Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Proch fotob³yskowy
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 16, 17, 18  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
..:::DAX:::..



Do³±czy³: 16 Sie 2007
Posty: 47

PostWys³any: Pi± Lut 27, 2009 1:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm my¶lê, ¿e to kwestia Al bo robi³em t± mieszankê i nie mówiê, ¿e pali³a siê rewelacyjnie ale petardê da³o radê zrobiæ a na pewno nie spala³o siê bardzo wolno. Sporo pewnie zale¿y te¿ od ci¶nienia.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
lampek



Do³±czy³: 28 Maj 2007
Posty: 67
Sk±d: wiedziec wszystko

PostWys³any: Pi± Lut 27, 2009 1:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sam azotan z glinem pali sie raczej jak ¶rednio szybki FB, natomiast znacznie przy¶piesza po dodaniu siarki (na powietrzu spala sie ze ,,stukniêciem"). Sk³ady polecam z PFP.
http://www.youtube.com/watch?v=ttJBPOt8rck
tu filmik z Ba(NO3)2/Al w praktycznym zastosowaniu Twisted Evil
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Salino666



Do³±czy³: 06 Wrz 2009
Posty: 1

PostWys³any: Nie Wrz 06, 2009 1:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam pytanie odno¶nie FB...

Robiê z kumplem ostatnio w³a¶nie fotob³yski, ostatni wybuch by³ naprawdê potê¿ny, a¿ sam siê zdziwi³em Very Happy. FB zawsze robili¶my tak: wsypywali¶my kclo3 (najpierw kruszyli¶my, bo czasem znajdzie siê jaka¶ bry³ka...), i al na kartkê, mieszali¶my to trochê, wymieszany proch wsypywali¶my do korpusu, zatykali¶my zazwyczaj foli± aluminiow±, pó¼niej owijali¶my foli± aluminiow± i ta¶m± klej±c±. Jako korpus zazwyczaj s³u¿y³a rolka po papierze toaletowym. Wk³adali¶my lont i odpalali¶my... By³o ¶rednio, zawsze wybuch by³ taki nijaki - niby fajnie, ale huk ma³y itd... Niedawno jako korpusu u¿yli¶my pude³ko po kleju i owinêli¶my to ta¶m± izolacyjn±... Huk by³ niesamowity. Ja, chocia¿ wiedzia³em, ¿e bêdzie wybuch, sam siê przestraszy³em, a sta³em jakie¶ 200m od miejsca wybuchu (zawsze siê bojê, ¿e kto¶ nas zobaczy albo cu¶, wiêc odpala kumpel, a ja sobie idê - on stresu nie ma XD). I tu pytanie: Co przyczyni³o siê do tak mocnego wybuchu? Inny korpus, czy ta¶ma? I pytanie drugie: Czy korpus owijany ta¶m± izolacyjn± a zwyk³± klej±c± to du¿a ró¿nica, czy raczej szczegó³ maj±cy niewielki wp³yw na ostateczny efekt? I trzecie: czego wy u¿ywacie jako korpusu? Wink

Pzdr.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
.cystof.



Do³±czy³: 25 Wrz 2005
Posty: 63
Sk±d: in±d

PostWys³any: Nie Wrz 06, 2009 1:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponujê Ci przeczytaæ ca³y w±tek o petardach na forum.

Grubo¶æ korpusu
Elastyczno¶æ korpusu
Krucho¶æ korpusu
Sposób u³o¿enia prochu w korpusie
Ilo¶æ wolnego miejsca w korpusie
Ilo¶æ prochu
Jako¶æ prochu
Rodzaj prochu
Sposób odpalania

Te wszystkie czynniki maj± znaczenie. Nie bêdê teraz powtarza³ tego co ju¿ by³o tutaj powiedziane. W temacie o petardach jest naprawdê wszystko.

200m ???? To strasznie daleko... Ja to od petard prochowych dalej ni¿ 25 nie stajê.

zbyhk napisa³:
zmielony na py³ Ba(N03)2 + Al stearynowany daje sie podpaliæ dopiero po uzyciu p.cz (nawet dodatek KCL03 nic nie pomóg³) i pali³o siê d³ugo i spokojnie jak flara


Sole azotanowe z glinem bardzo powoli siê spalaj±. Zachodzê w g³owê dlaczego teraz...
Mo¿e to z powodu pasywacji zbyt ma³o rozdrobnionego glinu, ale nie wydaje mnie siê.
Albo z powodu ³adunku rdzenia glinu +3. Proces trwa po prostu d³u¿ej gdy¿ glin przechodzi do tlenku Al2O3. Tylko dlaczego akurat z azotanami to tak kiepsko wychodzi a z chloranami lepiej? Czy tak kluczowe znaczenie ma obecno¶æ jonu Cl- ??

_________________
Milczenie, jest dla g³upców najwy¿szym kunsztem.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Oliwan



Do³±czy³: 14 Pa¼ 2009
Posty: 2

PostWys³any: Pon Pa¼ 26, 2009 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam pytanie
czy do fb 60 KClO3: 30 Al: 10S Mo¿na dodawaæ wapna gaszonego aby odkwasiæ t± MP Question
Je¶li tak to w jakim stosunku do MP

_________________
Pozdrawiam Olek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MIROR



Do³±czy³: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWys³any: Sro Pa¼ 28, 2009 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem ¿e chodzi o przeciwdzia³anie szkodliwemu wp³ywowi h2so4 ba kclo3. ¯adnych przeciwwskazañ nie potrafiê wymy¶leæ (co nie znaczy, ¿e ich nie ma), ale nie wiem czy jest sens. Pozbêdziesz siê jednego problemu ale zostanie jeszcze wra¿liwo¶æ na bod¼ce mechaniczne. Nie lepiej po prostu zrezygnowaæ z siarki?
_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sro Pa¼ 28, 2009 6:30 pm    Temat postu: stabilno¶æ KClO3/Al dodanie wapna gaszonego ? Odpowiedz z cytatem

Ja bym nie dawa³ wapna gaszonego... Nie wiem czemu ta mieszanka mia³a by byæ silnie kwa¶na? Rozumiem ¿e ¶lady H2SO4 z kwiatu siarczanowego...
Dodanie wodorotlenku wapnia da silny odczyn alkaliczny, a przy tym mo¿e zacz±æ reagowaæ Al i bêdzie to nie przyjemne.
Raczej do mieszanek dodaje siê kwas borowy w celu zmniejszania zasadowo¶ci ale dotyczy to oczywi¶cie mas azotan/metal gdzie zachodzi reakcja redukcji azotanów do amoniaku.

Ja bym nie dodawa³ nic, robiæ ile potrzeba, robiæ ma³o a najlepiej w ogóle nie robiæ bo to nie zgodne z prawem Cool
A jak to mocno kwa¶ne to siarka jest do du<>y. Oczy¶ciæ siarkê przez jakie¶ p³ukanie r-rem sody i suszenie.

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
daniello
Dostêp próbny


Do³±czy³: 22 Lut 2009
Posty: 12

PostWys³any: Sob Lis 07, 2009 5:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Magnez mo¿esz spokojnie przechowywaæ w domu tylko wsad¼ go do jakiego¶ szczelnego pojemnika i bêdzie OK. Zamiast KMnO4 mo¿na u¿yæ KNO3(tak jak napisa³ kolega wy¿ej), Ba(NO3)2, NaNO3,Sr(NO3)2, KClO3, KClO4 <-to s± takie najczê¶ciej u¿ywane lecz na pocz±tek najlepsza bêdzie saletra. Powodzenia w eksperymentach
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
aspiryna
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lis 07, 2009 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak to s± "wiórki" a nie proszek czy py³ to mo¿e byæ ciê¿ko nawet z energicznymi utleniaczami
Powrót do góry
arturko94



Do³±czy³: 14 Wrz 2009
Posty: 6

PostWys³any: Czw Gru 10, 2009 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

osobi¶cie uwa¿am, ¿e FB z KCLO3 + AL jest dobrym i najbezpiecznym rozwi±zaniem.

Miedzy stosunkowo bezpiecznym a najbezpieczniejszym jest spora ró¿nica.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
LoLowaty



Do³±czy³: 07 Lis 2009
Posty: 14
Sk±d: D.G / SL¡SK

PostWys³any: Pi± Gru 18, 2009 9:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyczyta³em na pewnej stronie ¿e mo¿na zrobiæ fotob³ysk z KNO3/S/Al oraz NaNO3/Mg . I tu moje pytanko czy czy ten FB na kno3/s/al mozna zrobic w proporcji KNO3/Al 60/40? Wg mnie siarka spowolni bardzo spalanie. I czy mo¿na zast±piæ magnez aluminium w mieszance na NaNO3? Niestety py³em Mg nie dysponuje i mam tylko wióry ale za to Al mam w pyle.
Jeszcze je¶li kto¶ zna proporcje na FB z Ba(NO3)2?Oczywi¶cie chcia³bym ¿eby py³ metalu to Al.
Z góry dziêki Razz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
KYK



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWys³any: Pi± Gru 18, 2009 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

60/30/10 to moim zdaniem najlepsze proporcje do FBka na KNO3. To ¿e twoim zdaniem siarka spowolni spalanie fotoblysku to nie znaczy ze bedzie lipa. W korpusie i tak nabierze predkosci a siarka da dodatkowo wiecej gazow wiec efekt bedzie lepszy.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
bedziu



Do³±czy³: 06 Gru 2009
Posty: 10

PostWys³any: Pi± Gru 18, 2009 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LoLowaty napisa³:
Wyczyta³em na pewnej stronie ¿e mo¿na zrobiæ fotob³ysk z KNO3/S/Al oraz NaNO3/Mg . I tu moje pytanko czy czy ten FB na kno3/s/al mozna zrobic w proporcji KNO3/Al 60/40? Wg mnie siarka spowolni bardzo spalanie. I czy mo¿na zast±piæ magnez aluminium w mieszance na NaNO3? Niestety py³em Mg nie dysponuje i mam tylko wióry ale za to Al mam w pyle.
Jeszcze je¶li kto¶ zna proporcje na FB z Ba(NO3)2?Oczywi¶cie chcia³bym ¿eby py³ metalu to Al.
Z góry dziêki Razz


najlepiej jak zrobisz:
kno3/al/s 60;30;10 - do petard najlepszy, siarka doda mu mocy w korpusie Wink
ba(no3)2 z al to 74/26 bodajze wg szyd³owskiego
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
LoLowaty



Do³±czy³: 07 Lis 2009
Posty: 14
Sk±d: D.G / SL¡SK

PostWys³any: Sob Gru 19, 2009 11:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki za odpowiedzi Smile
A macie mo¿e jak±¶ mieszanke z tym azotanem sodu?Znalazlem tylko 1 ale to na pyle magnezowym jest:/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Adres AIM
konrad65



Do³±czy³: 02 Cze 2009
Posty: 17
Sk±d: Nie wiem

PostWys³any: Sob Gru 19, 2009 1:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No raczej nic siê nie stanie jak u¿yjesz py³u Al zamiast py³u Mg Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jacek91



Do³±czy³: 16 Sie 2009
Posty: 7
Sk±d: siê bior± dzieci ?

PostWys³any: Sob Gru 19, 2009 2:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanie siê ...
Al+KNO3 bardzo s³abo siê spala bo ten azotan jest bardzo s³abym utleniaczem ta mieszanka jest stosowana g³ównie do flar a nie do petard
Mg+NaNO3 spala sie jak normalny FB daj±c blado-¿ó³ty b³ysk
Mg+KNO3 spala siê jak s³aby FB
Mg jest bardziej reaktywnym metalem od Al i st±d ta ró¿nica
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
KYK



Do³±czy³: 31 Sie 2007
Posty: 116

PostWys³any: Sob Gru 19, 2009 3:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W³a¶nie ¿e KNO3/Al/S ¶wietnie nadaje sie do petard. Wiadomo ¿e z mg FB bêdzie lepszy ale z al te¿ niczego sobie Razz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
konrad65



Do³±czy³: 02 Cze 2009
Posty: 17
Sk±d: Nie wiem

PostWys³any: Sob Gru 19, 2009 3:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jacek91 napisa³:
Stanie siê ...
Al+KNO3 bardzo s³abo siê spala bo ten azotan jest bardzo s³abym utleniaczem ta mieszanka jest stosowana g³ównie do flar a nie do petard
Mg+NaNO3 spala sie jak normalny FB daj±c blado-¿ó³ty b³ysk
Mg+KNO3 spala siê jak s³aby FB
Mg jest bardziej reaktywnym metalem od Al i st±d ta ró¿nica


Nie zgodzê siê do koñca KNO3 +Mg mo¿e wiele ten film mówi sam za siebie:
http://www.youtube.com/watch?v=_EY_athhV5s Laughing
takich filmów na you tube jest masê wiêc nie pisz jak do koñca nie wiesz Rolling Eyes


Ostatnio zmieniony przez konrad65 dnia Sob Gru 19, 2009 3:41 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jacek91



Do³±czy³: 16 Sie 2009
Posty: 7
Sk±d: siê bior± dzieci ?

PostWys³any: Sob Gru 19, 2009 3:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KYK napisa³:
W³a¶nie ¿e KNO3/Al/S ¶wietnie nadaje sie do petard. Wiadomo ¿e z mg FB bêdzie lepszy ale z al te¿ niczego sobie Razz


A widzisz gdzie¶ siarkê w moim po¶cie ?
KNO3+AL+S nie testowa³em ale jestem pewien, ¿e taki sk³ad bêdzie siê lepiej spala³ ni¿ samo KNO3+AL bo bêdzie powstawaæ KS a nie K2O, Zapewne powstanie odrobinka SO2 i jeszcze mniej SO3 który mo¿e byæ katalizatorem w rozk³adzie KNO3,

konrad65 napisa³:
jacek91 napisa³:
Stanie siê ...
Al+KNO3 bardzo s³abo siê spala bo ten azotan jest bardzo s³abym utleniaczem ta mieszanka jest stosowana g³ównie do flar a nie do petard
Mg+NaNO3 spala sie jak normalny FB daj±c blado-¿ó³ty b³ysk
Mg+KNO3 spala siê jak s³aby FB
Mg jest bardziej reaktywnym metalem od Al i st±d ta ró¿nica


Nie zgodzê siê do koñca KNO3 +Mg mo¿e wiele ten film mówi sam za siebie:
http://www.youtube.com/watch?v=_EY_athhV5s Laughing
takich filmów na you tube jest masê wiêc nie pisz jak do koñca nie wiesz Rolling Eyes


Widocznie mia³em z³y sk³ad bo nie mam dok³adnej wagi. Moja waga jest z dok³adno¶ci± do 5 g :p Co¶ mi te¿ nie pasuje w tym filmiku bo czemu ta mieszanka jest taka ciemna ? bia³e KNO3+jasny Mg zrobiony prymitywnym sposobem i taka moc ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
konrad65



Do³±czy³: 02 Cze 2009
Posty: 17
Sk±d: Nie wiem

PostWys³any: Sob Gru 19, 2009 4:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A oto drugi dowód:
http://w119.wrzuta.pl/film/06QMcuwr2zm/fb
Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 16, 17, 18  Nastêpny
Strona 11 z 18

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP