Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mieszadło
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 2:25 pm    Temat postu: Mieszadło Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie odnośnie mieszadeł magnetycznych,czy możliwe jest wykonanie go we własnym zakresie,jak jest zbudowane i na jakiej zasadzie działa?Jakie są plusy stotowania tego typu maszynki?
Może lepiej zrobić sobie mechaniczne,co mi poradzicie?
Dzięki za info.
Powrót do góry
Żydu



Dołączył: 20 Mar 2004
Posty: 31

PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem za bardzo jak wygląda ale chyba nie opłaca się go robić, ale jeżeli już się uparłeś to weź jakiś silnik (Koło 12v) załóż do niego jakąś tarcze mam tu namyśli cos jak płyta Cd ale ona ma za dużą dziurkę na środku i nie ma co kombinować… Jeżeli już znalazłeś coś takiego weź 2-4 patyczki od lodów i zamocuj na tarczy, tarcze przyczep do silnika, samo mieszadło masz już zrobione teraz tylko jakiś pojemniczek tak żeby dobrze się mieszało wszystko Smile

Jeżeli nie masz pomysłu z kąd wzionąć tarcze, silnik to jeżeli masz stary Cd-rom wyciągnij z niego silnik na nim powinno być takie kółeczko nakładasz na nie płytę Cd, przyklejasz płyte do kółeczka a do płyty patyczki, zobacz na ile volt jest silnik i podłączasz do zasilacza i masz Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 4:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj qrw... biedaki zwykły silk\nik od adapteru reg oswietlenia i miesz z reg obrotów gotowe....o filozofi....
_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mechaniczne to bez problemu moge zrobić,pomysł z regulatorem oświetlenia nic nowego.
Pytałem konkretnie o mieszadło magnetyczne,magnesy neomydowe ponoć mają tam zastosowanie.Napiszcie prosze jak to działa,czym sie różni od mechanicznego.
KONKRET co to jest mieszadło magnetyczne?
Nie wk.... sie ale nie znam zasady działania mieszadła mag.
Powrót do góry
Marek.K



Dołączył: 19 Sty 2004
Posty: 56

PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 5:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

najprościej jest do silnika przyczepić magnes sztabkowy jako mieszadła możesz użyć odpowiedniego magnesu lub metalu zaraz linkami zapodam bo teraz cos mi sie z kopiowaniem stało
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 5:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Moim zdaniem można by spróbować z dwoma elektromagnesami lub większą ilością trzeba po prostu zrobić coś analogicznego do silniczka elektrycznego z tą że różnicą (jeśli chodzi o małe silniczki bo w większych i w stojanie i wirniku są elektromagnesy) iż trzeba zamienić kolejność stojan z elektromagnesem a wirnik z magnesem stałym. Trzeba wykonać układ który będzie w odpowiedniej kolejności włączał magnesy a w mieszadle zatopić magnesy stałe. Można też zrobić prościej połączyć mechaniczny z magnetycznym to znaczy magnes stały w stojanie był by poruszany przez silnik i to powodowało by wirowanie pałeczki z zatopionymi magnesami. Jednym słowem trzeba poeksperymentować.
Powrót do góry
Marek.K



Dołączył: 19 Sty 2004
Posty: 56

PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 5:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.lce.org/equipment/stirrer/stirrer.html
http://www.geocities.com/brainfevert/magstir.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Nie Lut 27, 2005 5:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skopiowane z http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszadło_magnetyczne

Mieszadło magnetyczne

Mieszadło magnetyczne to sprzęt laboratoryjny służący do bezkontaktowego mieszania cieczy w naczyniach laboratoryjnych, jak kolby lub zlewki, a nawet probówki.
[Edytuj]

Sposób działania

Do kolby wrzuca się tzw. "dipol" zwany też "mieszadełkiem", który ma zwykle kształt krótkiej belki wykonanej z żelaza, zatopionej w polietylenie lub częściej w teflonie. Pod kolbę podkłada się mieszadło właściwie, którego najistotniejszym elementem jest generator zmiennego, rotującego pola magnetycznego. "Dipol" reaguje na zmiany orientacji tego pola podążając za nim, czego efektem jest jego rotacja i mieszanie cieczy zawartej w naczyniu.
[Edytuj]

Rodzaje mieszadeł

Mieszadło magnetyczne z grzaniem

Mieszadło magnetyczne bezsilnikowe

Istnieją dwie podstawowe konstrukcje elementów generujących rotujące pole magnetyczne w tego rodzaju mieszadłach:
układ statycznych elektromagnesów, które są naprzemiennie włączane i wyłączane, co wywołuje rotację pola podobnie jak to jest w silnikach elektrycznych
komplet magnesów trwałych, umieszczonych na płaskiej tarczy, która jest obracana przez niezależny silnik elektryczny

Mieszadła z układem statycznych elektromagnesów są trwalsze i prostsze w konstrukcji, ale nadają się tylko do napędzania niewielkich "dipoli" i występują w nich kłopoty z regulacją obrotów - zwłaszcza w niższych zakresach szybkości. Nie można ich też zintegrować ze stolikami grzewczymi, gdyż prąd płynący w elementach grzejnych zakłócałby słabe pole generowane przez tego rodzaju mieszadła. Obecnie mieszadła tego rodzaju są w zaniku. W miarę popularne są jeszcze tzw. mikromieszadła, które są zdolne napędzać bardzo małe "dipole", ale same też mają bardzo małe wymiary, dzięki czemu są poręczne.

Mieszadła z trwałymi magnesami są w stanie generować znacznie silniejsze pole magnetyczne bez zużywania dużej ilości prądu elektrycznego, a dzięki temu, że rotacja magnesów jest wywoływana przez silnik elektryczny, możliwa jest pełna regulacja jego obrotów. Ponad tarczą z magnesami można też umieścić elektryczną płytę grzejną, podobną w konstrukcji do płyt zwykłych kuchenek elektrycznych, co daje w rezultacie uniwersalne urządzenie, zdolne do jednoczesnego grzania i mieszania zawartości naczyń.

Najbardziej nowoczesne mieszadła tego rodzaju są też często zaopatrywane w precyzyjny zintegrowany termostat elektroniczny, który umożliwia pełną kontrolę temperatury w łaźniach grzejnych, które stawia się bezpośrednio na płycie grzejnej mieszadła.
[Edytuj]

Kształty i rozmiary "dipoli"

Na efektywność mieszania, oprócz precyzji kontroli szybkości obrotów i intensywności generowanego pola magnetycznego, ma też dobór kształtu i rozmiaru "dipoli" do kształtu i objętości naczyń.

Zbyt duży "dipol" miesza zawartość naczynia zbyt gwałtownie, lub zaczepia się o jego ścianki, przez co kręci się bardzo nierównomiernie robiąc przy tym dużo hałasu. Zbyt mały "dipol" tworzy z kolei lej w samym środku naczynia, przez co zawartość przy ściankach naczynia nie jest w ogóle mieszana.

Najczęściej spotykanym kształtem "dipoli" jest prosty, krótki pręt, z półokrągłymi zakończeniami. Tego rodzaju dipole sprawdzają się najlepiej w naczyniach płaskodennych. Czasami, na środku długości tego rodzaju dipoli dodaje się mały karbik, który zmniejsza powierzchnię kontaktu "dipola" z płaskim dnem naczynia, co zmniejsza opory tarcia.

Do kolb okrągłodennych stosuje się częściej "dipole" w kształcie piłki do baseballu, gdyż taki kształt lepiej pasuje do dna takich kolb. Oprócz tych dwóch podstawowych kształtów produkowane są także "dipole" w różnych innych specjalnie projektowanych kształtach (łopatki, propellery, koniczynki, itp.), które w teorii mają poprawiać skuteczność mieszania, zwykle jednak ich wysoka cena, wynikająca ze skomplikowania ich produkcji, nie jest warta efektu jaki dają.

Do bardzo lepkich płynów (np. stężonych roztworów polimerów) stosuje się czasami tzw. "pełzające" dipole, które nie wykonują prostej rotacji, lecz ich konstrukcja wymusza ruch pełzający, który skuteczniej miesza lepkie płyny. Ruch ten jest wymuszany poprzez kształty utrudniające prostą rotację oraz poprzez celowe przesunięcie środka ciężkości tych dipoli, względem ich środka geometrycznego.

Powrót do góry
Yogi



Dołączył: 10 Sty 2003
Posty: 16
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sro Mar 02, 2005 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Planuje zrobić mieszadło z silnika od maszyny do szycia łucznik oraz stopki regulującej jego prędkość Smile brakuje mi tylko magnesów neodymowych Smile

Jaki magnes najlepiej wybrać do tego celu sztabkowy czy np. dwa okrągłe ?

Robił ktoś mieszadło z podgrzewaniem ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Sro Mar 02, 2005 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zydu napisał:

Jeżeli nie masz pomysłu z kąd wzionąć tarcze, silnik to jeżeli masz stary Cd-rom wyciągnij z niego silnik na nim powinno być takie kółeczko nakładasz na nie płytę Cd, przyklejasz płyte do kółeczka a do płyty patyczki, zobacz na ile volt jest silnik i podłączasz do zasilacza i masz Very Happy


pomysl dobry, ale nic nie warty: silniczki w CDromach maja precyzyjna regulacje obrotow, dzialaja podobnie jak silniki krokowe, tyle ze wymagaja zasilania pradem wirujacym kilkunasty elektromagnesow:
zasilaczem mozesz przylozyc napiecie tylko do jednego elektromagnesu, a to wymaga stalego 'przesuwania' napiecia na kolejne elektromagnesy

mieszsadla powinny byc bezkonaktowe: nie powinny ocierac sie o scianki/dno naczynia

yogi:
oczywiscie sztabkowe

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bozon



Dołączył: 05 Cze 2004
Posty: 24
Skąd: centrum

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 11:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Nie zakładając nowego tematu chciałbym się zapytać o dwie rzeczy związane z moim mieszadłem (co prawda nie magnetycznym, ale pytania zarówno dotyczą mieszadeł magnetycznych).

Dotyczą one BHP, a mianowicie:
1. Część mieszająca mojego mieszadełka jest wykonana z polietylenu, który jest tworzywem bardzo biernym chemicznie. Mimo to podejrzewam, że nie nadaje się do mieszania każdej cieczy. Czy znacie takie substancje, do których lepiej PE nie wkładać? Bo ja sobie akurat nie przypominam...

2. Słyszałem od pewnego forumowicza, który niestety już od dłuższego czasu tu nie bywa, że do mieszania należy stosować mieszadła wolnoobrotowe, podczas gdy moje obraca się z częstotliwością 5 obr./s. Czy mieszanie nim nitroglikolu czy też pentrytu nie jest niebezpieczne (już o nitroglicerynie nie mówię...)?

Pozdrawiam Wink

_________________
UWAGA NA OCZY Exclamation
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kempek



Dołączył: 27 Paź 2003
Posty: 25
Skąd: Novosybirsk

PostWysłany: Wto Mar 29, 2005 11:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Bozon - ad 2

Niebezpieczne nie jest, ale przy takiej prędkości pręcik mieszający zgubi sie w efekcie czego nie będzie sie kręcił. Max prędkośc to ok 1000 obrotów

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
oziem



Dołączył: 16 Lut 2005
Posty: 10
Skąd: z Kątowni

PostWysłany: Nie Kwi 03, 2005 11:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

(moje mieszadełko,moja produkcja Very Happy
-Potencjometr(nie wiem jaka watrość bo pisze z tyło a jest przyklejony)
-Zasilacz ok 12v
-Magnesy neodymowe(są w cdroomach na głowicy lasera i w hdd)
-Wiatrak od kompa
-Płyta cd
-Magnes z uszczelki z lodówki
http://shadowcrime.serf.pl/images/mieszadło/PIC_0020.JPG
http://shadowcrime.serf.pl/images/mieszadło/PIC_0021.JPG
http://shadowcrime.serf.pl/images/mieszadło/PIC_0022.JPG
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
oziem



Dołączył: 16 Lut 2005
Posty: 10
Skąd: z Kątowni

PostWysłany: Nie Kwi 03, 2005 11:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sorka za zasmiecanie ale mi sie porąbało z linkami
http://shadowcrime.serf.pl/zdjecia/mieszadlo/PIC_0020.JPG
http://shadowcrime.serf.pl/zdjecia/mieszadlo/PIC_0021.JPG
http://shadowcrime.serf.pl/zdjecia/mieszadlo/PIC_0022.JPG
Pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
domel



Dołączył: 28 Kwi 2002
Posty: 123
Skąd: Południe

PostWysłany: Pon Kwi 18, 2005 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem zwykłe mieszadło mechaniczne jest pod pewnymi względami bezpieczniejsze. Miałem takie od dawna i OK silnik z przekładną na pasku gumowym, który obraca pręcikiem na końcu którego jest zrobiona taka końcówka do mieszania w kształcie litery T . Wstawione to w statyw lab i można sobie jest odpowiednio ustawić wysokośc itd. Dużą zaleta jest to, że mogę sobie ustawić bardzo niskie obroty np. 1-2 obrót/s (można oczywiście dużo większe obroty). Takie niskie obroty są o wiele bezpieczniejsze, bo miesza dobrze a nie ma niebezpieczeństwa, że nam np. wychlapie jakiś kwas , wywróci zlewkę nie wspominając , że robienie gdy mieszadło wiruje z dużą szybkością za bezpieczne nie jest. Budowa takiego mieszadła jest tak samo prosta jak budowa magnetycznego.
Mieszadło magnetyczne oczywiście ma swoje zalety, ale ma i wady Smile.
W mieszadle magnetycznym jak ktoś je źle zbuduje to wirnik podczas bardzo wysokich obrotów (lub przy rozkręcaniu się) może wyskoczyć z "równowagi", zacząć odbijać się od ścianek (to tak jakby szybko obracające się śmigło się odczepiło od samolotu). Takie coś jest niebezpieczne, bo albo wtedy rozbija zlewkę albo może spowodować wychapanie zawartości np. żrącej substancji na zewnątrz naczynia. Może to się zdarzyć jesli dobierze sie niesymetryczne śmigło lub magnes obracajacy lub nieodpowiedni silnik, który przy wyłączaniu mieszadła sie od razu zatrzyma, a smigło będzie dalej sie szybko obracało. Jak się zbuduje poprostu takie mieszało należy je przez jakiś czas przetestować na różnych naczyniach z wodą i zobaczyc czy nie ma takich objawów.

_________________
Obudziłem się zlany potem.Uff ... to był tylko sen


Ostatnio zmieniony przez domel dnia Sro Paź 30, 2013 7:42 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
I_v0



Dołączył: 26 Sty 2004
Posty: 16

PostWysłany: Nie Sie 28, 2005 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra a gdzie moge kupic dobre i tanie mieszadlo magnetyczne i goraca plyte w jednym ktore moze wymieszac 3l cieczy i podgrzac ciecz do 300 stopni Celcjusza ;)
_________________
Nie bylo mnie ale juz jestem :)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Qba



Dołączył: 04 Lut 2003
Posty: 104
Skąd: Podkarpacie - okolice Rzeszowa

PostWysłany: Pią Paź 07, 2005 4:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałem sie troszke pochwalić Razz Więc... jakiś czas temu zbudowałem takie urządzonko...









Sterowane mikroprocesorowo. Płyta grzejna jak widać z żelazka. Sterowanie mocą płyty grzejnej tyrystorem (oczywiście przy przejsciu przez napiecia 0) od 0 do 500W, ze skokiem 10W. Silnik mieszadła sterowany PWM. Jak narazie silnik troche słaby... tzn 1l spokojnie uciagnie, ale zamierzam za niedługo wymienic na mocniejszy, tylko niestety brakuje mi troche czasu i nie mam kiedy sie za to zabrać. Mieszadło ma pomiar temp w zakresie -20*C - 125*C (DS1820) i termostat. Zamierzam jednak zmienic pomiar temperatury na oparty o PT100, albo termoparę. I to by było na tyle Razz

Pozdrawiam

_________________
Qba
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Pią Paź 07, 2005 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam 2 pytanka odnośnie tego sprzętu:

1) gdzie znajduje się źródło pola magnetycznego dla mieszadła?

2) po jaką cholerę ładowałeś do tego mikroprocka? nie ma prostrzych sposobów wymieszania zawartości słoika Laughing ?

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Qba



Dołączył: 04 Lut 2003
Posty: 104
Skąd: Podkarpacie - okolice Rzeszowa

PostWysłany: Pią Paź 07, 2005 5:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Pod płytą grzejną jest silnik z magnesami na osi

Po co ładowałem mikroprocka - bo jego koszt to 8 zł, a układ caluski upraszcza sie maksymalnie, mikroprocek steruje wyswietlaczami steruje moca, predkoscia obrotową, mierzy temp i termostatuje ogrzewaną ciecz, takze nie widze powodów do zdziwienia - poprostu to najtansze i najprostsze rozwiazanie.

Pozdro

_________________
Qba
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Pią Paź 07, 2005 5:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A da się tym cudeńkiem programować czas mieszania i temperaturę i zmiany w czasie tem. i prędkości obrotowej??

P.S.

Gratuluję mieszadła Wink
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP