Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Proch cz. spiekany

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tetrazen



Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 38
Skąd: z nitrozwiązku

PostWysłany: Pon Lis 29, 2004 10:02 am    Temat postu: Proch cz. spiekany Odpowiedz z cytatem

A ja robiłem paliwo z drobno mielonego prochu czarnego spiekanego pod cisnieniem.
Od razu mówię, że ubijanie np. młotkiem daje mały przyrost gęstości w stosunku do prasowania zwykłym większym ściskaczem stolarskim.
Bloki paliwa przygotowywałem przez sprasowanie w rurce stalowej prochu na zimno, następnie podgrzewałem rurkę (ze stalowymi tłokami) do temp. ok. 120-150 st. C (wystraczy aby stopiś siarkę). Potem na gorąca prasowałem w ściskaczu stolarskim na maxa. (aż zniszczyłem jeden ściskacz) - w stosunku do ściskania na sucho da się jeszcze wiele zdziałać - czasm aż siarka wyciekała.

Raz udało mi sie przekroczyć gęstość 2 g/cm3 - ale tu wiele zależy od rozdrobnienia - moje paliwka były tak drobno zmielone (zwłaszcza węgiel) , zę przy splalaniu nie dawały iskier.

Proch tak spiekany nigdy mi nie wybchł w silniku, spala się z prędkością ok 1 cm/s.

Naturalnie tak spreparowane paliwo do rakiet musi posiadać wydrążony kanał (chyba, że zadowala nas mizerny ciąg), można wiercić po prasowaniu ale nie jest to wygodne, lepiej ztroszczyć sie o to w czasie prasowania na gorąco.

Niebawem opisze swoje siniki i ich osiągi.

Jeszcze jadno: po sprasowaniu na gorąco lepiej od razu wucisnąć blok z tulei potem może być problem. A i rurka stalowa naturalnie musi być dość grubościenna i gładka od środka żeby dało sie to wszystko zrobić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pirozol



Dołączył: 21 Kwi 2004
Posty: 22
Skąd: śląskie

PostWysłany: Pon Lis 29, 2004 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm..ze zrobieniem kanalu moga być problem przy tak mocnym sciskaniu.A ty jak zrobiles w tym kanal?
_________________
NAJWIEKSZY MOTOCYKL NA SWIECIE!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Lis 29, 2004 9:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To prawda, taka metoda istnieje i daje niezłe rezultaty. Sam widziałem cylinderki prochu prasowanego w imadle w dwuczęściowej tulei skręcanej na śruby imbusowe (nie ma wtedy konieczności wypychania ziarna) z tłokiem od razu z forma na kanał, gdzie lepiszczem była siarka plastyczna.

Odważki prochu zamykano w puszkach grzano w piecyku (żadnego odkrytego ognia). Ziarna po sprasowaniu były dość wytrzymałe, z metalicznym grafitowym połyskiem.

Jednak metoda ta, mimo, że dobra, moim zdaniem jest bardziej niebezpieczna (ze względu na grzanie prochu) niż wiązanie prochu acetonowym roztworem NC bądź żywicy epoksydowej (poliestrowej) i utwardzacza.

Wykonywałem to w następujący sposób: brałem NC lub żywicę z utwardzaczem w ilości około 3% masy prochu, dolewałem acetonu tyle, aby całość stanowiła około 10% masy prochu a następnie po zmieszaniu wkładałem do słoika, zakręcałem i długo tym trzepałem, od czasu do czasu "wietrząc" słoik. Część acetonu odparowywała.
Po zaprasowaniu tak "nasączonego pcz" w silniku z tulei papierowej (nie zdarzało się, że nadmiar płynu wyciekał) i wysuszeniu ziaren przez kilka dni uzyskiwałem powtarzalne silniki z bardzo wytrzymałym ziarnem prochowym.

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Tetrazen



Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 38
Skąd: z nitrozwiązku

PostWysłany: Pon Lis 29, 2004 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pirozol napisał:
hmmm..ze zrobieniem kanalu moga być problem przy tak mocnym sciskaniu.A ty jak zrobiles w tym kanal?

Tłoki w tulei miały otwory, przez które przeciągnąłem na całej długości pręt stalowy. Nalezy go wyjąć najpierw a potem dopiero wycisnąć sprasowany proch.
Grzanie prochu nie jest niebezpieczne, zapala sie dopiero w temp. ok. >250 st. C.
Na początku grzałem to razem ze stalowym ściskaczem w piekarniku (potem doszedłem do wniosku, że to jednak trochę szalony pomysł Very Happy Very Happy Very Happy )
Potem grzałem na grubszej stalowej blaszce bezpośrednio na gazie tylko tuleję bez ściskacza.
A tak na marginesie to ze ściskacza można na prawdę niezłe ciśnienia wycisnąć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP