Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

spadochron

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Nie Sty 16, 2005 9:50 pm    Temat postu: spadochron Odpowiedz z cytatem

witam !!!! jestem poczatkujacym modelarzem który chcialby zacząc od stworzenia wlasniej rakiety .umiem zrobic chyba wszystkie czesci ale mam problem nie wiem jak zrobic zeby przy spadaniu glowica sie "otworzyla" i wypadl spadochron . Sad



mam juz wszytsko silnik jest wykonany z hmmmm takiego czegos do wyciskania kremu (nie jest to ani metal ani aluminium jest to cos bardzo wytrzymalego i lekkiego )paliwem jest karmelek(kno3 i cukier)nawet niezle wyszedl jak na 1 raz a kadlub bedzie wykonany ze starej rury od odkużacza. powiedzczei co o tym sadzicie i błagam pomóżcie w rozwiazaniu problemu . Laughing
Powrót do góry
darektbg



Dołączył: 24 Sie 2004
Posty: 32
Skąd: Podkarpacie

PostWysłany: Pon Sty 17, 2005 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tym spadochronem do tak...
Większość(tak mi się wydaje) stosuje okład zapłonowy tz. że po osiągnieciu nawyższej wysokości rakiety zostaje odpalony elektrycznie ładunek miotający(w małych ilościach) któru "wyrzuca" głowice, a ona ciągnie za sobą spadochron, albo odrazu łądunek jest umieszczony pod spadochronem, ja robiłem na początku lużniejszą głowicę, jezeli rakieta zakręcała w momęcia spadania głowica wypadała i za nią był wyciągany spadochron ...

PS. Widze że było strasznie dużo osób chętnych do odp. Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Wto Sty 18, 2005 4:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widze, ze i ja jeszcze moge sie czegos nauczyc Wink
Cytat:
na początku lużniejszą głowicę, jezeli rakieta zakręcała w momęcia spadania głowica wypadała i za nią był wyciągany spadochron ...

To, chcialbym na wlasne oczy zobaczyc Wink Laughing

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Wto Sty 18, 2005 9:43 pm    Temat postu: bajkopisarz Odpowiedz z cytatem

i ja teeeeż
chyba bajki piszesz Very Happy

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto Sty 18, 2005 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a moze zamiast krytykowac kolege to napiszecie swoej rozwiazanie,bo jak dotad to tylko darek napisal cos konkretnego Cool
Powrót do góry
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Wto Sty 18, 2005 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Chetnie bym ci pomogl ale nie wiem jak?
Cytat:
powiedzczei co o tym sadzicie i błagam pomóżcie w rozwiazaniu problemu

Tak , masz racje, to co do tej pory zrobiles mozna nazwac "problemem".
Moze znowu wielu z was powie- " Widzisz go, znowu sie wymadrza" ale ja bym ci zaproponowal poczytac troche forum a to co do tej pory zrobilec wrzuc do kosza.
Na forum z pewnoscia znajdziesz jak zrobic mala lekka rakietke a silnik to bym sobie kupil( przynajmniej na poczatek) Nie rob wszystkiego na raz.
Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Wto Sty 18, 2005 10:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wlodek napisał:
a moze zamiast krytykowac kolege to napiszecie swoej rozwiazanie,bo jak dotad to tylko darek napisal cos konkretnego Cool


Witam
Po sposobie postawienia problemu sądzę, że jesteś początkującym modelarzem rakietowym. Każdy z nas kiedyś tak zaczynał. Wink
Na początek proponuję postudiować dostępne materiały na forum i na innych stronach internetowych.
Proponuję na początek zapoznać się ze sposobem wyrzucania spadochronu stosowanym w modelach z silnikami fabrycznymi.
Najlepiej byłoby, gdybyś swoją przygodę z rakietami rozpoczął od budowy właśnie takich gotowych modeli na silniki modelarskie.

Pozdrawiam

PS.
Widzę, że w trakcie mojego pisania Paul.S zaproponował Ci dokładnie to samo. Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Sro Sty 19, 2005 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tym koszem PAUL to musze sie zgodzic , wczoraj odpalilem ten silnik z karmelkiem i uniusl sie tylko na jakies 10 metrów upadl na ziemie i sie stopil a co to by byloo gdybym do tego dodal ciezar rakiety ojojo:( dziekuje za odpowiedzi (na poczatku myslalem ze nikt sie tym nie zainteresuje)a wlasnie jest jeszcze ejdno pytanie ile kosztuje taka rakieta (chodzi mi o rozsadno cen)
Powrót do góry
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Sro Sty 19, 2005 4:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Na poczatku listopada bylem przejazdem u pana Sornowskiego, producenta rakiet EMI. Uwazam, ze sa to bardzo dobre rakiety dla poczatkujacych( i nie tylko). Gdzie mozesz te modele nabyc oraz ile kosztuja ,to trudno mi powiedziec , ale mysle, ze z pewnoscia sie ktos znajdzie kto ci doradzi gdzie je mozesz nabyc - Gdansk oraz okolice.
Na twoim miejscu tak wlasnie bym zaczal. Wink
Pozdrawiam
Paul

Ps.
Zobacz tutaj, moze znajdziesz cos ciekawego + troche teorie.
http://www.republika.pl/modelekosmiczne/tabsil.shtml
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pirofał



Dołączył: 28 Lis 2003
Posty: 2

PostWysłany: Wto Mar 15, 2005 4:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepis ze strony: http://eltop.bitel.lublin.pl

,,Jeżeli będziemy chcieli, aby nasza rakieta, zaopatrzona w silnik eksperymentalny, opisany powyżej, wylądowała bezpiecznie po udanym locie Smile , musimy wymyślić inną metodę wyrzucania spadochronu, niż to ma miejsce w rakietach z silnikami fabrycznymi (zawierającymi "podsypkę", czyli mieszankę miotającą - wyrzucającą spadochron). Jedną z najprostszych metod jest zastosowanie pierścienia aerodynamicznego (krążka oporowego). Metodę tą opisał Paweł Elsztein w swojej książce pt. "Młody modelarz rakiet". Do łoża silnika (lub do samego silnika - proponuję jednak do łoża, gdyż amatorskie silniki potrafią przy cienkiej ściance komory spalania wyboczyć się (spuchnąć) nieznacznie w czasie pracy i wtedy będą klinować się w kadłubie) wklejony jest pierścień (np. z tektury lub balsy dla małych rakietek), wystający na zewnątrz rakiety. Łoże, lub silnik muszą się lekko wsuwać do kadłuba rakiety. Działanie mechanizmu jest proste - w momencie zaprzestania pracy silnika, rakieta leci dalej siłą bezwładności, natomiast opór powietrza jaki stawia pierścień, powoduje wyciągnięcie silnika razem ze spadochronem z kadłuba rakiety. Podstawą powodzenia tej metody jest uzyskanie jak najmniejszego oporu przy wysuwaniu się silnika ze spadochronem z wnętrza kadłuba i dokładne dobranie średnicy pierścienia w zależności od masy i wielkości rakiety. Metoda ta na pewno nie nadaje się dla modeli wyczynowych (gdzie liczy się wysokość lotu), ale jest dobra i prosta dla niedużych rakiet z silnikami eksperymentalnymi (bez podsypki), jak również do odzyskiwania stopni w rakietach wieloczłonowych. Wymiary pierścienia należy dobrać eksperymentalnie w zależności od wielkości rakiety i jej ciężaru. Linka mocująca silnik (łoże) do kadłuba powinna być przynajmniej dwukrotnie dłuższa od linek spadochronu."
Very Happy
ps.Powiem wam , że to działa, zrobiłem tak trzy i wszystkie działały.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP