Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Proch chloranowy (H3)
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
alpha



Dołączył: 24 Mar 2004
Posty: 51

PostWysłany: Czw Lis 18, 2004 5:44 pm    Temat postu: Proch chloranowy (H3) Odpowiedz z cytatem

mam maly problem z przygotowywaniem prochu chloranowego (kclo3+c). na chemik.vitnet.pl pisze ze skladniki trzeba mieszac 1:1 wagowo. zrobilem tak, ale odrazu zrobilo sie to podejzane Wink . wegiel jest znacznie lzejszy od kclo3 wiec wyszlo go na mieszane obietosciowo bardzo duzo. po podpaleniu okolo 5g tej mieszanki ogien byl ciemno czerwony i stosunkowo dlugo sie to palilo (jak na proch mitotajacy).
z lekkim niedosytem zmieszalem obietosciowo kclo3 i C. sadzilem ze nic z tego nie wyjdzie wiec nie chcialo mi sie isc po stopine (mozecie mnie za to zabic Wink ). cos mi mowilo zeby 10g nie odpalac od zapalki z reki, wiec ja rzucilem zapalona. proch spalil sie w momencie (prawie jak fotoblysk) tworzac olbrzymia (stosunkowo - stalem w odleglosci 1m) kule bialego ognia. jak na porzadna mieszanke przystalo byla wyraznie odczuwalna fala goracego powietrza Twisted Evil
wiec jak to jest... mieszac ten proch 1:1 wagowo czy obietosciowo? Question
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Czw Lis 18, 2004 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proch chloranowy, wszystkie składniki pyłek i wagowo:
KClO3 77g
C 23g
Dex +2 (można dodac, lecz nie trzeba)
Jest po prostu wyśmienity... a już nie mówie o zgranulowaniu go na lakierze NC Very Happy
pozdrawiam

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Lis 20, 2004 12:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja jednak dodam, jak już mówimy o PCz i Pch to powiem, że stosowałem obydwa i przerzucam się spowrotem na PCz... dla mnie chloranowy jest za silny, tzn. jeśli dam 2 g za dużo to już mogę mieć problem. A tak wole Pcz, daje sobie ziarnistego odpowiednia ilość, nie martwie się o moździerz, a i piękny piuropusz iskier przy wystrzale! To jest jednak to:> PCz był stosowany i nadal jest...niezastąpiany
Oczywiście Pch jest znakomity i nadal go stosuje do różnych celów.

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tetrazen



Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 38
Skąd: z nitrozwiązku

PostWysłany: Nie Gru 19, 2004 11:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanie do użytkowników Pcz i Pch:
Czy użycie pylistego Pch w ilości równej objętościowo Pcz granulowanego da podobną siłę wyrzutu z moździerza?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Alien_



Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWysłany: Nie Gru 19, 2004 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dasz taka samo ilosc to sie pozegnaj z mozdzierzem czy czyms tam. Pch ma 2 razy wieksza sile jak nie weiksza :]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piromajster



Dołączył: 21 Sie 2003
Posty: 36
Skąd: Wawa

PostWysłany: Pon Gru 20, 2004 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś używałem prochu chloranowego do mojej nieszczęsnej armatki.
Proporcje to 65/25/10 KClO3 : C : Al
Rezultat był taki, że ładnie strzelała ..... kosztem rozerwanych łusek Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DJArnold



Dołączył: 24 Gru 2003
Posty: 46
Skąd: ja mam to wiedzieć

PostWysłany: Wto Gru 21, 2004 8:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!!!

Wypadałoby jeszcze dodać, że Pch jest o niebo wrażliwszy pod względem zapłonu od Pcz. Smile

_________________
W życiu rób to co kochasz, ale rób to z pasją, wtedy osiągniesz prawdziwą satysfakcję.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ksiądz prymas



Dołączył: 17 Lut 2005
Posty: 23

PostWysłany: Czw Mar 31, 2005 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pch jest silniejszy w niewielkim stopniu od fb ale za to jest bardziej stabilny bo fb bodobno od wilgoci sie zapala a pch nie jednak pchjest bardziej wrażliwy na tarcie

z elektrostatyka bywa różnie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
piroman



Dołączył: 16 Cze 2004
Posty: 244

PostWysłany: Czw Mar 31, 2005 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na jakiej podstawie to stwierdzasz? Ja z doświadczenia wiem że jakość pch zależy od stopnia rozdrobnienia węgla (oczywiście nie aż tak jak w pcz) i byćmoże jego rodzaju. Dogania on fb mocą jednak czy jest silniejszy? Na oko tego na pewno nie sprawdzisz. Bardziej wrażliwy na tarcie hmm myślę że tak samo jak fb, niewiem czemu miałby być bardziej wrażliwy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ksiądz prymas



Dołączył: 17 Lut 2005
Posty: 23

PostWysłany: Pią Kwi 01, 2005 7:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

notak ale jak rozdrobnisz wszystkie składniki idealnie to jest silniejszy zru sobie 2 petardy takie same z fb i z pch i z fb bedzi huk taki dłuższy i bardziej basowy ale z pch huk bedzie krutki i mniej basowy ale daleko bedzie go słychac to juz jak kto woli ja śnię ze uwielbiam pch bo jak uciekam daleko w moich snach to zawsze niesie sie głos
z tą wrażliwością to sie troch zagalopowałem ale dla tego że pch od tarcia mi sie juz raz przez przypadek zajarał na szczeście tylko 2 g a fb nigdy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
piroman



Dołączył: 16 Cze 2004
Posty: 244

PostWysłany: Pią Kwi 01, 2005 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No widzisz Smile zgadza się, z tym że głośność huku to nie koniecznie moc! fb jest głośniejsze dzięki dopalającemu się pyłkowi Al Smile patrz jak walą achtungi a przecież to też fb i też dają basowy huk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Damian



Dołączył: 03 Sie 2004
Posty: 260
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Cze 18, 2005 10:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O to film ze spalania 8 mm3 prochu chloranowego granulowanego na dekstrynie & wodzie wykonanego wg. przepisu P2 (trzeb się trzymać starych sprawdzonych przepisów bo 1:1 obj. to dla mnie bzdura).

W momencie kiedy proch palił się już "na dobre" ludzka dłoń jeszcze nie zareagowała Smile Węgiel drzewny w postaci pyłu, jednak rozdrobnienie pozostawia wiele do życzenia. Może sam sobie zrobie C to wtedy będzie sie spalać jak NC Very Happy

//brak filmu, zdjęcia

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne


Ostatnio zmieniony przez Damian dnia Nie Maj 20, 2007 2:48 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Wto Lip 12, 2005 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich , wiele osób z tego tematu poleca proch chloranowy , a nawet go zachwala ale to błąd . Ponieważ na wolnej przestrzeni spala się spokojnie niewiele różniąc się od spalania Pcz, ale to tylko pozory .
Prędzej czy pózniej rozwali mozdzierz to kwestia czasu ,to właśnie dlatego nie znalazł zastosowania jako materiał miotający , aby się nie powtarzać przeczytajcie uważnie drugi post „PIROMAN 2 „ . W prawdzie stosowany jest w szelkach jako ładunek rozrywający powłoki , przytaczany w starszej literaturze pod warunkiem zgodności składów ale obecnie dominuje nadchloran . A do miotania tylko i wyłącznie Pcz . Jesli nie chcecie mieć strat i być cali i zdrowi i dalej cieszyc się z swoich osiągnieć w pirotechnice to radzę uczyć sie na cudzych błedach i doswiadczeniach O szczegółach technicznych i różnicach nie będę pisał bo będzie tego kilkanaście ładnych stron a to już komercja .

Pozdro
Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Sro Lip 13, 2005 9:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ,” lamerwd „ to prawda łatwy do zrobienia, mocny ,itd. Ale nie oto chodzi , nikt tobie nie zabrania używania Pch . Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego we wszystkich komercyjnych wyrobach do miotania jest używany Pcz Question a spostrzeżesz różnice Exclamation . I prawdą też jest to że nad jakością Pcz trzeba popracować ,ale opłaci się z nawiązką. Chloranowy prędzej czy pózniej pokaże rogi , a skutki mogą być przykre , no ale każdy wybiera to co uważa za stosowne.
Pozdrawiam Wink

Diabeł tkwi w szczegółach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Lip 13, 2005 2:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proch chloranowy, faktycznie nie jest dobry... można by powiedzieć że na początek wydaje się bardzo dobry, tani, łatwy w produkcji i silny. Ale ja także jak Wy zostałem "zaślepiony" Wink jego mocą...
P2 napisał:
A ja jednak dodam, jak już mówimy o PCz i Pch to powiem, że stosowałem obydwa i przerzucam się spowrotem na PCz... dla mnie chloranowy jest za silny, tzn. jeśli dam 2 g za dużo to już mogę mieć problem. A tak wole Pcz[...]

I faktycznie, warto popracować nad jakością Pcz... a tak po za tym, nie wiem czy niektórzy wiedzą, że komercyjnie (wd PFP Database) proch chloranowy tzw H3 jest stosowany jako ładunek rozrywający.
Niektórzy jeszcze troszkę źle myślą, bo że wystrzelili 10 szelek na H3 i wszystko jest miło... a tak naprawde wcale tak nie jest.
Artpi napisał:
[...]Chloranowy prędzej czy pózniej pokaże rogi , a skutki mogą być przykre...

ładnie powiedziane:)

ps Słuchacje profesjonalisty Artpiego....
a ja do tego to potwierdzam po naprawdę wielu próbach.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Pią Lip 15, 2005 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ,ten post kieruję do tych wszystkich którzy używają do miotania Pch zamiast Pcz i twierdzą że poprawienie jakości Pcz jest trudne i uciążliwe .I są niecierpliwi chcą szybko poprawić swoje osiągnięcia , a to droga na skruty , a droga na skruty jest najdłuższa Postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami w tej materii . Pch jest wredny w użytku i to jest kwestia czasu jak wam zrobi krzywdę . Poprawienie jakości Pcz, nie jest zbyt trudne cała tajemnica to rozdrobnienie a potem przemiana fizyczna . Więc aby uzyskać nawet w amatorskich warunkach dobry Pcz przede wszystkim musimy zbudować sobie młyn kulowy . I to jest absolutna podstawa aby mieć dobry Pcz, rozdrobnienie i jeszcze raz rozdrobnienie bez tego ani rusz . Zwykły młynek sprawy do końca nie załatwi, z tego względu że inaczej rozdrabnia ziarna substancji . I w wielu przypadkach substancja mielona jest minimalnie wilgotna zaczyna przyklejać się do ścianek młynka ,rozgrzewa się w trakcie mielenia i ponownie zbryla , albo lekko naelektryzowana jak w przypadku siarki .Lekkie puszyste proszki też są trudne do mielenia w tego typu młynkach, siła odśrodkowa noża rozdrabniającego skutecznie rozrzuca mieloną masę na zewnątrz . W prawdzie młynek zmieli substancję w zadowalającym procencie jak, kawa, pieprz, cukier na cukier puder ale tylko do tego się nadaje i nic poza tym . Wszystkie te zjawiska skutecznie utrudniają rozdrabnianie W przypadku Pcz, wszystkie składniki muszą być idealnie zmielone to podstawa .. Łatwo to sprawdzić a mianowicie zmielić dowolną substancję i przesiewać przez sita zaczynając na niezbyt gęstym sicie a kończąc na bardzo gęstym sicie. Jest to dokładnie analiza sitowa wtedy dostrzeżemy różnice w wielkości ziaren . Młyn kulowy działa na innej zasadzi , przede wszystkim ma mniejsze obroty , cała zawartość młynka czyli media i masa rozdrabniana jest w ciągłym ruchu przesypuje się i ściera miedzy sobą .I najważniejsza rzecz to, to że powierzchnia rozdrabnianego materiału jest dość duża , a czas mielenia dość długi .Młyn kulowy ma jeszcze inne zalety , dość spora objętość jak na warunki amatorskie , powtarzalność uzyskanego produktu końcowego . No i najważniejsze jest stosunkowo tani i łatwy do wykonania , a przede wszystkim skuteczny . Z całego komercyjnego procesu technologicznego spokojnie możemy kilka szczegółów pominąć , i nie będzie miało to istotnego wpływu na amatorski wyrób . Chodzi głównie o siłę zaprasowania , czy polerowanie , tak więc spokojnie możemy po małej wprawie dojść do zaskakująco dobrych wyników . Wysiłek na pewno się opłaci nawet z nawiązką .

Pozdrawiam Wink

Diabeł tkwi w szczegółach .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Lip 16, 2005 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja ostatnio właśnie robie sobie pseudoanalize sitową mielonego Pcz... na siatce miedzianej o bardzo drobnych oczkach... i widze róźnice. Mam pcz który przechodzi całkowicie przez siatke, taki gdzie na sicie zostało 11,6% częsci z naważki i taki gdzie zostało 10,2%.. co najciekawsze nasypałem każdego do próbówki i widać różnice w kolorach. Oczywiście bardzo dobrze zmielony pcz ma kolor jasny - popielaty. Czym gorzej zmielony jest bardziej ciemny.
Zamierzam zrobić sobie pewną skale wzorców....
ps tylko starajmy się całkowicie nie schodzić na tematy o pcz bo to nie ten temat... Smile
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Damian



Dołączył: 03 Sie 2004
Posty: 260
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sro Sie 24, 2005 9:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piroman2 napisał:
Moge polecić H3, a jeśłi chodzi o bezpieczeństwo to trzeba uważać, ale jednak połączenie KClO3 z pyłem węglowym i dodatkiem dekstryny którą stosuje do chloranowego sprawia, że mieszanka mimo wszystko nie jest tak wrażliwa. Węgiel do H3, najlepiej jak jest mielony w kulowym i nie ma kawałeczków węgla, bo to też i tarcie nam się zmniejsza, bo w pyle węglowym KClO3 "pływa", a wiadomo kawałeczki uwrażliwiają mieszankę. (...)H3 jest stosowany przez wielu. Ale ja jeszcze przypomne, że ja go używam tylko jako burst.. nie lift Rolling Eyes

jeśli masz możliwość zrobienia lepszego do miotania prochu którym jest oczywiście PCZ to masz prawo do tego aby się uśmiechnąć Wink bo ja nie...

PS. Zdublowałem z szelek bo jakby ktoś szukał inf. o H3 to raczej próbowałby tutaj a nie w szelkach. Smile

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Cichy



Dołączył: 15 Kwi 2006
Posty: 402
Skąd: z domowego zacisza.

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2007 11:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Sporo czytałem o Prochach na chloranie potasu i dalej mam wątpliwości.

Czy chloran potasu + węgiel nadaje się do przechowywania? Czyli można go zrobić i przechowywać np. w worku strunowym? Czy nie dojdzie do samozapłonu? To samo tyczy się FB na chloranie + magnez/al.

Potrzebny silny i bezpieczny proch rozrywający. Dobry p.cz jest trudny w produkcji.

-------------------------------------------------------------------------------------

Co sądzicie o prochu amidowym? AA + Azotan Potasowy + C? Ponoć w dużych petardach jest dobry?

_________________
Pozdro. Cichy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
sadafag



Dołączył: 18 Lis 2006
Posty: 405

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2007 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

H3 na węglu możesz spokojnie przechowywać. Co do FB ma klo3 i magnezie to już bym uważał. Najlepiej chronić przed wilgocią i obchodzić się ostrożnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP