Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rakieta "Powiew"
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Sob Lip 02, 2005 11:54 pm    Temat postu: Katastrofa Powiewu Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Tak Panowie TO JEST w³a¶nie TO, co "pcha" nas do ekstremalnych sytuacji - ryzyko i niepewno¶æ - nawet najlepiej przygotowany projekt rakietowy nie gwarantuje tak do koñca 100% powodzenia, gdy¿ nie sposób przewidzieæ wszystkich zmiennych i rezultaty eksperymentu s± zawsze niepewne i czêsto ryzykowne, a przez to "wci±gaj±ce". I juz nie chodzi tylko o czyste "badania naukowe" i "dochodzenie do prawdy", ale o ten "³yk" adrenaliny, który chyba najbardziej nas rajcuje. Równie dobrze mogliby¶my pytaæ siê kolegi Jaskiniowca - po co w³azi do jaskiñ?? Pytanie ca³kowicie retoryczne. Szkoda rakiety Powiew, ale jak widaæ z dotychczasowych poczynañ Ma³ego, który ma czas na realizacjê swoich projektów, zapewne niebawem poznamy now± konstrukcjê w jego wykonaniu.

Je¶li chodzi o zapalniki to s± bardzo istotnym elementem w uk³adach pirotechnicznego wyrzucania spadochronu. Dobrym zwyczajem jest dublowanie elementów istotnych w systemie - wiêc warto stosowaæ dwa zapalniki - tak na wszelki wypadek - zamiast jednego. Przy stosowaniu bateri 6F22 (9V) o niezbyt du¿ej wydajno¶ci pr±dowej nie uzywaæ na zapalniki ¿arówek o wymaganym pr±dzie wiêkszym jak 100 mA, a niestety wiêkszo¶æ ¿arówek latarkowych wymaga nawet kilkusetmiliamperowych pr±dów do poprawnej pracy w roli zapalników (¶wie¿a bateria na zwarcie mo¿e jeszcze "poci±gn±æ" taki zapalnik, ale juz lekko wyczerpana "nie wydoli").
O tym, ¿e sprawê zapalników traktujê w moich projektach pirotechnicznych uk³adów SOS powa¿nie, ¶wiadcz± liczne testy, jakie przeprowadzi³em ostatnio przy okazji prac konstrukcyjnych w zwi±zku z rakiet± GROM:

http://pirotechman.republika.pl/proby.htm

Prawda jest oczywista - bez dobrego zapalnika (zap³onnika) nie bêdzie pewnego uk³adu pirotechnicznego SOS nawet je¿eli bêdziemy posiadali dobrze dopracowany uk³ad elektroniczny.

Pozdr. J
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Nie Lip 03, 2005 9:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ot i prawdê rzecze.
Osobi¶cie uwa¿am, ¿e dla potrzeb lotów rakiet dopracowanych i z elektronik± lepiej nie oszczêdzaæ i zainwestowaæ w fabryczne zapalniki. Koszt rzêdu 4 z³/szt nie jest du¿y w stosunku do straty modelu (i czêsto kosztownej elektroniki pok³adowej). Zapalniki które mam, maj± opór 3,3 oma i odpalaj± z UUWSa wyposa¿onego w kondensatory 4700 mikro zasilane z 6V Exclamation Tak wiêc ca³a masa baterii zapewni odpalenie takiego zapalnika. Dodatkowo maj± one jeden plus w stosunku do zapalników robionych: w³ókno ¿arowe jest fabrycznie zalane w masie piro, a w zwi±zku z tym taki zapalnik jest praktycznie niewra¿liwy na przeci±¿enia i drgania wystêpuj±ce przy starcie i podczas lotu. To do¶æ istotna ró¿nice w stosunku do zapalników "¿aróweczkowych" z sypan± mas± zapa³ow±. Co do ¼róde³ zasilania, to rewelacyjnie sprawdzaj± siê akumulatory NiMH. Bateryjka akumulatorów typu 6F22 (te same rozmiary, tylko akumulatorek a nie bateria) potrafi roz¿arzyæ drut ¿arowy z Kanthalu o ¶rednicy 0,15 mm przy d³ugo¶ci tego drucika rzêdu 7 cm.
P.S. A co do pytania, dlaczego wchodzê do jaskiñ, to odpowiadam: bo s± Laughing
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Lip 03, 2005 12:06 pm    Temat postu: Rakieta Powiew Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Chyba nie o to jednak chodzi Jaskiniowiec, bo wychodz±c z tego za³o¿enia mo¿na w koñcu doj¶æ do wniosku, ¿e: "po co robiæ cokolwiek" jak i tak wszystko mo¿na kupiæ (przetestowane i sprawdzone fabrycznie), poczynaj±c od rakiety, a na silniku koñcz±c (wystarczy mieæ "trochê" kasy i czasami potrzeba odrobinê "szmuglu").

Je¶li chodzi o pomys³ odpalania impulsowego podsypki w uk³adzie SOS, to moje zdanie juz znasz na ten temat. NIE JESTEM ZWOLENNIKIEM takiego systemu. Nie mam czasu na wdawanie siê z Tob± w kolejne polemiki i rozumiem, ¿e ka¿dy ojciec "dba o swoje dziecko", ale powtórzê jeszcze raz moje zdanie na ten temat. Ju¿ samo za³o¿enie impulsowego charakteru zasilania zapalnika w tak NEWRALGICZNYM DLA RAKIETY uk³adzie jakim jest SOS, wprowadza niepotrzebnie dodatkowy stopieñ niepewno¶ci systemu. Elektrolity (wykorzystane tu jako magazyn energii elektrycznej) s± jak powszechnie wiadomo najbardziej NIEPEWNYM elementem ka¿dego urz±dzenia elektronicznego. Niestety na razie nie znamy innej tanszej i przede wszytkim niezawodnej technologii na wykonywanie kondensatorów o du¿ych pojemno¶ciach, a na dodatek dostêpne na rynku elektrolity w wiekszo¶ci i nie tylko te najtañsze s± najczê¶ciej wyj±tkowo marnej jako¶ci (ciêzko powiedzieæ jak siê bêd± zachowywa³o przy przeci±¿eniach i innych ekstremalnych warunkach pracy - trzeba by przeprowadzaæ du¿o dodatkowych testów z konkretnymi typami). Moja rada jako elektronika - je¿eli mo¿esz to unikaj "elektrolitów" jak ognia. Po prostu elektrolity s± z³em koniecznym i czasami musimy u¿ywaæ kondensatory o du¿ej pojemno¶ci w uk³adach elektronicznych, gdzie to jest bezwzglêdnie uzasadnione, ale w tym konkretnym przypadku wg mnie wcale nie jest to konieczne. Oferta bateii i akumulatorów na rynku jest tak bogata, ¿e idea zasilania "ci±g³ego" zap³onników wydaje mi siê o wiele korzystniejsza. Powtarzam jest to moje zdanie i wcale nie musicie siê ze mn± zgadzaæ.

Pozdr. J
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Nie Lip 03, 2005 1:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jo³, spokojnie. Nie jestem zakochany w elektrolitach. Po prostu ich zastosowanie w UUWSie wyda³o mi siê logicznym rozwi±zaniem. Mam te¿ w domciu zrobiony uk³adzik do wyrzucania pojedynczego spadochronu i to bez elektrolita, BO GO TAM NIE TRZEBA. Co do kupowania pewnych elementów to zapytam: korzystasz z lontów Visco, czy z robionych? Po prostu czasem je¶li koszt nie jest wysoki lepiej korzystaæ z pewniejszych, profesjonalnie wykonanych rozwi±zañ. Zapewniam, ¿e doceniam wk³ad (wrêcz naukowy) do opracowania w³asnego, ¿aróweczkowego zapalnika. Na pewno przyda siê to bardzo wielu osobom, bo ¿aróweczkowe zapalniki s± czêsto wykorzystywane. Osobi¶cie jednak podtrzymujê: do odpalania drugiego stopnia i wyrzucania spadochronu w bardziej cennych modelach bêdê stara³ siê zastosowaæ zapalniki fabryczne. Po prostu jestem ich bardziej pewien.
P.S. Cieszê siê, ¿e w temacie rakiety "Grom" prace posuwaj± siê dalej, bo przez chwilê my¶la³em, ¿e z braku czasu posz³o to w odstawkê.
P.S.2 Skoro elektrolity s± do bani, to dlaczego konstruktorzy rakiety "Meteor" zdecydowali siê na to rozwi±zanie?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lip 03, 2005 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Problem elektrozapa³ów ( EZ )
by³ wa¿ny oko³o roku temu. Dzi¶ nie s± one traktowane jak MW. Wg informacji B&G EZ ma klasyfikacjê UN 0431 PRZEDMIOTY PIROTECHNICZNE do celów technicznych 1.4G. Czyli
wa¿ne , ¿e spokojnie mo¿na je u¿ywaæ. Do testów statycznych mo¿na u¿ywaæ EZ amatorskie ( o podobnej charakterystyce pr±dowej ). Do lotów bezpieczniej jest stosowaæ EZ profesjonalne. Nie mniej uwa¿am, ¿e po "maczaniu" ¿arnika w rzadkiej mieszance piro i potem sprawdzeniu ¿arnika ( na opór ) mo¿na samemu robiæ pewne elektrozapa³y. Szczegó³y mieszanki do maczania ¿arnika - s± na forum.


Pozdr. A
Powrót do góry
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Sro Sie 24, 2005 7:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !

. . . . . . . . . . . . . . . . . .Dalsza kontynuacja projektu rakiety "Powiew"

Poniewa¿ w budowie "Pwiewa 2" tj.rozmiarze i wadze nie zasz³y jakie¶ znacz±ce zmiany w stosunku do poprzedniej wersji postanowi³em nie otwieraæ nowego tematu.Na powy¿szym projekcie uwidocznione s± zmiany
g³ówa :
to zmiana miejsca i sposobu umieszczenia spadochronu -w ¶rodkowej (dzielonej) czê¶ci rakiety.
a reszta to tylko kolorowa kosmetyka .
W najbli¿szym czasie do³±cze fotki.
Pozdrawiam

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Czw Sie 25, 2005 4:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !
A oto i Powiew 2 w naturze :

(c.d.n)

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Czw Sie 25, 2005 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma³y, co¶ Ty to w jeden dzieñ zrobi³???
A jak tym razem z silnikiem? Elektronika Twoja stara z Powiewa?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Czw Sie 25, 2005 7:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !
No bez przesadyzmu Very Happy Tak wysz³o -ruszy³em temat spodziewaj±c siê w najbli¿szym czasie fotek a tu siê okaza³o ¿e mam ju¿.Wiesz ¿e jestem uzalezniony od ludzi -jeszcze siê nie dorobi³em cyfrówki.

[/img]

Co do silnika to mam jeden do przetestowania .Je¶li oka¿e siê za s³aby to chcia³bym siê podeprzeæ technologi± opracowan± przez Ksarda
-je¶li siê oczywi¶cie zgodzi.
Elektronika jest stara aczkolwiek trochê zmodyfiowana.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Tomek J.



Do³±czy³: 02 Sie 2004
Posty: 144

PostWys³any: Czw Sie 25, 2005 8:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
mam pytanie co do oblotów POWIEW-a 2 tzn. jesli jest to juz ustalone, gdzie bedzie oblot??? Jestem z ma³opolski mieszkam jakies 30km od krakowa i chcia³bym zobaczyc lot twojej rakiety jesli nie masz nic przeciwko temu. I teraz inne pytanko, jakos mi to umk³o czy Powiew2 jest to model zbudowany od podstaw czy odbudowa "jedynki"???

Pozdrowienia TomekJ

Ps: sory za troszke durnowate pytania Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pi± Sie 26, 2005 12:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma³y napisa³:
Je¶li oka¿e siê za s³aby

To znaczy na ile liczysz? Jaki impuls, jaki ci±g?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Pi± Sie 26, 2005 8:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ja nie mogê - piêkny model Exclamation Very Happy
Ale odwali³e¶ rakietê.

Ciekaw jestem, czy masa jest mniejsza od 1-ki (czyli od wersji poprzedniej) Question

Liczê, ¿e napiszesz co¶ wiêcej na temat zmian jakich dokona³e¶ w nowym modelu w stosunku do poprzedniej wersji.
Interesuje mnie - jak± metod± wykona³e¶ strone graficzn± modelu (napis, szachownica). Wiem, ¿e jest to trudne zadanie.
Ciekaw jestem, równie¿ jak uda³o Ci siê zregenerowaæ elektronikê Question

Cytat:
Co do silnika to mam jeden do przetestowania .Je¶li oka¿e siê za s³aby to chcia³bym siê podeprzeæ technologi± opracowan± przez Ksarda
-je¶li siê oczywi¶cie zgodzi.


Nie bardzo wiem, jak to rozumieæ - ale my¶lê, ¿e o tym pogadamy ju¿ osobi¶cie przy piwie.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Tomek J.



Do³±czy³: 02 Sie 2004
Posty: 144

PostWys³any: Pi± Sie 26, 2005 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
ja raz takie szachownice widzia³em na forum niemieckim tzn, jakis go¶ciu kupi³ w sklepie modelarskim taka szachownice i ja przyzklei³ (tak jak naklejki na plastikowych modelach samolotów). Ale osobi¶cie chcia³bym sie tez dowiedzieæ jaka metoda s± zrobione (chyba, ¿e sa ze sklepu).


Pozdrowienia TomekJ
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Zbigniew



Do³±czy³: 11 Cze 2004
Posty: 202
Sk±d: z Piek³a

PostWys³any: Pi± Sie 26, 2005 12:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wg mnie, te s± rêcznie malowane. Idealnie pasuj± do koloru rakiety... (czerwone).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Pi± Sie 26, 2005 1:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stawiam, ¿e szanowny kolega wyci±³ z ta¶my maskuj±cej kwadraciki, przyklei³ i obsprayowa³ - widaæ to po delikatnie niekszta³tnej kratce (popatrzcie na niebiesk±).
Prosta metoda, efekt jak widaæ skuteczny.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Zbigniew



Do³±czy³: 11 Cze 2004
Posty: 202
Sk±d: z Piek³a

PostWys³any: Pi± Sie 26, 2005 3:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

acha.. no tak, tak sie robi³o jak sie malowa³o rower spray'em...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pi± Sie 26, 2005 5:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WITAM !
Oto i ja ze skarbem


a wiêc poprimo : termin startu jest jeszcze nie znany.Mimo ¿e s± przeciwnicy zapraszaniu publiczno¶ci nie mam nic przeciwko temu aczkolwiek dok³adna data czêsto jest znana jak to mówi± za piêæ dwunasta -poniewa¿ trudno jest zebraæ ekipe (pomoc,kamera itp.) w jednym terminie.Co do modelu to popatrz parê postów wy¿ej na obrazek =grafikê:rekonstrukcja i face lifting
Tak jak wy¿ej napisa³em -nie wiele siê zmieni³o.Technologia budowy siê nie zmieni³a materia³y te¿ nie a wiêc masa jest podobna do poprzedniej.Wykorzysta³em wszystko co ocala³o.Tak ¿e kol.Ksardzie czeka nas ma³a partaninka nad budow± odp.silnika Very Happy Very Happy Very Happy
Elektronika szczê¶liwie da³a siê do¶æ ³atwo naprawiæ.Teraz jest umieszczona w takiej obudowie

p³ytka w ¶rodku zalana piank± budowlan±.Doda³em sygnalizator akustyczny do testowania uk³adu przed ostatecznym w³±czeniem obwodu zapalnika.Sposób odpalenia i umieszczenia spadochronu podpatrzy³em m/innmi u Ciebie.
A teraz sprawa malowania .Wybra³em metodê prost± i tani±. Model jak poprzednio (zosta³o mi farby) korpus i g³owica czerwony i ¿ó³ty malowany sprayem akrylowym Dolna czê¶æ ¿ó³ta malowana emalia nitro(tak± mia³em) try¶niêta pistoletem Napis,znaki i szachownica szablony -wydruki z komputera powycinane skalpelem.Malowane farb± ftalow± dlatego ¿e mo¿na j± na ¶wie¿o benzyn± ewentualne b³êdy zmyæ nie naruszaj±c warstwy farby akrylowej czy nitro.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"


Ostatnio zmieniony przez Ma³y dnia Sob Lis 19, 2005 6:57 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Nie Pa¼ 23, 2005 5:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !
Ostatnie poprawki :
oto ostateczna forma szybkiego ³aczenia g³owicy z korpusem poprzez zastosowanie po³±czenia gwintowego

Zmodyfikowany zosta³ tak¿e silnik prod.Ksarda w który jest wyposarzony "Powiew" (niestety nie mam fotki)
Przygotowania w³a¶ciwie s± zakoñczone -teraz tylko zosta³y sprawy "Organizacyjne"
Pozdrawiam

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Sob Pa¼ 29, 2005 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


Tak jak na obrazku powy¿ej .Dzisiaj w nienajlepszej aurze (silny wiatr i ch³ód)
odby³a siê wyjazdowa imprezka rakietowa w sk³adzie :
Agnieszka Ksard Jaskiniowiec i Ja
na której miêdzy innymi wystartowa³ "POWIEW 2" odnosz±c tym razem spektakularny sukces z czego jestem niezmiernie rad .
Jak dotr± do mnie wszystkie materia³y postaram siê je zamie¶ciæ na forum.
Mo¿e to jednak kilka dni potrwaæ.
P.S
Pozosta³e starty przedstawi zapewne Ksard.

Pozdrawiam wszystkich rakietomaniaków.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pi± Lis 04, 2005 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !
Min±³ prawie tydzieñ od startu rakiety"Powiew" emocje ju¿ trochê opad³y.
Od wczoraj mam dopiero wszystkie multimedia z "poligonu".

Zimny wiatr dawa³ siê we znaki


Pod³±czenie zap³onu

Pasowa³o by zrobiæ jakie¶ ma³e podsumowanie projektu nazwanego "POWIEW"
Po bez ma³a roku i 2 nieudanych prubach doprowadzi³em w koñcu do w pe³ni udanego startu i powrotu (bezpiecznego) na spadochronie .Na tym mi szczegulnie zale¿a³o,poniewa¿ rakieta po rekonstrukcji dosta³a wiêkszy a zarazem ciê¿szy silnik, now± zabudowê elektroniki -tak ¿e ciê¿ar startowy nie by³ mniejszy od 1,4 kg.



Film 3,29MB
(trochê spory ale plik wej¶ciowy mia³ ponad 40MB.)

Uk³ad elektroniczny na KMZ -cie spisa³ siê tym razem znakomicie.
Odpali³ zap³onnikiem "profesjonalnym"³adunek prochowy w ilo¶ci ok.¶rednio p³askiej ³yzeczki-
sporo bo komora w ¶rodkowej czê¶ci rakiety przewidziana na
spadochron okaza³a siê byæ sporawa(obie szachownice)

Spadochron z poszycia typowego damskiego parasola
okaza³ siê dobrym rozwi±zaniem-rakieta wyl±dowa³a bez"urazów"
ponad 200metrów od miejsca startu
(na zdjêciu przy³o¿ony bry³± ziemi bo wiatr wlók³ j± po glebie)



Silnik u¿yty do startu wykona³ kol.Ksard

Parametry:
Typ: KS143 H29 Al

Masa ca³kowita 300 g
Masa paliwa 146 g
Impuls ca³kowity 173 N-sek
¦redni ci±g 144 N
Czas trwania ci±gu 1,2 s

D³ugo¶æ silnika 280 mm
¦rednica silnika 30 mm
Pakiwo KNO3 65% + glukoza 35%

Klasa H


Szczê¶liwy powrót po locie na miejsce startu.
Na koniec jeszcze krótki start 2w1 -ym ujêcie z dwóch aparatów cyfrowych
Film 300Kb
Dziêkujê wszystkim za okazan± pomoc .

Pozdrawiam wszystkich rakietomaniaków.


Arkadiusz ---> Film super, wrzuci³em na serwer HNIW, link zmieniony :- )

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastêpny
Strona 4 z 6

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP