Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mlyn kulowy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Narzędziownia pirotechnika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kokos



Dołączył: 03 Cze 2005
Posty: 18

PostWysłany: Czw Cze 01, 2006 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arrow oszklone się mniej ścierają
Arrow nieoszklone zabrudzają materiał mielony

_________________
Kto się tłumaczy ten się oskaża.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Sob Lip 01, 2006 11:15 pm    Temat postu: Re: Silnik Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o regulację obrotów jest tylko jeden sposób elektroniczny, który ma sens a mianowicie falownik i chyba nic więcej nie muszę mówić...
Powrót do góry
yetihehe



Dołączył: 26 Paź 2002
Posty: 459
Skąd: Znienacka

PostWysłany: Pon Lip 24, 2006 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli wiertarka ma elektroniczną regulację obrotów, to obroty nie spadną, pobierana moc wzrośnie. Jeśli nie ma tej elektronicznej regulacji, to moc nie wzrośnie, ale obroty spadną.
_________________
Motyle trotylem pachną jak nigdy.
oglądający, niepraktykujący Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Nie Sie 27, 2006 1:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w pełni to możecie być zadowoleni jak wasz młynek przerobi np. 150h pracy:).
Wydaje się czasem że konstrukcja jest solida i nie do ruszenia, uważacie że jest ok jak puściliście go na 5minut.
Prawdziwy test to sodliny pojemnik z materiałem mielącym i kulami który się kreci czyli młynek po prostu działa i np mieli po 6 czy 10h dziennie...
Zastanówcie się ile w 100h młynek takich obrotów wykonuje - dlatego tak wiele rzeczy się z czasem zużywa jak nie są solidne że szkoda gadać..
Wiem coś o tym bo mój młynek już sobie troszkę chodzi i czasami to aż ciężko uwierzyć że mosiężne walce zaczynają się zaokrąglać.... Rolling Eyes

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Pon Sie 28, 2006 8:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Porcelana niestety też ulega starciu.
Kupując kule zostałem zapewniony przez "panią sklepową", że przcież proszę Pana porcelana to najtwardszy materiał i nie zużywa się Smile
Może i tak, ale jak trze sama siebie w bębnie to sprawa ma się inaczej.

No i mała uwaga: kule porcelanowe iskrzą jak diabli.


pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
DNF



Dołączył: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Sob Wrz 02, 2006 11:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj rzut na caly mlynek.




Tutaj widac przelozenie-gumki recepturki oraz kolo przelozena wykonane z bloku tech, tektury 1mm oraz wikolu i kropelki.




Tu widac rolki oraz zamocowanie silnika (od ksero).



A tu film z dzialania KLIK
(1pazdziernika film usune z serwera)

Pozdrawiam
DNF
P.S. Pomyslowos ludzka nie zna granic.. Wink

_________________
"Kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery."

K. I. Gałczyński
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Sob Wrz 16, 2006 12:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Chciałbym przedstawić pewną konstrukcję, możliwą do realizacji przy pomocy tzw. "dostępnych pod reką" elementów.

Nie jest to niestety szczytowe osiągniecie inżynierskie, ale jak sie nie ma co się lubi ...

Być może załączone poniżej obrazki natchną kogoś do realizacji swoich pomysłów.

W pokazanym młynie zastosowałem:
- grubościenną, "gazową" rurę HDPE o wymiarach D160x330 mm
- wieka ( 1. dno stałe - tworzywo sztuczne, 2. zamykane - sklejka usztywniona blachą ocynk )
- podkładki uszczelniające - gruba guma - dętka samochodowa ( pozyskane z zakładu wulkanizacji )
- mocowanie pokryw - gniazda stolarskie do płyt wiórowych z gwintem metrycznym wewnętrznym 4 mm
- odpady stalowych kątowników i ceowników
- aluminiowe koło pasowe od pralki automatycznej
- koło pasowe małe mocowane na osi silnikowej od pralki typu "frania"
- pręty gwintowane kadmowane 10 mm i 12 mm - na osie i do skęcania ramek konstrukcji
- kółka transportowe do skrzyń i mebli - metalowe, łożyskowane , gumowe lite opony
- silnik od starej wirówki
- kulki porcelanowe o średnicach od 5 - 40 mm.


To tak na szybko.
Uwagi do maszyny przekażę później.

pozdrawiam

Piromarek

//Damian: mam jakies dziwne problemy z zalacznikami na forum, kazdy z nich jest u mnie widoczny jako ten
http://www.ret-net.mm.com.pl/plikiforum/thumbs/t_2_454.jpg
Dlatego wrzucilem na IS-a
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
młody chemik



Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 16
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Wrz 16, 2006 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem nowicjuszem w pirotechnice Embarassed ale pomyślałem że fajnie było by się z wami podzielić zdjęciami młynów jakie mam w domu, jeden z nich postanowiłem wykorzystać jako młyn kulowy do prochu.
Moi rodzice mają warsztat ceramiczny stąd są te młyny.
Pierwszy jest używany do mielenia szkliwa i ten mam zamiar zaanektować, na szczęście są dwa pojemnik do niego.
Duże młyny są używane do mielenia masy.
Pojemnik do małego młynka jest ceramiczny a do mielenia używa się kamieni. I tu mam kilka pytań.
Czy ceramiczny pojemnik nadaje się do mielenia prochu???
Czy do mielenia nadają się kamienie jak na zdjęciu, czy lepiej kupić kule???

Podaje również opis większych młynów.
Są one zrobione ze stali i wyłożone w środku czymś gumo podobnym. Nie znam średnicy wew. ani zew. ale dla zainteresowanych mogę sprawdzić.

O to kilka fotek małego i dużego młyna.Laughing








Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Sob Wrz 16, 2006 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Z moich spostrzeżeń wynika że:
- porcelanowa obudowa walca jest bardzo dobra, ponieważ
nie podlega zbyt mocno mechanicznej degradacji, jest twarda i mniej hałasuje od np. metalowej
- kamienie są wystarczającym mielnikiem, jeśli mielimy jedną substancję a nie zestaw lub mieszaninę.

Bardzo porowate mielniki, mają to do siebie , że pochłaniają część mielonej masy.

pozdrawiam

Piromarek


Ostatnio zmieniony przez Piromarek dnia Nie Wrz 17, 2006 8:10 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
młody chemik



Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 16
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Wrz 17, 2006 12:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do ścierania tych kamieni się nie zgodze, nie są to zwykłe kamienie ale doś specjalne. Gdyby się ścierały zanieczyszczały by szkliwo i mase a tak się nie dzieje. Nie wiem co to dokładnie za kamienie ale specjalne do młynów a nie takie z drogi. Smile
Wydaje mi się że te kamienie mają podobne właściwości co kule porcelanowe, a te słyszłem że ścierają się doś łatwo wbrew pozorom(w przypadku kiedy porcelana trze o porcelane.) więc chyba nie nadają się do porcelanowego pojemnika rozumiem do pojemnika z PCV.
Jutro opisze dokładnie kamienie i wstawie zdjęcie kilku z bliska.


Pozdrawiam
Młody Chemik
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Nie Wrz 17, 2006 8:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Jedna BARDZO WAŻNA sprawa.

Nie miel w tym młynie gotowej masy prochowej !!!

Kamienie bardzo iskrzą , a i tarcie suchej masy prochowej może spowodować zapłon.

Wyobraź sobie ten porcelanowy pojemnik rozerwany na fragmenty.

To jest potencjalnie śmiercionośna obudowa !

UWAGA !!!
Zachowaj ostrożność. Wypadki zdarzają się nie tylko innym.

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
młody chemik



Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 16
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Wrz 17, 2006 8:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli do mielenia od dzielnie węgla, siarki, saletry itd. Mogę stosowac narazie ten pojemnik ale do mielenia razem prochu lepiej użyc, pojemnika z PCV oraz kul???Jakich kul najlepiej, bo z tego co czytałem tu, różne są opinie jakie są najlepsze.Rolling Eyes

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Nie Wrz 17, 2006 9:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Ten pojemnik oraz te mielniki to fenomenalna rzecz do mielenia osobnych składników nie tylko dla prochu.

Nie wiem tyko jak wygląda sprawa z ich porowatością i oczyszczeniem po mieleniu.
Ważne abyśmy mieląc nie zanieczyszczali substancji mielonej.
Nie wiem co powiedzą Twoi rodzice jak zmielisz w młynie węgiel.
To na prawdę brudzi.

Co do mielników.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Do jednego procesu lepsze są takie do innego inne. Widziałem kiedyś film , gdzie poszukiwacze złota mielili skałę w bębnie przy pomocy stalowych , długich pretów.

Nie popieram mielenia suchego gotowego prochu w zamkniętych pojemnikach. Jest to czynność mogąca zakończyć się wypadkiem.


Generalnie myślę jednak , że dobrymi mielnikami do ucierania gotowej masy prochowej były by mielniki wykonane z brązu berylowego - nieiskrzącego oraz obudowa nie produkująca zabójczych odłamków, mogąca np. bezpiecznie się otworzyć / rozpaść.

pozdrawiam


Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
młody chemik



Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 16
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Wrz 17, 2006 10:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do rodziców mam pozwolenie na użycie jednego bębna porcelanowego do małego młynka. Nie wiem jeszcze jak z jego czyszczeniem będzie ale poweim dziś wieczorem, bo będe czyścił ten młynek i bęben. Napisze też o jego porowatości w środku, co może przeszkadzac w mielniu ze wzgędu na chłonnośc materiału przez porowate powierzchnie jak to pisał Piromarek.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nostra



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWysłany: Nie Wrz 17, 2006 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak najbardziej, tylko takie powyżej 1-1,5 cm średnicy Very Happy
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Nie Wrz 17, 2006 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Ze względu na wydajność, lepiej jest gdy stosujemy mielniki o różnych wielkościach w jednym wsadzie.

pozdrawiam


Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Sro Wrz 20, 2006 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Dotknąłeś dosyć skąplikowanego matematycznie tematu - stosunek wsadu do mielników i pojemności młyna.

Proponuję inne podejście. Powiedzmy empiryczne Smile.
Napełnij młyn mielnikami do 1/3 objętości i dosyp substancji mielonej, tak by słyszeć uderzające mielniki podczas ruchu bębna.
Jeśli słyszysz miękkie stukanie i wyłącznie przesypywanie, zmniejsz ilość mielonej substancji.
U mnie takie proste podejście się sprawdza.
Jeśli szukasz teorii postaram się coś znaleźć. Gdzieś była ta książka ... Smile

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Szajba



Dołączył: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWysłany: Pon Wrz 25, 2006 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy nie przydal by sie na to osobny temat bo w sumie to wazna sprawa no ale daje tutaj bo nie wiem gdzie indziej.

Mianowicie chodzi mi o to co mamy w bebnie do mielenia, czyli kule, walki, kamienie co kto tam da.

Ja mam 2kg kul od Artpi'ego, fi 16mm, wykonane ze stopu ołów-antymon i mam pytanko, juz ich troche pouzywalem miela bardzo ladnie tyle, ze zanieczyszczaja material mielony, poprostu sie scieraja tyle, ze nie wiem w jakim stopniu, oraz jak to wplywa na wlasciwosci pozniej wykonanych mieszanin, to, ze sie scieraja widac w temacie o prochu czarnym na pierwszym zdjeciu ktore dalem saletra jest wyraznie jasno szara.

Probowalem wazyc kule ale kladlem za duzo kul na raz i mialem zbyt duzy blad pomiarowy i wyszly glupoty, postaram sie je zwazyc dokladniej ale tak czy siak mam wage do 0,1 a przydala by sie taka do 0,01.

Czy mosiezne mielniki tez sie scieraja? Bo poszukuje aktualnie mosiezego preta moze ktos przypadkiem ma na sprzedaz jak cos to na priv

pzdr Kamil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Pon Wrz 25, 2006 6:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam , w prawdzie temat dotyczy młyna kulowego niemniej media do mielenia są bezpośrednio z młynem związane .Wybór mediów nie jest łatwy , bo w jednej sytuacji potrzebujemy zmielić pcz. i tu potrzeba materiału nie iskrzącego . W innym przypadku tylko pojedyncze surowce , do każdej sytuacji powinnyśmy dobierać odpowiednie media. A co mamy do wyboru ? , w sumie nie wiele stop ołowiowo – antymonowy , mosiądz , stal , aluminium , miedz, i różne stopy ,ceramika , szkło , kamienie najczęściej wapienie czyli marmury i granity czyli skały krzemianowe . W komercyjnych młynach często kule z twardego drewna , ale tylko do mielenia pcz. substancje rozdrabniane zawsze ścierają media w mniejszym lub większym stopniu . Ścieralność jest zależna od wielu czynników , jak długo mielimy , twardość surowca który mielimy , twardość mediów a raczej ścieralność tych mediów , z jakiego materiału jest wykonany bęben który tez się ściera i wprowadza zanieczyszczenia . Nawet ilość mediów w stosunku do materiału który mielimy tez ma duży wpływ , bo skuteczność mielenia też jest zależna właśnie od rodzaju mediów . Ciężkie media takie jak ołów , miedz, stal mosiądz , są skuteczniejsze , lżejsze takie jak szkło , aluminium itp. wymagają dłuższego czasu mielenia tego samego surowca co ciężkimi mediami . A co za tym idzie wprowadzają więcej zanieczyszczeń . Wbrew pozorom nawet kształt mediów ma duży wpływ na szybkość mielenia i jak szybko się ścierają , wydaje się więc ze najbardziej uniwersalne są kule . Inne kształty wielo powierzchniowe czy walcowe , eliptyczne , kostki itp. media też skutecznie mielą . Mając na uwadze wszystkie plusy i minusy każdego z mediów i rodzaju surowca który chcemy zmielić musimy dokonać wyboru , bo jak wiadomo zawsze jest coś za coś . Pomijam ceny niektórych mediów i ich kształt bo są czasami nie do zdobycia mimo ze byłyby idealne np. kule miedziane ,dość twarde, ciężkie nie iskrzące . I tak musimy się obyć tym co możemy użyć jako media i co możemy zdobyć. Więc minimalne zanieczyszczenia raczej wpływu na ostateczną jakość czy czystość koloru masy nie maja wielkiego wpływu . A w wielu przypadkach i tak używamy składników czystości technicznej , czyli zanieczyszczone innymi dopuszczalnymi związkami..
_________________
pozdrawiam Wink
Diabeł tkwi w szczegółach .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Szajba



Dołączył: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWysłany: Pon Wrz 25, 2006 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A lepsza miedz czy mosiadz? Czy mosiadz sie sciera tak jak ołow albo w podobnym stopniu?

To moze ktos ma pret miedziany:)? Albo wie gdzie moge dostac procz zlomowiska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Narzędziownia pirotechnika Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 3 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP