Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

LEPISZCZA jak tu zagadn±æ i o co?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
fox



Do³±czy³: 10 Lis 2003
Posty: 192
Sk±d: Wielkopolska

PostWys³any: Pon Pa¼ 11, 2004 8:30 pm    Temat postu: LEPISZCZA jak tu zagadn±æ i o co? Odpowiedz z cytatem

Witam!

Dawno nic nie pisa³em bo wiecie matura siê zbli¿a!!!! Wink Rolling Eyes
Chcia³em zagadn±æ na temat lepiszczy do paliw bo cze¶æto siê o nich pisze ale dla laika to kosmos.
Mam takie pytania np. czy daj±c jako lepiszcz epoksydow± to dodajemy te¿ utwardzacza do niej?
S³ysza³em te¿ o tych sylikonach "N" . Je¿eli dobrze my¶lê to s± one chyba w takich tubkach palstikowych z takim no hmmm "dziubkiem". Chcia³bym nabyæ taki sylikon tylko nie wiem jak do sprzedawcy zagadn±æ .
Czy mam poprostu spytaæ siê o sylikon naturalny?
Stymi sprzedawcami to jest wielki problem np. kupuje saletre amonow± a baba siê pyta po co?!!!!!!!!!!!!
No i co takiej odpowiedzieæ? Robie bombê!!!!!!!!!!!!


wiem ¿e trochê g³upie te pytania ale mo¿e pomo¿ecie bo je¿eli nie wy to kto?

pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów!fox - zmienilem ci tytul, bo temat ciekawy a tytul nic nie mowi
Pi

_________________
CAST AWAY
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Bibel



Do³±czy³: 19 Mar 2004
Posty: 22

PostWys³any: Pon Pa¼ 11, 2004 8:49 pm    Temat postu: Re: jak tu zagadn±æ i o co? Odpowiedz z cytatem

fox napisa³:
kupuje saletre amonow± a baba siê pyta po co?!!!!!!!!!!!!
No i co takiej odpowiedzieæ? Robie bombê!!!!!!!!!!!!

saletra potasowa wystarczy powiedziec ze do kwiatkuw by ladniej, zdrowiej rosly Twisted Evil
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Pa¼ 11, 2004 9:47 pm    Temat postu: Re: jak tu zagadn±æ i o co? Odpowiedz z cytatem

fox napisa³:
Mam takie pytania np. czy daj±c jako lepiszcz epoksydow± to dodajemy te¿ utwardzacza do niej?
S³ysza³em te¿ o tych sylikonach "N" . Je¿eli dobrze my¶lê to s± one chyba w takich tubkach palstikowych z takim no hmmm "dziubkiem". Chcia³bym nabyæ taki sylikon tylko nie wiem jak do sprzedawcy zagadn±æ .
Czy mam poprostu spytaæ siê o sylikon naturalny?

Je¶li do ¿ywicy epoksydowej (do poliestrowej tak samo) nie dodasz utwardzacza, to nie uzyskasz twardej, zwartej masy. A paliwo ma byæ sta³e. Wynalazek na tym polega, ¿e mo¿na wlaæ, lub ubiæ paliwo z ¿ywic± i utwardzaczem w korpusie, bo jest gêste, ale do uformowania. Jak zadzia³a utwardzacz, to ca³o¶æ twardnieje i mamy lity i wytrzyma³y blok paliwa (do tego palny jak cholera Razz )
Co do silikonu, to najlepiej pytaæ o silikon neutralny. Jakby sprzedawca nie by³ pewien, to zawsze mo¿na przeczytaæ na tubie, co tam jest napisane (polecam np. w du¿ych sklepach samoobs³ugowych wzi±¶æ tuby do ³apci i poczytaæ). Co do tub, to fakt, takie silikony s± najczê¶ciej w tubach z "dziubkiem", do zamontowania w takim pistolecie-wyciskarce. Ale uwa¿aj, silikon z bele czym siê nie pali. Ja np. spróbowa³em kiedy¶ mieszanki 70%NaNO3 i 30% silikon N i.....NIEPALNE. Powa¿nie. Nawet po³o¿y³em próbkê na gazie, sma¿y³em i nic. Zwêgli³o siê, a nie zapali³o. Ale do paliw HP i z proszkami metali silikon N jest niez³y, choæ moim zdaniem daje trochê za s³abe mechanicznie ziarno. Trzeba daæ go minimum 20%, a najlepiej to wiêcej i mieæ superowo wysuszone utleniacze i ³adowaæ je od razu po wyjêciu z suszarki, zanim powierzchniowo na kryszta³ach za³api± wilgoæ.
Ale np z ¿ywicami epoksydowymi lub poliestrowymi (dla tych, to raczej paliwka bez proszków metali) warto siê pobawiæ. Patrz: paliwo ¿ywiczne Pirotechmana...


Ostatnio zmieniony przez jaskiniowiec dnia Pon Pa¼ 11, 2004 9:50 pm, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Pa¼ 11, 2004 9:48 pm    Temat postu: Re: jak tu zagadn±æ i o co? Odpowiedz z cytatem

A mo¿e robi³ ju¿ kto¶ paliwa na asfaltach? Z jakim skutkiem?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Pon Pa¼ 11, 2004 11:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak bindery (lepiszcza) to jest dobry temat na ca³y thread. Jest tego trochê na rynku:

- epoksydy - epidiany 5, 6 z utwardzaczem Z-1 (do stosowania z ka¿dym utleniaczem poza solami amoniaku i amin);
- poliestry - do laminowania ³odzi i innych z utwardzaczem na bazie nadtlenków (do stosowania wszêdzie z wyj±tkiem paliw z proszkami Mg i Al);
- silikony neutralne (te, które nie jad± octem) do stosowania tylko z energicznymi utleniaczami (czyli nadchloranami);
- uszczelniacze polimerowe prze¼roczyste, czyli bez wype³niaczy...np. fixall (Soudala);
- asfalt (jak najbardziej jaskiniowcu...Smile) - do stosowania z energicznymi utleniaczami - np. nadchlorany;
- wazelina, steraryna - mozna uzyæ jej do paliw wy³±cznie o spalaniu czo³owym;
- PCV rozpuszczany w THF - praktycznie do ka¿dego utleniacza (raczej do tych energicznych) - trzeba d³ugo suszyæ;
- nitroceluloza w acetonie, potem suszone - do kazdego utleniacza;
- octan celulozy (wspó³czesne b³ony filmowe) w acetonie - do ka¿dego utleniacza - trzeba d³ugo suszyæ;
- polimeryzowany lub rozpuszczany w rozpuszczalnikach styren (tylko energiczne utleniacze);
- sorbit, glukoza, cukier, mannit, erytryt...najlepiej w kombinacji z KNO3;
- poliuretany ciek³e (trudne do nabycia) - praktycznie z kazdym utleniaczem;
- metakrylany np. metylu - wysoki BT - do kazdego utleniacza (trzeba spolimeryzowaæ nadtlenkiem benzoilu lub utwardzaczem poliestrów);
- do tego dochodz± plastyfikatory (ftalany, sebacyniany, cytryniany, bursztyniany i inne polikarboksylany..... butylu, oktylu, heksylu) które mozna dodaæ do przwie kazdego z ww. lepiszczy;

jak mi siê co¶ jeszcze przypomni, Rolling Eyes napiszê....

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Pa¼ 11, 2004 11:29 pm    Temat postu: a mo¿e? Odpowiedz z cytatem

A jak jest z ¿ywicami fenolowo-formaldehydowymi. Z tego co pamiêtam (s³awetny Sêkowski), to ¿ywice rezolowe mia³y t± cehcê, ¿e ulega³y w pewnej temperaturze stopieniu ( i to bodaj¿e poni¿ej 200 stopni), a potem pod wp³ywem w³a¶nie tej temperatury polimeryzowa³y daj±c nierozpuszczalne i nietopliwe tworzywo. By³o by jak znalaz³ jako lepiszcze, zw³aszcza ¿e maj± niez³± wytrzyma³o¶æ. Takich ¿ywic u¿ywa siê bodaj¿e to robienia bakelitu. Kiedy¶ mo¿na by³o dostaæ w sklepach spirytusowy roztwór tych ¿ywiæ, jako klej do pier¶cieni w silnikach spalinowych. Od biedy tak± ¿ywicê da siê zrobiæ w domciu (ino smród niew±ski Evil or Very Mad ), trza tylko fenol, formalinê i kwas lub zasadê jako katalizator.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
fox



Do³±czy³: 10 Lis 2003
Posty: 192
Sk±d: Wielkopolska

PostWys³any: Wto Pa¼ 12, 2004 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ!

Cytat:
- wazelina, steraryna - mozna uzyæ jej do paliw wy³±cznie o spalaniu czo³owym


Wazelina pierwsze s³yszê!? Jakie ona ma dzia³anie dodawana do paliw?!
A czy do niej te¿ jest potrzebny utwardzacz?
Je¶li chodzi o sylikony neutralne to czy znacie jakies konkretne nazwy?A je¿eli tak czy mogliby¶cie podaæ bo to u³atwi³o by szukanie.
Ja mam ¿ywicê poliestrow± z utwardzaczem Z1 dlaczego nie moge jej zastosowaæ w paliwie razem z AL lub Mg.
A czy nitroceluloza w acetonie to nie przypadkiem ju¿ kordyt?(brak uje tylko nitrogliceryny)

pozdrowienia

_________________
CAST AWAY
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora Adres AIM
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Wto Pa¼ 12, 2004 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do wazeliny nie u¿ywa siê utwardzaczy, bo niczym sie jej nie spolimeryzuje. S³u¿y jako sk³adnik palny, w koñcu to wêglowodór, a dla ³adunków czo³owych nie jest wymagana a¿ tak du¿a wytrzyma³o¶æ mechaniczna (chocia¿ osobi¶cie wola³ bym u¿yæ parafiny zamiast wazeliny).
¯ywica poliestrowa w zwi±zku z tym, ¿e polimeryzuje pod wp³ywem rodników (najczê¶ciej stosowany jest nadtlenek benzoilu) w obecno¶ci metali mo¿e po prostu nie zwi±zaæ. Metale zdeaktywuj± katalizator i po ptokach Laughing . Oczywi¶cie jak siê da wiêcej katalizatora i meteal nie jest za drobny i nie jest go du¿o, to ¿ywica zwi±¿e, ale na pewno bêdzie mia³a zmniejszon± wytrzyma³o¶æ mechaniczn± w stosunku do wersji paliwa bez metali.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
fox



Do³±czy³: 10 Lis 2003
Posty: 192
Sk±d: Wielkopolska

PostWys³any: Wto Pa¼ 12, 2004 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czê¶æ!

Jestem pe³en podziwu dla waszej wiedzy.
Mam pytanie czy ¿ywice lub sylikony spe³niaj± jak±¶ funkcje oprócz utwardzania i wi±zania ca³o¶æi, to znaczy wiem ¿e tak ale je¿eli mogli by¶cie przedstawiæ jak±¶ g³êbsz± charakterystykê. Na pewno by siê przyda³o.

pozdrwawiam

_________________
CAST AWAY
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora Adres AIM
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Wto Pa¼ 12, 2004 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

S± jeszcze substancjami palnymi. Wystarczaj±co g³êboko?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
fox



Do³±czy³: 10 Lis 2003
Posty: 192
Sk±d: Wielkopolska

PostWys³any: Czw Pa¼ 14, 2004 8:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ

No i masz babo placek!!!!
By³em siê pytaæ o silikon neutralny i tylko wjednym sklepie sprzedawca wiedzai³ o co mi chodzi ale niestety niezamawiaj± go bo go nikt nie bierze.
A tak to poza tym same "universalne". A te z firmy Soudal czy co¶ tam znalaz³em w jednym sklepie w³a¶nie tym w którym facet wiedzia³ o co mi chodzi.
Wszêdzie siê mnie puyali do czego to ma byæ no i w³a¶nie chcia³em siê was zapytaæ doczego ten silikon "N" jest u¿ywany( nie chodzi mi bynajmniej o rakiety)

pozdrawiam

_________________
CAST AWAY
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora Adres AIM
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Czw Pa¼ 14, 2004 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Check this out: http://www.soudal.pl/index.php?menu=produkty&id=9&grupa=2&podgrupa=1&lp=3
A wogóle, to google zawsze twoim przyjacielem...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Sob Pa¼ 16, 2004 7:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa³:
.....epidiany 5, 6 z utwardzaczem Z-1 (do stosowania z ka¿dym utleniaczem poza solami amoniaku i amin);
....


Zale¿y od zasadowo¶ci aminy - po³±czonej z jakim¶ kwasem ( azotowy , nadchlorowy - najczê¶ciej ). Je¶li amina jest s³absz± zasad± od Z-1 to ok. Mo¿na przecie¿ wyobraziæ sobie azotan dwuetylenoczteroaminy i wtedy ¯E z Z-1 mo¿na stosowaæ.

Pozdr. A
Powrót do góry
prm
Dostêp próbny


Do³±czy³: 09 Sty 2006
Posty: 17
Sk±d: Poznañ

PostWys³any: Sro Sty 11, 2006 9:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam i mam pytanie. Zosta³ mi w piwnicy klej do parkietu Ansercoll 5-10-15.
Po krótce...
"Klej Ansercoll 5-10-15 jest produkowany na bazie kauczuku butadienowostyrynowego z dodatkiem kalafonii, wype³niaczy i ekologicznej benzyny aptecznej Shellsol.
Zawiera heksan i toluen, ¶wie¿y - palny od 23stC"

Czy na pierwszy rzut oka da siê to wykorzystaæ? Po zaschniêciu tworzy mocn± acz nie kruch± masê lepiszcze by³oby ok. Pytanie tylko czy pod k±tem chemicznym warto w ogóle co¶ próbowaæ i ewentualnie jakich utleniaczy lub dodatków unikaæ. Mamy na forum bystrych chemików - opinie mile widziane.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Sro Sty 11, 2006 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pewnie jako lepiszcze siê nadaje, ma tylko jedna wadê: BENZYNA. Jest to prawdopodobnie klej rozpuszczalnikowy i jako taki sprawia pewne problemy natury technologicznej, a mianowicie paliwko z tym lepiszczem musi wyschn±æ. A bêdzie sch³o d³ugo. Dodatkowo dochodzi do tego wyd³u¿ony kontakt z powietrzem i mo¿liwo¶æ na³apania wilgoci przez higroskopijne utleniacze. Dodatkowo po wyschniêciu rozmiar paliwa siê zmieni (po prostu sie skurczy), moze co nieco spêkaæ itp. Najlepsze jednak lepiszcza, to te chemoutwardzalne (¿ywice: epoksydowa, poliestrowa), utwardzane wilgoci± (poliuretany, silikony), lub o wystarczaj±co niskich temperaturach topnienia, umozliwiaj±ce odlanie laski paliwa na gor±co (np. cukier w karmelku)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
prm
Dostêp próbny


Do³±czy³: 09 Sty 2006
Posty: 17
Sk±d: Poznañ

PostWys³any: Czw Sty 12, 2006 8:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No w³a¶nie te rozpuszczalniki - w³a¶nie wczoraj do tego doszed³em. Masz racjê. Do d... siê miesza, schnie wieki, a utleniacz zrobi³ siê mokry jak ¶ciera i pewnie tak jak mówisz od wilgoci te¿. Có¿ ameryki to klej nie odkryje - poczeka a¿ bêdê k³ad³ parkiet w innym pokoju. Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP