Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Odlewanie paliwa
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Sro Lut 16, 2005 10:13 pm    Temat postu: Odlewanie paliwa Odpowiedz z cytatem

Jak (do cholery) odlewacie paliwo?
W szczególno¶ci pytam o karmelki - dzisiaj okr±g³e 3 godziny (sorbitolka na ³a¼ni wodnej) próbowa³em odlaæ sobie 3 g³upie segmenty po 5 cm d³ugo¶ci, 32 mm ¶rednicy i z 12 mm kana³em. Do tego celu nawet specjalnie wytoczy³em sobie takie urz±dzonko:
[]x[]
[]x[]
[]x[]
czyli walec z wywierconym otworem na prêt formuj±cy kana³.M
imo nak³adania ton oleju, wk³aniu papierków etc. paliwo nie da³o siê wyj±æ z formy nie zniekszta³caj±c go - albo paliwo jest za miêkkie, a jak twarde to prêt jest nie do wyjêcia.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
v-21



Do³±czy³: 24 Lip 2002
Posty: 834
Sk±d: Kaszuby

PostWys³any: Sro Lut 16, 2005 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mnie zaje³o to....2dni nerwówk PINOT juz pisa³ o tym na t³oczenie kan³u zastsowac tworzywo sztuczne o powirzchni hydrofobowej i wys wsp rozszezalnosci cieplne np PP \a na zew sred kilka warstw papierka wiec Arrow jakim Rolling Eyes jak moze sie przykleic
Question

_________________
....a reszta niech se jaja li¿e.....
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maslak666



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Sk±d: Radom

PostWys³any: Sro Lut 16, 2005 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehehehe crave mia³em dok³adnie taki sam problem... Pomóg³ mi pinot (zob. jego post w temacie "maslak p-50 virginity" w komnacie "silniki rakietowe") oraz micha³.
Wa¿ne jest, aby nie wk³adaæ trzpienia od razu po wlaniu paliwa, ale dopiero jak ju¿ trochê przestygnie. Najlepiej w ogóle po zrobieniu paliwa czekaæ okr±g³e 5 minut a dopiero potem je umie¶ciæ (bo wlaæ ju¿ ciê¿ko bêdzie) w korpusie. Trzpieñ wsadzasz tylko na chwilê, wyjmujesz zanim jego temp. zrówna siem z temp. paliwa (bo wtedy to ju¿ klops). Micha³ u¿ywa trzpienia z metalu smarowanego mas³em b±d¼ olejem i jak wyjmuje to wychodzi czy¶ciutki, bez przylepionego paliwa. No i oczywi¶cie wyjmujesz póki jest jeszcze plastyczne.

Jutro robiê bloczek 200g to napiszê jak to siem u mnie sprawdzi³o.

Sorbitolka rulez Razz Exclamation

Pozd.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
v-21



Do³±czy³: 24 Lip 2002
Posty: 834
Sk±d: Kaszuby

PostWys³any: Sro Lut 16, 2005 11:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja mia³em nie mniejszy k³opt pniewaz sred zew paliwa to 28mm- papierczyli jakies 27mm a kana³ 16mm wiec na "mieso" Wink przypada ok 5mm przy sred prawi 3cm powiem ze nie ³atwa sprawa jeszcze sporo mi zosta³o do dopracowania
_________________
....a reszta niech se jaja li¿e.....
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maslak666



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Sk±d: Radom

PostWys³any: Czw Lut 17, 2005 1:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Exclamation

Jestem ¶wie¿o po testach, paliwko jeszcze stygnie Wink .

First wymiary bloczka: fi 40, d³. 105, kana³ przez ca³± d³. paliwa fi 20.
Trzpieñ metalowy, smarowany olejem kujawski - z perwszego t³oczenia Very Happy . Najpierw próbowa³em odczekaæ 8 min po przygotowaniu paliwa - qpa. Potem 15 - to samo, choæ paliwo przylepi³o siem tylko u samego do³u trzpienia. Uda³o siem dopiero, gdy czeka³em 20 minut. Wybra³em ³ych± paliwo (sz³o ciê¿ko, ¿e a¿ ³y¿ka siem pokrzywi³a) i wpakowa³em do korpusu (tuba po papierze toaletowym). Ubi³em palcami. Zasadzi³em trzpieñ. Wchodzi³ ciê¿ko - moja tuba pêk³a u do³u Crying or Very sad . Na szczê¶cie, jako¶ tam j± przytrzyma³em, tak ¿e zachowa³em kszta³t walca. Od razu po w³o¿eniu trzpienia, trochê go obrusza³em i wyj±³em. Wyszed³ czy¶ciutki, bez ¿adnego paliwa, a kana³ jest jak oszlifowany Very Happy . Jak wychodzi³ to tak "plasn±³", jak strzykawka, gdy wyjmujemy t³oczek a palcem zatykamy t± szyjkê - znaczy, ¿e by³o podci¶nienie. Mo¿e to w³a¶nie ono jest win± psucia siem paliwa? Mo¿e trzeba robiæ kana³ na przestrza³, ¿eby przy wyjmowaniu dochodzi³o powietrze z drugiej strony, albo nie wiem... jakie¶ dziurki czy cosik...

V-21 co Ty na to?

Pozd.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Czw Lut 17, 2005 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W³a¶nie - Ma¶lak dobrze pisze - najlepiej odczekaæ a¿ paliwo przestygnie i wpychaæ trzpieñ do lekko plastycznego bloku - je¶li jest zaostrzony spokojnie wejdzie.
Je¶li siê robi kana³ na przestrza³ np. w ziarnach odlewanych poza silnikiem to pó³ biedy. przestygniêty wa³ek bierzemy i rolujemy przytrzymuj±c trzpieñ tak jak siê trzyma wa³ek do ciasta przy wa³kowaniu. Wtedy poprzez lekki ucisk paliwo siê ugniata - kana³ staje siê wiêkszy o parê dziesi±tych mm i trzpieñ schodzi bez lipy.
Je¶li kana³ nie jest do koñca ziarna - sprawa jest trudniejsza. Trzpieñ siê zasysa i przy wyci±ganiu na si³ê dochodzi do deformacji kana³u. Wtedy trzeba go lekko pogibaæ na boki, pokrêciæ nim i wpu¶ciæ powietrze.

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
v-21



Do³±czy³: 24 Lip 2002
Posty: 834
Sk±d: Kaszuby

PostWys³any: Pon Lut 21, 2005 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja pozostaje przy swojej opcji zrobi³em jak na razie 8 seg pqaliwa
i idzie jak z p³atke idelnie równy itd...z rozbieranioe o problema Wink

_________________
....a reszta niech se jaja li¿e.....
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Pon Mar 14, 2005 3:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno pytanie. Jak sobie radzicie z papierem przyklejonym do ziarna?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
szpaner



Do³±czy³: 11 Pa¼ 2004
Posty: 561

PostWys³any: Pon Mar 14, 2005 5:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a poco sobie z nim wogole radzic?

mozna go potraktowac jako element ziarna:
np:forme wykladasz papierem
wlewasz paliwo
wkladasz zapapierkowany rdzen
wyciagasz go(papierek zostaje)
wyciagasz ziarno i robisz z nim co chcesz
papierek na zewnatrz nie ma nic do roboty, a w srodku spali sie przy odpalaniu, wiec nie bedzie zawadzal

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Pon Mar 14, 2005 5:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po co? Papierek inhibituje paliwo, fakt ¿e s³abo, ale jednak - a ja nie chce inhibitowaæ paliwa.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
razor



Do³±czy³: 12 Gru 2006
Posty: 2
Sk±d: Brzeg

PostWys³any: Pon Sty 22, 2007 8:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy nie mo¿na zrobic bloczka paliwa a potem np wiertark± wywierciæ kana³ w paliwie. s±dzê, ¿e przy niedy¿ych segnemtech paliwa a tak¿e kana³ach w paliwie taki sposób móg³by byc dobry. Co wy o nim s±dzicie?
_________________
obchod¼my sie dobrze z fajerwerkami to bêdziemy cali
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
beaker



Do³±czy³: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWys³any: Pon Sty 22, 2007 9:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po pierwsze :Wys³any: Pon Mar 14, 2005 5:07 pm (ostatni post)
po drugie : bylo juz
po trzecie: tak mozna, ale czy masz wiertarke stolowa? bo zwyczajna to dosc trudno, do tego dochodzi ryzyko pekania ziarna
pzdr
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Mortan



Do³±czy³: 16 Lut 2008
Posty: 10

PostWys³any: Nie Kwi 06, 2008 11:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem o czym wy tu wogóle mówicie! U mnie jest tak, ¿e po zdjêcia karmelka z palnika zastyga on na ska³ê mo¿e po 1-2min i nie da rady nic dalej robiæ z nim, poniewa¿ nawet jak jest w formie proszku to nie ugniecie siê na jednolita masê, tylko siê wykruszy. Z segmentu 7cm, zawsze mi jaki¶ 1cm odpadnie, bo jest to warstwa któr± ubijam na samym koñcu.
Nie wiem te¿, o jakiej p³ynnej masie tu mówicie. Przecie¿ karmelek powinien wyj¶æ jak ciasto, da siê go ³y¿k± jedynie na³o¿yæ, nie jest w postaci p³ynnej! Próbowa³em nawet taki zrobiæ dodaj±c wiêcej wody, ale wtedy nic nie wysz³o, trzeba czekaæ a¿ woda odparuje, bo inaczej siê nie skarmelizuje!

Ja robiê tak, ¿e paliwo odlewam ju¿ w formie razem z trzpieniem formuj±cym kana³, wtedy wszystko wychodzi prosto, tyle ¿e ciêzko to paliwo ubiæ (kredk± Very Happy )
Zastanawiam siê nad zainwestowaniem w ten zestaw za 160z³. Co o nim s±dzicie?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
kastor



Do³±czy³: 03 Sty 2008
Posty: 64
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Nie Kwi 06, 2008 12:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj Mortan, Mortan Razz... karmelek jak najbardziej jest p³ynny, tylko trzeba go roztopiæ Very Happy, je¶li chcesz, ¿eby ³atwiej siê topi³ i by³ bardziej p³ynny to rób sacharoza:glukoza (1:1) zamiast czystej sachorozy [to chyba wiem od Mirrora], normalnie niebo w gêbie Cool
_________________
Pirotechnika to nie zbieranie znaczków...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
KYK



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWys³any: Nie Kwi 06, 2008 1:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm ale to nie bêdzie tak ¿e glukoza siê rozpu¶ci a sacharoza zostanie w stanie sta³ym? Wtedy ziarno bêdzie bardziej kruche.
PS. Co do odlewania paliwa to strasznie denerwuj±ca sprawa Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
kastor



Do³±czy³: 03 Sty 2008
Posty: 64
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Nie Kwi 06, 2008 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

trzeba grzaæ tak d³ugo, a¿ siê obie roztopi± Cool po czym to widaæ? nie wiem, trzeba próbowaæ, ale paliwo wychodzi przednie Very Happy
_________________
Pirotechnika to nie zbieranie znaczków...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Sro Maj 28, 2008 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Te¿ siê mêczy³em z tym d³ugo, smarowanie olejami, WD40 i innymi, ale teraz to ju¿ przesz³o¶æ, teraz trzpieñ owijam ta¶m± prze¼roczyst± lub izolacyjn± a la scotch. Po ca³kowitym zastygnieciu i po ruszeniu kombinerkami wychodzi bez uszkodzeñ bloku paliwa. Z kolei forma zewnêtrzna to papier którego i trak nie ruszam po zastygniêciu - inhibituje zewnêtrzn± powierzchnie ziarna
Powrót do góry
maciej najlepszy



Do³±czy³: 04 Lut 2009
Posty: 13

PostWys³any: Sro Maj 20, 2009 11:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

del

Ostatnio zmieniony przez maciej najlepszy dnia Czw Gru 30, 2010 12:55 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
sadafag



Do³±czy³: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWys³any: Czw Lip 02, 2009 2:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie.
Czy próbowa³ kto¶ formowaæ ziarno paliwa bezpo¶rednio na trzpieniu który to mia³by uformowaæ kana³?
Czy w takim wypadku lepiej sprawdza³by siê r-candy czy zwyk³y karmelek?
My¶lê ¿e by³oby to prostsze ni¿ wlewanie paliwa do formy i wsadzanie do takowej trzpienia?
Ogólnie to jak ten Pan:
http://www.nieboloty.fora.pl/amatorskie-silniki-rakietowe,5/silnik-z-rurki-pcv-do-zimnej-wody,149.html
wykona³ takie ³adne bloczki paliwa?
I czym najlepiej inhibitowaæ? Epoxem?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
damianste1



Do³±czy³: 13 Sty 2010
Posty: 24

PostWys³any: Sob Sty 16, 2010 4:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mam takie pytanie jak bloki paliwa wk³ada siê do silnika to jaki odstêp miêdzy nimi zachowaæ?? Czy bez odstêpu??
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP