Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Suszarka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Narzędziownia pirotechnika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rex123



Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 53

PostWysłany: Pią Kwi 15, 2011 8:15 pm    Temat postu: Suszarka Odpowiedz z cytatem

Hej
Forum zawiera mnóstwo informacji dotyczących wszystkiego, jednak nigdzie nie jestem w stanie znalezc ciut dokładniejszych opisów dotyczących... suszenia. Nie zawsze jest możliwośc wykorzystania promieni słonecznych, nie zawsze możemy wykorzystywac inne żródła ciepła, typu kaloryfery itp Smile
Często przychodzi suszyc mocno higroskopijne substancje, ale nie tylko - inne substancje również mogą nabrac wilgoci pod wpływem nieodpowiedniego przechowywania; czasami też wymagane jest obniżanie wilgotności gotowych produktów które mogą ulec zapłonowi, co często w przypadku braku rozwagi może miec opłakane skutki!
Z tych powodów chciałbym zacząc małą dyskusję dotyczącą małej suszarki, nietrudnej w wykonaniu w warunkach domowych, jak i również rosządnych rozmiarów, ot, załóżmy 30cm x 30cm x 30cm.
Wydaje mi się, że najprostsze jest suszenie konwekcyjne, jednak oprócz własnych domysłów nie mam pojęcia jaka jest dokładna konstrukcja owych suszarek.
Sporządziłem pewien prosty schemat przedstawiający przekrój suszarki, jaka zagnieździła się w mojej wyobrażni.
Pytanie zwracam bardziej do starych wyjadaczy i osób zajmujących się tym ciut bardziej profesjonalnie, czy, i jakiej konstrukcji suszarki stosuje się w pirotechnice?


Wystarczyłoby zastosowac zasilacz + najprostszy układ PWM, bez zadnej termoregulacji - powietrze rozgrzeje się maksymalnie do temperatury spirali grzejnej. Najwyżej można by zastosowac termistor wewnątrz komory suszarki, ale dla mnie to już troszkę zbyt dużo kombinowania

Liczę na sugestie i komentarze!
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Spanner



Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 240

PostWysłany: Sob Kwi 16, 2011 9:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drying box, bo o tym mowa to naprawdę potrzebne urządzenie. Jako źródło ciepła użyłbym np żarówki. Spirala grzejna jest złym pomysłem. Jeśli macie w domu suszarką do włosów to weźcie zakryjcie wlot powietrza. Spirala nie chłodzona rozgrzewa się do czerwoności. Jako wentylator użyłbym takiej dmuchawy http://allegro.pl/wentylator-promieniowy-turbina-dmuchawa-640w-ebm-i1558067439.htm - coś w ten deseń.
http://www.skylighter.com/fireworks/how-to-make/drying-chamber.asp

_________________
Niebo to płótno ja trzymam pędzel ale nie umiem malować wiec i tak gówno wyjdzie..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
CTX
Gość





PostWysłany: Sob Kwi 16, 2011 10:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

żarówka jak jest osłonięta to spali się w kilka minut ;]a od spirali będzie przepływ powietrza z wentylatorka.
Powrót do góry
mętlik_82



Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 19

PostWysłany: Sob Kwi 16, 2011 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rex123 napisał:
Wystarczyłoby zastosowac zasilacz + najprostszy układ PWM, bez zadnej termoregulacji - powietrze rozgrzeje się maksymalnie do temperatury spirali grzejnej. Najwyżej można by zastosowac termistor wewnątrz komory suszarki, ale dla mnie to już troszkę zbyt dużo kombinowania Smile


>zle mowisz< az oczy bola chlopie.... masz pojecie co to pwm ?

termostat bimetaliczny na grzale do 80C i polecial.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Macex111



Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 76
Skąd: się tu wziąłem ??

PostWysłany: Sob Kwi 16, 2011 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako ze jestem terrarysta mozna by wsadzic do takiej suszarki kabel grzewczy powiedzmy z 50w albo mniejszy i dotego termoregulator i np. gdy osiagnie na czujcie ponad 30 stopni wtedy ten tenrmoregulator odcina prad i kabel nie grzeje i analogicznie jezeli temperatura za bardzo opadnie kabel zostaje wlaczony , taki kabel przy nawet duzym pudle potrafi ostro zagrzac
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rex123



Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 53

PostWysłany: Sob Kwi 16, 2011 4:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mętlik_82 napisał:
rex123 napisał:
Wystarczyłoby zastosowac zasilacz + najprostszy układ PWM, bez zadnej termoregulacji - powietrze rozgrzeje się maksymalnie do temperatury spirali grzejnej. Najwyżej można by zastosowac termistor wewnątrz komory suszarki, ale dla mnie to już troszkę zbyt dużo kombinowania Smile


>zle mowisz< az oczy bola chlopie.... masz pojecie co to pwm ?

termostat bimetaliczny na grzale do 80C i polecial.


Tak się składa, że doskonale wiem co to PWM i tym bardziej zdaję sobie sprawę, że układ PWM nada się do regulacji mocy wydzielanej na spiralach grzejnych. Przed krytyką radzę samemu się doinformowac!
Jeśli '82 to rocznik, to czas już najwyższy!

Nie widzę w takiej konstrukcji kilkuset watowych dmuchaw, szybki przepływ powietrza mógłby chyba powodowac straty w suszonym materiale jeśli byłby w postaci pyłu lub drobnego proszku...
Kabel grzewczy to dobry pomysł: ale porównując jego cenę do ceny zwykłego drutu oporowego... Wink

Racja, temperature można ustalic poprzez zastosowanie drutu odpowiedniej długości , ale regulacja mocy byłaby bardzo wskazana - nie trudno się domyślic, że suszenie PCZ powinno się odbywac w nizszej temperaturze, niż suszenie mocno wilgotnego azotanu amonu czy innej względnie bezpiecznej substancji

kilka szybkich obliczeń i... jestem zaskoczony mocą, jaka będzie się wydzielac na spiralach grzejnych
Zakładając przepływ powietrza 30 m3/h , i zmianę temperatury ogrzewanego powietrza o 45 *C... wymagana moc to 460 W, oczywiście nie uwzględniając strat! Spodziwałem się o wiele mniejszego wyniku. Przy napięciu 220 V, prąd będzie wynosił ponad 2 ampery. To dużo...
Przy wymiarach komory suszarki 30 cm x 30 cm x 30 cm, w ciągu około 3-4 sekund cała objętośc powietrza wewnątrz zostanie "wymieniona" na nową. Nie wiem, czy aż taki duży przepływ powietrza jest wymagany...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Sob Kwi 16, 2011 8:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rex123 napisał:
Przy wymiarach komory suszarki 30 cm x 30 cm x 30 cm, w ciągu około 3-4 sekund cała objętośc powietrza wewnątrz zostanie "wymieniona" na nową. Nie wiem, czy aż taki duży przepływ powietrza jest wymagany...
Jest wymagany, jeśli chcesz aby do powietrza automatycznie został dodany materiał suszony Wink
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
malutki .45



Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Skąd: ze Wschodu

PostWysłany: Sob Kwi 16, 2011 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak najbardziej regulacja jest wskazana ale regulator to koszt 25-60zl. Jeśli kogoś stać to regulator + termometr i nic nam więcej do szczęścia nie potrzeba Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Nie Kwi 17, 2011 10:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sobie zrobiłem suszarkę ze starej kuchenki, patelni i termostatu. Kuchenka jest podłączona do termostatu, na kuchence stoi patelnia wypełniona piaskiem, w piasek jest wetknięty ten termostat. Na tym piasku mogę położyć coś do suszenia, na przykład na folii albo na kolejnej mniejszej patelni. Żadnego wiatraka ani obudowy nie potrzeba.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
zbyhk



Dołączył: 05 Mar 2003
Posty: 339
Skąd: skontowni

PostWysłany: Nie Kwi 17, 2011 11:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z ta ilością powietrza to przesada - zwróc uwagę że np w piwkarnuku jak go wyłączasz nie ma praktycznie obiegu powietrza a schnie ładnie oczywiście lepiej by było z małym ruchem powietrza
yeti - twój paptent jest oczywiście prostszy ale też mniej wydajny eenergetycznie - ta rura pionowa dawałaby pmiożliwość suszenia na kilku półkach no i ciepełka bedzie po3ba mniej kilkakrotnie
----------------
oczywiście mój post do kasacji
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mahalas



Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 417

PostWysłany: Nie Kwi 17, 2011 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Kiedys widzialem u znajomego przenosna suszarke na grzyby domowej roboty.
Byl to kwadratowy kominek skrecany z blach Al na nozkach. Miedzy nozki wsowalo sie maszynke elektryczna ze spirala grzejna. Od dolu swobodnie wplywalo zimne powietrze i po ogrzaniu, konwekcyjnie unosilo sie do gory suszac nawleczone na druty grzyby.
Do suszenia czegos bardziej wrazliwego niz grzyby Very Happy nlezaloby spirale przykryc ( groba plyta Al ) a na wierzch polozyl bym lub przykrecil pare aluminiowych radiatorow od starych kompow.
Do tego jakis termometr, ewentualnie termostat i powinno hulac.

Pozdro mahalas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mętlik_82



Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 19

PostWysłany: Pon Kwi 18, 2011 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mahalas napisał:
Witam
Kiedys widzialem u znajomego przenosna suszarke na grzyby domowej roboty.
Byl to kwadratowy kominek skrecany z blach Al na nozkach. Miedzy nozki wsowalo sie maszynke elektryczna ze spirala grzejna. Od dolu swobodnie wplywalo zimne powietrze i po ogrzaniu, konwekcyjnie unosilo sie do gory suszac nawleczone na druty grzyby.
Do suszenia czegos bardziej wrazliwego niz grzyby Very Happy nlezaloby spirale przykryc ( groba plyta Al ) a na wierzch polozyl bym lub przykrecil pare aluminiowych radiatorow od starych kompow.
Do tego jakis termometr, ewentualnie termostat i powinno hulac.

Pozdro mahalas


Ciekawia mnie te griby bardziej Very Happy
Jesi stosujemy PWM to budujemy uklad polegajacy na generatorze czestotliwosci ktory wypluwa sygnal na driver ktory steruje tranzystorem mocy. Zmieniajaca sie temperatura jest *sprawdzana* przez wejscia komparatorow bledu. Nastepnie jesli temperatura jest za mala wypelnienie zmniejszy sie jesli temperatura za duza wypelnienie zwiekszy sie w zaleznosci od tego jakim termistorem czy termoukladem badamy temperature. Impletowanie tranzystora wiaze sie z uzyciem filtra napiecia zasilania naszej grzaly, prostowaniu tego napiencia i kluczowaniu go na grzale. Wiaze sie z tym zabezpieczanie klucza- indukcyjnosc kabli, poloczen jak i samych grzalek i moc strat wydzielana na tranzystorze.

A co jezeli ja nie jestem glupi i wole pocisnanc przekaznik i jeden komparator z kilkoma rezystorami i kondami?
Przeciez latwiej impletowac PWM niz zwykly termistor. Jeszcze wyskocz ze nie mam histerezy... ale mam sprzezenie zwrotne i histereza sie pojawia...

Albo dowalic termostat bimetaliczny na grzale i to wszystko. Bezwladnosc temperatur wytwozy i histereze...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rex123



Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 53

PostWysłany: Pon Kwi 18, 2011 4:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej
Tylko po co w układzie PWM uzależniac wypełnienie od temperatury wewnątrz? To tylko komplikuje znacznie konstrukcję układu zasilającego.
Jeśli przepływ powietrza i moc wydzielana na grzałkach będzie stała, to możemy założyc, że temperatura wewnątrz po jakimś czasie również się ustabilizuje Idea
Zastanawiając się ponownie, chyba prostszym rozwiązaniem byłoby zasilanie spiral grzejnych z sieci, a w celu redukcji mocy stosowac diodę (najprostszy i najtańszy sposób) lub zmianę połączeń (szeregowy-równoległy) poszczególnych spiral - zmniejszając opór, zwiększymy moc.
Przy suszeniu wystarczyłyby 2 ustawienia - dla suszenia substancji palnych i tych niegroznych.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mętlik_82



Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 19

PostWysłany: Wto Kwi 19, 2011 9:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BO PWM TO COS TAKIEGO CO ZMIENIA WYPELNIENIE PROSTOKONTA NA WYJSCI W ZALEZNOSCI OD TEGO CO WCHODZI NA KOMPARATORY WEJSCIA PWM= Pulse Weight Modulation czyli modulacja szerokosci impulsu. A teraz zadajesz pytanie po co uzalezniac wypelnienie od temperatury to ja sie za glowe lapie. A jak powiem po to zeby temperatura byla ustabilizowana ? Tutaj nie trzeba nam az takiej stabilizacji... Jak to komplikacja ukladu zasilania ? Przeciez kazdy dobry PWM ma Vref, ktory jest pilnowany i w dobry sposob ustabilizowany.

Mahalas, opowiedz cos o tych gribach nooo Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rex123



Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 53

PostWysłany: Wto Kwi 19, 2011 11:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej
Pulse Width Modulation, ale nie sprzeczajmy się o szczegóły.
Miałem pomysł aby zastosowac regulację PWM wyłącznie do regulacji mocy grzałek - a nie uzależniania wypełnienia przebiegu generatora od temperatury wewnątrz komory. Mozna i tak, i tak, ale wg. mnie znaczne komplikowanie ukladu jest... zbędne. To ma byc tylko prosta suszarka, a nie termostat domowy Smile

Co koledzy myślą o zbrojonym gipsie jako obudowie do piecyka elektrycznego grzejącego załózmy do 150 *C Question

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
malutki .45



Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 96
Skąd: ze Wschodu

PostWysłany: Wto Kwi 19, 2011 7:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak będzie z pęcherzykami powietrza zawartymi w gipsie przy tej temperaturze. Przy 300*C powodują pękanie a z odrobina wilgoci może nawet trochę strzelić. Trzeba by testy zrobić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mętlik_82



Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 19

PostWysłany: Czw Kwi 21, 2011 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rex123 napisał:
Hej
Pulse Width Modulation, ale nie sprzeczajmy się o szczegóły.
Miałem pomysł aby zastosowac regulację PWM wyłącznie do regulacji mocy grzałek - a nie uzależniania wypełnienia przebiegu generatora od temperatury wewnątrz komory. Mozna i tak, i tak, ale wg. mnie znaczne komplikowanie ukladu jest... zbędne. To ma byc tylko prosta suszarka, a nie termostat domowy Smile

Co koledzy myślą o zbrojonym gipsie jako obudowie do piecyka elektrycznego grzejącego załózmy do 150 *C Question

Pozdrawiam


Dlaczego od razu utrudnienie ? W życiu na co dzień prawie niczego nie jestem pewien ale w sprawach elektroniki tego typu mnie nie zagniesz Smile



Na szybko nabazgrałem. RX1 i RX2 to dwa rezystory z czego jeden będzie termistorem, i liczymy pod parametry termistora najlepiej tak żeby punkt 20C* wynosił 2.5V ale to zależy od liniowości termistora. Wyliczyć łatwo z prawa Ohma, jest to dzielnik napięcia. ?Napięcie wyjściowe z tego dzielnika trafia na komparator błędu, wejście nieodwracające. Na wejście odwracające trafia napięcie z drugiego dzielnika napięcia który dzieli referencjał (W tl-ku 494 to 5V) Jeśli napięcie na wejściu nieodwracającym przekroczy napięcie na wejściu odwracającym to wypełnienie generowanej częstotliwości zmienia się (zmniejsza) co skutkuje zmniejszonym prądem płynącym przez grzałkę- napisane w domyśle. Temperatura zmniejsza się, i tak kilka cykli, a nawet za pierwszym temperatura jest ustabilizowana, i cały czas płynnie nadal stabilizowana. Konda tl-ka częstotliwościowego należy dobrać pod taką f z jaką chcemy żeby to pracowało. Tak samo dobrać rezystor emiterowy na wyjściu pod częstotliwość pracy tl-ka, i pojemność bramki mosfeta, podobnie wstawić rezystor bramkowy w mosfecie. Diody to: równoległa z mosfetem ultraszybka dioda np. mur, mbr itd. przy napięciu wstecznym 400-600V to chyba jasne. Dioda szeregowa niechaj będzie shottką napięcie praktycznie jakie chcemy, nawet 60V oraz prąd dobrać do grzały. Myślę że wszystko jasne, bo to ja miałem nie wiedzieć co to PWM Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
B&G



Dołączył: 12 Wrz 2003
Posty: 275
Skąd: Uć

PostWysłany: Czw Kwi 21, 2011 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy nie prościej i taniej zainwestować parę złotych (50-80) w gotowego "farelka" z regulacją temperatury i zabezpieczeniem antyprzegrzaniowym?
_________________
www.fabrykaognia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ainwee



Dołączył: 26 Mar 2015
Posty: 1
Skąd: Pakistan

PostWysłany: Czw Mar 26, 2015 6:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a nie uzależniania wypełnienia przebiegu generatora od temperatury wewnątrz komory. Mozna i tak, i tak, ale wg. mnie znaczne komplikowanie ukladu jest... zbędne. To ma byc tylko prosta suszarka, a nie termostat domowy Smile
_________________
learnalanguage - learn russian
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Narzędziownia pirotechnika Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP