Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Projekt ALFA MT
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
morus



Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 20

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 9:42 pm    Temat postu: Projekt ALFA MT Odpowiedz z cytatem

Witam
Wraz z tesem w maju rozpoczęliśmy budowe silnika MT-001 którego test dał niedawno satysfakcjonujący nas wynik,ale o tym było już wiele w http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=4161&sid=9995b0c0fc7ce72e0655e65c4f2b8543

Teraz pracujemy nad resztą a oto co już mamy.
http://www.members.lycos.co.uk/teesq/Projekt(ALFA-TML1)/elementy.jpg
http://www.members.lycos.co.uk/teesq/Projekt(ALFA-TML1)/rakieta.jpg

Rakieta jest dwu członowa ,by ułatwić montaż elementów wewnątrz korpusu.
http://www.members.lycos.co.uk/teesq/Projekt(ALFA-TML1)/laczenie.jpg

Silnik będzie pracował na paliwie takim jak w ostatnim teście(trzy bloki karmelka)
http://www.members.lycos.co.uk/teesq/Projekt(ALFA-TML1)/paliwo.jpg

Mamy też układ oparty na AT89C2051 do czasowego odpalenia spadochronu.Czas będzie ustawiany w kodzie binarnym za pomocą 8 przełączników, póżniej liczba zapisana w pamięci będzie wyświetlana też binarnie za pomocą ledów(by wykluczyc ewentualne ryzyko błędu nastawy czasu)Czas będzie liczony od momentu ustania pracy silnika(wył.rtęciowy).A po odpaleniu spadochronu głośnik piezoelek(nie ma go na zdjęciu)bedzie pikał ułatwiając lokalizacje rakiety. Mam zamiar jeszcze napisać program który będzie badał położenie rtęci,ponieważ myśle że da się uchwycic moment w którym rakieta będzie 'zawracać'(wys.max).Te informacje będą odczytywane zaraz po wylądowaniu również z ledów.
http://www.members.lycos.co.uk/teesq/Projekt(ALFA-TML1)/elektro.jpg

Całkowita waga wraz z pełnym silnikiem i spadochronem to około 1400g

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponuję Wam test Waszego SR na ziemi a ode mnie macie gratis jakiś SR typu Olusia albo Predator. Fajna Wasza praca, szkoda rakiety aby coś jej się stało Wink . Ale chcę film z lotu na moim SR Rolling Eyes . Pomyślcie , wiem, własny SR to też spora radocha Wink .



Pozdr. A
Powrót do góry
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mała średnica korpusu, 1,4 kg masy przy ciągu ponad 22 kilo, staranne wykonanie.....O raju, ale to śmignie Exclamation
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 10:45 pm    Temat postu: Projekt ALFA MT Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

morus napisał:
Mam zamiar jeszcze napisać program który będzie badał położenie rtęci,ponieważ myśle że da się uchwycic moment w którym rakieta będzie 'zawracać'(wys.max).Te informacje będą odczytywane zaraz po wylądowaniu również z ledów.


Proponuję wykorzystać jakieś gotowe kody programu stopera (po co pisać wszystko od zera, na '51' jest sporo gotowego oprogramowania), aby zmierzyć czas od momentu zakończenia pracy silnika do momentu, kiedy rtęć "odpuści". Takie dane będą bardzo cenne dla innych eksperymentatorów. Dane możecie np. zobrazować na tym bargrafie (10 led) oraz przy uzyciu buzzera. 10 led to daje 2^10=1024, a więc możecie wyświetlić milisekundy w postaci binarnej, a sekundy to ilość piknięć buzzera (program nie bedzie skomplikowany). Proponuję również dopiąć do procesora pamięć typu EEPROM rodziny 24CXX, aby zarchiwizować wyniki pomiaru czasu ('51' w wersji 20-to "nogowej" ma 15 linii WE/WY a więc dwie na sygnały SCL i SDA jeszcze wygospodarujecie. Są gotowe procedury obsługi szyny i2c na '51'). Jesli chcecie cokolwiek mierzyć pamięć EEPROM będzie raczej konieczna, gdyż RAMu '51' ma niewiele, a przypadkowa awaria (katastrofa - odpukać w niemalowene) zasilania, zaskutkuje utratą danych. Będę śledził Wasz projekt. Powodzenia.

Pozdr. J
PS Jest tylko drobny problem. A co będzie jak silnik wam "kaszlnie" Wink


Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Sro Lip 07, 2004 11:53 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
skałt



Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 93
Skąd: lud

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko to pięknie wygląda ciekawe czy coś z tego wyjdzie czy ten silnik aby napewno wytrzyma kiedy macie zamiar zamieścić jakieś fotki ze startu a co do rakiety to ładne wykonanie a z czego są stateczniki ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
teesq



Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 40
Skąd: Trzebinia

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 11:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skałt napisał:
Wszystko to pięknie wygląda ciekawe czy coś z tego wyjdzie czy ten silnik aby napewno wytrzyma kiedy macie zamiar zamieścić jakieś fotki ze startu a co do rakiety to ładne wykonanie a z czego są stateczniki ?

qrde czytajcie posty przeciez testow silnika bylo juz 3 1 niewypal ale 2 kolejne 100%powodzenia tak wiec niepiszcie czy wytrzyma bo to bezsensu.jak widze n tym forum 80% to teoretycy a 20% ludzi cos robi a nietylko krytykuje!!
ps morus gratuluje gwiazdeczek Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 11:48 pm    Temat postu: Uwaga na śmieci Odpowiedz z cytatem

Masz rację teesq

A Ciebie skałt (sorry!) muszę "objechać" jako moderator. Twój post to przykład typowego "śmiecia", jakie zawalają forum. Przez takie wpisy nie chce się czytać forum i sięgać po istotne informacje, które po prostu giną w gąszczu takich bezwartościowych tekstów. Uprzedzam, że bedę kasował takie posty. Twisted Evil jak na nie trafię. Piszcie "z głową" na karku, a nie "pod pachą" Wink

Pozdr. J
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
skałt



Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 93
Skąd: lud

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 11:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież zapytałem tylko z czego są wykonane stateczniki i kiedy bedą fotki ze startu nie pisałem nie wiem o pogodzie a skoro jestem takim teoretykiem to może mi powiesz Tessqu z czego są wykonane stateczniki i nikogo nie krytykowałem !!! Evil or Very Mad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
teesq



Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 40
Skąd: Trzebinia

PostWysłany: Czw Lip 08, 2004 12:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a morus nienapisal jeszcze wymiarow rakiety tak wiec:
sr:5cm
dl108cm
spadachron o srednicy110cm
co do statecznikow sa wykonane z plexy-gr.2mm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Pią Lip 09, 2004 2:56 pm    Temat postu: reguła 20/80 Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jak widze n tym forum 80% to teoretycy a 20% ludzi cos robi a nietylko krytykuje!!

To bardzo trafna uwaga !
I nie jest to takie dziwne zważywszy że już jakiś czas temu odkryto regułę zwaną 20/80 lub 10/90 czyli, że zaledwie 20 % naszych działań generuje 80 % oczekiwanych efektów. Lub np. 20 % klientów generuje 80% przychodów. Niestety nie da się pominąć 80% pozostałych klientów, z których mamy zaledwie 20% przychodu Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
morus



Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 20

PostWysłany: Pią Lip 09, 2004 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Dziękuję za uznanie w postaci gwiazdek i chcę przypomnieć ,że to nasz wspólny projekt - ale nie mnie to oceniać za co gwiazdki są przyznawane ,za to napewno będą dopingować do dalszej pracy.

A co do elektroniki w rakiecie to chciałem zrobić sprawdzanie rtęci co 0,25s pozwoliło by to zapisanie 2 s w jednym bajcie lub co 0,125s czyli na 1 bajt 1s.Wydaje mi się ,że jak rtęć ma opaść to i tak brak styku będzie przez dłuższy okres czasu niż próbkowanie.

Mam problem z programatotem AVT-872 z EP może ktoś coś wie na temat błędu(BASCOM):"Chip is not the same as buffer"

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
teesq



Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 40
Skąd: Trzebinia

PostWysłany: Pią Lip 09, 2004 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czesc
Z powodu braku czasu start rakiety sie opuzni ale myslimy z morusem ze kolo nastepnego weekendy poleci
pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger
morus



Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 20

PostWysłany: Pon Lip 12, 2004 11:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Zakupiłem programator - zresztą bardziej funkcjonalny od poprzedniego - i udało mi się napisać conieco.

Oto układ już włączony - programowanie - , pod koniec filmu widać jak diody kolejno sie zapalają i gasną.Jedna linia czyli 8 diud to jeden bajt.Bajtów jest tyle samo co sekund.Zapis - z tego wynika - odbywa się co 125ms.Odczyt czego nie ma na filmie odbywa się przez kolejne wciśśnięcia stycznika,a przeskok do następnej sekundy sygnalizowany jest dżwiękiem.
http://www.members.lycos.co.uk/teesq/Projekt(ALFA-TML1)/AT%201.mpg

Odczyt jeszcze za dobrze nie działa tzn nie wyświetla wartości(ale głośnik sygnalizuje odczyt pikaniem zgodnm z ilością nastawionych sekund),gdzieś mi giną podczas pracy programu.Tak czy inaczej jeszcze nad tym pracuje i myśle ze do czwartku będzie gadało.Cału układ trzeba jeszcze oczywiście obciąć i zamocować,to tylko wersja robocza.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Wto Lip 13, 2004 8:37 am    Temat postu: Projekt Alfa MT - oprogramowanie Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Taak, dobry i pewny programator, to podstawa - bez tego ani rusz. Ja również używam fabrycznego. Co do komunikatów błędów BASCOMa, to na stronie AVT (lub twórcy BASCOMa) coś chyba powinno być na ten temat.
Napisanie dobrego programu nie jest rzeczą łatwą. O to kilka wskazówek ode mnie (wynikających z mojej praktyki):

- rozpoczynać od narysowania algorytmu (graficznego przedstawienia) programu, w którym muszą być uwzględnione WSZYSTKIE Tak i Nie (chociaż jak twierdzi Murphy - jest to niemożliwe Wink ). Taki całościowy - wizualny - obraz programu jest bardzo przydatny na etapie przemyśleń wstępnych

- pamiętać o opóźnieniach, które muszą być powiązane z punktem następnym - każdy procesor dla większości prostych procedur działa za szybko - trzeba to mieć na uwadze

- koniecznie nauczyć się używania przerwań jakie oferuje dany procesor, bez tego nie da się napisać dobrego programu

- dobrze jest stosować hierarchiczną strukturę z podziałem na podprogramy - umożliwi to na późniejsze w miarę niekłopotliwe wprowadzanie poprawek

- główna pętla programu TO TYLKO odwołania do procedur przerwań i podprogramów - dzięki temu łatwiej wprowadzać późniejsze poprawki i ewentualne poważniejsze zmiany w programie

- jeśli chcesz pisać przy użyciu asemblera, to bezwzględnie musisz znać architekturę wewnętrzną (hardware) procesora no i oczywiście sam asembler. Pobieżna znajomość nie wystarczy, a może tylko doprowadzić do wielu błędów w programie. (np. nieumiejętne wykorzystywanie trybów adresowania, przepełnianie stosu, niewłaściwe i niezadawalające wykorzystywanie rejestru znaczników (flags)

- w bardziej rozbudowanych programach stosować swoje rejestry znaczników (zaimplementowane w rejestrach ogólnego przeznaczenia) i poprzez te znaczniki najlepiej w procedurach przerwania, kontrolować i odwoływać się do poszczególnych bloków programu.

Pozdr. J
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
morus



Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 20

PostWysłany: Wto Lip 13, 2004 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam - Bogowie nam sprzyjają

Udało mi się uzyskać oczekiwany efekt błąd tkwił jak zawsze w szczególe(zamiast MOV R1,#30H napisałem MOV R1,30H i tego typu drobne pomyłki).

Tak więc pokonana kolejna przeszkoda i mamy zamiar w miarę możliwości podgonić trochę prace.Tees ma do piątku umieścić silnik w korpusie i zamocować spadochron,a ja dokńczyć układ elektr.,przetestować z zapalnikiem oraz zrobić solidne mocowanie całości do rakiety.

Rozliczymy się z zadań w piątek.Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
teesq



Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 40
Skąd: Trzebinia

PostWysłany: Sro Lip 14, 2004 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czesc
Oto plik do spacecad-a
http://www.members.lycos.co.uk/teesq/Projekt(ALFA-TML1)/Alfa_MT-001.roc


pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger
teesq



Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 40
Skąd: Trzebinia

PostWysłany: Sro Lip 21, 2004 9:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
W dniu wczorajszym odbyl sie test uklady(sos) wyrzucajacego spadochron(elektronika wykonana w calosci przez morusa) ktory mozecie zobaczyc tutaj:
http://www.members.lycos.co.uk/teesq/Projekt(ALFA-TML1)/spad.mpg
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger
teesq



Dołączył: 29 Kwi 2004
Posty: 40
Skąd: Trzebinia

PostWysłany: Czw Lip 22, 2004 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czesc
Kolejna odsona prac nad Alfą:


start wkrutce
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger
morus



Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 20

PostWysłany: Nie Lip 25, 2004 11:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Oto film ze startu.

http://www.members.lycos.co.uk/teesq/Projekt(ALFA-TML1)/start.mpg

Niestety silnik wyprzedził rakiete jakieś 3m nad ziemią.Został wypchnięty z rakiety ponieważ wypaliło korpus silnika przy deklu.Zdjęcia szczątek jutro.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Pią Lip 30, 2004 2:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

morus napisał:
Niestety silnik wyprzedził rakiete jakieś 3m nad ziemią.Został wypchnięty z rakiety ponieważ wypaliło korpus silnika przy deklu.Zdjęcia szczątek jutro.


Witam

Co można powiedzieć w tej sytuacji ... po prostu szkoda.
Projekt bardzo ambitny, przygotowywany długimi miesiącami, poprzedzony dyskusją i wieloma testami a mimo wszystko nie udało się.
Tak często bywa.
O niepowodzeniu może zadecydować czasami jeden drobny szczegół.
To typowe dla techniki rakietowej.
Ale mam nadzieję, że to pierwsze niepowodzenie Was nie zniechęci.
Tym razem zawiódł silnik.
Jak na mój gust silnik o zbyt wyśrubowanych parametrach (patrząc na film).
Postawiliście wszystko na jedną kartę, dokonując próby rakiety w pełni wyposażonej w drogą i skomplikowaną aparaturę pokładową.
Może należało jeszcze dokonać startów testowych modeli w wersii zubożonej?

Jednak daliście nam wszystkim okazję do uczestniczenia w tym eksperymencie, publikując pogaty materiał na łamach forum.
Zapewne pozwoli to na wyciągnięcie wniosków na przyszłość.
Dołączyliście do grona forumowiczów - praktyków.
Na waszym przykładzie można lepiej teraz zrozumieć, jak wielkim sukcesem jest udany lot własnej rakiety.

Czekam na zdjęcia rakiety po próbie, bowiem pozwoli to na przeanalizowanie przyczyn niepowodzenia rakiety ALFA.
Wasza praca napewno nie poszła na marne.

Pozdrawiam

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP