Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

TUR-1 czyli tester urządzeń rakietowych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 1:36 pm    Temat postu: TUR-1 czyli tester urządzeń rakietowych Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj odbyły się pierwsze testy TUR-1,
Poniżej 2 krótkie filmy


lot 1
lot 2

Opis i kilka fotek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 2:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Klaniams się pięknie Very Happy
Urządzenie dość ciekawe, niemniej sądzę,że należałoby jakoś opanować kierumek lotu.
Wydaje mi się że jest on mocno przypadkowy. Myślę że zastosowanie pierścieniowego stabilizatora , zamocowanego do końców ramion mogłoby poprawić kierunkowość startu, a więc i bezpieczeńctwo.

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Myślę że zastosowanie pierścieniowego stabilizatora , zamocowanego do końców ramion mogłoby poprawić kierunkowość startu, a więc i bezpieczeńctwo

Jak odtworzę TUR-a to dodam stabilizatory pierścieniowe.
Jakie orientacyjnie powinny one mieć wymiary ?

Poza tym TUR-2 będzie zbudowany wyłącznie z pierścieni, ciekawe czy loty będą stabilne.

Co do przypadkowości lotu to rzeczywiście należałoby rozeznać jak wyznaczać stabilność lotu takich obiektów "trójwymiarowych"
Jeśli ktoś ma jakieś pomysły w tej kwestii niech śmiało wpisuje...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Propozycja: gdyby zastosować układ ramion (stabilizatorów) o takiej masie i takim położeniu, by środek masy całości wypadł PONIZEJ otworu dyszy, to mamy 100% stabilności, czyli teoretycznie układ mógłby nawet wisieć w powietrzu. Dodatkowo większa masa ogranicza pułap. Tak samo można by specjalnie postarać się o zwiększenie oporu czołowego, czyli np. jako ramiona zastosować listwki o szerszej powierzchni skierowanej w kierunku lotu. Mamy wtedy 100% stabilności i ograniczenie pułapów, co w przypadku konstrukcji do testów wydaje sie być korzystne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Sob Lut 05, 2005 10:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale jest jedno ale ten układ powracałby na ziemię w tej samej pozycji w jakiej grawitację pokonał Laughing Laughing Laughing
to znaczy tyłem Laughing Laughing Laughing
zresdztą to już klasyk Siemienowicz wypróbował ( podobny układ ze środkiem masy cofniętym poza dyszę )

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Pią Mar 25, 2005 9:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

kermit napisał:
zresdztą to już klasyk Siemienowicz wypróbował ( podobny układ ze środkiem masy cofniętym poza dyszę )


... tak, był to jeden z eksperymentów Siemienowicza mający na celu znalezienie innego stabilizatora lotu niż popularne wtydy tyczki. Siemienowicz zastosował, jak dobrze pamietam, między innymi metalową kulę zamocowaną do racy poniżej dyszy wylotowej, która przesuwała środek ciężkości dużo poniżej wylotu gazów z dyszy. Takie eksperymenty doprowadziły w końcu Siemienowicza do wynalezienia stabilizatorów w postaci stateczników-lotek. Myślę, że musiał powiązać lot rakiety z lotem strzały, wystrzeliwanej z łuku i to doprowadziło go do tego właściwego, powszechnie stosowanego obecnie rozwiązania.

Twój pomysł wojtek ze stabilizatorem pierścieniowym jest dobry. Wyytarczy że do tych trzech nóg (które musisz trochę wydłużyć) zamocujesz pierścień. Pierścień bedzie pełnił zarówno rolę dodatkowego obciążenia, przesuwającego środek ciężkości do dołu, jak również będzie pełnił rolę stabilizatora aerodymanicznego po rozpędzeniu się platformy testowej. Warunek - pierścień musi być prosty (cylindryczny) nie zdeformowany i dokładnie umeszczony w osi wylotu gazów. Spróbuj go wygiąć z blachy aluminowej (jeśli nie masz blachyaluminiowej mogę ją zorganizować - mam w Lublinie świetną hurtownię Tabal - oczywiście za przesyłkę i blachę płacisz Ty, bo ja ostatnio "cienko" pieję finansowo). Do pierścienia warto zamocować wymienne dodatkowe (cienkie) listewki drewniane-stojaki, które bedą pełnić w czasie twardego lądowania rolę amortyzatorów (łamiąc się skumulują część energii kinetycznej). spróbuj również zrobić eksperyment z kulą metalową a'la Siemienowicz. Czekam z niecierpliwością na filmy.

Pozdr. J
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomek J.



Dołączył: 02 Sie 2004
Posty: 144

PostWysłany: Pią Mar 25, 2005 9:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
dobry pomysł z tym testerem nie trzeba rakiety robić tylko silnik dać do TURa i jest ok. Mam kilka pytani, czy TUR-1 był zbudowany z listewek balsowych czy ze sklejki??? Czy zamiast listewek zrobić normalne stateczniki tylko duzo większe z balsy?? Czy mogło by cos takiego być?? Życze udanych prób i startów z TURem.

Pozdo
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Sob Mar 26, 2005 10:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuję za cenne wskazówki mam nadzieję je wykorzystać w przyszłości.
Na razie skupiam się na projekcie rakiety (i robię przy tym takie mnóstwo błędów że aż strach)

Co do listewek to były takie kątowniki dostępne w sklepach z galanterią drwenianą a ponieważ stał taki katownik i się nudził to wpadłem na pomysł TUR-a. Cały projekt zatem wygląda jak budowany ze skrawków/odpadków (scratch cheap build)

TUR 1 zakończył był swój żywot rozbijając się o ziemię (uderzył w nią na pracującym silniku) To po prpostu niesamowite jaką siłą dysponuje mały bądź co bądź motorek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Łodygin



Dołączył: 22 Maj 2004
Posty: 277

PostWysłany: Sob Mar 26, 2005 11:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a pomysł z kąd wziołeś? ja ostatnimi czasy robie podobne-jednak jednorazowe zazwyczaj [mało czasu na robienie trwalszych] stabilizatory lotu silników... pomysł zaczerpnołem oglądajć stare projekcje-z testów pierwszych silniczków na paliwo ciekłe, oraz testy silników ELD [extremaly long duration~czy jakoś tak Wink ] -idea nie jest nowa, użądzenie jednak przydatne Smile jedynie na bezwietrzną pogode Wink lub na hale, pokusić sie można o dodatkowe obciążenie.... bawiłem sie tez destabiulizatorami lotu! np. tylko jeden 'kijek' ... czasami można uzyskać naprawde ciekawe efekty !!
_________________
Nieskonczony jest wszechswiat i ludzka glupota choc co do tego pierwszego nie mam pewnosci A.E.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP