Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

B帷zki... to by造 czasy
Id do strony 1, 2, 3, 4, 5  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez mo磧iwo軼i zmiany post闚 lub pisania odpowiedzi    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
Cq

Do陰czy: 30 Kwi 2002

PostWys豉ny: Pon Sty 06, 2003 3:55 pm    Temat postu: B帷zki... to by造 czasy Odpowiedz z cytatem

Az sie 貫zka w oku kreci jak przypominam sobie zmagania z baczkami Smile. W czasch gdy petardy moznabylo kupic tylko na sylwestra za fortune, baczek byl dla mnie alternatywnym i tanim rozwiazaniem, jak na dzieciaka z podstawowki. Moja zabawa z pirotechnika zaczela sie wlasnie do baczkow. Na poczatku podstawowki jako maly g闚niarz obserwowalem pokazyj baczkow mojego starszego brata i jego kolegow na podworku. Pare latek pozniej, sam z kolega z klasy robilismy pokazy w szkole na obiadowej przerwie na boisku. Pamietam ze naszym miarka byl komin od cieplowni stojacej obok. ehhh to byly czasy. A jak to wygladalo u was ?
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
simpson

Do陰czy: 24 Sty 2003
Sk康: z k徠owni

PostWys豉ny: Czw Sty 30, 2003 8:14 pm    Temat postu: Jaki Odpowiedz z cytatem

Jakiej d逝go軼i lontu u篡wasz do b帷zk闚.
Czy jak robisz dziurk na lont to tak podginasz 瞠by by豉 pod k徠em?
Gdzie w necie pisze 瞠by tak zrobi osobi軼ie pr鏏owa貫m ale co tak nijak wysz這. Mo瞠 幢e to robie???????????
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
Cq

Do陰czy: 30 Kwi 2002

PostWys豉ny: Pi Sty 31, 2003 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wybacz HNIW, myslalem ze pisze w pirotechnice..
Simpson, co do wylotu to nie potrzebny jest zaden lont. Jedna noga przydeptujesz pudelko zapalek, w jednej rece trzymasz baczka a w druga odpalasz zapalke od pudelka z pod twojej stopy. Szybkim ruchem wkladasz rozpalajaca sie glowke zapalki do otworu baczka, odwracasz go otworkiem do ziemi i po sprawie. Rozmiar otorka to okolo 3mm. Najlepiej wychodzi grubym gwozdziem lub czubkiem noza ruchem wkrecajacym, wtedy wychodzi ladna symetryczna dziurka. Co do samej dziurki, nalezy ja odgiac tak aby kat miedzy wylotem gazow a promieniem tego baczka zawieral 90stopni, jak wskazuje czerwona strzalka na rysunku. Aby zrobic dysze z tej dziurki, czyli odpowiednio odgiac, dobrze jest uzyc grubego gwozdzia (najlepiej tego, ktorego uzywalismy do robienia dziurki), wsadzic go do otworka i podwazyc lekko denko tak aby gazy wylotowe dzialally prawie poziomo wprawiajac baczek w ruch obrotowy. Przed robieniem dzuirki, pamietaj aby zmontowanego baczka mozno przydepnac noga na jakims twardym podlozu. Powodzenia w bicu rekordow. Moj rekord to wysokosc 1,5 komina cieplowniczego Wink , taki zulty, wysoki, dosc popularny w Polsce. W szczecinie stoji takich okolo 5 Smile

Powr鏒 do g鏎y
DeTonix
Go嗆

PostWys豉ny: Pi Lut 07, 2003 4:02 am    Temat postu: Technologia wgPN Odpowiedz z cytatem

B帷zki to by造 czasy i technologia karmelkowa, chyba go sobie na dniach zrobie, kamera od kumpla i sfilmuje, za g闚niarza opracowa貫m ca陰 technologie wykonania:

1 Paliwo , gravimetrycznie: 60% KNO3 40 % Sacharoza wszystko b.dok豉dnie zmielona -na py dzi瘯i temu nie zapycha si dyszka.
2. paliwo bardzo mocno ubija貫m tak aby powoli si spala這 daj望 d逝窺zy impuls oraz niedoprowadzi這 do nadmiernego wzrostu ci郾ienia.
3. Denko kapsla (zawsze od w鏚ki) by這 wybrzuszone tak aby b帷zek m鏬 swobodnie wirowa, za郵epka to 1z aluminowa moneta oraz uszczelnienie z dektury ze 鈔odka zakr皻ki.
4. dysza o Fi 3mm wykonywana by豉 na obwodzie korka na spodninej stronie, porzez wbicie pr皻a formuj帷ego i nachylenie 90 stopni, powoduj望 wygi璚ie dyszy (jej p豉szczyzna przekroju jest prostopad豉 do p豉szcz. dna b帷zka) oraz lekkie wgniecenie dna tak aby tory gaz闚 odchodzi造 stycznie do obwodu po p馧odkrytym kanale.

Zasada dzia豉nia i efekty:

B帷zek zawsze startowa z twardej r闚nej powierzchni i odpalany od 軼ie磬i. Charakteryzowa si pocz徠kowym niedoborem mocy silnika ,kt鏎a ros豉 z czasem (podobnie jak silnik rakiety A-4) Najpierw rozkr璚a si w ok馧 w豉snej osi a do ci庵貫go wycia ,a przez wyp造w gaz闚 nadtapia豉 si g鏎na cz耩 dyszy przez co jej p豉szczyzna przekroju zmienia豉 orientacje na wypadkow bardziej ku ziemi . W闚czas ( a moment ten zwykle nast瘼owa po jakich 2 -3 s od zap這nu) b帷zek mia ju takie obroty (stabilizacj) 瞠 zaczyna pionowo si wzwosi coraz szybciej w niebo czas wznoszenia zwykle max3 - 4s pu豉p max 30m . Czasem ko鎍zy efektownym tzw: "czajnikiem TM" czyli wybuchem puufff.

Tak to szczera prawda ta technologia rzadko zawodzi豉, a robi貫m to z dziesi耩 lat temu , lubie wszystko opracowa i doj嗆 co i dlaczego a b帷zki c騜 - to z nimi traci貫m pirotechniczne dziewidztwo.......
Powr鏒 do g鏎y
knod

Do陰czy: 16 Wrz 2002
Sk康: 3miasto

PostWys豉ny: Pi Lut 07, 2003 9:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dodawalem jeszcze dodatkowy mniejszy otworek centralnie na osi kapsla. Zazwyczaj dzieki temu szybciej startowal. Odpalanie oczywiscie z otworu na obwodzie.
Pozdrawiam
knod
Powr鏒 do g鏎y
dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Nie Maj 25, 2003 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

K豉niam si pi瘯nie Very Happy Exclamation
Tak maszynk z kapsla nazywali鄉y HERMASZYNKA
Nie wiem kto to wymy郵i, ale si przyj窸o, pewnie ze wzgl璠u na polityczny podtekst w tamtych czasach.
Pozdrawiam wszystkich Very Happy

rikster
Banita

Do陰czy: 17 Cze 2003

PostWys豉ny: Sro Cze 18, 2003 1:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moj brat jest poprostu mistzem w robieniu dysz w baczkach-ja zrobilem takiego baka ze polecial gora na wysokosc 2-4 pietra w bloku -a on zrobil takiego ze bylo wyraznie widac ze jest gdzies kolo 10 pietra!! nie wiem na cyzm polega ten jego "sekret " a zrobil ktos kiedys takiego baka co lecac do gory zataczal coraz wieksze kola?? bardzo fajna zabawka:)
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Lis 03, 2003 12:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a teraz powiem jak zrobi najprostrzy b帷zek na 鈍iecie
bierzesz nakr皻ke od w鏚ki wyjmujesz uszczelniacz zazwyczaj kartonik wsypujesz do zakr皻ki odpowiedni mieszank w moim wypadku saletra z cukrem teraz ubijasz i przyk豉dasz kartonik, zaginasz nakr皻k tak 瞠by zagi皻e 軼ianki przytrzymywa造 kartonik no i robisz dziur od boku ale skierowan do do逝 i wk豉damy cienki l徠
teraz zapalamy i czekamy na efekty Smile
Powr鏒 do g鏎y
ku ku

Do陰czy: 29 Wrz 2002
Sk康: 堯d

PostWys豉ny: Pon Lis 03, 2003 4:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

saletra z cukrem pudrem i dziurka po 鈔odku nakr皻ki od w鏚ki
bez 瘸dnego lontu odpalasz od papierosa i rzucasz jak tylko zacznie si odrobink pali
lataj bardzo wysoko i kr璚 r霩ne serpentyny
nieraz wracaj jak bumerang i np. na balkonik do s御iada i tam ma造 koncercik sobie urz康za
ps.
uwa瘸 na paluchy
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
Mati-bomba

Do陰czy: 05 Lis 2003
Sk康: Be販hat闚

PostWys豉ny: Czw Lis 06, 2003 7:58 pm    Temat postu: bombowe - szczurki robine w 6 kl. podstawuwy Odpowiedz z cytatem

b帷zki nazywane przezemnie szczurki - z kapsla po w鏚ce wyjmuje si kartonik, wsypuje mieszank saletry z cukrem pudrem (nie zwyk造m cukrem bo cukier puder z saletr zahowuje sie podobnie do prochu Twisted Evil ), zak豉da kartonik i zagina. Z przodu robi si dziurk szeroko軼i zapa趾i (do podpalnia), a po podpaleniu wyrzuca si w g鏎. Z boku mo積a zrobi dodatkow ma陰 dziurk (do 1mm) jako efekt specjalny (wyg這nda zajebi...e polecam Very Happy )

muj mail line5@o2.pl
muj tlen line3@tlen.pl
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Andrew

Do陰czy: 14 Wrz 2003

PostWys豉ny: Czw Lis 06, 2003 8:06 pm    Temat postu: baczek na Pcz Odpowiedz z cytatem

Czesc! Very Happy

Ja swoje baczki na poczatku robilem wlasnie na saletre z cukrem ale kiedys wpadlem na pomysl baczka na Pcz i od tamtej pory robie tylko takie Smile . Taki baczek daje niesamowicie efektowny snop iskier z dyszki czasami pod koniec lotu baczka rozrywa Twisted Evil
Powr鏒 do g鏎y
Andrew

Do陰czy: 14 Wrz 2003

PostWys豉ny: Sob Lis 08, 2003 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czesc!!

Tomash napisa:
Albo rozrywa go na ziemi...

Proch w takim baczku musi byc na maksa sprasowany, oraz koniecznie nie przegryzany nie moze byc takze specjalnie drobno zmielony.

Pozdro.
Powr鏒 do g鏎y
MICHA

Do陰czy: 22 Lip 2003
Sk康: Centralna Polska

PostWys豉ny: Pon Lis 10, 2003 12:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja nie tak dawno bawi貫m si b帷zkami i dos貫m do wniosku pc zbyt szybko przepala kapsel nawet nie 盥捫y b帷zek wystartowa i zrezygnowa貫m z pc natomiast stosowa貫m paliwo rakietowe Kermita "czarna karmelka" Jescze gor帷e ubia貫m paliwo w nakr皻ce. w ten spos鏏 robi貫m 10 b帷zk闚 na raz.Dysze srednicy 3-4mm!!! przy mniejszych nie poleci lecz spali si lub wybuchnie.To jest sprawdzone kanalik o srednicy 1mm na p馧 kapsla.k豉dziemy koniecznie jaki lont!!!.
Taki b帷zek poleci arz stracimy go oczu a spada dopiero po 15s. Sprubujcie lataj wy瞠j nirz niekt鏎ych silniki rakietowe.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora Adres AIM
KML

Do陰czy: 02 Maj 2003

PostWys豉ny: Nie Gru 07, 2003 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam... Wczoraj zrobi貫m MEGA b帷zka ( szerszenia Smile ) a dok豉dniej:
Puszka by豉 po 鈔ucie do wiatr闚ki ( wielko軼i puszki po pa軼ie do but闚 ) by豉 dwu cz窷ciowa zakr璚ana. Wsypa貫m Saletre z cukrem pudrem ( z lenistwa nie karmelizowa貫m ) i zrobi貫m 4 dysze ( dysze nie by貫 kierowane ku do這wi, bo stwierdzi貫m, 瞠 to b璠zie ciut niebezpieczne )... po odpaleniu zacz掖 wirowa z tak pr璠ko軼i, i wida by這 tylko pomara鎍zow obr璚z p這mieni. pod koniec pokrywka odlecia豉 na 2 metry w g鏎e, a na ziemi zosta tylko czarny pier軼ie pusty w 鈔odku Smile Bardzo sympatyczna zabawka Smile Pozdrawiam... KML

Mateusz(l33t)

Do陰czy: 10 Lis 2003
Sk康: chyba moge ju napisa 瞠 jestem st康 xD

PostWys豉ny: Nie Gru 07, 2003 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ty bys ladnei lecial jakby ci ta puszka walnela Razz dobrze przynajmniej ze z tym lontem bo sa i kolesie ktorzy bo cos takiego od zpalki odpalali...
υdygin

Do陰czy: 22 Maj 2004

PostWys豉ny: Wto Lip 20, 2004 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a tu mcie filmik baczka (z filii Al-nie w korku po wudzie:) ) dla tych co nigdy nie robili a chcieli by zobaczy jak to wygl康a:
-masa KNO3+sacharoza-3g
http://www.jamesyawn.com/whiz/whiz1.mpg
POZDRAWIAM

υdygin

PostWys豉ny: Wto Lip 20, 2004 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie, nie Wink to nie moje ! autor strony pokazuje dok豉dnie jak ja zrobi
http://www.jamesyawn.com/whiz/index.htm
przepraszam za zamieszanie Smile
POZDRAWIAM

swallower

Do陰czy: 05 Maj 2004
Sk康: mam wiedzie?

PostWys豉ny: Czw Lip 22, 2004 2:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Smile
Przeprowadzi貫m dzisiaj ma貫 testy z b帷zkami podobnymi do tych z filmu http://www.jamesyawn.com/whiz/whiz1.mpg. Takie b帷zki robimy tak:

1) Zwijamy rurk z papieru. Musi by ciasno zwini皻a i wielo warstwowa (6-7 warstw). Zaginamy j u do逝, zaklejamy np. ta鄉 i sypiemy troch P.cz.. Ubijamy i znowu sypiemy.

2) Ubijamy, sypiemy, ubijamy, sypiemy...

3) Zostawiamy 1cm rurki i zaginamy j, tak jak na obrazku.

4) Zszywamy spinaczem te zagi璚ia (mo瞠 by ci篹ko Sad), obwijamy dodatkowo ta鄉. Gotowy b帷zek powinien by bardzo twardy i do嗆 ci篹ki Wink . Teraz tylko robimy malutk dziurk z boku korpusu (obrazek) - troch grubsz ni fi szpilki i wsadzamy lont Smile.

Przetestowane - b帷zek bardzo szybko si kr璚i, bez ognia, ale z du膨 ilo軼i wiruj帷ego dymu Smile. Nie leci w g鏎, bo papier po jakim czasie si przepala - powi瘯sza si dysza Sad. Mo瞠 rzeczywi軼ie w folii Al. by這 by lepiej? Ale jako nie wyobra瘸m sobie ubijania...

P.S.: Nied逝go mo瞠 zamieszcz fotki i filmik z odpalania.

Sorka za tak d逝gi post. Pozdro FJ.

υdygin

PostWys豉ny: Sob Lip 24, 2004 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Swoj drog to troche dziwne :
-b帷zki maj du篡 stosunek masy obudowy(moneta,kapsel,tekt鏎a) do masy paliwa,
-ma陰 mase paliwa
a lataj (moje) na wysoko嗆~dwuch blok闚 4 pi皻rowych...

silniczek rakietowy (taki sam stosunek masy obudowy/paliwa i takiej samej masy paliwa jak w b帷zku) ... leci zaledwie na~max wysoko嗆 2-3 pi皻ra...

-mimo 瞠 w b帷zku cz窷 energi tracona jest na ruch obrotowy... a mo瞠 w豉郾ie dlatego? Wink

POZDRAWIAM

swallower

Do陰czy: 05 Maj 2004
Sk康: mam wiedzie?

PostWys豉ny: Nie Lip 25, 2004 8:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Smile

Testowa貫m te b帷zki http://www.jamesyawn.com/whiz/whiz1.mpg tylko zamiast karmelki da貫m do nich ubity proch czarny. Foli mam tak bardzo grub, jak 3 warstwy zwyk貫j folii. Efekt: proch czarny ca趾owicie stopi t foli! Zosta豉 tylko taka zielona ma, prawdopodobnie resztki aluminium, kt鏎a potem zastyg豉. Najlepszy jest o dziwo zwyk造 papier Smile.

Pozdro, FJ...

Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez mo磧iwo軼i zmiany post闚 lub pisania odpowiedzi    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3, 4, 5  Nast瘼ny
Strona 1 z 5

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum