Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niebieski płomień.
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 10:46 pm    Temat postu: Niebieski płomień. Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś wie jak zrobić ( z tanich i łatwo dostępnych materiałów ) związek który by barwił ogień ( nie dym ) na ładny, jasny i jaskrawy niebieski kolor?
Powrót do góry
zombek



Dołączył: 18 Maj 2003
Posty: 75

PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
zielony płomień daje międź i jej niektóre związki, lecz niektóre barwią płomień na niebiesko. Trzeba pokombinować. Tylko niepróbój z CuSO4 bo do mieszanin które barwią płomień zazwyczj używa się KClO3, a w CuSO4 możemy mieć H2SO4.
Popróbój na początek z tlenkami miedzi...

PS. Są też inne związki i metale ,ale miedź jest chyba najdostępniejsza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piroman



Dołączył: 16 Cze 2004
Posty: 244

PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawet na tym forum znajdziesz ten skład, szukaj mieszanki:
chloran potasu KClO3 + cukier + proszek PCV + Azotan baru Ba(NO3)2
Przy dobraniu odpowiednich proporcji będzie całkiem ładnie świecić

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 11:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja dodam tylko że cholernie trudno Shocked Próbowałem co najmniej 20 przepisów, nawet z tymi ciekawymi odczynnikami (NH4ClO4, zieleń paryska itp.), ale nic rewelacyjnego nie wyszlo.. nie uzyskałem mocnego niebieskiego.
ps nic tak naprawde nie probowałem... Smile
pozdrawiam

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Alien_



Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 11:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman napisał:
Nawet na tym forum znajdziesz ten skład, szukaj mieszanki:
chloran potasu KClO3 + cukier + proszek PCV + Azotan baru Ba(NO3)2
Przy dobraniu odpowiednich proporcji będzie całkiem ładnie świecić


Shocked Ta mieszanka daje raczej zielony plomien a nie niebieski Wink
A do niebieskich to polecam
2cz KCLO3
1cz CuCO3
1cz S
Pali sie na niebiesko widocznym plomieniem :]
Na kolku je robilismy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Sro Gru 29, 2004 11:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki to popróbuję tych przepisów. Smile

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zbigniew



Dołączył: 11 Cze 2004
Posty: 202
Skąd: z Piekła

PostWysłany: Sro Gru 29, 2004 12:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a mi sie snilo ze do mieszanki na gwiazdki to nie wiem nie wiem, ale mi KClO3 + S sie pali na niebiesko! i to dosc jasno i intensywnie, nie na tyle zeby z tego flare robic... ale jednak Wink Musze sprobowac na tym zrobic gwiazdki- tylko zmiele siarke. Tylko ciezko znow snic o tym samym Wink
_________________
Bóg sprawił, że wciąż idą... Rozsądek - że dotrą!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tchemik



Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 496
Skąd: Bytom

PostWysłany: Sro Gru 29, 2004 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakim cudem Ci sie to na niebiesko pali to ja juz nie wiem :/ Sprobojcie dodac CuCl2 powinno pomoc, chlorek jest latwiejszy w rozlozeniu nis siarczan.

Pozdrawka
Tchemik

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Zbigniew



Dołączył: 11 Cze 2004
Posty: 202
Skąd: z Piekła

PostWysłany: Sro Gru 29, 2004 1:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm, a siarka jakim kolorem sie pali? granulat siarki mozna dac do wulkanu i beda niebieskie iskry/gwiazdy... wiec jak przy kclo3 + s jest nadmiar S to moze sie palic na niebiesko prawda? Razz musze sprobowwac z tymi gwiazdkami...
_________________
Bóg sprawił, że wciąż idą... Rozsądek - że dotrą!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
piroman



Dołączył: 16 Cze 2004
Posty: 244

PostWysłany: Sro Gru 29, 2004 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, przepraszam zapędziłem się Embarassed Rolling Eyes To co podałem to ma sie rozumieć na płomień zielony, coś mi sie miesza w tej główce, czytam niebieski pisze o zielonym ehh czas odpocząć Wink
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wiktor



Dołączył: 28 Sie 2003
Posty: 120
Skąd: z PiroChem

PostWysłany: Czw Gru 30, 2004 8:40 pm    Temat postu: rozwa|ania :D Odpowiedz z cytatem

Otrzymać niebieski płomień to chyba największa sztuka w pirotechnice amatorskiej sam o tym dobrze wiem zwłaszcza jak się nie ma dostępu do odpowiednich odczynników a głównie chodzi mi o takie jak parlon, czerwona guma, szelak, sześciochlorobenzen, kalomel zieleń paryska, nadchloran potasu czy amonu...... Sad
Ja podobnie jak Piroman2 próbowałem wiele mieszanek z neta i własnych pomysłów ale większość z nich była do bani. Głównie testowałem z związkami miedzi takimi jak węglan miedzi, tlenek miedzi, tlenochlorek miedzi (miedzian -zawiera go 50%) i siarczan miedz, utleniaczami KClO3, KNO3 i paliwami siarka cukier, urotropina, węgiel drzewny, skrobia. I jak zarazie najlepiej sprawuje mi się mieszanka KClO3-60%/CuSO4-15%/CuCO3zas.-5%/cukier-20% wiem że na forum mieszanka zawierająca CuSO4 nie cieszy się zbyt wielką sympatią ale myślę że dodatek 5% węglanuCu zneutralizuje ewentualnie zawarty w nim kwas siarkowy. Mieszanka ta spalona luzem nie daje strasznie mocnego niebieskiego ale gdy zrobi się z niej gwiazdki to jest Ok i naprawdę ją polecam. Nie wiem dla czego ale mi mieszanka o składzie KClO3-60%/S-20%/CuCO3zas.-20% wogule nie pali się na niebiesko a na stronie Amatora jest filmik www.geocities.com\amatorspiryt\niebieska.mpg i całkiem nieźle to wygląda, czemu tak mam nie wiem może Wy mi powiecie.
Liczyłem też że coś ciekawego wyjdzie na tlenochlorku miedzi ale wyszła też kicha stosowałem skład KClO3-60%/tlenochlorek miedzi 12,5%(miedziana dałem 25%) /laktoza-12,5%(dałem cukier) deks.-5%/saran 5%(nie mam go ani PCV więc nic nie dałem) i wyszedł mi kolorek żółty ale była to pewnie wina zanieczyszczeń w miedzianie a na dodatek nie dałem donora chloru i laktozę zastąpiłem sacharozą. Szperając w necie natrafiłem na info. a mianowicie (mniej więcej to tak leciało) niebieski płomień uzyskuje się przy promieniowaniu chlorku miedzi(I) CuCl i można go uzyskać wyłącznie w redukcyjnej części płomienia i w temp. nie większej jak 1000-1200*C wskazana jest obecność donorów chloru najlepiej w postaci związków chloro organicznych więc być może kluczem do sukcesu jest tak jak Tchemik napisał jest chlorek miedzi bo rzeczywiście chlorki najłatwiej rozkładają się w płomieniu donorem Cl mógł by być sześciochlorobezen albo PCV(lub bez donora w CuCl też jest Cl) utleniacz najlepiej nadchloran amonu lub potasu i paliwkiem powinna być czerwona guma lub szelak ale i pewnie by się siarka albo PCV nadały -i mamy piękny niebieski kolor –ale to tylko takie moje rozważania w trakcie pisania...... Rolling Eyes Wink (fajnie tak pomarzyć)

P.S JAK UZYSKAĆ GŁĘBOKI NIEBIESKI KOLOR PŁOMIENIA W MASACH PIROTECHNICZNYCH- ciekawy temat na artykuł Wink
P.S2 Z moich rozważań może być np. KClO4-65%/CuCl-15%/szelak-10%/ PCV-15% no i bindować THF Wink

_________________
Znów w branży Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki będziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Czw Gru 30, 2004 11:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja testowałem jak już pisałem wyżej z wieloma odczynnikami, także z PCV, CuCl2, lecz nie z CuCl..
Szelak jest dobry, bo mieszanki na nim palą się spokojnym płomieniem i ciężko go zastąpić (nie wiem jak to Wam dokładnie ujać). Większość mieszanek z PFP database testowałem i nie otrzymuje się mocnego niebeiskiego, zaś gwiazdki zrobione z większości mieszanin są widoczne na niebie... ale nie oto nam do końca chodzi.
Bo właśnie gwiazdki niebieskie wd Amatora&Spiryta stosuje i wychodzą.. popróbuj Wiktors, muszą wyjść i naprawde działają Very Happy
ps żartuje.. nic nie testowałem Smile

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Pią Gru 31, 2004 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem, że teraz zadam głupie pytanie, odpowiedzcie mi, bo nigdzie nie znajdę takiej dosyć wyczerpującej odpowiedzi.
Nie posiadam KCLO3 i zastanawiam się, czy jakby dodać różne domieszki do p.cz., czy można uzyskać chociażby mizerne zabarwienie płomienia?
Np. dodać do p.cz. CaCl2 lub NaCl lub kwasu borowego. Powiedzcie czy to by coś dało, bo nie bardzo mi się wydaje.

_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Zbigniew



Dołączył: 11 Cze 2004
Posty: 202
Skąd: z Piekła

PostWysłany: Pią Gru 31, 2004 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

myślę, że gdyby dodac Ba(NO3)2 lub Sr(NO3)2 napewno plomien bylby blado zielony bądz blado czerwony. A gdybys mial jeszcze pcv lub pylek metalu - to byłby nieco ontensywniejszy. Sam musze popróbować, bo jak mieszanka jest na prochu czarnym to zaobserwowalem ze nie trzeba dodawac dex zeby gwiazdki byly twarde ... Wink
_________________
Bóg sprawił, że wciąż idą... Rozsądek - że dotrą!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Wto Sty 04, 2005 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bakun_ napisał:
myślę, że gdyby dodac Ba(NO3)2 lub Sr(NO3)2 napewno plomien bylby blado zielony bądz blado czerwony. A gdybys mial jeszcze pcv lub pylek metalu - to byłby nieco ontensywniejszy. Sam musze popróbować, bo jak mieszanka jest na prochu czarnym to zaobserwowalem ze nie trzeba dodawac dex zeby gwiazdki byly twarde ... Wink

A czy taki efekt można uzykać z kwasem borowym i CaCl2?
Azotanu baru nie chcę mi się trochę "wyciągać" z zimnych ogni.

_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Zbigniew



Dołączył: 11 Cze 2004
Posty: 202
Skąd: z Piekła

PostWysłany: Wto Sty 04, 2005 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kwas borowy nie ma w sobie związków baru Very Happy a z CaCl2... ja bym tego nie marnował na proch (swieta sol suszaca Very Happy) mozesz poprobowac z węglanem wapnia(kreda Razz)Ale lepiej od prochu czarnego (kno3) za utleniacz dac kclo3. Ostatnio zrobilem taka mieszanke , ze swiecilo oslepiajac moccnym zielonym.(taki wolny zielony fotobłysk(jesli mozna zielony plomien nazwac fotoblyskiem)) Chyba zrobie z takiej mieszanki gwiazdki(dokladnego skladu nie znam Very Happy bo zrobilem 0,5 kg mieszanki dosypujac po torchu czegos probujac dojsc do zielonego, i dopiero doszedlem (gdy zorientowalem sie ze mieszanka tyje Very Happy zrobilem testy na mniejszych ilosciach )ze musze dodac jeszcze jakies 200g Ba(NO3)2 ale jak dam jeszcze troche PCV i Al to mieszanka flarowa jak nic Very Happy (ale niezmarnuje na flare Very Happy)
No ale temat o niebieskim plomieniu wiec i ja mam pytanie:
co jest lepsze CuCl czy CuCl2 ? ktory w mniejszym nakladzie barwi mocniej plomien? domyslam sie ze CuCl bo ma w zwiazku stosunkowo wiecej miedzi(64%) a w CuCl2 napewno mniej. Ale jak to jest w praktyce?

_________________
Bóg sprawił, że wciąż idą... Rozsądek - że dotrą!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Sro Sty 05, 2005 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pewnej książce (w której troszkę ściemniają) znalazłem, że na ognie bengalskie nadaje się KCLO3 + C + S (nie wiem po co ta siarka, ale mniejsza z tym). Napisali, że należy dodać NaCl, jeżeli chcemy żółty, tlenek miedzi, jeżeli chcemy niebieski lub amoniak Shocked , który też zabarwi płomień na niebiesko. Tu o mało nie spadłem ze zdziwienia. Pisząc amoniak, nie wiem co mają na myśli, chyba węglan amonu. Słyszałem, że nie węglan, ale nadchloran amonu barwi na niebiesko i to nie sam tylko z węglanem miedzi, czasem dodaje się tworzywa sztuczne, itp. więc nie wiem, czy piszą choć trochę prawdy. Z kolei Sękowski w "Młodym Techniku" w dziale "Chemia na codzień" napisał, że ognie bengalskie można otrzymać z p.cz. i różnych dodatków. Jakie to dodatki w końcu?
_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Sty 05, 2005 10:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mimo wszystko w przypadku otrzymania niebieskiego płomienia - wyraźnego, to nie jest łatwo... nie wystarczą jakieś przepisy, jak pisalem kilkanaście sprawdzałem na kole chemicznym, odczynniki czyste, a przepisy z PFP, Woultera i niestety nic szczególnego.
ps dla mnie temat i tak można usunąć, ale nie przeszkadza by go zostawić.

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
biber



Dołączył: 19 Sie 2004
Posty: 21
Skąd: SANOK

PostWysłany: Wto Cze 21, 2005 10:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cześć, chciełem troche odświeżyć temat
mam 2kg NH4ClO4 i chce pokombinować z niebieskim płomieniem...
Wiadomo że metalom mówimy pa Smile co myślicie o czymś takim:
NH4ClO4 50%
KNO3 40%
PCV proszek 10%
Pozdrawiam!

_________________
ZKS STAL SANOK!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Wto Cze 21, 2005 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jedynym paliwem w tym czyms jest PVC, za to dales duzo uleniacza.
PVC jest bardzo slabym paliwem(zle sie pali) i bez jakiegos konkretnego paliwa, ktore zajmie utleniacze nic ci z tego nie wyjdzie. nawet nie uda ci sie tego odpalic.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP