Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

rakieta Heksogena

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
heksogen pl



Dołączył: 09 Cze 2004
Posty: 157
Skąd: małopolska

PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 6:01 pm    Temat postu: rakieta Heksogena Odpowiedz z cytatem

witam, chciałbym przedstawić wam moją rakietę i silnik do niej. Zdjęcia są dzięki uprzejmości MaLuTkiego - udostępnił miejsce na serwerze.
Silnik zrobiony z laminatu siatka szklana/żywica poliestrowa, dysza i zatyczka gipsowe ,zbrojone mocowane na 4wkręty każda. Wnętrze silnika to rurka papierowa powleczona mieszanką wikol/talk. Długość silnika 24cm, śr. zewn. 56mm , śr wewn. 44mm, paliwo 1 ziarno(lepsze byłyby 2) długości 16,5cm kanał śr 10mm Embarassed (za cieńki przez to Kn~ 90 a powinno być większe, dawniej silniki robiłem na Kn~ 150-300) . Paliwo karmelka 65% KNO3 33% C12H22O11 2% proszku Mg, zapłonnik 3g ŻE /Mg/KNO3, masa paliwa 410gram, masa silnika okolo 640gram. Fi dyszy = ok. 10mm
Rakieta ma długość 92cm + głowica 15cm, wykonana z laminatu tkanina szklana/ zywica, stateczniki z balsy z jednej strony oklejonej papierem, nasaczona mocno lakierem NC i pomalowane. Korpus wymaga oszlifowania , oklejenia papierem i pomalowania. Start, w przyszlym miesiacu Wink . Moze ktos wymysli nazwe rakiety ?




[/list]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm kolejny duży silnik na forum...

Mam kilka pytań :

A czy silnik był już testowany statycznie ?
Dysza to czysty gips bez dodatków ?
Jaką długość wyrzutni przewidujesz i jaka będzie jej konstrukcja ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zombek



Dołączył: 18 Maj 2003
Posty: 75

PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
metrowa rakieta, silnik 400g paliwa - hmm, a spadochron?? Kiedyś olewałem BHP, ale to był całkowity błąd (na szczęście bez konsekwęcji). Ostatnio puściłem kijankę poleciała pięknie i znikła w chmurach po 30 sek podeszłem, a tu łup i ok.5 m koło mnie leży SR.

PS. Jedno ziarno - coś mi się wydaje, że charakter spalania będzie mocno progresywny no i początkowe KN=90. Coś mi tu się nie podoba...
PS2. Potężny korpus Exclamation Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomek J.



Dołączył: 02 Sie 2004
Posty: 144

PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
hmm, fajna rakieta, nigy nie robiłem rakiet tej wielkości i jak narazie nie mam zamiaru sie brać. I mam potobne pytania jak kolega wojtek, czy silnik był już testowany statycznie i czy będzie jakiś układ odzysku?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
heksogen pl



Dołączył: 09 Cze 2004
Posty: 157
Skąd: małopolska

PostWysłany: Pon Lut 28, 2005 4:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. silnik nie był jeszcze testowany statycznie, to konstrukcja experymentalna ale buduje już drugi egzemplarz, z tą różnicą że zamiast laminatu chce użyć opatrunek gipsowy Laughing Wink , troche ciężkie ale wytrzymałe. Dysza to gips z dodatkiem szkła wodnego zbrojony siatką metalową . Następną dyszę zrobie z gipsu z potłuczoną na 3-4mm kawałki cegłą, ta dysza jest baardzo solidnie wykonana, nie ma obawy że ją odstrzeli/zniszczy. Gorzej z zatyczką bo jej zbrojeniem są tylko te 4 5centymetrowe wkręty.
2. Układ odzysku jest ale nie działa Evil or Very Mad Crying or Very sad jest to timer + przełącznik rtęciowy ze strony RTOIPB. prześle fotke, jest strasznie kiepsko polutowany. Embarassed
3. Kn = 90 jest żeczywiście bardzo niskie, z moich doświadczeń wynika jenak że gipsowe dysze nie erodują wbrew powszechnej opini tak szybko, przy tak mocnym zapłonniku i karmelce z magnezem może to polecieć.
4. Wyrzutnia to 2,5metrowy pręt (tyczka miernicza aluminiowa) o śr~ 3,5 cm
5. Zastanawia mnie jaki spadochron użyć, myśle że rakieta osiągnie najwyżej 200metrów w najlepszym wypadku, krytycznie patrząc wyleci na 50m. Masa układu niesie niestety ze sobą spooore ryzyko, spadochron musi być więc niezawodny.
6. Skończyła mi się niedawno żywica więc identycznego silnika chwilowo nie robie. w marcu/kwietniu kupie z 2-3litry ŻE więc wróce do prób. Zwiększe Kn do 150-200, zastosuje 2 segmenty i kanał 15mm Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maslak666



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Skąd: Radom

PostWysłany: Pon Lut 28, 2005 6:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1st - mi zacisk min. wychodzi cosik koło 65, a max. - ok. 290 - czyli ciśnienie dość spore, niemniej konstrukcja dość solidna - ciekaw jestem, czy wytrzyma.

Nie rozumiem w jaki sposób średnica kanału ma wpływ na zacisk Shocked Question Moze sprecyzuj czy minimalny, sredni, czy maxymalny, ale nie sądzę, zeby mniejszy kanał miał ujemny wpływ na osiągi silnika (jeśli siem pomija erozję dyszki oczywiście), wg mnie to tylko zwiększa ilość paliwa, a gdy jest za mały powoduje boom Razz .

Fajny silniczek, szczególnie korpus z żywicy - musiałes siem sporo namęczyć i trochę Cię to szarpnęło materialnie Wink ale silnik mi siem podoba też taki zrobię Twisted Evil .

Dopracuj układ odzysku bo szkoda takiej fajnej rakietki, no i jestem ciekaw wytrzymałości tego silnika - koniecznie zrób 'sekcję zwłok' po locie i napisz o wytrzymałości tego korpusu - jestem ciekaw czy wytrzyma to ciśnienie.

Pozd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
heksogen pl



Dołączył: 09 Cze 2004
Posty: 157
Skąd: małopolska

PostWysłany: Sro Cze 01, 2005 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm długo nic tu nie pisałem, ze startem nie wyszło, po drodze miałem ręke złamaną a korpusem z laminatu można sobie **** podetrzeć, krzywy wyszedł.
Teraz zabieram się na nowo do rakiety, mam korpus z rury PCV 75mm (w projekcie średnica miała być 65-70mm, zwiększenie zaowocowało tym że głowica będzie mieć 200mm a nie 150. Spadochron zrobie pewnie z parasola lub uszyję, wyrzucanie spadochronu w ten sposób że korpus będzie w 2 częściach : dolna silnikowa i górna z głowicą, elektroniką i resztą rzeczy. Układ elektroniczny staram się nakłonic do współpracy, jeżeli nie wyjdzie to wezme przełącznik przechyłowo-bezwładnościowy rtęciowy który w końcowej fazie lotu odpali kilku sekundowy lont.
Kolejne silniki pragnę zrobić na bazie rury do gazu z HDPE (potężne ścianki, duża wytrzymałość ciśnieniowa).
Zastanawiam się jak ciąć tą rurę na korpus i jak zrobić pierścienie mocujące silnik...
pozdro
Hexogen
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP