Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rakieta GROM
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 10:26 am    Temat postu: Rakieta GROM Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Oczywi¶cie, ¿e nie bêdê tu pisa³ o elitarnej formacji wojskowej, ale przedstawiê Wam moj± now± "zabawkê", która powstaje w zwi±zku z realizacj± projektu MARCONI-VECTOR.
Rakieta GROM jest ju¿ na ukoñczeniu. Pos³u¿y do testowania urz±dzeñ elektronicznych, które wezm± udzia³ w programie. Pierwszy start (odpukaæ w niemalowane Rolling Eyes ) ma sie odbyæ na prze³omie sierpnia i wrze¶nia tego roku.

Projekt rakiety GROM:

D³ugo¶æ: 1009 mm
kaliber: 66 mm
ciê¿ar startowy: max. 1,3 kg (z silnikiem max. 0,5 kg)



... i kilka rzutów 3D rakiety:







... a dlaczego ma tak± "dziwn±" sylwetkê Question To zagadka dla Was (wakacyjny konkurs Cool ). Kto pierwszy odgadnie, otrzyma w nagrodê dwie ró¿owe, superjasne diody LED o ¶rednicy 5 mm (s± to modyfikowane diody bia³e w przezroczystej, plastykowej bañce z wewnêtrznym, ró¿owym filtrem epitaksjalnym).

Pozdr. J Exclamation


Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Wto Lis 23, 2004 9:55 am, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Iron



Do³±czy³: 22 Maj 2004
Posty: 24

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 10:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to mo¿e spróbuje.
rakieta ma taki kszta³t poniewa¿ g³owica zaokr±glona daje mniejszy opur powietrzai jest bardziej op³ywowa ni¿ do szpica, przez co rakieta mo¿e wy¿ej sie unie¶æ Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 10:43 am    Temat postu: GROM Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Nie skomentujê twojej wypowiedzi Shocked . Nie o to chodzi. A tak swoj± drog± Iron, dobrze jest najpierw przemy¶leæ, to co siê chce napisaæ Wink .

Pozdr. J
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Paul S



Do³±czy³: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Mysle, ze chodzi ci o te stateczniki ktore umiesciles troche wyzej niz " normalnie". Jezeli tak to w/g mojego doswiadczenia sa tylko dwa powody dla ktorych to ma sens:
1. W ten sposob mozna uchronic stateczniki przed zniszczeniem jezeli sie zaklada, ze silnik moze nam zrobic "niespodzianke". Oczywiscie jest to polaczenie rozbieralne (zazwyczaj na sruby) co pozwala nam na szybka wymiane uszkodzonej czesci. Oczywiscie mozna sobie zrobic te wkladki ze statecznikami, ale po co, w ten sposob mozemy sobie zaoszczedzic kupe roboty.
2. W ten sposob mozna rowniez uchronic stateczniki przed zniszczeniem w przypadku nie calkowitego otwarcia spadochronu gdzie rakieta uderza o ziemie ze zbyt duza predkoscia.

Paul Wink


Ostatnio zmieniony przez Paul S dnia Nie Lip 25, 2004 10:53 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 10:52 am    Temat postu: GROM Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

S± jeszcze inne mo¿liwo¶ci Paul S Wink . Nie s±dzi³em, ¿e to bêdzie takie trudne Exclamation Exclamation

Pozdr. J

PS. Jeszcze nie bedê nic podpowiada³, za wcze¶nie Wink Liczy siê pierwsza odpowied¼, wiêc kto ju¿ napisa³, nie zabiera g³osu. Dajmy sznsê innym. Wiêc zanim co¶ napiszecie dobrze to przemy¶lcie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Paul S



Do³±czy³: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 11:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Tak, masz racje !
W ten sposob mozemy przesuwac sredkiem parcia ale to mozna uzyskac rowniez za pomoca zmnieszenia statecznikow.
Nastepnym powodem moze byc -"Rakiety o takim ksztalcie podobaja mi sie bardziej niz te tradycyjne" Wink ( prosze rozumiec jako zart)
Ewentualnie testowanie wiedzy forumowiczow Laughing
Srednica silnika jest tak duza , ze nie pozwala "wpuscic" statecznikow glebiej do korpusu rakiety w celu ich mocniejszego( sztywniejszego) zamocowania.

Wygralem????? Laughing
Paul

Cytat:
Liczy siê pierwsza odpowied¼, wiêc kto ju¿ napisa³, nie zabiera g³osu.

To znaczy nie wygralem Crying or Very sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 11:10 am    Temat postu: GROM Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Upmnienie Exclamation Exclamation Paul S. Nie zabierasz ju¿ g³osu. To jest konkurs, a nie debata Wink , ale ¿eby zaspokoiæ Twoj± ciekawo¶æ, odpowiem Ci ¿e nadal nie odgad³e¶ Smile. Powtarzam tylko jedna odpowied¼, niech INNI te¿ maj± "zabawê".

Pozdr. J

PS ... ale by³e¶ blisko Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Paul S



Do³±czy³: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Z warunkami konkursu sie zgadzam! ale z tym upomnieniem (?) Wink
Warunki tego konkursu podales dopiro po mojej pierwszej odpowiedzi- ale juz nic nie mowie!

Paul Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 12:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje pierwsze podejrzenie, ale wydaje mi siê ma³o prawdopodobne. Czy¿by konstrukcja ma mieæ system sterowania wektorem ci±gu rakiety? S³owem...zdalnie kierowana?
Drugi wariant: Mo¿e cz³on bêdzie wykorzystany w formie samotnie lec±cego grota po rozpêdzeniu przez cz³on silnikowy o wiêkszej ¶rednicy? Czyli powtórka z historii (Meteory)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 12:12 pm    Temat postu: Grom Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

To nie ta odpowied¼ Jaskiniowiec. Sterowanie wektorem ci±gu jest niezwykle "poci±gajace" dla ka¿dego konstruktora, ale jeszcze nie tym razem (mo¿e kiedy¶, jak uda siê zgromadziæ autentyczny zespó³, dysponuj±cy wiêksz± "kas±").

No i jestem w k³opocie, bo w trakcie mojej odpowiedzi
Jaskiniowiec zmieni³ swój post dodaj±c nastêpny wariant, a wyra¼nie zaznacza³em, ¿e TYLKO JEDNA ODPOWIED¬. Chyba taka formu³a jest najbardziej oczywista (daje szanse innym), no w ka¿dym razie dla mnie by³a, ale fakt, faktem nie ustali³em warunków konkursu na samym wstêpie (jak mi zarzuci³ Paul S). W zwi±zku z tym nie mam innego wyj¶cia i og³aszam Jaskiniowca ZWYCIÊZC¡ KONKURSU, chocia¿ jego odpowied¼ nie jest w 100% poprawna, ale juz bardzo bliska prawdy (i nie by³oby sensu robiæ dalszego zamieszania). Grot w programie METEOR nie mia³ napêdu. Natomiast GROM bêdzie drugim cz³onem rakiety i bêdzie mia³ swój napêd jak to wynika z projektu. Szkoda tylko, ¿e nie zrozumieli¶cie moich intencji i zabawa szybko siê skoñczy³a (nie dali¶cie po prostu szansy innym na wypowied¿, "strzelaj±c" po kilka odpowiedzi na raz).

Pozdr. J
PS Jaskiniowca proszê do mnie na priv.


Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Nie Lip 25, 2004 2:28 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 12:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich

S±dzê ¿e rakieta juz istnia³a i dostosowujesz j± do wymogów "ciê¿aru elektroniki "

Chodzi mi oto ¿e na "czubek" da³e¶ now± elektronikê ciê¿sz± ni¿ poprzednio i to spowodowa³o przesuniecie ¶rodka ciê¿ko¶ci co za tym idzie trzeba przesun±æ ¶rodek parcia zrealizowa³e¶ to za pomoc± przesuniêcia stateczników do przodu .

Czy¿by przeróbka na szybko Rolling Eyes

Cze¶æ...

Ps. Panie Eltopsj Question No Comment Cool


Ostatnio zmieniony przez Go¶æ dnia Pon Lip 26, 2004 4:57 pm, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Powrót do góry
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 12:37 pm    Temat postu: GROM Odpowiedz z cytatem

Zamykam konkurs (patrz wy¿ej)

Byæ mo¿e, ¿e podczas realizacji projektu MARCONI-VECTOR dojdzie miêdzy innymi do realizacji takiego pomys³u (o ile pirotechman zwiêkszy trochê ci±g silnika):

Rakieta dwustopniowa VECTOR-GROM:

d³ugo¶æ: 3240
ciê¿ar startowy: ok 5 kg (wiêc jak widaæ jest to ju¿ "kawa³ rakiety" Wink )









Pozdr. J
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Iron



Do³±czy³: 22 Maj 2004
Posty: 24

PostWys³any: Nie Lip 25, 2004 2:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o cholera na to chyba bym nie wpad³ Shocked , bardzo fajne rozwi±zanie,
a swoj± drog± je¿eli tak dalej pójdzie to chyba polscy amatorzy rakiet mog± prze¶cign±æ amerykanów, jak wasz nastempny projekt bendzie mia³ ponad 3m. d³ugo¶ci.
mam nadzieje ¿e zdjêcia ju¿ w kródce sie poka¿± na forum Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Wto Lip 27, 2004 5:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ELTOPSJ Exclamation Exclamation Exclamation DZIÊKI ZA DIODY Very Happy Very Happy Very Happy
Piêkny kolorek, czysty ró¿. A ta superjasna, bia³a dioda ¶wieci naprawdê ¶wietnie. Przy takich diodach to ¿arówki do lamusa (lub na zapalniki Laughing )
Podejrzewam, ¿e nadawa³y by siê do znaczenia toru lotu rakiety przy nocnych startach. Bo w impulsie daj± na pewno du¿o wiêksz± moc.
Pozdrawiam: JASKINIOWIEC
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Go¶æ






PostWys³any: Nie Sie 01, 2004 9:01 pm    Temat postu: SR GROM Odpowiedz z cytatem

Witam

Ostatnio rzadko wchodzê
Rolling Eyes . Jestem na eteapie gdy forum mnie nudzi i to ogromnie ( choæby i dlatego , ¿e ostatnio ró¿ne problemy mnie dopad³y - gdy¿ TJ¯ ) Shocked . O tych problemikach ( a bez nich ¿ycie by by³o potwornie nudne Wink ) piszê tylko dlatego aby¶cie wiedzieli dlaczego nie co znikam czy dlaczego rzadziej tu zagl±dnê . No ale jest ³±cznie 4 adminów Wink

Jestem po próbie SR "GROM - do rakiety GROM.



Ten z prawej to PREADTOR_700g_FI8. Czeka na próbê. Ten "Ma³y" z lewej to SR "GROM_PE_320g_800gFI8. Znak PE oznacza, ¿ê jest zrobiony na rurze PE do wody ( niebieska ).

Ciê¿ar paliwa 320 gram, ciê¿ar silnika 800 gram fi Silnika 55 mm, d³. 280 mm.

Widok silnika Grom



Praca SR Grom




FILM


Pozdr. A

PS. Nie wiem dlaczego ostatniej sekundy pracy SR mi nie nakrêci³o Rolling Eyes . Ale silnik widaæ , ¿e jest ca³y.
Powrót do góry
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 4:06 pm    Temat postu: Rakieta GROM Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

¦wietna robota (jak zwykle Wink ) pirotechman. Widaæ rêkê prawdziwego fachowca-praktyka (i nie chodzi mi tu o autentyczn± rêkê, któr± widaæ na filmie, he, he, he, ale o t± z "przeno¶ni"). No có¿, teraz kolej na mnie, muszê przyspieszyæ (w ramach rozs±dku) moje prace przy GROMie i VECTORze. Mia³em dzisiaj skoñczyæ "bebechy" modu³u silnikowego do VECTORa (zdjêcia jak dobrze "pójdzie" pod koniec tygodnia), ale rêce mi opad³y po doniesieniu o ¶miertelnym wypadku w Krakowie (patrz: http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=4707) i chyba ju¿ dzisiaj roboty nie "popchnê" do przodu - do tego stopnia jestem przygnêbiony i "zdo³owany". I nie chodzi mi tu o to, ¿e KTO¦ zgin±³, choæ to wielka tragedia i nieszczê¶cie dla bliskich, ale o to, ¿e taki wypadek (byæ mo¿e wynikaj±cy z bezmy¶lno¶ci ludzkiej) mo¿e wyrz±dziæ wiele szkody dla rozwoju amatorskiego rakietnictwa polskiego (nie wspomnê ju¿ o mi³o¶nikach "czystej" pirotechniki). Obym nie by³ prorokiem "z³ego"

Pozdr. J
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Pon Sie 02, 2004 7:50 pm    Temat postu: Re: Rakieta GROM Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisa³:
......taki wypadek (byæ mo¿e wynikaj±cy z bezmy¶lno¶ci ludzkiej) mo¿e wyrz±dziæ wiele szkody dla rozwoju amatorskiego rakietnictwa polskiego (nie wspomnê ju¿ o mi³o¶nikach "czystej" pirotechniki). Obym nie by³ prorokiem "z³ego".....


Nie s±dzê. Zycie idzie do przodu. Trzeba przez chwilê siê zatrzymaæ, zadumaæ nad losem i i¶æ dalej. A jak upadniesz, to trzeba siê podnie¶æ bo tak trzeba. Choæby dla bliskich. W³a¶nie s³ucham Morwy "¯yc nie umieraæ". Lubiê te piosenkê. Czêsto jej s³ucham. Kolejne SR GROM gotowe. Teraz bêdê nie co ostro¿niejeszy Rolling Eyes .


Pozdr. A
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Wto Sie 03, 2004 6:53 pm    Temat postu: Re: Rakieta GROM Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisa³:
.....¦wietna robota (jak zwykle Wink ) pirotechman. Widaæ rêkê prawdziwego fachowca-praktyka


Napisze po "amerykañsku" . Masz racjê Wink

Procedura odbiorcza - SR "GROM_PE_320g_800gFI8". Do odbioru przedstawi³em dwa SR firmy Rocket Motor Company Wink



Losowo wybra³em prawy. I spalam jego statycznie.



Widok w czasie pracy



FILM

W zwi±zku z wypadkiem zastosowa³em d³u¿szy kabel i SR teraz wsadzam w grub± rurê papierow± ( tu kolor niebieski ). Luz silniku w rurze oko³o pó³ cm z ka¿dej strony.

Mam wiêc ju¿ SR do rakiety GROM Cool . Kolejne w drodze.


Pozdr. A
Powrót do góry
Paul S



Do³±czy³: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWys³any: Wto Sie 03, 2004 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo Pyrotechmann,
Dobra robota! Szkoda, ze to tylko proby statyczne. Koniecznie musisz ten silnik wyprobowac w rakiecie.
Jakie wymiary ma ten silnik? Na poczatku listopada przyjezdzam do Polski - moze odpalimy jedna?

Paul
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Sie 03, 2004 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paul S napisa³:
.... Koniecznie musisz ten silnik wyprobowac w rakiecie.
Jakie wymiary ma ten silnik? Na poczatku listopada przyjezdzam do Polski - moze odpalimy jedna?


Pisze wyzej Paul, ¿e silnik jest do rakiety Grom a to "dzia³ka" Jurka Razz. Napisz co chesz to Ci zrobiê. Chêtnie do siebie zaproszê choæ mieszkam w bloku bo jestem marny bezmesmen Wink . Ale poligon mam, ¿onê mam wyrozumia³± wiêc zapraszam Wink


Pozdr. A


PS. Fi kryt. dyszy 8 mm, d³. silnika 27cm, fi silnika 55, waga ca³kowita 800 gram, waga paliwa 320 gram.
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP