Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mieszaniny do wyrzucania spadochronów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Sty 31, 2005 11:20 pm    Temat postu: Mieszaniny do wyrzucania spadochronów Odpowiedz z cytatem

Witam Panów.

Przejrzałem w tę i z powrotem nasz dział rakietowy i nie widzę tutaj żadnych przepisów na dobre i bezpieczne w użyciu mieszaniny miotające do wyrzucania spadochronów. Tym postem chcę zainicjować kompendium, w którym każdy mógłby się wypowiedzieć i zamieścić swoje sprawdzone przepisy. Znane sa przeróżne prochy...każdy ma swoje wady i zalety.

Zacznę od starego dobrego prochu czarnego:
Przepis 1. Granulowany proch czarny.
Doskonałe efekty daje następujący. 98% pcz + 2%nitroceluoza lakierowa, całość zwilżamy acetonem tak, aby mieszanina się sklejała, ale wciąż była sypka. przecieramy to przez sito o grubych oczkach na płaską folię. po wysuszeniu otrzymujemy proch granulowany doskonale nadający się do wyrzucenia spadochronu.
Dla uzyskania grubego granulatu pcz rozcieńczamy ww. masę ale na gęstą papkę, którą wyciskamy z opróżnionego kartusza po silikonie, przez stosunkowo mały otwór. Nitkę masy wyciskamy na kawałek folii i zostawiamy do wyschnięcia. Po wyschnięciu łamiemy, wkładamy do torebki i łamiemy dokładniej. Uzyskujemy gruby cylindryczny granulat.

Przepis 2. Tzw. Proch biały katalizowany.
Bierzemy 10g benzoesanu sodu i uzupełniamy do 40g KNO3. Dodajemy 0,5g czerwonego Fe2O3. Wszystko razem mielimy na pył. Zwilżamy lakierem nitrocelulozowym z acetonem i jak wcześniej granulujemy przecierając przez sito o grubych oczkach. Granulat taki spala się szybko, dając mniej niż proch dymu i chłodniejszy płomień.

Innym przepisem na proch biały jest po prostu zastąpienie węgla w prochu czarnym benzoesanem sodu. A więc 15% benzoesanu sodu, 10% S i 75% KNO3.

Przepis 3. Tzw. proch chloranowy.
Bierzemy 25g węgla drzewnegi i 5 gram siarki mielimy je razem we młynku do kawy. Do tego dodajemy osobno zmielony KClO3 w ilości 70 g. Po delikatnym wymieszaniu - najlepiej wytrzepaniu w plastykowym pojemniku uzyskujemy proch, który działa znakomicie i jest bardzo szybki. Aby uniknąć brudzenia się przy manipulowaniu, warto go zgranulować wyżej opisaną metodą.

W zasadzie mnie te wystarczały, ale czy ktoś ma inne ciekawe przepisy ? Wiele słyszałem o tzw. golden dust...

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum


Ostatnio zmieniony przez PINOT dnia Nie Lut 06, 2005 12:04 am, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Wto Lut 01, 2005 12:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.nakka-rocketry.net/articles/Crimson_powder.pdf
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=598&highlight=witaminowy

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
heksogen pl



Dołączył: 09 Cze 2004
Posty: 157
Skąd: małopolska

PostWysłany: Wto Lut 01, 2005 8:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja tam używam świszczały, tylko niestety czasami przypala spadochron, ale jest to ładunek 1-2g świszczałki 70/30 w papierowej luźnej tubce. Dobrze sprawują się nadtlenki, np. TATP lub HMTD w ilości 0,5 - 1g , luźno usypane zamknięte w pojedynczejwarstwie papieru, chociaż niesie to spoore ryzyko. Twisted Evil
Mnie interesuje jakich zapalników elektrycznych używacie, no i dlaczego mój nowo zrobiony timer nie działa Laughing Laughing

PS
zawsze oddzielam spadochron od ładunku... chusteczką higieniczną
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Wto Lut 01, 2005 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro kompendium wiedzy to poza składem jakościowy stosowanych mieszanin warto podawać (chocby orienatcyjnie) ilościowe zapotrzebowanie aby skutecznie wypchnąć, otworzyć spadochron z rakiety.

Ja na przykład testowałem działanie mojegu układu i wyrzucania spadochronu na ziemi i w ten sposób dobierałem dawkę BP jak również testowałem rodzaj "kanisterka" na BP

Poniżej linki do stron (j.angl.) gdzie można sobie wyliczyć skład ilosciowy prochu typ FFF i FFFF aby uzyskać wymagane ciśnienie gazu w rurze (korpusie) pozwalające wypchnąć spadochron.
http://www.info-central.org/recovery_powder.shtml
http://www.midsouthrockets.com/bpeject.html
http://neurosis.hungry.com/~ben/rocketry/eject/
http://www.hararocketry.org/bp.htm
http://www.mbrocketrycom/rocket_info/programs/model_rocket/converters/bpc.htm
http://mcfisher.0catch.com/software/clcltrs.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Lut 02, 2005 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heksogen pl napisał:
Dobrze sprawują się nadtlenki, np. TATP lub HMTD w ilości 0,5 - 1g , luźno usypane zamknięte w pojedynczejwarstwie papieru, chociaż niesie to spoore ryzyko


Widzę, ze kolega z tych oszołomów, którzy wszędzie i koniecznie muszą stosować materiały wybuchowe - odśnieżanie, paliwa rakietowe, nawet proste mieszaniny pirotechniczne do wyrzucenia spadochronu muszą według ciebie zawierać MW ??

Grzecznie ci poradzę - a weź sobie postaw z 10 gram TCAP na głowie i odpal - może ci się troche po deklem pouklada.

Aha i bez textów, że prochy to też MW....

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum


Ostatnio zmieniony przez PINOT dnia Pią Lut 04, 2005 8:34 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Lut 03, 2005 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozmawiałem dzisiajj z v-21 i miał on ciekawą sugestię. Mieszanina do wyrzucania spadochronów mogłaby być podobna do tej używanej w air-bagach. Nie muszę mówić, że jest ona zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa a produkty spalania są zimne i nie stwarzają ryzyka spalenia spadochronu. Mieszanina składa się mniej więcej z:

20%KNO3
80% NaN3 (azydek sodu)

często zawiera nieduże ilości katalizatora manganowego (KMnO4 lub MnO2) a lepiszczem jest silikon. Spala się do tlenków K i Na oraz azotu. Zgodnie z danymi, takie paliwo wytwarza 700 l gazów z 1 kg, więc w zasadzie do wyzucenia spadochronu powinno wystarczyć 100-200mg tej masy.

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
tryt



Dołączył: 19 Maj 2004
Posty: 156
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw Lut 10, 2005 2:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Ja urzywam P.CZ. 70/30 który ucieram w moździeżu do pyłu

ps. co do tego TCAP czy HMTD to raczej głupi pomysł
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pasta



Dołączył: 07 Wrz 2004
Posty: 11
Skąd: pruszków

PostWysłany: Czw Lut 10, 2005 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

proch czrny składa sie z saletry wegla i siarki Evil or Very Mad powyrzszy proch jest tylko z saletry i węgla w stosunku procentowym 70% saletry i 30% węgla Cool

pozdrawiam pasta
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tryt



Dołączył: 19 Maj 2004
Posty: 156
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw Lut 10, 2005 5:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !!

Chodziło mi o tak zwany proch czekoladowy Embarassed
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tom-tom



Dołączył: 18 Lut 2003
Posty: 24

PostWysłany: Pią Lut 11, 2005 12:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisał:
Rozmawiałem dzisiajj z v-21 i miał on ciekawą sugestię. Mieszanina do wyrzucania spadochronów mogłaby być podobna do tej używanej w air-bagach. Nie muszę mówić, że jest ona zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa a produkty spalania są zimne i nie stwarzają ryzyka spalenia spadochronu. Mieszanina składa się mniej więcej z:

20%KNO3
80% NaN3 (azydek sodu)

często zawiera nieduże ilości katalizatora manganowego (KMnO4 lub MnO2) a lepiszczem jest silikon. Spala się do tlenków K i Na oraz azotu. Zgodnie z danymi, takie paliwo wytwarza 700 l gazów z 1 kg, więc w zasadzie do wyzucenia spadochronu powinno wystarczyć 100-200mg tej masy.

Może coś dokładniej o poduszkach:
Gazem, który napełnia poduszkę jest azot. Głównym składnikiem chemicznym ładunku w poduszce jest azydek sodu - NaN3, oraz azotan potasu KNO3 i dwutlenek krzemu SiO2. W generatorze gazu mieszanka powyższych składników jest inicjowana elektrycznie, impulsem rozgrzewającym włókno zapalnika. Powoduje to względnie wolny rodzaj detonacji, zwany <deflagracją>. Wyzwala ona określoną ilość azotu, wypełniającego poduszkę według następujących po sobie reakcji chemicznych.

Reakcja 1

NaN3 -> 2Na + 3N2

Sód Na – produkt uboczny pierwszej reakcji i azotan potasowy KNO3 wytwarzają dodatkowy azot N2 do wypełnienia poduszki w reakcji wtórnej:

Reakcja 2

10Na + 2KNO3 -> K2O + 5Na2O + N 2

W procesie powyższym powstają tlenek potasu K2O i tlenek sodu Na2O, jako składniki do reakcji z dwutlenkiem krzemu SiO2. Powstaje krzemian alkaliczny (szkło), który jest związkiem chemicznie bezpiecznym i stabilnym.

Reakcja 3

K2O + Na2O + SiO2 -> krzemian alkaliczny (szkło)

Generator gazowy zawiera zapalnik i około 73g stałego azydku sodowego, który okazał się najbardziej stabilny. Po zapłonie rozkłada się wydzielając gaz o zawartości 99% azotu i śladowe ilości innych składników. Reakcja trwa ok. 25 ms, a podana wyżej ilość azydku wystarcza do napełnienia poduszki o objętości 60 dm3. Poduszka rozwija się z prędkością 200 do 300 km/h

Pozdrawiam
Tom
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Pią Lut 11, 2005 1:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dodam tylko ze takich juz sie nie stosuje
teraz montowane sa hybrydy pojemnik z gazemi miesz piro dow yzwalana gazu z pojemnika.....

sio2 nie musi byc moze pochodzic lepiszcza ..silikonu... zrszta nawet po co on szkodliwosc jest Question kazdy ma słoj patent
jak masz takie rozeznanie wrzuc dokładny skład takiej miesanki

_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Lut 11, 2005 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tom-tom napisał:
zapalnik i około 73g stałego azydku sodowego... 60 dm3. Poduszka rozwija się z prędkością 200 do 300 km/h


To w zasadzie potwierdza to co pisałem 100 gram - 70 litrów, 73 gramy - 60 litrów. Wygląda mi to na idealna masę do spadochronów.

Zważywszy na to, ze 100 gram azydku sodu to max. 100 złotych, więc nawet 0,5 grama na silnik daje 50 groszy. Nie jest to koszt oszałamiający, zwłaszcza, ze cena jest naciągana i ilość na silnik też....w końcu aby spowolnić spalanie i potanic można stosować kombinacje azydku z kno3 i pewnie z innymi dodatkami.

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
heksogen pl



Dołączył: 09 Cze 2004
Posty: 157
Skąd: małopolska

PostWysłany: Pią Lut 11, 2005 12:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

100gram NaN3 = około 30zł, do tego dochodzi KNO3 i wsio, ta mieszanka byłaby o tyle lepsza że kilka razy moje spadochrony nie otwierały się, bo gazy spalinowe prochu przypalały spadochron pomimo tego ze stosowałem osłone w postaci...chusteczki higienicznej Laughing Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Pon Lut 21, 2005 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mozna jeszcz zastosowac NC jest na tyle szybka ze nie pwinna niczego zapaslic....

ina kwestia j3t układ wyrzycania spdochronuwłasnie zrobiełm głowice "matrioszke" Wink wytoczona z debowego wałka Arrow wymiry dła całkowita150mm sred 50mm do kerpusu rakietu wchodzo 35mm wenatrz jest otwór 65mm głeboki o sred 40 mm idealn ie mieszcza sie tam 2 bat 9V w iej ma zamiar ukiescisc zasilanie i system wyzawania na sporzeie łuske w MWM na zasadzioe daiał bezodrzutowego odstrzeli głowice i ona pociagnie spadochron......wiec nic czego nie popali nie poplacze....

_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hubcio



Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 375
Skąd: tiaaa

PostWysłany: Wto Lut 22, 2005 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a moze można zrobic tak: zatyczkę w silniku zrobic w jednm miscu cieńszą żeby w pewnym momencie się przepaliła i cisnienie gazów wypćhneło by spadochron z nasem rakiety>
Niewiem czy by się tak dało sami oceńcie. Question

_________________


Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maslak666



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Skąd: Radom

PostWysłany: Wto Lut 22, 2005 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciężko, bo prędzej ciśnienie ją rozwali, zanim siem przepali...

Mi kiedyś ktoś radził żeby wymieszać żywicę epoxy z prochem tylko nie wiem jaki stosunek. Taka masa jest podobniez twarda jak sama żywica. Masę taką umieszczamy w kanaliku wywierconym w zatyczce - służy za opóźniacz.

Pozd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Wto Lut 22, 2005 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i tak wywaleni spad musi nyc wg mnie liczone od momentu osigniecia max wysokosci czylu" punktu przegiecia" Wink rakiety potem natepuje dziełnie taimetra czas opóznienia wyliczony z s= g t*2 /2 czemu Rolling Eyes pomiewaz rakieta jak wywali spad na wysk 1km toi gdzie poszybuje Question
jaw niedz odpaliłem moja pierwesz rakiete typu bubel sr z rury pcv paliwo karmelka 150g czes lotu 26 sec spegła od mijsca staru 100 dalej wiej mozne powiedziec ze lot był preawie pionowy mamk film tylko jak zchodzi z wyrzutni nierstrty nie opnaowałem tej sztuki jeszcze Wink nie miała spadochronu ..... alep[rzez to omal nie nawaliłem w garcie prze kikanascuie sec zastanwaiłem sie gdzie spadnie potem przerazlkiwy gwizd.... jak komus sie chce liczuc to moze jhakos wyliczy pułap wg mnie ponad 1km wiec co wynika spad powinie odpalc jakies 300m nad ziemia zeby nie odleciał nam niesiona wraz otwartym spad siła wiatru...
to moje uwagi po pierwszym starcie niech ktos to skomentuje skrytykuje
miesz do wywalania spad to srobiłem testa 1g p\rochu NC z naboju umiejtnie spkowany w głoicy odstrze;liwuje ja na wys 4m potem zamieszcze fotki jak to zrobic

_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP