Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Proch fotobłyskowy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 16, 17, 18  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zanzarah20



Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 6

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 12:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no ale siarka wytwarza duzo gazow ... i do petard hukowych sie one przydaja teraz pytanie czy kclo3 + al 70/30 bedzie lepsze niz kno3/al/s 60/30/10 ... a w komercji co mamy za proch ???
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MeHow



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 131
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

slu ty to chyba czytasz w moich myślach. stary jak mówisz o detonie petard to pozdrawiam (owszem fb-eki nie które mogą detonować ale muszą być spełnione pewne warunki). co do komercyjnych petard to w nich jest stosowany proch nadchloran potasu i aluminium i to bodajrze zwykłe bright w stosunku 65:35. dlatego też petardy są za kwalifikowane go grupy 1.1 i jeśli chodzi o huk to klu do tego jest porządnie wykonany mocny korpus z dużą komorą spalania. ostatnio robiłem testy mianowicie kleiłem możliwie jak najdokładniej takie same korpusy i zwiększałem ilość prochu. wnioski z tych testów są takie. nie ilość prochu się liczy a jakość wykonania korpusu. można załadować i 100g fb a pierdnie gorzej od korsarza. dlatego moja rada do wszystkich którzy będą robili petardy. przyłóżcie się do korpusów a MP dajcie nie więcej jak 5g. ja robie teraz takie petardy które są troche większe od korsarza a hukają lepiej od achtungów i innych tego typu wyrobów.pozdrawiam
_________________
po ulicy szedł pies i wydalał H2S
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zanzarah20



Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 6

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 1:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wielkie dzieki .... czyli proch usypany w korpusie moze byc bardzo luzny ja czytalem ze prochem powinien byc korpus wypelniony 3/4 jego objetoscibede probowac ... a sklad kno/al/s jest dobry do petard ?? czy lepszy bedzie kclo3 + al.............. z tym detonowaniem troche zle to ujolem chodzi mi o przyklad... ze skoro zdetonujesz dajmy na to 100 sztuk jakis tam ladunkow nie mozesz byc pewny ze nastepny sie powiedzie... a nie o to tutaj chodzi :/....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slu_1982



Dołączył: 21 Lip 2007
Posty: 341
Skąd: Zza Płotu

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Weź kup komercje petardy, nasyp troche fb na imadło i sieknij młotem i potem powiedz nam czy kclo4 czy może jednak kclo3 Rolling Eyes
_________________
myhv.org
Nowe forum wysokich napięć.
Nowa domena!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Slu tylko widzisz to zależy od producenta ... czasem jest KClO3 czasem KClO3 a czasem nawet Zn/S chyba ni ma reguly na to..
Powrót do góry
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

slu_1982 napisał:
Weź kup komercje petardy, nasyp troche fb na imadło i sieknij młotem i potem powiedz nam czy kclo4 czy może jednak kclo3 Rolling Eyes


będzie problem bo na oko KClO3 i KClO4 mają zblirzoną wrażliwość, juz ktoś o tym pisał wcześniej że wcale KClO4 nie jest tak bardzo bezpieczny w porównaniu z KClO3
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Johnny Łódzki



Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 59

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 7:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@up
Dokładnie - w szczególności w połączeniu z siarką.
Nadchloran jest troszkę przereklamowany... Fakt faktem, że w niektórych mieszankach jest NIECO stabilniejszy, ale w innych (np. z węglem!) jest wręcz bardziej wrażliwy.

Jeśli chodzi o nadchloran to jego zaletą jest więcej tlenu w cząsteczce i większa moc.

Swoją drogą ciekawi mnie która z popularnych mieszanek fotobłyskowych jest najszybsza. Na przykład takie zwykłe mieszanki oparte na Al bright czy PAM'ie.

A co do wypowiedzi kogoś wyżej (na temat solidności korpusu) - zgadzam się w 100%. Kilogram fotobłysku w cieniźnie a 20 gram w porządnym korpusie da naprawdę taki sam efekt akustyczny. Po co przepłacać na odczynnikach, jak można z tej samej ilości zrobić wiele więcej petard, które "wgniotą w glebę" dźwiękiem?

A mniejsza ilość to większe bezpieczeństwo.

Nie naskakujcie tak na założyciela tematu - jest niedoświadczony, ale przejął się poważnym problemem - bezpieczeństwem.

Żeby nie zakładał kolejnych tematów i nie pytał wszędzie o to samo, wyjaśnię:

Chlorany/nadchlorany - silne utleniacze, wrażliwe na bodźce mechaniczne, niewrażliwe na wilgoć.
Azotany - przeciętne utleniacze, chodź jako dodatki zazwyczaj polepszają jakość fotobłysku. Pozwalają na osiągnięcie fotobłysków kolorowych. FB na azotanach zazwyczaj są wolne. Mogą reagować z niepasywowanymi metalami, więc nie powinno się ich moczyć (ale nie ma tu dużego zagrożenia)
Nadmanganiany - silne utleniacze, wrażliwe na wszystko.

W dobrej petardzie ważny jest gruby korpus, rozdrobnienie składników, brak zawilgocenia.

Dodatki do FB:
Siarka - przyspiesza FB na azotanach, zwiększa ilość gazów. Przeważnie 10%
Kwas borowy - dodawany do mieszanek zawierających Glin, Magnez lub inne aktywne metale. Przeważnie 2-3%
Węglany (np. sodu/potasu) - dodawane do mieszanek zawierających chlorany i nadchlorany. Przeważnie 2-3%

Te informacje zdobyłem czytając forum - niestety nigdy nie użyłem ich w praktyce, ale ciekawiła mnie produkcja komercyjnych petard - stąd moje zainteresowanie tym tematem. Wink

Pozdrawiam

_________________
To co tu piszę, to tylko nieprawdziwe historyjki wyssane z palca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Johnny Łódzki napisał:
@up




Swoją drogą ciekawi mnie która z popularnych mieszanek fotobłyskowych jest najszybsza. Na przykład takie zwykłe mieszanki oparte na Al bright czy PAM'ie.


PAM/Ba(NO3)2

Johnny Łódzki napisał:


A co do wypowiedzi kogoś wyżej (na temat solidności korpusu) - zgadzam się w 100%. Kilogram fotobłysku w cieniźnie a 20 gram w porządnym korpusie da naprawdę taki sam efekt akustyczny. Po co przepłacać na odczynnikach, jak można z tej samej ilości zrobić wiele więcej petard, które "wgniotą w glebę" dźwiękiem?


Tu się nie zgodzę kilo będzie się dopalać w powietrzu i przez to huk będzie potęrzniejszy bo będzie trwać długo
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MeHow



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 131
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z całym szacunkiem oktogenek ale jesteś w błędzie. jak już pisałem wcześniej robiłem testy i robiłem możliwie jak najbardziej identyczne korpusy i zwiększałem ilość fb. zrobiłem dużą porcje i do wszystkich petard używałem prochu z tej samej partii. co prawda może kilograma nie wpakowałem ale jak doszedłem do 50g efekt był mizerny. huk był dużo słabszy i po rozerwaniu korpusu proch poprostu się dopalił jak luźno usypany. czyli sprawdza się powiedzenie ilość nie idzie w parze z jakością.
_________________
po ulicy szedł pies i wydalał H2S
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hubcio



Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 375
Skąd: tiaaa

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oktogenek napisał:
PAM/Ba(NO3)2

Jakaś literatura w tym temacie ?
Zawsze ciekawiły mnie mieszanki ogólnie stosowane do petard: na KMnO4, KClO3, KClO4 z pyłami Al, PAM, czy z S lub Benzoesanem, a szczególnie ich własności: która najszybsza, która, jest zdolna do detonacji w odpowiednich i jakich warunkach, a jeśli tak, to jakie parametry (v) w czasie detonacji generuje.

Raczej od tak nie można powiedzieć, że PAM/Ba(NO3)2 jest najszybsza, może warto najpierw ustalić jakieś kryteria ? szczególnie chodzi mi o rozdrobnienie mieszanki. Równie dobrze, świetnie zmielony KMnO4 + Al bright + świetnie zmielona S (wszystko osobno w kulowcu przez kilka godzin) będzie szybsza niż tylko wymieszany kupny Ba(NO3)2 z PAM'em.
Nawet w takiej sytuacji, raczej ciężko (szczególnie w korpusie) stwierdzić, która mieszanka jest szybsza, bo to tylko nasza subiektywna ocena. I tu takie moje pytanie w stosunku do mieszanki PAM/Ba(NO3)2, czy stwierdzenie, że "jest najszybsza" poparte jest badaniami w tym zakresie, czy tylko subiektywnym odczuciem (oczywiście biorę pod uwagę "PROFI" i wiedzę 100 razy większą, niż moja)

Kolejna rzecz, czy ktoś kiedyś próbował laboratoryjnie określić v spalania mieszanek fotobłyskowych ?
Z tego co wiem, kiedyś Tchemik pisał o badaniach nad detonacją KClO4/Benzoesan sodu, temat umilkł, a szkoda, bo myślę, że ciekawy, szkoda też, że próbki odpalane były w tulejach papierowych, a więc, chyba nie tak, jak bada się v MW ?
Jak dla mnie bardzo ciekawy temat do poczytania Parametry detonacyjne mieszanek na KClO4, KClO3, z wyłączeniem MW na tych utleniaczach.

Sorki, że tak dużo Razz
Pozdrawiam świątecznie !

_________________


Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lampek



Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 67
Skąd: wiedziec wszystko

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oktogenek napisał:

PAM/Ba(NO3)2


Jakie proporcje polecasz??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Johnny Łódzki



Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 59

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 8:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oktogenek napisał:

Tu się nie zgodzę kilo będzie się dopalać w powietrzu i przez to huk będzie potęrzniejszy bo będzie trwać długo


Uważasz, że jak jest grubszy korpus to go nie rozrywa i mieszanka się nie dopala? Wink

_________________
To co tu piszę, to tylko nieprawdziwe historyjki wyssane z palca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ad. MeHow
jaki proch ? zdaje się że pisaliśmy o FBkach na paliwie w postaci proszku matalu
ad. Johnny Łódzki
Przy małej ilości FBka szybciej się on spali jesli korpust na to pozwoli to zanim dojdzie do jego rozerwania na strzępy
od. Hubcio
Nigdy nie piszę od tak sobie co mi się wydaje, pytanie było o najszybszy z prostych FBków na Al bright albo na PAMie więc odpowiedziałem który prosty skład był u Mnie najszybszy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hubcio



Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 375
Skąd: tiaaa

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oktogenek napisał:

Nigdy nie piszę od tak sobie co mi się wydaje, pytanie było o najszybszy z prostych FBków na Al bright albo na PAMie więc odpowiedziałem który prosty skład był u Mnie najszybszy


Czyli były robione jakieś pomiary, czy tak na przysłowiowe oko ?

Smile

_________________


Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zanzarah20



Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 6

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Johnny Łódzki napisał:
@up


Nie naskakujcie tak na założyciela tematu - jest niedoświadczony, ale przejął się poważnym problemem - bezpieczeństwem.

Żeby nie zakładał kolejnych tematów i nie pytał wszędzie o to samo, wyjaśnię:

Chlorany/nadchlorany - silne utleniacze, wrażliwe na bodźce mechaniczne, niewrażliwe na wilgoć.


czyli mam rozumiec ze kclo3+al nie jest wrazliwy na wilgoc i moge go przetrzymywac dosc dlugo tak ?? teraz jestem troche w kropce bo czytalem inne opinie tez .... :/ ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MeHow



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 131
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do Pana oktogenek: robiłem testy dwóch prochów. 1 chloran i Al Black od czorta w stosunku 70:30 oraz nadmanganian i Al Black od czorta. wnioski są następujące: nadmanganian jest bez konkurencyjny jednak bardzo kapryśny, chloran jest że tak powiem mniejszym złem w miare stabilnym itd. itp. co prawda nie posiadam przyrządów pomiarowych ale jak dlamnie najlepszy efekt przy sporym bezpieczeństwie był przy 5g prochu chloran i Al. pozdrawiam
_________________
po ulicy szedł pies i wydalał H2S
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 11:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MeHow napisał:
do Pana oktogenek: robiłem testy dwóch prochów. 1 chloran i Al Black od czorta w stosunku 70:30 oraz nadmanganian i Al Black od czorta. wnioski są następujące: nadmanganian jest bez konkurencyjny jednak bardzo kapryśny, chloran jest że tak powiem mniejszym złem w miare stabilnym itd. itp. co prawda nie posiadam przyrządów pomiarowych ale jak dlamnie najlepszy efekt przy sporym bezpieczeństwie był przy 5g prochu chloran i Al. pozdrawiam


Ale odpaliłeś kilo dla porównania również ? jesli nie to po co się odzywasz i negujesz to co napisałem ? padła wypowiedż że kilo w słabej otoczce nie będzie głośniejsze od 20g gram a to brednie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MeHow



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 131
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 11:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szanowny panie oktogenek ostatnio robiłem dość dużo testów. 1kg nie odpalałem bo troche szkoda mi odczynników aczkolwiek mam już pewne doświadczenie możesz w tym momęcie powiedzieć że w dupie byłem i gówno widziałem ale moje odczucie jest takie. lepiej dopracować korpus i zatyczki niż walić 100g do byle gówna. swoje wypowiedzi opieram tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach
_________________
po ulicy szedł pies i wydalał H2S
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
.Wilku



Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 9

PostWysłany: Pią Gru 25, 2009 11:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To chyba oczywiste, że kilogram fb w słabej otoczce będzie słabszy od dobrze zrobionego 20g.

Przy 1kg wytworzy się się tylko tyle ciśnienia żeby rozerwać ten słaby korpus, reszta się spali.

PS. Jeżeli wciąż mówimy o fb z KCLO3/Al
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Muody



Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 14
Skąd: Podhale

PostWysłany: Sob Gru 26, 2009 2:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak naprawę to trzeba by spróbować aczkolwiek tylko tyle wniosę do tematu:odpalałem luźno 20g FB zanim jeszcze trafiłem na jakiekolwiek tego typu forum (KMnO4/Mg/S Embarassed ) proporcji nie pamiętam i huk był powiedzmy porównywalny do 3g w mocnym korpusie.Zbliżył bym się jednak bardziej do wypowiedzi oktogenka (sory MeHow Very Happy) bo podejrzewam że przy 1kg dobrego FB mogłaby zajść reakcja bliska detonacji (spekulacje)
pozdrawiam
Muody
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 16, 17, 18  Następny
Strona 13 z 18

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP