ci庵 鈔edni 180 N co jest niez造m wynikiem. Taki silnik powinien wynie嗆 rakiet o masie 2 Kg i 鈔ednicy 100 mm na wysoko嗆 blisko 500m z pr璠ko軼i 125 m/sek, czyli 450 km/godz.

Dane silnika:
Ci篹ar ca趾owity 620g w tym 200g paliwa w 5 segmentach z kana貫m 10 mm.
字ednica zewn皻rzna 36 mm , wewn皻rzna 30. Materia - aluminium.
Zastosowa貫m wyj徠kowo grub 軼iank (3 mm) z uwagi na wysokie ci郾ienie(max=4,6 MPa / 672 psi).
Dysza z wk豉dk ceramiczn o 鈔ednicy 6,6 mm.
Erozja dyszy zmierzona po pr鏏ie by豉 mniejsza ni 0,1 mm.

Zacisk 鈔edni Kn=370 a maksymalny = 400

Parametry paliwa (teoretyczne):
g瘰to嗆=1,65g/cm3
Isp=149,2 s
It=310 Ns

dla bardziej wtajemniczonych: Wink
a=0,024
n=0,356
liniowa pr璠ko嗆 spalania przy tych warunkach panuj帷ych w silniku:
r=6,25 mm/s

Silnik Sr71 ROFAX mo積a zaliczy do silnik闚 klasy H 183.

BHP:
Zapalenie odby這 si w terenie oddalonym od zabudowa i niezalesionym z zachowaniem szczeg鏊nych 鈔odk闚 ostro積o軼i.
Silnik odpalano z du瞠j odleg這軼i elektrycznie (akumulator 12V).
Umieszczony by w skarpie ziemnej, w zag喚bieniu terenu.

>> Film z przebiegu testu <<

Szkoda, 瞠 film nie oddaje w pe軟i tego, czego byli鄉y 鈍iadkami razem z Agnieszk i Jaskiniowcem - to by這 pi瘯ne. Very Happy

PS.
Prosz zwr鏂i uwag na bardzo dynamiczny zap這n. Exclamation Idea
Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Kwi 26, 2005 4:13 pm    Temat postu: Re: Sr71 Rofax - analiza Odpowiedz z cytatem

ksard napisa:

2.zastosowanie technik umo磧iwiaj帷ych skr鏂enie czasu pracy silnika - czyli zwi瘯szenie szybko軼i spalania paliwa.

- to by這 pi瘯ne. Very Happy

A ile ich by這 , znaczy si tych technik Question Wink . G堯wna technika to ilo嗆 proszku Mg. U mnie powy瞠j 15 % - zalicza貫m raczej same explozje Rolling Eyes . Mo積a da zendry 1 % przy zawarto軼i proszku Mg w granicach 10 %.

Widz, 瞠 i Ciebie "zassa這" to paliwo Wink . Co do zaplonu - w tym paliwie to nie problem. U mnie czesto by wolny ale niemal nigdy nie dawa貫m silniejszego zap這nnika ( wyj徠ek - SR"2R_mini" ).

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
pablo

Do陰czy: 06 Gru 2002
Sk康: 堯dzkie

PostWys豉ny: Wto Kwi 26, 2005 7:03 pm    Temat postu: Re: Sr71 Rofax - analiza Odpowiedz z cytatem

ksard napisa:
(...)
Isp=149,2 s
It=310 Ns

a=0,024
n=0,356
r=6,25 mm/s

Jak uzyska貫 te warto軼i? Szczeg鏊nie interesuj mnie te trzy ostatnie.
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Kwi 26, 2005 8:45 pm    Temat postu: Re: Sr71 Rofax - analiza Odpowiedz z cytatem

ksard napisa:
..Parametry paliwa (teoretyczne):

a=0,024
n=0,356
r=6,25 mm/s

Do陰czam si do pablo. Pr璠ko嗆 palenia si paliwa U = axPn , n - wyk豉dnik pot璕i. Aby okre郵i do鈍iadczalnie a i n musimy mie minimum dwie pr璠ko軼i spalania si paliwa dla r霩nych , znanych p Exclamation . Aby by這 dwa r闚nania dla dw鏂h niewiadomych. Maj帷 jeden test nie okreslimy a i n. Chyba, 瞠 program maj帷 dane paliwo i Kn szacuje ci郾ienie. Pewno tak jest. Ale i tak trzeba dwa testy aby okre郵i a, n dla r騜nych Kn. Jak jest Question

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
ksard

PostWys豉ny: Wto Kwi 26, 2005 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Ojca paliwa 篡wicznego. Very Happy

Paliwo testowane w Sr71 (nazywam go ZPP - od 砰wiczne Paliwo Pirotechmana) mia這 sk豉d taki jak podajesz na swojej stronie www.

Pytasz
Cytat:
A ile ich by這 , znaczy si tych technik ?

Doda貫m do sk豉du 1% Fe2O3 - co jak si okazuje - zrobi貫 ju wcze郾iej, no i po drugie zastosowa貫m chyba jednak inn od Twojej geometri 豉dunku paliwa.

Efekt widzia貫.
Sam naocznie przekona貫m si o mo磧iwo軼iach paliwa ZPP i obiektywnie stwierdzam, 瞠 jestem pod wra瞠niem.
Paliwo ma swoje wady (jak ka盥e), ale ma te niezaprzeczalne zalety, chocia瘺y widowiskowo嗆. Nie jest trudno je zrobi w warunkach amatorskich. Nie kaprysi i chyba ma jeszcze jedn zalet - liniowa szybko嗆 spalania paliwa jest ma這 zale積e od ci郾ienia (niski wyk豉dnik n).

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
ksard

PostWys豉ny: Wto Kwi 26, 2005 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz racj - aby wyniki by造 pewne - trzeba post瘼owa dok豉dnie tak, jak opisujesz.

Ja natomiast poprzez pewne dane teoretyczne (Propep) oraz na podstawie testu zrobi貫m symulacj w programie komputerowym.
Stara貫m si dobiera tak a i n aby jak najlepiej dopasowa wyniki do tego co widzieli鄉y w te軼ie.

Zastrzega貫m na wst瘼ie, 瞠 to tylko parametry obliczone teoretycznie.
Jednak wydaje si, ze s one bardzo prawdopodobne.

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
Arkadiusz
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Kwi 26, 2005 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksard napisa:
........Nie kaprysi i chyba ma jeszcze jedn zalet - liniowa szybko嗆 spalania paliwa jest ma這 zale積e od ci郾ienia (niski wyk豉dnik n).....

Po wielu, wielu testach potwierdzam to do鈍iadczalnie - pisa貫m o tym wczesniej Wink . To spora zaleta je郵i nagle palenie przy酥ieszy. Nie ma efektu dodatniego sprz篹enia zwrotnego i BUUM silnika. Uk陰d z dwoma niewiadomymi i jednym r闚naniem jest niezonaczony ( nie ma rozwi您ania ) . Matematyka jest jedna , nawet w programach Wink . Na moje oko da貫 6 - 7 % Mg - myl si Question

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
fnmilo

Do陰czy: 01 Mar 2005
Sk康: Olsztyn

PostWys豉ny: Sro Kwi 27, 2005 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pytanko takie malutkie Confused?

zrobi貫m paliwko na kno3 +fe2o3 + 瞠 (str Nakki) tylko 10 gr. na test
i co dziwne zamiast fajnego koloru wyszed mi czarno brudny taki nijaki czy to wina 篡wicy mam j ok. 3 lat .
jest to 篡wica epoksydowa do malowania za pomoca pistoletu utwardza si pod wp造wem powietrza( na 豉jbach wychodzi豉 pi瘯nie) czas manipulowania materia貫m ok. 40 min przy 20 st.C potem galareta i stygnie na kamie , a z kno3 pi瘯na bialutka .Czy mo瞠 wchodzi w reakcje z fe2o3??
Powr鏒 do g鏎y
fnmilo

Do陰czy: 01 Mar 2005
Sk康: Olsztyn

PostWys豉ny: Sro Kwi 27, 2005 7:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sprostowanie : nie malowanie lecz nanoszenie , opakowanie 20l producent ?? ju nie wida . kraj pochodzenia - szwajcaria, jeszcze z 1.5 litra zosta這
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nast瘼ny
Strona 2 z 6

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum