Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wulkany
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hary



Dołączył: 01 Sty 2003
Posty: 3
Skąd: Opole

PostWysłany: Sro Sty 01, 2003 11:34 am    Temat postu: Wulkany Odpowiedz z cytatem

Hej wszystkim! Czy ktoś wie jak zrobić wulkan który by wystrzelił na wysokość 5m-7m?
Czy da się zrobić kolorowe wulkany?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
$nop



Dołączył: 13 Kwi 2002
Posty: 211

PostWysłany: Sro Sty 01, 2003 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmmm..
Mi sie udalo uzyskac bardzo intesywne swiatlo w okolicy 1 pietra mlomien mogl byc mniejszy ale mniejsza z nim chodzi nam o efekt swietlny
taki wulkan roswietlil okolice w srednicy ok. 50m wrazenie niesamowite zrobil ;].

Dobre sa wulkany pulsacyjne tez fajnie wyglada i wydluza czas palenia sie

Rowniez udalo mi sie uzyskac plomien/rozblysk niby to wolkan niby wyzutnia powyzej tez kolo 1 pietra z pudelka od kliszy sprasowac kanalik itp

Dobrze gdy umieszczamy mieszanine pirotechniczna na wolkany o wysokiej temp palenia sie w cienkiej powloce al u podstawy widzimy iskierki z np. puszki po browarze

7m to duzo jak na wolkan moje moze 4m osiagaly w zakresie silnego swiatla szybko sie spalaja ale efekt jest ;].
Żeby wydluzyc plomien a za tym rozblysk trzeba uformowac odpowiedni wylot by gazy plomien byly wyucane z wiekszym cisnieniem a zarazem na wieksza wysokosc.
------------------
Uzywalem mieszanin na bazie kno3 mg al kmno4 dajacych duzo swiatla a nie kolorow z tym trudniejsza sprawa.
hmmm zalezy co sie chce osiagnac koolorowy plomien lub kolorowy dym lepsze to drugie w zaleznosci od okolicznosci lub 2in1 :)
żolty plomien osiaga sie chyba po zmieszaniu al/nano3
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sro Sty 01, 2003 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może storzek z otworem na górze tylko z bardzo grubymi ściankami jeśli to ma być te 7m. Albo na dno wulkanu dać mocniejszy ładunek który będzie miał za zadanie tylko wyrzucić i zapalić Właściwą mieszankę.
Powrót do góry
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Czw Gru 09, 2004 11:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiktors napisał:
Sory ale filmu nie wkleję poniewasz nie wyszedł(był robiony aparatem cyfrowym kumpla który ma morzliwość filmowania w nie najleprzej jakości)

Zrobiłem wczorajdla poruwnania 2 takie same wulkanym w których znajdowało się :

Pierwszy z nich zawierał 40g mieszanki oskładzie:

kno3- 50%
s-20%
al- 30% (wagowo)

Drugi znich zawierał 40g mieszankom kturom sam wymyśliłem (mieszanka WIKTORSA)

KNO3-65%
AL-25%
C-10% (wagowo)
pierwszy wulkan palił sie 3s rzucając białymi iskrami po czym explodował
drugi wulkan z mojom mieszankom paliłsię ok.15s rzucając biało-czerwonymi iskrami na wysokość ok.1m (efekt super -sprubujcie)

P.S. Z mojej mieszanki robie ruwnierz gwiazdki,race


Oktogenek napisał:
proponuje dodać niewielką ilośc opiłek żelaznych


Methyl napisał:
taaaaa,oktogenek ma racje........fajny efekt da wam dodanie zmielonej na male platki folii aluminiowej do pakowania zarcia.Bedzie sypalo bialymi iskrami,cos jak w efekcie piro co sie zowie wodospad...zaleznie od jakosci mieszanki ktora powinna spalac sie tak aby wytwarzac spora temperature i musi wyrzucac dosc wysoko te smieci. ta mieszanka kno3/s/al jest dobra do tego testowalem.bardzo ladny efekt.


KeteN napisał:
Najlepsze mieszanki jakie robiłem to najzwyklejszy proch czarny z drobnymi opiłkami żelaza. I teraz w zależności od tego ile sie doda utleniacza otrzymamy rózne zabarwienie iskier. Jesli dosypiesz do zwykłego prochu (75:15:10) opiłek to otrzymasz pomarańczowy snop iskier. Jeśli dodasz wiecej KNO3 będziesz miał żółte. Jak sie zastosuje KClO4 (nie KClO3 - wrazliwy z siarką!) to bedziesz miał rozrzarzone do białości iskry. Najwiekszy wulkan jaki robiłem miał 1,5kg mieszanki Efekty świetne



Z dawnego tematu wulkany..
ps trzeba jeszcze ten cały temat odkurzyć, ale teraz mam już dość

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Yousuke



Dołączył: 17 Paź 2004
Posty: 53

PostWysłany: Nie Sty 02, 2005 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... podczas sylwestra zaobserwowałem fajny wulkanik wygladało to tak ze wysypywał zlote iskry a wsrud nich pojawiały sie cały czas srebrne strzelajace,,, utrzymywalo sie to wszystko nad ziemia na kształt kuli i wygladało bosko Very Happy widziałem dwie wersje jedna mini korpus wielkosci rolki od srajtasmy a wieksza wersja jak polowa butelki od duzej hoop coli Wink Ma ktos pomysl na te srebrne iskry?????
_________________
http://www.e-humor.biz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pyrotechnik



Dołączył: 15 Lip 2004
Posty: 17
Skąd: Mysłowice

PostWysłany: Nie Sty 09, 2005 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnio zrobiłem taki wulkanik dam fotki za niedługo jak kolega zgra z fona ładne iskry szły, chociaż wyszło jak flara, bo wywaliło dyszę.

na jego podstawie powstał też wulkanik "trietna"
wszystko podaję objętościowo:
I warstwa - 80% pcz(50%kno3 45%C 5%s) 10%fe 10%mg
II warstwa 50% KClO3 20%S 20%Mg 10%fe ta warstwa jest najmniejsza
III warstwa 50% fb (45%Al, 45%kmno4, 10%S) 50%pcz (50%kno3 45%C 5%s)

_________________
http://ourpyro.w.interia.pl
pozdrawiam,
pyrotechnik

P.S. jak zapracować na gwiazdki? :P
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Pon Sty 10, 2005 12:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze na wulkany nadaje się proch amonowy(niemiecki)??
Powrót do góry
Pyrotechnik



Dołączył: 15 Lip 2004
Posty: 17
Skąd: Mysłowice

PostWysłany: Pon Sty 10, 2005 4:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak - ale daj mocną dyszę, bo jak spala się nie pod ciśnieniem, to jest do >tyłek<
_________________
http://ourpyro.w.interia.pl
pozdrawiam,
pyrotechnik

P.S. jak zapracować na gwiazdki? :P
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Zbigniew



Dołączył: 11 Cze 2004
Posty: 202
Skąd: z Piekła

PostWysłany: Pon Sty 10, 2005 4:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakdlamnie proch amonowy jest lepszy od PCz na wulkany. Dodajemy jakichs opilkow metalu i lux- wolno sie pali, a przy dobrej dyszy wysoko wszystko nam leci. Polecam:P
_________________
Bóg sprawił, że wciąż idą... Rozsądek - że dotrą!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Guderian



Dołączył: 03 Sty 2004
Posty: 13

PostWysłany: Sro Sty 12, 2005 9:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja ostatnio zrobiłem wulkana 2kg Very Happy Niestety musiałem postawić na ilośc a nie jakość bo miałem tylko odczynniki które udało mi sie urtować przed wyrzuceniem a wiec KNO3, pyłu AL i SR(NO3)2. Dałem 0,8kg KNO3, 0,8kg cukru, ze 3 łyżki pyłu, 3 łyżki azotanu strontu i dużo węgla w kawałkach 1-7mm. Wszystko wsypałem do tuby kartonowej, z jednej strony nie zrobiłem zatyczki bo i tak sie pali od drugiej Laughing Z strony od której sie odpala zrobiłem 10cm zatyczke gipsową z 2cm dziurką.

Wulkan palił się ze 2 minuty, dał fajny słup ognia i co pare sekund strzelał piuropuszem palącageo sie węgla (efekt nie zamierzony, ale fajny). Do tego sporo iskier.

Na koniec tuba podskoczyła i resztka paliwa wypadła z drugiej strony Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Frugo



Dołączył: 22 Wrz 2004
Posty: 5
Skąd: Ha Ha dobre pytanie...

PostWysłany: Wto Sty 25, 2005 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedawno zrobiłem następujący wulkan:

PCZ, Parenaście gram (tak na oko Very Happy ) KMnO4 żeby lepiej utleniało dodany także pył Al (pare gram), kulki z folii aluminiowej.

Wszystko to ubite w solidnej rurce obklejonej taśmą i zalepionej od dołu plasteliną.

Wulakn palił sie bardzo ładnie białym płomieniem (przez pył Al) plując przy tym palącymi sie kulkami Al. Wulakn iskrzył troche ale niezabardzo Confused...

Tutaj zapodaję link do filmika:
http://www.piropodstawy.republika.pl/gfx/wulk/7/plastus_frugo.rar

_________________
ZAPRASZAM NA
..:: www.piropodstawy.fbi.cz ::..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kapucino



Dołączył: 18 Gru 2004
Posty: 52

PostWysłany: Czw Lut 24, 2005 12:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podaje mój przepis na bardzo efektowny wulkan:

ma on kształt ostrosłupa o podstawie kwadratu o boku 2cm i wysokości 4cm. zrobiony jest z tekturki i obklejony taśmą papierową(taką żółtą) wystrzeliwuje iskry na prawie 2m chociaż ma zaledwie 4cm Shocked
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bono13



Dołączył: 13 Lis 2004
Posty: 50

PostWysłany: Czw Mar 17, 2005 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Zrobiłem ostatnio wulkan . Sklad mieszanki to
Saletra Potasowa 3 łyżki
Cukier 3 łyżki
Pył Al 1 łyżka
Proszke Mg 0,5 łyżki
+troche kawałków pokruszonych zimnych ogni i wegla drzewnego.
korpus robiłem 4 dni , owijajac siatke stozka posmarowana szklem wodnym lub wikolem, co 4 warstwy papieru były 2 warstwy folii alu, po kadej warstwie papieru pozostawialem calosc do wyschniecia. dysza fi 4mm wzmocniona gipsem. ponizej daje fote wulkanu , niestety słabej jakości (aparat z telefonu) obok wulkanu jest moja zapalarka z lampy blyskowej. No i nad mieszanka wulkanową bylo troche mieszanki która zostala mi z zielonych gwiazdek Very Happy


http://ganja19a.w.interia.pl/wulkan.mov

Wulkan został nagrany w najgorszej jakosci Sad przez ułomność mojego kolegi , który nagrywal. Na filmie widać płot , ma on 2 Metry wys. wiec mozna porównac wysokosc.
czekam na opinie .
pozdrawka

Najpierw zrob tak, zeby dalo sie sciagnac ten filmik, a pozniej pogadamy Wink HF

nie moge zgrac filmu, page not found...
P2
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Alien_



Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWysłany: Sob Mar 19, 2005 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Wysokosc "iskier" w pierwszych sekundach palenia przekroczyla 3m.

Wulkanik 2

Pozdrawiam
Tomasz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Arsen



Dołączył: 05 Lis 2003
Posty: 2

PostWysłany: Sro Mar 23, 2005 11:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam lubie robic wulkany na tej mieszance :
37% grubo zmielony wegiel drzewny
10% pyl zelazny
50% saletra potasowa
3% siarka
http://www.members.lycos.co.uk/maniek123/wulkan.avi - w wulkanie bylo gdzies 70 gram ubitego prochu ;](filmik troche za blisko krecony ..)



korpus to zwykla tekturowa rura o srednicy wewnetrznej 3,5 cm scianki mialy 5 mm, dysza byla zrobiona z gipsu, srednica dyszy 8 mm, rura byla zatkana kartka papieru i wkopana na 4 cm w ziemie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Czw Kwi 07, 2005 4:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ładny wulkan. Przykład Arsena pokazuje, że można mieć 4 posty i już 4 * Wink . Ilość * nie zależy od ilości postów Exclamation Exclamation Cool . Dla mnie niczego w tej mieszance nie ma , czego bym nie wiedział ale jak na amatora fajny , poglądowy filmik Wink . Świadczy też o pewnej wiedzy autora. Dlatego 4 * Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
Zbigniew



Dołączył: 11 Cze 2004
Posty: 202
Skąd: z Piekła

PostWysłany: Czw Kwi 07, 2005 6:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Ja ostatnio bawilem sie gwiazdkami i wpadlem na pomysl...
Znalazlem metalowy mozdzierz(papirowy tez moze byc, ale w tym wypadku gorzej bo by sie przepalał). Srednica- jakies 2,5-3cm. Wsypalem tam troche (jedna czubata lyzeczke)PCzi na to gwiazdki dosc sporo. I podpalam np. gwiazdke/zapalke cokolwiek i wrzucam do mozdzierza. Zeby wysadzilo mozdzierz- nie ma mowy. A efekt to krotki(2-3s)wulkanik, z wysokoscia do 4 metrow i w dodatku gwiazdkami(gwiazdki byly na pcz+ mieszanka czerwona, piekne gwiazdki czerwone(wyszly takie fioletawe)+ masa iskier ktore sie chwile utrzymywaly. Gwiazdki musza byc z jak najwieksza zawartoscia wegla, a PCz niezaszybki.
Sorka, ze tak mowie i nie daje filmiku, ale nie mam cyfrowki jeden kumpel nie ma baterii a drugi daleko mieszka a ten wymysl byl spontaniczny Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Nie Kwi 10, 2005 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć.
Wracając na chwilę na poczatek tego wątku i pytanie czy możliwe jest aby wulkan miotał słup iskier o wysokości 7 metrów.

Przypomnijcie sobie Panowie zakończenie olimpiady w Nagano. Poczatek pokazu ogni sztucznych , który uświetnił to zakończenie, oparty był właśnie o efekty wulkanowo-fontannowe.
Część z odpalanych efektów pirotechnicy trzymali w rękach. I te właśnie wulkany (fontanny raczej), generowały bardzo wysoki słup ognia i iskier. Sądząc po odniesieniu do wzrostu trzymających mężczyzn to na jakieś 6 metrów.
Sam odpalałem na pokazach kilogramowe wulkany stożkowe, palące się 4 metrowym słupem, zmieniając w trakcie 3 razy rodzaj efektu.

Jak znajdę w swoich śmieciach to opiszę kto konstruował wielkie fontanny.


pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kondix



Dołączył: 27 Sty 2004
Posty: 89
Skąd: z małpki po winie...

PostWysłany: Nie Kwi 10, 2005 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmn.. nie pamiętamy Very Happy

ale napisze wam coś takiego co zaobserwowałem z Rakietomanem i Pietruszkinem, otóż:
znaleźliśmy na polu rurkę tekturową z dolną zatyczką (ze 60cm dł4.), a w niej pewna ilości KNO3 + Al (proporcj4e optymalne dla flary), rurka z mieszanką od sylwestra prawie 2 mi4esiące tak była sobie na polu, postanowiliśmy(ponieważ było wtedy w miare sucho) wrzucić do tego zapałke, mieszanki było kilkadziesiąt gram na dnie w 60cm rurce fi~6cm (jak już wspomniałem) a paliło się to dobre 20 sekund prawie metrowym snopkiem biało-fioletowych(naprawde lekko) iskier i teraz pytanie Idea dlaczego snop nie był porażająco biały jak zawsze ??

a teraz wracając do tych fontann, mieszanka KNO3 67% + Al 33% wagowo jest idealną mieszanką do takich prób, możemy zastosować 2 rodzaje Al, drobny i wręcz wióry (róznej wielkości, można tanio kupić, dajemy to przez sito dosyć duże) i myślę że PAM też nie powinien być zły (drogi jest Evil or Very Mad) Wink . Mieszanka ta używana jako paliwo w SR daje w miarę ciekawy efekt.

pozdr. K-x

_________________
-Czy ty masz go ?
-Bo ja(a) mamgo !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piromarek



Dołączył: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWysłany: Nie Kwi 10, 2005 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem tak.
Oczywiście w zależności od tego, do czego taki układ ma służyć.
Ponieważ jesteśmy w dziale fajerwerki, rozpatrzmy zastosowanie widowiskowe.
Pojawia się w takim przypadku jeden ( z wielu ) warunek do spełnienia, sprawdzający sie z resztą w większości podtematów związanych pirotechniką widowiskową.
Efekt podczas pracy nie może oślepiać widza.
Cała nasza praca nad przygotowaniem odpowiednich gwiazdek, ich kolorów i czasów spalania idzie w piach gdy oślepimy widza zbyt jasnym płomieniem.
To samo oczywiście tyczy stosowania flasha jako bursta w szelkach.

Moim skromnym zdaniem, wulkan to nie pochodnia oświetlająca, więc medium napędowe powinniśmy maksymalnie stłumić ( jeśli chodzi o jego jasność).

Moja opinia w tym temacie bierze się z doświadczeń opartych o własne niezbyt bezpieczne konstrukcje napędzane mieszanką glinu i AA.

Czokowane rury dawały tak jasny płomień, że reszta efektów, wystepująca w trakcie i bezpośrednio po działaniu fontanny była słabo odbierana.

Polecam wziąć pod rozwagę taką możliwość:
Jako napęd zastosować mieszaniny o w miarę niskiej temperaturze przemiany. Jako efekt , wszelkie odmiany mikrogwiazdek. Uzyskamy piuropusze tylko tego co zamierzyliśmy.

Myślę, że niezłym napedem nadal pozostaje staruszek P.CZ.

pozdrawiam

Piromarek

ps.
Kondix nie obraź się czasem. Nie odnosiłem sie do Twojego pomysłu a jedynie ogólnej idei wulkanów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP