Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Jestem w szoku
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> BHP w modelarstwie rakietowym.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 12:20 pm    Temat postu: Jestem w szoku Odpowiedz z cytatem

http://info.onet.pl/958745,11,item.html

[...]Kraj
PAP, MFi /2004-08-02 13:01:00

Model rakiety ¶miertelnie rani³ mê¿czyznê



Wystrzelony model rakiety ¶miertelnie rani³ w g³owê 31-letniego modelarza w Krakowie - poinformowa³a Katarzyna Cis³o z zespo³u prasowego ma³opolskiej policji.

Do wypadku dosz³o na terenie poaustriackiego Fortu Mydlniki w Krakowie. Dwóch mê¿czyzn tak niefortunnie wystrzeli³o w powietrze model rakiety, ¿e spad³ on na g³owê jednego z nich. Pomimo podjêtej reanimacji mieszkaniec Krakowa zmar³.

Wed³ug policji bli¿sze okoliczno¶ci wypadku bêd± znane po przes³uchaniu kolegi ofiary, któremu nic siê nie sta³o
[...]


Zawsze sta³em pod drzewem albo mia³em kask. Kto to Question Z Krakowa wiem, ¿e jest Ma³y i ksard.


Pozdr. A Crying or Very sad
Powrót do góry
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Straszna wiadomo¶æ.

Ja równie¿ jestem w szoku. Jak mog³o do tego doj¶æ Question Exclamation

Nie wiem co powiedzieæ... Crying or Very sad
Tyle lat siê tym zajmujê i nie s³ysza³em o podobnym wypadku.
To przestroga dla nas wszystkich.

KSARD
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 1:09 pm    Temat postu: Wypadek ¶miertelny Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Totalny szoook Exclamation Exclamation Exclamation . Nie znamy szczegó³ów wiêc trudno cokolwiek powiedzieæ w tej chwili. Mo¿e KTO¦ wie co¶ wiêcej na ten temat. Mo¿e jaskiniowiec, te¿ pochodzi z tego terenu.

Pozdr. J[/b]
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 1:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie co och³on±³em. Ucieszy³ mnie widok ksarda na forum choæ wiem, ¿e ma wiêcej jak 31. Czekam teraz czy ktos z nas. Ka¿dego polubi³em i straszna to wiadomo¶æ. Sami widzicie dlaczego nie wchodze w metal. Choæ i sam karton potrafi spadaæ "z gwizdem". No i jaki to musia³ bym pech Question . Rakieta spad³a akurat jemu na g³owê. Przezy³em co¶ podobnego gdy okruszek ¿arz±cego siê wêgielka wpad³ do pojemnika z resztk± mieszanki pirotechnicznej ( oko³o 1 kg ). Wpad³ i pokona³ worek foliowy, skrzynkê z narzêdziami , prze¶lizn±³ siê pewno obok aparatu fotograficznego. Po czym zapali³ mieszankê i nastapi³o wyfukniêcie. Kiedy¶ to opiszê. Nic mi sie nie sta³o poniewa¿ pojemnik kto¶ inny ochronia³ ( z przeszkoleniem pirotechnicznym ). Tak ochrania³. ¿ê zapomnia³ o nim ku swojemu nieszczê¶ciu ( ale "wyliza³ siê z oparzeñ" ). Dlatego wiem co to jest ryzyko i jak je nalezy kalkulowaæ i siê z nim liczyæ. Na forum jest wiele przestróg i dobrych rad. Osobi¶cie nigdy nie pu¶ci³em rakiety nie stoj±c pod drzewem czy nie maj±c kasku ochronnego. Ale i tak to niesamowity pech. Nie mniej puszczaæ rakietê bez kasku to kuszenie losu. Do tego sami widzicie jak wa¿ny jest bezpieczny poligon a najlepiej pewny uk³ad odyskiwania rakiety.


Pozdr. A
Powrót do góry
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 1:57 pm    Temat postu: Wypadek Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Tak masz ca³kowit± racjê pirotechman. Poza tym (kierujê to do "m³odych" adeptów rakietnictwa i pirotechniki - niekoniecznie wiekiem) "po¶piech jest z³ym doradc±" (byle jak, byle co, aby ju¿) - nieg³upi to wymy¶li³, wiêc we¼my sobie to do serca, a mo¿e nie bêdziemy musieli wiêcej czytaæ takich doniesieñ prasowych.

Pozdr. J

PS Patrz±c na po¶piech w jakim realizowane s± niektóre projekty, musia³em napisaæ tak± konkluzjê. Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli mi sie zdaje to jest tak:
Morus
Tesq
roodolph
ander
tomahovk
Ma³y
YagYelskY
prymas
Kacper
Zippy
fry¶
Rekin
Maverick
emtec
Elektro
Kara
jaskiniowiec
Oraz wielu innych modelarzy których nie ma na forum nie koniecznie musia³ byc to ciezki model wystarczy³o ze spada³ czubem do do³u i trafi³ w g³owe
Mi sie zdaje ze nie zabronia lotów takze by nie mogli latac Modelarze RC...

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Go¶æ






PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 3:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobry komentarz z :

http://info.onet.pl/1,15,11,7029004,20945155,1133419,0,forum.html


wprowadziæ licencje pañstwowe dla modelarzy

trzeba ich jako¶ chroniæ, przecie¿
trzeba powo³aæ miêdzyresortow±, a mo¿e miêdzynarodow± z³o¿on± z wybitnych praktyków komisjê do zbadania okoliczno¶ci wypadku
mo¿na by te¿ powo³aæ pañstwowe centrum kierowania lotów modeli, no i jeszcze powo³aæ urz±d nadzoru nad modelami lataj±cymi, która bedzie prowadziæ listê modeli dopuszczonych do ruchu powietrznego
ale w³a¶ciwie dlaczego tylko powietrznego, a co z ko³owym, no to trzeba wydawaæ modelarskie prawo jazdy do kierowania modelami na ró¿ne kategorie, rakietowe to chyba najwy¿sza
TAK SIÊ RODZI PAÑSTWOWE ZNIEWOLENIE
a na powa¿nie zgin±³ cz³owiek, szkoda, ale to du¿y koñ by³. Jak by siê uda³o, to mia³by radochê, a ¿e siê nie uda³o...karawana idzie dalej



~jakoja, 2004-08-02 13:25


Pozdr. A
Powrót do góry
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Licencja nic nie da, a jak sie dowiedzi³em juz dawno jest w polsce .
Modele rakiet to watpie aby by³a najwyzsza kategoria... modelarstwo rc to jest najgrozniejsze ! modele potrafia po kilkadziesiat kilo wazyczresztaludzie wszedzie gina na ³uzku lezysz i cie samolot trafi na drodze jesli nie ty walniesz kogos to ktosw ciebie, strzelanina w miejscu publicznym ty jestesz niewiny a obrywasz(strzelnica u mnie w miescie - prawie postrzelono kobiete kulka trafi³a w iej torbe 10cm od jej cia³a.
Widzia³em rózne komentarze o rakietach na onecie jedni nie maja zielonego pojecia bo myslka ze to jakis wybuch.... zabi³ kogos
Wiec przy kazdej czynosci mozna sie zranic zabic nie ma czegs takiego jak spokojne zycie.

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
methyl



Do³±czy³: 30 Kwi 2002
Posty: 166
Sk±d: NeW York

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 3:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli ktos jest z krakowa niech sie sprobuje czegos wiecej dowiedziec.w lokalnej prasie i telewizji napewno bedzie wiecej informacji o ktore proszê.

tez jestem w szoku Sad

dopisane: 31 - letni astronom, pracownik naukowy UJ zgin±³ podczas próby wystrzelenia modelu rakiety. Eksperyment przeprowadza³ wspólnie z m³odszym pomocnikiem, który szczê¶liwie unikn±³ obra¿eñ. Obaj mê¿czy¼ni nale¿eli do Klubu Gara¿owych Rakietników.

Do wypadku dosz³o kilkana¶cie minut przed 12 przy ulicy Brzozowskiego. Mê¿czy¼ni przeprowadzali próbê w³asnorêcznie skonstruowanego silnika rakietowego. Rakietê odpalili elektrycznie w budynku fortu. Sami pozostali na zewn±trz. Odpalona rakieta odbi³a siê od ¶ciany pomieszczenia, wylecia³a przez okno i mê¿czyznê w g³owê. Naukowiec zgin±³ na miejscu. Drugi z mê¿czyzn nie poniós³ obra¿eñ. Policja bada okoliczno¶ci wypadku.


strona KGR http://kto.oa.uj.edu.pl/~kgr/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli z KGR'u to domyslam sie kto nawet...
PRzykro mi to stwierdzic. wieczorem bede wiedzia³ moze wiecej. Oni robili silniki na KNO3/ZE/AL silnik zazwyczaj o impulsie 1000Ns robione w rurze
alumieniowej (jedorazowki) podejzewam ze to by³ cz³owiek o nicu KTOZ tylko on w Klyubie zajmowa³ sie buddowa silników. (jescze kilka dni temu z nim rozmawia³em.
POSTSARAJCIE SIE O IMIE POSZKODOWANEGO.

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Paul S



Do³±czy³: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 5:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak na dobra sprawe to nie wiem czy to byla rakieta- mam na mysli model rakieta- czy tylko proba samego silnika?
Jezeli rakieta to z pewnoscia bez spadochronu (?) a czytajac dalej

Cytat:
Odpalona rakieta odbi³a siê od ¶ciany pomieszczenia, wylecia³a przez okno i mê¿czyznê w g³owê.


to jak na pracownika naukowego ??????? Moze to i przestroga dla innych, ze modelarstwo rakietowe to nie zarty.
No coz -szkoda chlopa!

Paul
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tchemik



Do³±czy³: 11 Sty 2004
Posty: 496
Sk±d: Bytom

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 5:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda chlopa, to fakt... Mniejmy nadzieje ze inni wyciagna wnioski z takich wypadkow.

Pozdrawka
Tchemik

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obawiam siê jednego: znaj±c wygodnictwo i dupochroñstwo naszych wielce nieszanownych urzêdasów, moze doj¶æ do bardzo prostego rozwi±zania: ZABRONIÆ !!! Pod kara taka to a tak±.... i tym podobne ble, ble, ble. Go¶ciu mia³ po prostu koszmarnego pecha, a w przypadku takich mocnych i metalowych silników, to kask niewiele by pomóg³. Ja jako wspinacz i groto³az uzywam atestowanych, specjalnych kasków, ale jak mi poleci gdzie¶ w dziurze na ³ep kamolek tak ko³o 20 kilo, to i tak jestem bez szans. Tylko dba³o¶æ o bezpieczeñstwo, wyobra¼nia i odpowiednia organizacja prób mo¿e ograniczyæ ryzyko wypadków.
P.S. Czy My, forumowicze co¶ zrobimy po tym fakcie? Nie wiem, mo¿e lista kondolencyjna do KGR-u z podpisami forumowiczów, mo¿e wieniec, mo¿e co¶ innego...Po prostu nie wiem, ale chcia³bym, by wiedziano ¿e amatorów rakiet jest du¿o i ¿e jast co¶, co Nas ³±czy, ¿e w jakiej¶ mierze troszku jeste¶my razem. Bo przecie¿ chyba tak jest...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KToZ przeprowadza³ w krakowskim forcie w Mydlnikach próby silnika rakietowego na hamowni. Silnik urwa³ siê z zamocowania, uderzy³ w ¶cianê fortu, odbi³ siê i wylecia³ przez okno ¶miertelnie uderzaj±c KToZ-a w g³owê. Drugiej osobie uczestnicz±cej w próbie silnika nic siê nie sta³o. Brak jest bardziej szczegó³owych informacji.

Jeszcze kilka dni Temu z nim gada³em na gg dlaczego ¿ycie jest takie p...

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe


Ostatnio zmieniony przez MICHA£ dnia Pon Sie 02, 2004 7:08 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Go¶æ






PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 7:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisa³:
....Go¶ciu mia³ po prostu koszmarnego pecha...


Na to wygl±da. Szok. Tak jakby w ko¶ciele drewnianym ceg³a spad³a jemu g³owê Shocked Shocked . Wracaj±c na moje podwórko. Gó..o to kogo obchodzi jak i czym ryzykujê. Dbam tylko o bezpieczeñstwo innych i czyje¶ mienie bo to mój obowi±zek. ¯adnego zakazu nie bêdzie. Paragrafy na to i tak s± ( kto na ra¿a na niebezpieczeñstwo innych ....... itp ). Do 3 albo 8 lat. Artyku³u KK nie pamiêtam.


Pozdr. A
Powrót do góry
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 8:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Weim Ze cz³owiek by³ rozwazny i nie robi³ nic na szybko to musia³ byc wpadek i b³edu raczej on nie pope³ni³....
_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

B³±d nie musi byæ Twój aby by³ tragiczny w skutkach.
Statystyki drogowe o tym ¶wiadcz±, ¿ê najbardziej niebezpieczne jest miejsce obok kierowcy.

Niemniej tragewdia pozostaje tragedi± i o jeden ¦wiat jest mniej i o jedn± Drogê i o jedno ¯ycie.

Dla Niego nic ju¿ uczyniæ nie mo¿emy, poza modlitw± o Bo¿e mi³osierdzie, a dla nas niechaj to bêdzie przestroga
"memento mori !"

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 9:14 pm    Temat postu: Wypadek Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Jesli to chodzi o KtoSia, jak wspomina wy¿ej MICHA£ to strata by³aby faktycznie niepowetowana. Go¶ciu by³ ³ebski (ogl±da³em niegdy¶ jego stronê), skoñczy³ jak siê nie mylê dwa fakultety fizykê i astronomiê. By³ pracownikiem UJ i prawdziwym pasjonatem rakietnictwa.
Dziwi mnie jedno, ¿e do¶wiadczonym praktykom zabrak³o odrobiny wyobra¼ni. Przecie¿ musieli staæ pod tym oknem, nie przez przypadek (bo chyba nie siedzieli na ³aweczce pod oknem, kiedy w pomieszczeniu pracowa³ silnik 1000Ns). Musieli przez to okno kontrolowaæ pracê silnika, albo zagl±dali z prostej ciekawo¶ci co siê dzieje z silnikiem. Moim zdaniem tym razem zem¶ci³a siê klasyczna "polska prowizorka", brak w³a¶ciwego, odpowiednio zabezpieczonego pomieszczenia do testowania metalowych silników tej mocy (jak zwykle ograniczone ¶rodki finansowe - to nasze "polskie piekie³ko"). No i jak silnik móg³ "wyfrun±æ" z hamowni fachowcom?? Fatalny pech ?? Ju¿ szybciej mo¿na spodziewaæ siê wybuchu, a nie zerwania silnika na "w³a¶ciwie" przygotowanej hamowni - tu nie mo¿e byæ miejsca na takie wypadki. Jak na razie zbyt du¿o niejasno¶ci Exclamation Mimo tego, co pisze wy¿ej pirotechman obawiam siê jakiego¶ "rykoszetu", który nie od razu mo¿e nas "trafiæ".

Pozdr. J
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 9:28 pm    Temat postu: Re: Wypadek Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisa³:
.......Musieli przez to okno kontrolowaæ pracê silnika, albo zagl±dali z prostej ciekawo¶ci co siê dzieje z silnikiem. Moim zdaniem tym razem zem¶ci³a siê klasyczna "polska prowizorka", brak w³a¶ciwego, odpowiednio zabezpieczonego


Nie mo¿na wg mnie tak pisaæ. Temu hobby ( rakiety , SR ) zawsze towarzyszy pewne ( wg mnie drobne ) ryzyko. Pamiêtacie obrazek ( film ) jak rakieta ( albo l±downik ) wolno siê podnosi , potem wisi i schodzi powoli na ziemiê Question . A obok sporo ludzi bez kasku Question Rolling Eyes . Jest g³ówna wygrana w totka i cos jak g³ówna anty wygrana. Oba wydarzenia równie ma³o prawdopodobne ale jednak zachodz±. Tak jakby mój SR wyskoczy³ z ziemi i mi przywali³ w g³owê. "Nie mo¿liwe" ale jednak co¶ podobnego zasz³o. Nieczego u siebie nie zmieniê. Na antytotka nie ma lekarstwa. Pozostaje tylko uzasadniona wiara w nik³e prawdopodobieñstwo. Ponoæ raz samolot wy³owi³ nurka ( specjalnym koszem ) i jego zrzuci³ na p³on±cy las. Chyba "Darwin" nie do pobicia Rolling Eyes . Z rok temu na onecie pisali jak facet da³ prowadzic auto ¿onie. Z ty³u dwoje dzieci. Kobieta nie opanowa³a auta na ¶lieskiej jezdni i wyl±dowali w wartkiej rzeczce. Dwoje dzieci siê utopi³o. To jest dla mnie anty totek. Brrrrrrrrrrrrr Shocked


Pozdr. A
Powrót do góry
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem jescze tyle ¿e KToZ zaglada³ z czystej ciekawosci przez okno i dlatego oberwa³...
Te silniki co robi³ maja czas pracy 10sekund wiec mi sie wydaje ze silnik sie urwa³ i nagle zacze³o walic o sciany i zczystej ciekawosci zajrza³...

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> BHP w modelarstwie rakietowym. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP