Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Azodikarbonamid

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Sob Sty 08, 2005 12:27 am    Temat postu: Azodikarbonamid Odpowiedz z cytatem

Nie wiedzia³em za bardzo gdzie ten temat umie¶ciæ, je¶li kto¶ ma lepszy pomys³ gdzie to daæ to proszê o przeniesienie.

Otó¿ ogl±da³em próbkê zwi±zku, który nazywa siê azodikarbonamid (azodicarbonamide) C2H4O2N4. ¯ó³ty proszek, oznaczony jako materia³ ³atwopalny a nawet wybuchowy. Jego wybuchowo¶æ nie jest jednak chyba zwi±zana z obecno¶ci± eksplozoforów (bo ich nie ma w cz±steczce), a raczej podobnie jak py³ zbo¿owy wybuchaj± jego mieszaniny z powietrzem.

Zwi±zek ten s³u¿y do procesu spieniania - "uszlachetniania" m±ki dla piekarstwa, tworzyw sztucznych i w ogóle wszêdzie, gdzie potrzebne jest wytworzenie struktuy porowatej. Rozk³ada to siê egzotermicznie w temperaturach 170-200 stopni na NH3, CO, CO2 i kwas izocyjanowy, ale nie jest to reakcja gwa³towna.
Próbki zmieszane z KP i AP spalaj± siê do¶æ spokojnie wytwarzaj±c du¿± ilo¶æ gazów i d³ugi, ch³odny p³omieñ. W mieszaninie z AN i chromianem materia³ spala siê zupe³nie jak masa opó¼niaj±ca....huczy wydzielaj±c sporo gazu (nie dymu) i zero p³omienia.
Nasuwa siê my¶l o zastosowaniu tego zwi±zku jako dodatku do paliw rakietowych, zwiêkszaj±cym ilo¶æ produktów gazowych. Dajê ten temat jednak do pirotechniki, bo wielu tu ludzi obytych z podpalaniem ró¿nych mieszanek..Wink a chcia³em najpierw zapytaæ: czy kto¶ z was s³ysza³ o masach pirotechnicznych (poduszki pow., napinacze pasów, generatory gazu.....) opartych na azodikarbonamidzie ?

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
aspiryna
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Wrz 28, 2007 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

US5883330, US20050092406
Zwi±zek do nabycia w firmie Torimex-Chemicals Ltd Sp z o o
http://www.torimex-chemicals.com/index.php?id=3&pID=13 pod nazw± ADC. Oj rakietowcy to mo¿e byæ co¶ dla Was.
Powrót do góry
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Nie Mar 16, 2008 9:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Ten zwi±zek znalaz³ siê w wielu testowanych kompozycjach na airbagi. Jest te¿ w trakie testowania niektórych kompozycji paliw typu Vulcanite EB-75 opracowywanych i patentowanych przez Aeroteh, czyli nowych paliw do amatorskich silników rakietowych. Ciekawostk± jest fakt, ¿e Vulcanite maj± niski wyk³adnik eksponentu mimo, ¿e utleniaczem jest KClO4.

Ale ja nie o tym.
Mam pro¶bê do u¿ytkowników forum, dysponuj±cych literatur± naukow± i dostêpêm do bibliotek uniwersyteckich. Azodikarbonamid tworzy diazotan (azodicarbonamide dinitrate lub ADCA dinitrate). Czy mo¿e kto¶ sprawdziæ, jakie to ma w³a¶ciwo¶ci, czy jest bezpieczne?

Pozdrawiam,
PI

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pon Mar 17, 2008 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie znam angielskiego choæ po wzorach co¶ tam czajê Wink . Tak jak sie spodziewa³em azodicarbonamid otrzymuje siê przez utlenienie pochodnej hydrazowej dicarbonamidu czyli hydrazodicarbonamidu.

Wiêcej pisze TU i kilkacie plik ZIP.

Wg mnie patent na to paliwo jest po to aby by³. Praktycznie nie ma ¿adnego znaczenia podobnie jak 99,99 % patentów. Poroforem mo¿e byæ równie¿ kwas cytrynowy i tu bym zachêci³ innych do badañ. Tani, dostêpny i kto wie Question

W encykopedi MW Fedorofa nie znalaz³em nic o azodicarbonamide dinitrate. Jak kto¶ znajdzie info chêtnie przeczytam :- )


Pozdr. A
Powrót do góry
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Pon Mar 17, 2008 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziêkujê Arek za zachêcanie, ale mo¿e innym razem.
Azodikarbonamid jest do¶æ ³atwo dostêpny
Patent, o którym wspomnia³em jest na paliwa bazuj±ce na KClO4 i Azoamidach, odpowiednie prochowi czarnemu, do amatorskich silników czo³owych. Maj± byæ mo¿liwe do elaborowania w sposób maszynowy. W bogatych krajach, gdzie si³a robocza jest droga, do wyrobów amatorskich warto u¿yæ 2x dro¿szych surowców aby elaborowaæ maszynowo. Patent jest nowy, o ile wiem paliwo zostanie wprowadzone do sprzeda¿y po uzyskaniu niezbêdnych certyfikatów.

Wracaj±c do tematu azotanu azodikarbonamidu, proszê kolegów maj±cych dostêp do literatury naukowej o ka¿d± informacjê, któr± znajd± na ten temat. Gdybanie zostawmy na "towarzyskie".

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pon Mar 17, 2008 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa³:
Dziêkujê Arek za zachêcanie, ale mo¿e innym razem.
Azodikarbonamid jest do¶æ ³atwo dostêpny.............................
...........Gdybanie zostawmy na "towarzyskie".



Ale ja nie Ciebie zachêcam Wink . Jako maruda internetowa napiszê, ¿e azodicarbonamid jest wra¿liwy na wilgoæ i rozk³ada siê m.in. do tlenku azotu. Podejrzewam wiêc, ¿e diazotan robi siê równie¿ z pochodnej hydrazowej wiêc nic z tego nie bêdzie ( czyli stosuj±c azodicarbonamid ). A co do tych patentów to po prostu znam in¿yniera co ma ich 10 i w swoim czasie nieco schud³ bo na chleb nie mia³ Shocked . Du¿e firmy dla zasady patentuj± co siê da - na wszelki wypadek. No i ja nie gdybiê bo w koñcu co¶ sensownego wy¿ej i tu napiszê Wink

A dla innych jedna * jak wyja¶ni± ( i oszacuj± ) sk±d siê bierze zysk energetyczny przy stosowaniu jak reduktor w paliwie zwi±zku azowego lub hydrazowego.

Na pewno poruszy³e¶ ciekawy temat choæ dla mnie wy³acznie teoretyczny. Ju¿ lepiej przerobiæ mocznik na pochodn± hydrazow± poprzez utlenienie mocznika przy pomocy podchlorynu sodu. Sporo roboty a czy warto siê tym grzebaæ skoro zamiast 5 % KCLO4 damy 5 % AP i bêdzie gicior Question Razz . Wiem, wiem, AP to surowiec strategiczny byæ mo¿e nie mo¿na jego stosowaæ do paliw amatorskich ale tego nie wiem czy choæby jako dodatek mo¿e w nim wystêpowaæ Question .


Przy³aczam siê do apelu o poszukanie info na temat dwuazotanu azodicarbonamidu a tak¿e jak sie jego syntezuje Wink


Mi³ego Wieczoru A
Powrót do góry
lumik1234



Do³±czy³: 07 Pa¼ 2006
Posty: 28
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pon Mar 17, 2008 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Azodicarbonamid napewno da rade otrzymac przez reakcje hydrazyny z mocznikiem, a nastepnie utlenianie wedlug zapisu:

Mozliwe tez, ze ten zwiazek da rade otrzymac z siarczanu hydrazyny i cyjanianu potasu, a nastepnie utlenianie.
Tutaj jest jakis ebook z synteza: http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/abstract/61000110/ABSTRACT?CRETRY=1&SRETRY=0 , tylko trzeba placic za dostep Smile Jakby ktos mial konto byloby fajnie.
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pon Mar 17, 2008 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lumik1234 napisa³:
...Azodicarbonamid napewno da rade otrzymac przez reakcje hydrazyny z mocznikiem, a nastepnie utlenianie


Po co kombinowaæ z hydrazyn± jak samo utlenienie mocznika da pochodn± hydrazow±. Mnie co innego ciekawi. Wiadomo jak ciê¿ko do mocznika wprowadziæ dwie grupy - NO2. Nie wierzê aby diazotan azodicarbamidu mo¿na by³o otrzymaæ bezpo¶rednio z azodicarbamidu skoro ³atwo rozk³ada siê on pod wp³ywem wilgoci do m.in. NO. Oznacza to, ¿e dwie gupy NH2-CO- wyci±gnê³y ( czê¶ciowo ) elektrony z grupy azowej -N=N- i uaktywni³y atomy azotu czyni±c je bardziej elektrododatnie i podatne na nukleofilowy atak wody. Krótko mówi±c azodicarbamid jest nietrwa³y. Mnie ciekawi czy mo¿na znitrowaæ hydrazodicarbonamid do dinitropochodnej Question . By³by jeszcze lepszym reduktorem ( o ile da radê jego tak otrzymaæ ) w paliwie rakietowym ni¿ diazotan azodicarbamidu. Ale obawiam siê, ¿e stoi za tym qpa roboty i szkoda fatygi na to.


A.
Powrót do góry
zbyhk



Do³±czy³: 05 Mar 2003
Posty: 339
Sk±d: skontowni

PostWys³any: Pon Lis 23, 2009 12:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powiedzcie sk±d to zdobyæ to ja juz przebadam pod katem "uzyteczno¶ci" szczególnie azotan bo nadchloran moze byc cokolwiek za wrazliwy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP